Inhuldigingsfeest. j Marktberichten» Advertentiën """pREDIKB BUBTBH1 ADVERTENTIËN. fa gehad. Niettegenstaande toch een halfjaar laag verhoogde contributie w&s geheven, sloot de rekening met een belangrijk „te kort." Hierin vond het Bestuur aanleiding, om der verga dering voor te stellen zoodanige maatregelen trachten te treffen, dat zulks zoo mogelijk in 't vervolg zal worden voorkomen. Zonder stemming werd het Bestuur daartoe gemach tigd. Het „Begrafenisfonds" had beter jaar gehad. Hiervoor was slechts zes maanden gecontri bueerd en toch sloot de rekening met een flink overschot, dat reeds belegd was. Ten gevolge hiervan is de reserve van dit fonds gestegen tot een bedrag van ruim 2600 gld. De aftredende commissarissen vau beide fondsen werden bij acclamatie herkozen. Oudeschild, 1 Feb. De veeverzeading aaar elders begint reeds weer toe te nemen. Van 26 tot 31 Ja», l.l. zija uitgevoerd: 11 koeien, 13 varkens, 1 paard en 1 kalf. Den Hoorn, 1 Feb. Heden is weder een begin gemaakt met het omspitten der duin- gronden om daarna weder jonge denneboomen te planten, wat in den tegenwoordigen tijd voor menig arbeider nog een aardig buiten kansje geeft, waut ware zoo iets er niet, menig arbeider zou nog niets te doen hebben, ding men vroeger jaren als 't Februari was ter karingvisseherij, in de laatste jaren heeft dit de gemaakte kosten niet kunnen vergoeden, zoodat de reeders zoowei als de visschers genoodzaakt zijn naar iets anders om te zien. Oosterend, 1 Febr. De afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandsehen Protestan tenbond, die zich verheugen mag in toenemende belangstelling, hield Zaterdag j.l. hare derde openbare vergadering. Nadat aan de zeer vele aanwezigen een woord van welkom was toegeroepen, trad voor de vergadering op de Weleer w. Heer Ds. J. P. Smidts van Wieringen, met eene schoone lezing over „De Vrouw." Met eenvoudige en duidelijke bewoordingen werd geschetst de positie van de vrouw in het verleden bij Grieken en Israëlieten en uit vele voorbeelden bleek de waarheid van de stelling; De man alles, de vrouw niets. In Christus hebben de vrouwen haren verlosser en bevrijder gevonden; Hij was de zacht moedige en Nederige van hart, die heeft aan getoond, welke heerlijke eigenschappen de vrouw bezit. Alzoo is door het christendom de toestand van de vrouw verhoogd. Voor den tegenwoordigen tgd werd de vrouw voorgesteld op juridisch en sociaal gebied. Van beteekenis zijn zeker de geleerde vrouw, de dichteres, de spreekster, de schrijfster, de doktores, doch de vrouw als huismoeder, in de waarachtige beteekenis van het woord, is zeker boven allen de kroonewaard. Voorden bloei van den staat zijn moeders noodig; op het kleine huis rust de groote maatschappij. Ten slotte werd besproken: De vrouw tegen over den Godsdienst. Spreker kan zich moeielgk denken eene moeder, die haren God verloren heeft. Aan de vrouw in de eerste plaats de taak, om het reine en onbevlekte kinderhart met de liefelijke denkbeelden omtrent het Opperwezen bekend en bemind te maken. Vrij en vroom zij de godsdienst volgens de geest van het protestantisme. De godsdienst en de vrouw behooren bij elkander; gelukkig de moeder, die vroom en godsdienstig is. In de pauze en na de lezing werden door de Leden van de zangvereeniging eenige liederen gezongen. Door Ds. Smidts werd hiervoor dank bBtuigd aan Directeur en Leden, die in zoo'n korten tijd van oefening reeds blijken hebben gegeven van uitstekende vor deringen. Aan spreker en hoorders werd dank gebracht voor moeite en belangstelling. Waal, 2 Feb. Bij de gisteravond gehouden verhuring van het land toebehoorende aan de Herv. kerk alhier, werden aanmerkelijk hoogere bedragen besteed dan de vorige maal. Bij een onlangs plaats gehad hebbende ver huring van eene plaats, groot 12 H.A., werd zelfs f 10 per Bunder meer bedongen, dan bij de vorige verpachting. Zijn deze verschijnselen de voorboden van betere tijden voor boer en landman, dan be groeten wij zeer