N°. 1079. Zondag 19 December. A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad* BinaenlancL Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonntmenltpriji per 8 maanden Voor dh Bubo SO Ct«. Frane» per peet door ge- hool Nbbbblai» 48 Oti. Naar Asnm on anders landsn mot Torhoeging dor yorto'i. Advertenttin vóór 19 nor op den dag der nitgave. Prpt der Advertentièn Van 1 tot 6 rogola SO Ota. Iodoro rogol moor 6 Cto. Orooto lottoro on Vignott*n wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cto. por nnmmor. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BI ROOU, Parkstraat, Bxjbg op Tbx PERSONEELS BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitge reikt, het le kwartaals kohier n°. 4 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1897 en dat ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is, zyn aanslag op den b|j de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 16 December 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL, brengt ter kennis van den verlofganger Albert Blom behoorende tot de zeemilitie, lichting 1897, dat het aan hem verleend verlof ingetrokken en hij opgeroepen is om op Dinsdag, den 4 Janu ari 1898, onder de wapenen te komen, voor den tyd van 10 dagen. De verlofganger moet zorg dragen, dat hjj op dien dag, in uniform gekleed en voorzien van z(jn verloipas, alsmede van al de by zijn vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, des voormiddags te elf uren aan boord van H. M. Wachtschip te Wil lemsoord is aangekomenterwijl de verlofganger, voor wien de opkomst op eenen Maandag is gesteld, indien h(j gevestigd is in eene Gemeente, vanwaar hy niet in een dag zyn garnizoen kan bereiken, zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch behoeft te begeven, en den volgenden dag, zoo vroegtydig mogeiyk, by zyn korps zal moeten aankomen. Voorts behoort hy zich op maandag, den 3 Ja nuari te voren des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, met zyn verlofpas ter Gemeente-Secre tarie te vervoegen, om daarop den dag van vertrek te doen vermelden en inlichtingen te ontvangen aangaande de reis. Ingeval ziekte zyne opkomst mocht verhinderen moet hy hiervan, daags vóór den tijd der opkomst, door eene op ongezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Ge meente-Secretarie kennis geven. Taxel, den 17 December 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 18 December 1897. Aau onzen vroegeren plaatsgenoot, den Eerwaarden Heer Ang. Pieper, werd heden door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in de kapel van het seminarie Warmond de H. wijding van het Diaconaat toegediend. Gisteren had alhier de herstemming plaats voor een Heemraad voor den polder Waal en Burg. Gekozen werd de heer C. R. Keijser, die 22 stemmen had verkregen, terwijl 21 stemmen waren uitgebracht op den heer T. P. Witte en 16 op den heer J. A. Eelman. Volgens achterst, annonce zal Maandag alhier in „'t Nut" optreden de heer Proost van Koog a/d Zaan. Reeds vroeger trad genoemde heer alhier op en heeft zich doen kennen als een uitstekend redenaar, wiens rede zeker door velen met genoegen zal zijn gevolgd, wij meenen dan ook met grond te mogen verwachten, dat men ook thans niet teleurgesteld zal behoeven heen te gaan, wanneer men Maandag een bezoek zal hebben gebracht aan de vergaderzaal van ,'t Nut." Oosterend, 17 Dec. Gisteren ontstond een schoorsteenbrand in het perceel van G. Vlaming. Aangezien in de nabijheid rieten daken zijn, was men beangst voor verdere gevolgen. In een oogwenk waren velen ter plaatse aanwezig, doek door het kloeke beleid van eenige paren rappe handen, wist met het geval met een sisser te doen afloopen. Kan het misschien een wenk zijn voor anderen, om hunne schoorsteenen van roet te doen zuiveren? De Noordzeevissehers van hier zijn tot heden in deze week niet uitgezeild; de gar- nalenvangers klagen over slechte resultaten, zoowel wat vangst als wat prijzen betreft. Ook moet zich veel vuil op de vangplaatsen bevinden. De Cocksdobp, 17 Dec. De commissie voor de werkverschaffing hield 18 Dec. weder eene vergadering in het logement „De Nieuwe Aanleg." De h.h. P. Stoepker en D. Buijs waren verhinderd de vergadering bij te wonen, terwijl de heer P. Deuzeman, die de benoeming als commissielid in beraad had gehouden, te kennen had gegeven die benoeming niet aan te nemen. Ia deze vacature werd voorzien door den heer Js. de Graaf als zoodanig te benoemen. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden toen resp. gekozen de h.h. R. Berends, D. C. Dros en A. Dros Pz. Om aan kapitaal te komen besloot men met lijsten te werken, circulaires te laten drukken en te verspreiden en te adverteeren in het „Nieuws van den Dag." Een voorstel om den WelEerw. Heer de Bruyn, pastoor alhier, om medewerking te verzoeken vond algemenen bijval. Na nog bepaa'd te hebben 20 Dec. te ver gaderen in het logement „De Hoop" sloot de voorzitter de vergadering. In den loop dezer week ontving de commissie van het hoofd der gemeente een schrijven, behelzende goedkeuring der plannen en belofte van medewerking. Oüdeschild, 17 Dec. Het Texelsch Fanfare corps had de vriendelijkheid gisterenavond in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool een negental keurige stukken ten gehoore te bren gen, onder de uitnemende