S°. 1002. Donderdag 3 Februari. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. I Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenitprpt per 8 maanden Voor dmu Bobs 80 Oti. - Frame per pui deor ge- heel Nxmrlamb 48 Oti. - Naar Aki six a en andere landen met verhosging der perte's. Advertentiën vóór 19 nor op den dag der nltgavo. Prüt der AdvertentUn Van 1 tot S regels 80 Gts. Iedere regel meer 8 Ots. öreete letters en Vignetten werden naar plaatsrnimte berekend. Bewtjsnnmmers 8 Ots. per nummer. lBONNEMENTEN en ARVERTENTIËN worden «ogenomen bij de Uitgevers LANGEVEL# k BE ROOU, ParkstraatBona or Tm el GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een elastieken bal, ronden in de Warmoesstraat, een zwart tricot ndgchoen, gevonden nabij de Waag en een peren bangslotje, gevonden in de Parkstraat den Burg. GRONDBELASTING. )e BURGEMEESTER van TEXEL maakt be id, dat door hem heden is afgekondigd en 1 den Heer Rijksontvanger ter invordering is gereikt het kohier der grondbelasting op de iouwde en ongebouwde eigendommen voor het nstjaar 1898 en dat ieder daarop voorkomende astingschuldige verplicht is, zijn aanslag op i bij de wet bepaalden voet te voldoen. 'exel, 29 Januari 1898; De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 2 Februari 1898. Onder leiding van onzen burgemeester, Striek van Linschoten, had Maandagmorgen het Café den Burg, eene bijeenkomst plaats 1 schippers en eenige andere genoodigden, het zenden van een versierd vaartuig naar ^sterdam, tijdens de Kroningsfeesten, te preken. Nadat door verschillende personen Lrover het woord was gevoerd, werd besloten het zenden van eene blszerschuit, van ?-eveer 50 voet over steven en gebouwd na ,an. 1890. De kosten voor zulk een vaartuig it bemanning, werden geraamd op ongeveer ,100. In de plaatselijke bladen zou eene lOeping tot gegadigden worden gericht, urna zal uit de ingekomen aanbiedingen fden geloot door eene commissie, bestaande i Jhr. Striek van Linschoten, benevens de »ren Dikkers, J. Rab Sr. en T. Timmer, wijze van versiering en verlichting zal in ie later te houden bijeenkomst worden iBgeld. )oor den Heer J. K. Brouwer werd mede- teeld, dat zich met een gelijk doel eene liere commissie had gevestigd, die van ver- illende plaatsen 4 k 5 visschersvaartuigen iden willen doen plaats nemen langs hetDam- f. Aan ieder der vaartuigen, die 4 dagen hun its moesten blijven innemen, zou door de imissie eene kleine vergoeding worden «trekt. tewust voorstel zou ter kennisse van be- ghebbenden worden gebracht, ïet een woord van dank tot de aanwezigen, t daarna de Heer Burgemeester deze ver ering. - Maandag jl. hield het departement „Texel" de Maatschappij: Tot nut van't algemeen b vergadering in de Vergulde Kikkert, iimdat de Voorzitter wegens ambtsbezig- (0n afwezig was, opende de Vice-Voorzitter, heer S. Keijser Pz., deze eerste bijeenkomst shet jaar 1898 met een hartelijk welkom Bpreker en hoorders. •barna betrad de heer J. P. Smidts, predikant iWieringen, den katheder en hield eene liende letterkundige rede over den toestand le roeping van de Vrouw in de Maatschappij. het eerste deel zijner toespraak schetste spreker welke eene ondergeschikte plaats iwouw innam bij de oude Grieken, hoe hard werd behandeld door de Romeinen en hoe A haar besehouwde in Israël. Duidelijk liet 'redenaar uitkomen, hoe eerst door het totendom de vrouw hare plaats naast den A verkreeg. Jezus bracht de vrouw in i en spoorde de mensehen aan tot het Mesen der deugden, welke de vrouw als van nature sieren. Geen wonder, dat de vrouwen Jezus bijzonder eerden, dat ze het kostbaarste, wat zij bezaten, voor Hem over hadden, dat ze stonden aan den voet van Zijn kruis. Ia het tweede deel der rede, welke van groote belezenheid van den spreker getuigde, liet deze het oordeel over de vrouw in onze dagen