IS Marktberichten. nor iaMiii of later en Me Uitslag van gehouden Verkonpingcay Pompenmakerij. Kaasltoppendraaieri Houten stal- en burgerpompen j PREDIKBEURTEN. ADYBRTEMTlfiN. G. DIEPEN Hotel „DE LINDEBOOM? Oosterend, 19 Jar. Met de restaureering va» het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier is reeds een aanvang gemaakt. Men deelt mede, dat de vertimmering eaz. bij gedeelten zal plaats hebben, opdat in de gods dienstoefeningen geene stoornis zij. Een telegram uit Batavia meldt, dat de materieels schade, door de aardbeving op Amboina veroorzaakt, geschat wordt op één millioen gulden. Zij was de heeren te slim afl Dezer dagen had te Annen het volgende aan de boterfabriek plaats. Een weduwe aldaar, melkbrengster, werd verdacht van vervalschte melk te leveren. Toen nu 's 'morgens hare dochter met de bus aan de fabriek kwam, was alles gereed deze in beslag te nemen. De directeur en eenige directieleden stonden klaar; ééa der leden ging om den veldwachter te halen, ten einde de bus te verzegelen, een ander om een voerman, die haar naar de tram Zuidlaren—Groningen zou vervoeren, op te halen, toen 't meisje ineens de bus pakte, haar van de trap wierp, zoodat de geheele inhoud in 't zand terecht kwam. Met beschaamde kaken keken allen het aan en men kon hier zeggen„Een vrouw is niet duizend, maar toch een achttal mannen te slim af geweest." Een winkelier te Haarlem heeft een brief ontvangen, die 99 postzegels van 5 cent bevatte met als begeleidend schrijven slechts deze woorden: oude schuld voor 35 jaar. Vrouwelijke predikanten I Aan „Recht en Belang" wordt medegedeeld dat te Utrecht een jonge dame in de theologie studeert. Zij is ingeschreven en volgt de lessen. Door den heer Geert de Jonge, redacteur der „Ned. Bakkers-Courant", wordt ia eene brochure: „Is afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf mogelijk?" deze afschaf fing bestreden. Schr. acht de afschalfiag uit een mensthelijk oogpunt wel wensehelijk, maar niet noodigzegt, dat uit een medisch oogpunt de conclusie niet mag getrokken worden dat de afschaffing noodzakelijk is; betoogt dat het positief onwaar is, dat de nachtarbeid het gevolg is der concurrentie, wel de dagarbeid; en noemt als gevolgen van den maatregel verhooging der productiekosten, duurder worden van het brood, minder debiet, vernietiging van het depöthoudersbedrijf en minder werk voor den bakkersgezel. —Uit de bloembollenstreek tusschen Haarlem- Leiden schrijft men aan het „N.v.d.D",dat de bloembollentelers aldaar slechts weinig ingenomen zijn met het z&ehte winterweder en daarvan een ongunstigen invloed vreezen op de bloembollen. Zij zouden de voorkeur geven aan een flinke vorst op tijd. Nukomen later de nachtvorsten veel schade toebrengen aan de weldra van halve bedekking ontdane bloembollenvelden. Hier en daar komen de hyacinten al boven den grond. Als een voorbeeld, hoe primitief in som mige streken de toestanden nog zQn, diene het volgende: Van twee hofsteden, liggende in den zoogenaamden Ascbpot, ongeveer 7 8 minuten van Gouda, doch behoorende tot de gemeente Reeuwijk, brandden twee schuren af. De brandspuit van R9euwijk is ongeveer een uur ver van deze woningen verwijderd en de gemeente Gouda geeft geen hulp aan vreemde gemeenten. Om halfzeven begon de brand; om halfacht verscheen de veldwachter van R., die belanghebbenden bekend maakte, dat hp het te R. zou gaan zeggen, en eindelek om 9 uren kwam de spuit, toen bijna alles tegen den grond lag. Een zelfde geval bad twee jaar geleden ook plaats. (U. D.) De kiezerslijst. Om kiezer te zijn is het noodig, dat de personeele belasting voor 1 Februari betaald is. Wordt zulks niet gedaan, dan geschiedt ook geene plaatsing op de kiezers lijst. Het is dus zaak voor ieder, die er prijs op stelt kiezer te zijn, dat de ontvanger der belastingen het biljet voldaan teekent voor 1 Februari. Grasmaaiers in Januari. Als iets zeer ongewoons kan ook gemeld worden, dat men verleden week in den Purmer bezig was met grasmaaien. Een flink zwad beloonde de moeite. De klompenmakers ia Noord-Brabant blagen steen en been. Er is aan gees hout te komen, is bun allereerste woord en zij spreken waarheid. Hooge prijzen moeten zij besteden om de matarialen voor bun 3lecht loosenden arbeid en industrie te verkrijgen. Het blompeshout is in de laatste jaren, 30 tot zelfs 50% gestegen. Een eigenaar vaa een honderdtal boomen te Rozendaal, wien ver leden jaar een bod werd gedaas van f 550, doGh dit niet aannam, heeft thans de partij verkocht voor niet minder dan f 1000. Zelfs uit Belgie komen koopers opdagen. Daar naar verhouding van de waarde vaa bet hout de prijs der klompen