leiding van den talentvollen Directeur, den Heer Groenewold. De Heer C. C. Backer, die zich belast had met het uitnoodigen der hier wonende donateurs van het Fanfarecorps, benevens de donateurs der bewaarschool met hunne familieleden, en 't in orde brengen der localiteit, had zich flink gekweten van de niet zoo gemakkelijke taak. Wat het Fanfarecorps te genieten gaf was zoo uitstekend, dat daarbij de bekende perzik van vader van Alphen in de gedachte kwam. Moge slechts dat „meer," waarnaar de bewuste perzik smaakte, niet al te lang op zich doen wachten I Ieder nummer verwierf luid applaus. De muzieknummers werden afgewisseld door voordrachten, waaronder die door den Heer Niessink ten beste gegeven bijzonder voldeed, terwijl ook de voordracht van den Heer Kroon, met veel gevoel vertolkt, zeer in den smaak viel. Eerstgenoemde heer bracht ten gehoore „Een droom," laatstgenoemde „Een opdracht." De Heer Muller sloot met een herhaaldelijk toegejuichte speech dezen avond van werkelijk kunstgenot en riep den Heer Groenewold met zyn keurkorps een „tot weerzien" toe, waarop een luid gejubel ter eere van het Fanfarecorps werd aangeheven. Als No. 1 op de voordracht voor onder- wijzer aan de openb. Burgerschool te Alkmaar, komt voor onze voormalige plaatsgenoot, de Heer J. Drijver, thans te Nijmegen. Tot ouderling der Herv. Gem. te Oüde schild is herkozen, de Heer C. C. Backer; tot diaken, in plaats van den Heer T. C. de Wijn, die bedankt had, werd gekozen de Heer C. Lz. Duinker. Vanwege de „Echo" zal een portret worden verspreid van den Amsterdamsehen vrouwenaanrander. Daartoe zal het zeer ge detailleerde signalement dienen, dat het slacht offer van den jongsten aanslag, Klara de Vries, van haar aanrander gegeven heeft, Zoo ten I naastebij zal het portret dus eenigermate met de werkelijkheid overeenstemmen. Een 100,000 afdrukken daarvan zaï in ..msterdam verspreid worden. Weer mis! Jan Boom, de wonder-veedoater uit Delden, die voor de „Orerijselsche Landbouwmaat- schappij" een proef zou nemen op een zeer aan klauwzeer lijdende koe te Appeltern in Gelderland, is onverrichter zake teruggekeerd. Hoewel hy aangenomen had de koe in 3 dagen radicaal te genezen, is hy 14 dagen er mee bezig geweest, doch te vergeefs. De te 's-Gravenhage gevestigde naam- looze vennootschap „Landontginning", waarvan verschillende leden der Tweede Kamer leden zyn, zal op uitgebreider schaal dan tot nu toe het geval was, in de gemeente Sehoterland het ontginningswerk ter hand nemen. Door die corporatie is thans opnieuw een terrein aangekocht om in vruchtbare landouwen te worden herschapen. Vele handen zullen daarop werk kunnen vinden. Eigenaardig is het toch, dat Hollandsche heeren dit werk in Friesland ter hand nemen, terwyi toch in Friesland ook genoeg kapitalisten zijn, die dit wel zouden kunnen doen. Men zegt van de Friezen, dat zij nog al provincialistisch zyn gehecht aan „de aide Fryske gröun", maar men heeft recht daaraan te twyfelen, als men dergeiyke zaken verneemt. Wat zou men in Holland wel zeggen als eenige Fri6sche heeren zich verbonden om ergens in Holland werk te gaan verschaffen om de armoede tegen te gaan De Hollandsche heeren zouden zich dat waarschijniyk aan trekken en zich er voor schamen endade lijk ook aan 't werk tygen. In Friesland laat men de Hollandsche heeren stil hun gang gaan en groot-kapitalisten, wonende in Friesland en bezitters van honderden H. A. woesten grond, doen geen enkele poging om dit land hun eigendom te verbeteren, daardoor werkte verschaffen en de armoede ietwat te vermin deren. Drankbestryding door het Nut! Naar aanleiding van de door het hoofdbe stuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen aan de jongste algemeene vergadering gedane toezegging, dat het den wensch, uitgesproken in de door het departement Dieren ingediende motie, in ernstige overweging zou nemen, heeft het hoofdbestuur thanB aan de departe menten de volgende vragen voorgelegd lo. Wordt door uw departement iets gedaan om het misbruik van sterken drank in den kring, waarin uw departement werkzaam is, tegen te gaan? Zoo ja, wat? 2o. Zyn by u wel eens plannen tot dat doel overwogen, doch niet tot uitvoering Zoo ja, waarop zyn dan die plannen afgestuit? 3o. Bestaan in den kring, waarin uw depar tement werkt' ook volksgewoonten of handels gebruiken, waardoor het misbruik van sterken drank wordt in den hand gewerkt? Zoo ja, welke? Het hoofdbestuur stelt er prys op, de ant woorden vóór 1 Jan. te ontvangen, opdat het tydig kan overwegen, of het noodig en raad zaam is, onder de punten van beschryving voor de volgende algemeene vergadering een voorstel op te nemen in den geest als door het departement Dieren is gewenscht. Al zoo dikwyis is er te vergeefs op aangedrongen, dat men eieren niet per stuk maar by 't gewicht zou verkoopen, omdat er zulk een groot verschil in grootte bestaat. Is dit in de oogen der verkoopers te lastig, dan kon men toch op zyn minst by de prys- bepaling rekening houden met dat verschil. Te Goes zyn enkele winkeliers, die dit laatste doen. Eieren van jonge kippen, voor het eerst aan den leg, worden door hen ruim een halve cent per stuk goedkooper verkocht dan die van oudere dieren, welke uit den aard grooter ayn« TEXEU3CHE COURANT 5nI

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1