vernemen. Vooraf echter gaf bij door aanhalingen van Schopenhauer en anderen te zien, hoe ook bij enkele pessimisten van lateren tijd, het oordeel hard en onredelijk, zelfs wreed kon wezen. Gunstig stak daarbij af het ver hevene en bekoorlijke beeld der vrouw, dat Goethe gaf in zijn bekenden „Faust." Van de vrouwen-emancipatie sprekende had de redenaar lef voor de bekwame schrijfsters, begaafde spreeksters, groote geleerden en talentvolle kunstenaars onder de dames. In het bijzonder noemde hij o.a Harriet Beecher Stowe, die door haar werk „De Negerhut" velen ten zegen is geweest. Doch desniettemin stond de stille, zichzelf opofferende, werkzame huismoeder bij den spreker het hoogst. Aan deze onder de vrouwen zou hij de eerekroon geven. De huismoeder moge in bescheiden kring werken, het nut, dat zij sticht, is niet te berekenen. De grootste geleerden spraken met ingenomenheid over hunne moeder en roemden hare innige liefde en trouwe zorg. Aangrijpend was het stuk uit „De Pastorie in den Vreemde" waarin wijlen professor AUard Pierson in de schoonste bewoordingen het beeld zijner moeder teekent. Met groote aandacht werd de geachte redenaar, die de roeping der vrouw zoo welsprekend wist te schilderen, gevolgd. Na de pauze reciteerde de heer Smidts het aandoenlijke vers, getiteld: Boem, boem, van Belinfante. Blijkbaar geraakte ieder bij de voordracht onder den indruk van wat zelf opofferende liefde vermag. Ook het sprookje voor groote menschen, van Oscar Wilde, dat De zelfzuchtige Reus tot titel had, viel zeer in den smaak der hoorderessen en hoorders. Het keurig gestelde sprookje, waarin diep gevoel lag, deed in beelden zien, welken invloed het christendom op den zelfzuchtigen mensch in het bijzonder en op diens omgeving in het algemeen uitoefent. Met een woord van oprechten dank aan den gewaardeerden spreker, die zijne hoorders stichtende had weten te boeien en doen ge nieten en een tot weerziens aan hem en de talrijk opgekomen sloot de Voorzitter, de heer Wagemaker, deze bijeenkomst. Gisteravond werd in bet hotel .Texel" door de Maatschappij tot ultkeeering bi overliden eene vergadering gehouden. Misschien wel ten gevolge van het ongewoon vroege uur en zeker ook door andere bikomende omstandigheden was bet aantal opgekomenen op het bepaalde uur niet zoo groot als wel had mogen worden verwacht. Langzamer hand echter werd het aantal grooter, zoodat toen de Voorz. een half uur na den daarvoor bepaalden tid namens het geheele bestuur de vergadering opende met een woord van welkom aan allen en in 't bizonder aan hen, die van verre waren gekomen, de zaal vri goed bezet was. Na de lezing der notulen van de vorige ver gadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd door den Secretaris verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaraan wi ontleenen, dat ook van 1897, ofschoon niet in die mate als van 1896, kan worden getuigd, dat het een goed jaar was voor de vereeniging. Het aantal leden was op 1 Jan. '97 1077, 182 leden waren toegetreden, 6 waren gestorven, 27 hadden bedankt en 15 waren geroyeerd, omdat zi niet aan hun verplichtingen voldeden. Het ledental was dus met 136 vermeerderd en gestegen tot 1213. Gedurende 3 maanden waren de leden vri geweest van het betalen van contributie. Was het batig saldo op 1 Jan. '97 f 2082.17, op 1 Jan. '98 was dat gestegen tot 1 2813.97'. f 2400 daarvan was besteed voor Certificaten Ned. Werk. Schuld, terwil de restant was belegd op de Rikspostspaarbank. Gedurende 1897 waren 6 uitkeeringen gedaan van f 75 en 8 van t 6. 