N°. 1073 Zondag 28 November A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementeprpe per 8 maanden Voor bin Bto« 10 Cts. Frame per peet door ge- hooi Ndsbbamb U Cts. Naar A man a on anders landsn mot vorheoginK dor porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prt'i der Adeerientitn Van 1 tot t rogols 10 Cts. - Iedere rogol moor 0 Cts. Ctreete letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en A1VERTENTIËN worden aangenomen bi} de üitgtvert LANGEVEL# M ROOIf, Parkstraat, Buna on Tan» SINT NICOLAASFEEST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Overwegende, dat het Sint-Nicolaasfeeat dit jaar invalt op Zondag; Noodigen de ingezetenen dezer Gemeente uit bedoeld (eest te vieren op Maandag 6 December a. s. Texel, den 22 November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strtck van L inschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. JACHT. De BURGEMEESTER van TEXEL breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat bfl hem is inge komen de navolgende kennisgeving: De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 17 November 1897 n». 61 Gelet op Art. 11 der .Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in Noord-Holland de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op hout snippen, is bepaald op Vrijdag 81 December 1897, met zonsondergang, en dat alzoo, op grond van het bepaalde b(J het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hier bedoelde klein wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1898 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 22 November 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIEN HOVEN. Texel, den 26 November 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 27 November 1897. Donderdag had in het café „Den Burg" de verkiezing plaats van 2 hoofd-mgelanden van de 30 Gemeenschappelijke Polders, wegens de periodieke aftreding van de heeren C. Keijser Pz. en K. Jt>. Roeper. De aftredenden werden naar men ons mededeelt weder herkozen res pectievelijk met 158 en 164 stemmen, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer K. Tz. Bakker en 1 stem op den heer P. W. Roeper. Het contingent van manschappen door deze gemeente te leveren voor de Nationale Militie, lichting 1898, bedraagt, naar wtj ver nemen, 14. Voor 1897 was dat aantal 17. Aan het prov. bestuur te Haarlem werd Donderdag aanbesteed, voor rekening onzer gemeente: het drie-jarig onderhoud van de haven be-oosten het Oudeschild. Raming f 7800. Ingekomen waren 11 biljetten n. 1. van de heeren J. Wz. Hillenius f 7500; L. Kleyn f 7700; Gabr. v. Pelt f 7800; T. Cz. de Wijn f7678; D. de Vries f6894; H. Wijker f 7i20; R. G. Boom f 7400; A. Bos f 6700; KI. Zeeman f 7630; J. Spruit f 7600 en W. Lammers f7596, alsmede hnt driejarig onderhoud der rijkszeeweringen op ons eiland, gedurende de jaren 1898,1899 en 1900. Raming f2500. Hiervoor waren totaal ingekomen 9 biljetten, n.l. van de heeren A. Bos voor f 2039; W. G. Boom f 2850; D. de Vries f 2632; T. de Wijn f 2775; L. Kleyn f 2700; Geb. v. Pelt f2580; Kl. Zeeman f2470; Jb. Hillenius f 2350 en G. Visser f 2650. Laagste inschrij ver voor beide werken de heer A. Bos te Helder. Gisteravond gaf de muziekvereeniging „Trinitas" in hotel Texel hare eerste uitvoering in dit seizoen, voor leden en geïntroduceerde!. Ofschoon men blijkbaar zoo langzamerhand eok alhier genoeg begint te krijgen voor 't oogenblik van de gelegenheden tot ontspanning, die worden aangeboden, was toch de opkomst zeer goed te noemen, grooter dan misschien menigeen dit wel had verwaeht. Na het kort openingswoord van den Voor zitter en Directeur der vereniging, waarin deze o. a. er op wees, dat toen men besloten had te trachten ook financieels steun te krijgen van het publiek door kunstlievende leden aan te werven, ook door hem was gevreesd, dat dit pogen niet met voldoend succes zou worden bekroond, doch zooals de uitslag had bewezen, naar wensch was geslaagd en waarin tevens de wensch werd uitgesproken, dat de uitvoerin gen door de vereeniging gegeven niet alleen genotrijk, maar ook kunstvol mochten zijn, werd overgegaan tot de uitvoering van het vrij uitgebreid programma. Waren sommige nummers misschien voor velen geen onbekende en had men deze reeds vroeger van „Trinitas" gehoord, toch wilde men zeker ook die nog gaarne eens op zulk eene uitstekende wijze hooren voordragen als dit door dat gezelschap wordt gedaan. Het applaus na elk nummer was zeker een voldoend bewijs dat het ten gehoore gebrachte bij de hoorderessen en hoorders wel in den smaak viel. Voor het laatste nummer werd zelfs op die wijze geapplaudiseerd, dat men niet kon nalaten nog een extra nummer ten beste te geven, namelijk „Tfcó è3e-Walzer." jfeViel de uitvoering van „Trinitas" wel in den smaak en getuigde die ten volle, wat men bij een goeden wil en by uitstekende leiding vermag, zeker niet minder genotrijk en kunst vol was hetgeen werd voorgedragen door de heeren Baumann en Werner, die zeker niet weinig er toe hebben bijgebracht om van de avond een ware avond vol kunstgenot te maken. Toonde de heer Baumann ons een uitstekend violist te zijn, die men zeker gaarne nog meermalen na deze zal zien optreden en met genoegen zal aanhooren, de heer Werner