zeker deze hooge landverhuring met vreugde. Ouderlijke macht. Naar wij vernemen, wordt eerstdaags het wetsontwerp tot regeling der ouderlijke macht en der voogdij weder bij de Tweede Kamer ingediend. Een dergelijk ontwerp van het vorige Ministerie is met alle andere aanhangig gebleven wetsvoorstellen ingetrokken. Het nieuwe gewijzigde ontwerp zal, als wij wel zijn ingelicht, ook de gevallen, waarin het onderzoek naar het vaderschap wordt toegelaten, aanmerkelijk uitbreiden en in verband daarmede voor de wettelijke voogdij van natuurlijke kinderen nieuwe regelen stellen. Zandgronden behooren van nature tot de onvruchtbaarste, maar toch kunnen ze vrucht baar gemaakt worden. Het hapert hun aan humus en daarom hebben ze beslist veel behoefte aan stalmest. De mest verteert gauw in zoo'n grond, omdat deze los is en de lucht ter ontleding van den mest dus onge hinderd binnenlaat. Om nu zooveel mogelijk profijt van zoo'n grond te hebben, moet men hem vruchtbaar maken en houden met mest, die men hem elk jaar moet geven. Een tusschentijdsche bemesting met vloeibaren mest verdient alle aanbeveling. (R. N.) Voor eenige dagen kocht de heer De L., leeraar aan de H. B. S. te Nijmegen, bij een antiquaar aldaar een schilderijtje. Naar men verneemt moet hef, na zorgvuldig te zijn schoongemaakt, een stukje van Frans Hals gebleken te zijn, en is den tegenwoordigen eigenaar reeds een som van f 30,000 geboden Waartoe dienen poststempels toch vraagt „Het Nieuwsblad voor Nederland." Emvoudig om de postzegels onbruikbaar te maken, of om plaats en tijd van afzending aan te geven? Wij meenen het laatste, want voor het on bruikbaar maken van postzegels had men geen naam- en tijdstempels noodig. Maar de stempels tegenwoordig bij de Nederi&ndsche posterijen in gebruik, beantwoorden heelemaal niet meer aan hun bestemming. Zij zijn versleten of wel de stempeling geschiedt nonchalant. Voor ons liggen de couverten van 47 brieven, waar onder enkele uit het buitenland. Welnu, die enkele uit het buitenland zijn de eenige, waarvan de stempels te ontcijferen zijn. Op geen van de anderen is het uur, op de meeste de datum niet te ontcijferen, slechts van eenige weinige is de plaats van afkomst duidelijk leesbaar. Wanneer men bedenkt, dat de poststempel in sommige gevallen kan moeten dienen als bewijs, dan zal men erkennen, dat de aandacht van het Hoofdbestuur der Nederlandsche pos- tergen wel eens op die onvoldoende stempeling gevestigd mag worden. Een nieuwe maan ontdekt 1 Naar wordt medegedeeld heeft een sterre- kundigej te Hamburg een tweede maan ontdekt, die dubbel zoover van onze aarde verwijderd moet zijn als onze oude trouwe gewone maa». Den 30sten Juli a.s. zal de nieuwe maan zich vertoonen. Wij zijn er erg benieuwd naar! Nieuwe concurrentie in 't verschiet voor letterzetters 1 Is „Evolutie" komt een advertentie voor, waarm gevraagd wordt een meisje of jonge vrouw om, na het letterzetten geleerd te hebben, behulpzaam te zijn op de drukkerij op de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwen arbeid. In „het land der peulvruchten," de zoo genoemde venen te Alkemade, heerscht reeds thans groote bedrijvigheid onder de tuinders. De zaaderwten, die in December reeds in den grond gelegd worden, zijn al boven de aarde gekomen ea moeten dus worden verpoot. Dit geschiedt thans,' een maand vroeger, dan andere jaren, 't Blijft intussehen een waagstuk. Als de vorst ons nog eens overvalt, kon alle arbeid later wel eens vruchteloos blijken. Indien het weder echter gunstig blijft, be looft 1898 een oogst van peulvruchten te geven, zoo vroeg als nooit te voren. De poolster is ongeveer 345.000.000.000.000 kilometer van ons verwijderd. Maakt maar eens een voorstelling van zulke afstanden in het heelal. Men kent den post op de hotelrekening „aan papier voor deze nota"Te Tiel heeft een loodgietnr daar eeu voorbeeld aan genomen. Op de rekening van een karwei: repareeren van een pomp, komt deze post voor„aan slijtage van laarzen f 