1 algemeens vergadering en 6 bestuursvergade ringen waren er gehouden en bovendien nog eene vergadering te Cocksdorp. Door de bode was aan de leden gratis een nieuw reglement uitgereikt: De Secretaris sloot zin verslag met den wensch dat ook 1898 een goed jaar voor de vereeniging zou mogen zin en dat de bode Iets minder last zou mogen ondervinden bi deinningder contributie. Aan de rekening van den penningmeester die daarop werd voorgelezen ontleenen wi, dat was ontvangen aan contributie over 1897 f 1550,06, aan polissen f 9,70 en aan rente f 55,61,, terwijl was uitgegeven aan bodeloon f 268,07, aan uit keeringen f 468, drukwerk, advertentiekosten, enz. 1 40,83, met nog eenige anderen uitgaven totaal f 883,57. Totaal der ontvangsten f 1615,37,, zoodat over 1897 een batig saldo was van f 731,80,. Door de commissie, welke werd benoemd tot het nazien der rekening en het vergeliken met de bescheiden en die bestond uit de heeren Jb. J. Bakker, K. Vinken en W. J. Langeveld, werd bedoelde rekening in volmaakte orde be vonden en goedgekeurd. Wegens de periodieke aftreding van den heer H. Haakman, die niet dadelik herkiesbaar was, moest een verkiezing plaats hebben van een commissaris, die volgens reglement zitting heeft gedurende 4 jaren. BjJ herstemming met den heer P. J. Zoetelief werd gekozen de heer Jb. Jb. Bakker te Bargen, die 49 stemmen op zich had vsreenigd, tegen 33 uitgebracht op den heer Zoetelief, terwijl 3 van onwaarde werden verklaard. De benoemde neemt zjjne benoeming aan en wordt door den Directeur daarmee gelukge wenscht, terwjjl hjj daarbij tevens een woord van innige dank voegt aan den afgetreden commissaris en medeoprichter der maatschappij, den heer Haak man, voor al hetgeen door deze voor de ver eeniging werd gedaan. Volgens 't besluit in de vorige jaarvergadering genomen, werd de heer H. thans benoemd tot eerelid. Tengevolge van de benoeming tot eerelid van de aftredende bestuursleden, die tot de oprichters behooien, wordt het aantal leden van het bestuur langzamerhand groot en ook de kosten van ver gaderingen stijgen er door. De Voorz. stelt daarom voor, voortaan de kosten der jaarvergadering niet onder de gewone kosten van vergadering, waarvoor f 20 is uitgetrokken, te stellen. Bij acclamatie wordt hiertoe besloten. Eveneens Is dit het geval met het voorstel van het lid van ^bestuur, de heer Slaman, om voor de vereeniging een brandkast aan te koopen, ten einde meerdere zekerheid te hebben, dat de geldswaardige papieren der vereeniging niet konden worden geBtolen of bij brand worden vernietigd. Bij de vraag of een der leden nog iets had op te merken, doet de heer P. Mz. Koorn.de vraag ol de bode verplicht is de contributie' bij de leden op te halen, of dat deze recht heeft, de leden op straat er om aan te spreken, waarop wordt geantwoord, dat de bode de contributie aan huis moet ophalen. Aangezien niemand meer iets had voortestellen, sluit de Voorz. met een woord van dank voor de trouwe opkomst de vergadering. Was gedurende de vergadering het rooken door de leden gelaten, thans werd hen namens het bestuur een sigaar gepresenteerd, van welk aanbod gaarne werd gebruik gemaakt. Een dinamietbom. Een heusehe dina- mietbom, veel grooter den het gewoae soort, is nabij onze kust neergelegd. Het is een voormalige pink, meestal bom genaamd, met dicamiet aan boord, hetwelk gebezigd moet worden by het bergingswerk op het stoomschip „Harrow." Iamiddels verdient naar onze bescheiden meening wel in overweging te worden genomen of de nabijheid van het dinamietvaartuig ook gevaar zou kunnen opleveren voor de bewoners van het Horntje. Veilig mag men aannemen, dat by eene eventueele ontploffing van het gevaariyk goedje, de woningen aan het Horntje en misschien ook de bewoners er slecht genoeg zonden af komen. Oosterénd, 31 Januari. In grooten getale vereenigden zich heden avond de leden der beide alhier bestaande Ondersteuningsfondsen tot het honden der gewone jaarvergadering. Uit het verslag betreffende het „Ziekenfonds" bleek, dat dit weder een Biecht jaar had TEXELSCHE COÜRAMT, i

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1