zal ook zeker zoowel als solo-cellist als voor fluitist alhier een uitstekende indruk hebben achtergelaten en het daverend applaus na elk nummer door hem ten uitvoer gebracht, zal hem zeker een teeken zijn geweest dat zijne kennis alhier op prijs wordt gesteld. Zoowel de heer Baumann als de heer Werner roepen wij, en wij vertrouwen dat alle aanwezigen er van harte mede zullen instemmen, een tot weerziens toe binnen een niet te lang tijds verloop. Het woord van dank tot sluiting door den Voorzitter gebraeht aan beide heeren in 't bijzonder werd zeker door allen ten volle beaamd. Een recht gezellig en genoeglijk bal deed een groot deel der opgekomenen nog eenigen tijd in bovengenoemd hotel vertoeven. Oudeschild, 26 Nov. Op eenigszins feestelijke wijze werd gisteren het 37-jarig bestaan der vereeniging „Neptunus" herdacht. Het mannenkoor „Amicitia," onder directie van den Heer Lips, verleende voor deze ge legenheid zijn gewaardeerde medewerkiig geheel belangeloos, en bracht verdienstelijk een vijftal zangnummers ten gehoore, van welke „Op het kerkhof" vooral schoon werd vertolkt. Ia een kort, hartelijk woord, herdacht de president, de Heer Muller het afgesloten tijd vak van „Neptunus" en werd daarna prettig verrast met een fraaien presidentshamer in netten doos, door den Heer C. Mets Tz. te IJmuiden, aan de vereeniging ten geschenke geboden. Met een „Hij leve lang" werd den milden schenker herdacht. De Heer Niessink vertolkte op meesterlijke wijze de dramatische voordracht„In de anti chambre van den Minister." Voorts werden bijdragen geleverd door de heeren Kroon, K. Zegel Fz., T. de Wijn, J. Roeper Wz, en H, Hin. Zoowel het gelezene als het gezongene werd met aandacht gevolgd en mocht luiden bijval verwerven. De Heeren F. Witlam en H. Hin, die voor het muzikaal gedeelte zorgden, hadden veel succes van hunne belanglooze medewerking, evenals de heer C. Lips en het mannenkoor „Amicitia." Na de sluiting der bijeenkomst bleven velen nog een uurtje gezellig konten of namen deel aan den dans. Men was 't er vrij wel over eens, een ge- zelligen avond te hebben doorgebracht. Oosterend, 26 Nov. J.l. Woensdag werd alhier eene vette koe van de heeren Stoepker en Bremer geslacht. Toen het dier geopend werd, ontwaarde de slager, dat het daarbinnen niet in den haak was, waarom de Rijks-veearts werd ontboden. Deze oordeelde, dat het vleesch niet gebruikt kon worden en dat het dier in den grond gestopt moest worden, natuurlijk tot groote teleurstelling van de eigenaars. Op de inge wanden vertoonden zich kleine pokken. De afdeeling „Oosterend op Texel, van den Ned. Protenstantenbond zal binnen weinige dagen haar bibliotheek openen. Reeds zijn vele werken en werkjes ontvangen, die straks gratis door de leden gelezen zullen kunnen worden. Als bibliothecaris zal fungeeren de heer S. G. Outhujjs, Vice-Voorzitter der afdeeling. De Cocksdorp, 26 Nov. Gisteren werd hier door Dr. v. d. Vegt een geval van mazelen geconstateerd. Nu er met mossel- en cockelvisschen niets te verdienen is houden de vissckers van hier zich onledig met het visschen naar schelpen voor de kalkbranderijen. By de ongekend lage prijzen is hier evenwel slechts eensober daghuurtje mee te verdienen, doch „Beter een half ei dan een leêge dop." In de Weesinrichting te Neerboch zijn thans in de verschillende werkplaatsen 213 jongens geplaatst, die een handwerk leeren, en tot de volgende vakken worden opgeleid voor timmerman 28, metselaar 1, schoenmaker 15, kleermaker 21, boekbinder 27, letterzetter 39, snelpersdrukker 6, schilder 10, tuinman 151, klompenmaker 8, landbouwer 13, meubel maker 9, smid 17 en kantoorschrijver 4. Woensdag is trein 241 van de Holland- sche Spoor, van Amsterdam naar: Rotterdam, aan een zeer ernstig gevaar ontsnapt: Onder de gemeente Ketel bemerkte de spoorweg arbeider J. L. Esbeuk ongeveer half elf iets op de rails. Toen hg op onderzoek uitging en het voorwerp naderde, werd hij aangevallen door een 3-tal personen, die hem een mouw uit zijn jas trokken, met een mes dreigden en hem een snede over het gelaat gaven. Hij wist zich echter los te wringen en snelde naar het nabijgelegen blok om den trein een onveilig signaal te geven, welk signaal terBtond daarop door den machinist Kraak werd opgemerkt. Toen de trein tot de plaats gestoomd was, zag men twee dwarsliggers een meter van elkaar op de rails liggen, die daar gelegd waren met het kennelijk doel den trein te doen ontsporen. Nadat die weggenomen waren, kon de trein met eenige vertraging verder gaan. Van de daders, die onmiddelijk in de duisternis verdwenen, is nog geen spoor ontdekt. De Atjeh-correspondent van de „Sum. Ct." besluit een brief met de mededeeling dat dit voorloopig wel zijn laatste zou zlja, dank vooral de aanhoudende kwellingen, die hem in den laatsten tijd van „hooggeachten zijde" ten deel vielen. Ook de „J.-B." kan maar niet slagen in het vinden van een betrouw baar correspondent in Atjeh. „Wat men daar toch te verbergen zou hebben, vraagt laatst genoemd blad, dat zoo angstvallig gezocht wordt naar briefachrtjvers aan de dagbladen, en dezen, wanneer men ze meent gevonden te hebben, het leven zoo onaangenaam mogelijk wordt gemaakt P" TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1