N°. 1080. Donderdag 23 December. Au. 1897. Binnenland* BERICHT. Daar de le Kerstdag en de Nieuwjaarsdag ditmaal op Zaterdag rallen, zal het eerstvol gend nummer van dit blad en dat voor den Nieuwjaarsdag worden uitgegeven op VRIJDAG aanstaande en den daaropvoigenden Vrijdag. Advertentiën daarvoor worden ten spoedigste ingewacht, uiterlijk tot 10 nnr van den dag van uitgifte. Evenals vorige jaren wordt ook thans weder de gelegenheid geboden om door middel van ons blad, aan familie, vrienden, begunstigers enz., zyn NIEUWJAARSGROET te brengen. Advertentiën daarvoor worden geplaatst voor SO cents contant, mits niet meer ruimte beslaande dan 5 regels. Eene spoedige inzending er van is ten zeerste gewenscht door de uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ. i: o p GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een moer van een wagen, gevonden in de Hoogerstraat, een jongens jas, gevonden nabij de O. L. School te den Burg en een stuk nieuw rood baai, gevonden op den Waalderweg. TEXEL, 22 December 1897. Maandagavond j.l. trad in „Het Nut" alhier als spreker op de heer Dr. P. Jz. Proost van Koog aan de Zaan, die voor deze gelegenheid tot onderwerp zijner rede Gellert, de fabel dichter, had gekozen. Spreker gaf eerst de levensgeschiedenis van Christian Fürchtegott Gellert ten beste en herinnerde er aan, dat deze in 1715 te Haynieben in Saksen, waar zijn vader predikant was, was geboren. In het bijzonder groote huisgezin zijner ouders ging het zeer schraal toe en moesten alle zeilen worden bijgezet om rond te komen, waarom Christian dan ook al vroeg, op zijn 11de jaar, zyn vader bij het schrijven van stukken moest helpen om wat te ver dienen. Op zijn léde jaar werd hij op eene school te Meissen geplaatst en later wijdde hij zich te Leipzig aan de studie der god geleerdheid. Eene aangeboren angstvalligheid, een zwak geheugen en eene wankelende ge zondheid deden hem afzien van het voornemen om predikant te worden. HQ trad nu op als leeraar. Dit gaf hem een sober bestaan, doch hij, de ongehuwde, bad zoo weinig behoeften, dat hij, ook wel met opoffering van het noodige voor zich zeiven, anderen hielp. In 1751 werd hp benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte te Leipzig, waar zijne lessen over diehtkunst en welsprekendheid druk werden bezocht. De studenten droegen hem als het ware op de handen en aanzienlijk) personen beijverden zich om hem van de zorgen des levens te ontheffen. Gellert overleed in 1769 en de belangstelling by zijn sterven was buitenge woon groot. Na de levensschets deed spreker uitkomen, dat Gellert als hoogleeraar eene eigenaardige wijze van doceeren had. Hij was niet alleen een zeer kundig leeraar, grondig bekend met de oude ei nieuwe talen, maar bovenal een paedagoog, die geene moeite spaarde om den smaak zyner leerlingen te vormen. Gellert schreef een blijspel, een roman, gees telijke liederen en fabelen. De laatste vooral zijn bekend. Om ze naar waarde te beoor- deelen, moet men den schrijver, die zich onderscheidde door een streng zedelijk leven, beschouwen in de lijst van zijn tjjd. Zijne fabelen zijn minder pakkend, dan die van den Griekschen fabeldichter Aesopus, minder geestig, dan die van den Franschen schrijver Lafontaine. Door tal van voorbeelden, die tevens zooveel lessen bevatten, werd dit door den heer Proost opgehelderd. Na de pauze gaf de spreker „De Tandmeester" van Dr. Frat(jois Haverschmidt ten beste. Met een woord van dank aan den weispre kenden redenaar en een tot weerziens aan hem, de talrijke hoorderessen en hoorders, sloot de Voorzitter, de heer Wagemaker, deze bijeenkomst. Volgens het Gemeentelijk Landbouw- verslag over 1897 waren omstreeks SO Novem ber op ons eiland aanwezig: 691 paarden,als: I dekhengst boven 4-jarigen leeftijd, 97 veulenmerriön, 138 veulens en jonge paarden beneden S-jarigen leeftijd, 455 overige paarden 4369 runderen, als: 51 springstieren, 942 melkkoeien en melkvaarzen, 3254 kalveren, pinken, hokkelingen, enz. en 122 stuks mestvee; 35182 schapen, als26025 ouder dan 1 jaar en 9157 beneden 1 jaar (lammeren); 179 bokken en geiten, 1201 varkens, 16872 kippen, 1 kalkoen, 459 eenden, 9 ganzen, 2 zwanen, 141 korven by en. Van den grond werd gebruikt voor den verbouw van: Geraamde opbrengst per H. A. graan stroo tarwe 72 H.A. 18 HL. 4500 KG. rogge 31 20 2500 zomergerst 201 22 1700 haver 234 25 