2." Nansen, de ontdekkingsreiziger, die zoolang de ontberingen van de poolwereid heeft getrotseerd is thans overmand door de vermoeienissen van een rondreis door de Vereenigde Staten. Nansen's impressario had hem voor 100 voorlezingen ge ëngageerd en na de 76ste verklaarde Nansen dat hij niet verder kaD. Hjj houdt Dog één voorlezing te New-York en is vast besloten daarna het werk te staken. Een ondernemer te BostoD, aan wien h(J nog lezingen had beloofd, heeft nu een eisch tot schadevergoeding van 20,000 dollars tegen Nansen ingesteld en als onderpand zijn kofiers in beslag laten nemen. Nansen moet gezegd hebben dat het in den omtrek van de Noordpool toch maar beter is. Formerend, 1 Feb. Aangevoerd 113 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 163 nucht. kalv. f 8 a 18; 217 vette Varkens 39 45 ct. per kg. 78 magere Varkens f 15 A f 24; 276 Biggen f 8. a f 12; 662 Schapen en Lammeren; 241 Runde ren en 9 Stieren. Kip-Eieren f 3,50 a f 4,00 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.43 a 1 0,60 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stujr- f 140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel vlug! a f 170 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend, handel v3 b' Nuchtere kalveren, prijshoudend, handell d Vette varkens, prijshoudend handel m^ Magere varkens en biggen, prijsho„r handel vlug. Vette schapen prijshoudend handel vior f 18 a f 26 per stuk. r Lammeren prijshoudend, handel matig, f f 19 per stuk. Magere schapen prijshoudend handel i f 12 A f 18 per stuk. Zondag 6 Februari. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. 2 uur Ds. Leffef. p Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef, Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nm 's Avond 7 uur de Hr. Niesb Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zwl f Cocksdorp. Voorm 10 uur de Hr. Bab GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Roosebi Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Geref. Kerk. Donderdag 3 Feb. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Roosei Burgerlijken stand der Gemeente Ten van 26 Jan. tot 1 Febr. ONDERTROUWDPetrus Johannes Franc Lodewtjk Baumann en Petronella Anna Ko (den Burg). GETROUWD; Paulus Matheus Visser (Zijp Cornelia Dros (Eierland). Klaas Puiman Burg) en Aapje Maas (Gerritsland). GEBORENPieter, zoon van Adrianus Bloi Jannetje'Bakker (den Burg). Haartje, doi van Lourens van der Vlies en Alida Wille; Hillenius (Oudeschild). OVERLEDENGeene. voor VIER achtereenvolg^ plaatsingen in de Texelsche Confi n eens opgegeven, worden slechts DR- maal in rekening gebracht. Ondertrouwd: - P. J. F. I. BAUMANN en P. N. KONING. 26 Januari 1898. Geen receptie. Getrouwd: P. M. VISSER en C. DROS, die tevens hunnen dank betuigen voor de belt stelling bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 27 Januari '98. Getrouwd: K. PUIMAN en A. MAAS. Burg-Texel, 1 Februari 1898. De Commissie, daartoe benoemd in eecel heden gehouden vergadering van visschers i schippers in deze Gemeente, roept b|j deze - allen die hunne blazers,—weZfte na 1 Januari lt. zijn gebouwd, - beschikbaar wenschen te steil j om te worden afgevaardigd naar Amsterdi tijdens de Inhuldigingsfeesten van H. M. Koningin, teneinde de Gemeente Texel ws öigljjk te vertegenwoordigen. Zij die hiervoor met hun vaartuig en benrs ning in aanmerking wenscben te komen, word verzocht, onder opgave van kosten voor zuimden tjd (buiten versiering), de som t f 100 evenwel niet te boven gaande, zicb si te melden bij het Bestuur van den Visscbe: en Schippersbond te Oudeschild, b(j de Hees J. BROUWER Kz. te Oosf en C. MOSSEL Oosterend of bij den Heer T. TIMMER te den Bv Door de Commissie zal worden uitgemaai welk vaartuig of naar Amsterdam zal worfl afgevaardigd. Texel, 31 Januari 1898. De commissie voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. G. J. O. D. DIKKERS. T. TIMMER. J. RAB Jz. Sr.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2