laag is, blijkt de toestand voor de klompenmakers niet rooskleurig. Voor 'a 20 jaar ging eene reis naar en van Holland uit de Veenkolonie i niet zoo gemakkelijk als thans. De spoorweg was er nog niet, ea men moest öf per trekschuit over Groningen naar Friesland en dan met den „buiten- of binnen Lemmerm&is" naar Holland., öf men ging, gedeeltelijk per diligence over Assen, Meppal, Zwolle enz. Zoo gebeurde het, een kleine 40 jaar ver leden, dat eea gezelschap zeekapiteins met hunne vrouwen uit Holland kwamen, waar zij te Amsterdam of Rotterdam hadden „opge legd", en naar Veendam terugkeerden, om daar de winterkwartieren te betrekken. Te Dieverbiug pleisterende, ontdekte de vrouw van een der scheepskapiteins, dat haar trom meltje, waarin onder andoren f 125 aa» geld en eenige kostbaarheden, als zilveren lepeltjes enz., verdwenen was. Overal werd gezocht, maar 't trommeltje was weg en bleef weg. Alls aanwezigen verklaarden, dat zij bet trom meltje wel gezien hadden en nadat daar be hoorlijk procesverbaal van was opgemaakt, vertrok men, zonder er ooit iets weer van te hooren. Nu werd dezer dagen bp 'fc graven van eene sloot te Dievenbrug zoo'» trommeltje gevonden. Dit kwam ook ter kennis van iemand die destijds bij bet reisgezelschap had behoord. Terstond schoot hem de geschiedenis van het verdwenen trommeltje te binnen en hij gaf daarvan onmiddellijk kennis aan de nog levende weduwe van den scheepskapitein, 't Spreekt van zelf, dat deze nu de noodige stappan heeft gedaan, om haar reeds laeg verloren gewaand eigendom terug te bekomen. (Pr. Gr. Ct.) Zaterdag 15 Januari te Oosterend. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 0 02 30 Huis en Erf op Oost. Kooper Arie Ellen Sz. voor f 430.-" Makelaar S. KEIJSER Pz. 0 46 30 Weiland. 0 39 60 Hooiland. 0 06 Bosch en Tuin. Kooper P. P. Bakker voor f 1114.-" Zondag 23 Januari. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Jr. (van Huisduinen.) Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nisssinbi 's Avond 7 uur de Hr. Niessink. Jr (van Huisduinen.) Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden! Cocksdorp. Voorm 10 uur de Hr. Barends GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 19 Jan. 3 Burg. 's Avonds half 7 Ds. Schröder. Geref. Kerk. Donderdag 20 Jan. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Roosebooic Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 12 Jan. tot 18 Jan. ONDERTROUWD Paulus Matheus Visser (ZQp^ en Cornelia Dros (Eierland). Klaas Puimai (den Burg) en Aagje Maas (öerritsland). GETROUWDGeene. GEBORENTeunis, zoon van Pieter Kuiter ei Doortje de Boer (Oudeschild). Gerrii Hendrik zoon van Gerrit Houtwipper en Alberdin. Visser (Oudeschild). Si/jbrand, zoon vanCoi nelis Ellen en Neeltje Bakker (Oost). OVERLEDENCornells Bakker, 30 jaar, onge huwd (de Waal). Levenloos aangegeven zoon van Dirk Dros ei Marretje Keijser (Eierland). Purmerend, 18 Jan. Aangevoerd 129 vette kalveren 60 a 80 ct. por kg.; 105 nucbt. kalv. f 8 a 20; 207 vette Varkens 38 A 44 ct. per kg. 81 magere Varkens f 14 A f 22; 215 Biggen f 8. a f 12; 873 Schapen en Lammeren; 217 Runde ren en 7 Stieren. Kip-Eieren f3,75 a f 4,25 p. 100. Vette koeien, lager in prijs, handel stug f 0.50 a f 0,61 per k.g. Gelde koeien lager in prijs, handel stug, f 70 f 140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel vlug f 130 a f 180 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend, handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel vlug. Vette schapen lager in pr(js handel stug, f 18 a f 26 per stuk. Lammeren lager in prijs, handel stug, f 10 f 18 per stuk. Magere schapen lager in prijs handel stug, f 12 f 18 per stuk. Londen, 17 Jan. Ter markt zijn aangevoerd 1300 Runderen, 8000 Schapen en lammeren Kalveren, 130 Varkens. Men noteert; Run deren 0,35 h 0.67' Schapen en lammeren 0 47' 0.85; kalveren 0. k i varkens 0,35 0.65, DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijke! dank voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden van onzei zoon en broeder ondervonden, in het bijzonde| onzen dank aan den Heer Dr. Wagehaker voo. zijn moeite aan hem betoond en aan Ds.SchrödeI voor zijn troostrijke woorden tot ons gesproken Verder nog onzen dank aan alle leden van he hier bestaande Ziekenfonds en voornamelijk aai dragers en kleedoplegsters, die de laatste eer aai den overledene bewezen. Uit aller naam, M. BAKKER, Waal op Texel, 19 Januari 1898. welke licht werken en veel water geven, worde; gemaakt en geleverd door ALKMAAR. Ook worden bestellingen aangenomen dooj Schipper METS. WORDT GEVRAAGD i

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2