2500 zandboekweit 1 5 o boonen 40 15 2000 erwten 145 18 2000 wikken 20 20 aardappelen 43 100 mangelwortels 20 26000 K.G. suikerbieten 2 22000 koolrapen 15 23000 roode klaver 132 8500 lucerne 141 4000 De Cooksdorp, 21 Dec. In eene jl. Zondag gehouden vergadering van kerkeraad en kies college werd als ouderling herkozen de keer L. de Waard en als diaken de heer J. Blom Mz. Oudeschild, 22 Dec* By de strandvondery alhier is aangebracht een zwartgeverfde boot, die in zee was opgevischt. Deze boot had een witten rand, was op een der doften gemerkt met q L L en aan bakboordszyde met K W H 6. Voor de afd. van den Ned. Protest.b. alhier, trad gisteren voor een vry talrijk gehoor op, de Heer Bosch, predikant te N. Schermer. Deze heer hield een zeer schoone rede over de ^Zekerheid van het Godsdienstig geloof. Met' schier ademlooze stilte werd spreker by zyn helder betoog gevolgd. Aan het einde der byeenkomst dankte de Voorzitter, de Heer Niessink, in welgekozen woorden en riep den spreker een spoedig tot weerzien toe, waar mede de hoorders, biykens het luid applaus, van harte instemde. Op den ln Januari a. s. zal de Heer J. L. Sekagen, gedurende 25 jaren geheel be langeloos dienst hebben gedaan als bode van het Ziekenfonds alhier, Oosterend, 22 Dec. Aan de kinderen van de beide alhier bestaande Zondagscholen zal in de kerstdagen een feestje bereid worden, als naar gewoonte. De heer J. C. Jansen, minister van Marine» heeft als zoodanig aan H. M. de Koningin- Regentes zyn ontslag gevraagd. Burgem. en Weth. van Deventer stellen den gemeenteraad voor het presentiegeld voor de raadsleden vast te stellen op f 1.— per zitting. De aanslag op een spoortrein l Door den rechter van instructie te Rotterdam wordt nog steeds het onderzoek voortgezet in zake de moedwillige versperring van de spoorbaan naby Kethel in den avond van 24 Nov. toen de Noord-Exprestrein in aantocht was. De spoorwegarbeider J. L.Esbeukman, die het feit constateerde en, volgens zyn beweren hand gemeen is geweest met een 8-tal onbekende personen, is reeds verscheidene malen gehoord, zoomede andere spoorwegambtenaren. Van de personen, die volgens Esbreukman hem bedreigd zouden hebben, is tot heden geen spoor te ontdekken. Gevecht met smokkelaars 1 Tussehen Stamproy en Molenbeersel heeft een ernstig treffen plaats gehad tussehen de ambtenaren en de dryvers, met het droevig gevolg dat een der dry vers een kogel door het hoofd en een door de hand kreeg, tenge volge waarvan hy overleed. Mede werd een koe doodeiyk getroffen. Een gedeelte der kudde werd in beslag genomen, maar de andere dry vers wisten met het overige gedeelte de Belgische grens over te komen. Te Weesp met 6000 inwoners wordt jaariyks f 120.000 aan Bterken drank uitge geven. Is dat geen schandaal? Door het voortdurend afnemen van den duinvoet komen op het strand by Loosduinen de overbiyfselen van het bosch te voorschyn, dat zich voorheen op het laagveen landwaarts in uitstrekte. De aanslagbiljetten voor den koofdeiyken omslag te Loo (gemeente Druven) werden 14 December eerst bezorgd. Op de biljetten staat dat de belasting vóór of op 15 December moet betaald worden 1 Ook een fraaie regeling! (R. N.) De loting voor de nationale militie in de gemeente Baarderadeel werd wegens een onder het oog van den burgemeester gepleegde infor maliteit van onwaarde verklaard. - Aan hen die by de eerste loting waren vrygeloot en by de volgende gehouden nieuw* loting een dienstplichtig nummer trokken, werd door den burgemeester medegedeeld, dat voor zyn rekening een nummerverwisselaar zal worden gesteld. Een dure „informaliteit" voor den keer Burgemeester. Volgens de eindstatistiek der haring- vissehery bedraagt de gezameniyke aanbrengst van alle reederyplaatsen in Nederland 827,237 ton tegen 484,722 ton in 1896; alzoo is er dit jaar 157,485 ton haring minder gevangen! Aan de Keizersgracht te Amsterdam sprong een jonkman te water, omdat zyn meisje niets meer van hem wilde weten. Toen eenige burgers en agenten hem wilden redden, ver ijdelde hy opzetteiyk die pogingen, zoodat hjj weldra zonk. Gelukkig kreeg men hem door middel van een dreg op den walkant, bracht hem in een tappery, waar het bewustzijn werd opgewekt, waarna de levensmoede per rader- baar naar het Binnen gasthuis werd vervoerd. TEXELSCHE COURANT. a n a a a a a a a a a a

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1