N°. 1100. Donderdag 3 Maart. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementeprpc per 8 waanden Voor bik Burs 80 Cts. - Franc» per p»et door ge- hooi Ninrlanb 46 Oti. - Naar Amiu on andere landen mot vorhoogrfng dor yorte'o. Advertentidn vóór lt nor op den dag der nltgave. Prüi der Adverteniiên Van 1 tot 6 regels 10 Ots. Iedere regel meer 0 Cts. droste letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. BewQsnummert S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGE VILE BE ROOU, Parlutraat, Buna or Tiiel - J GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een blauwbont boezelaartje, gevonden in de Gravenstraat en een broche gevonden in de Waalderstraat te den Burg. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde vervat in artt. 114 al1 en 16 van het regle ment op de keuring van hengsten in de provincie Noordholland, luidende Art. 1. Het is verboden in de provincie Noordholland andere hengsten tot dekking van merriën te bezigen dan die ten minste 27, jaar oud zQn en overeenkomstig de voorschriften van dit reglement zjjn goedgekeurd. Deze verbodsbepaling is niet van toepassing, wanneer de hengst en de merrie aan den zelfden eigenaar bekooren. Aandeelhouders van één of meer hengsten in gemeenschappelijk bezit, of leden eener Vereeniging, die een of meer hengsten bezit, worden voor de toepassing der in de vorige alinea vervatte uitzonderingsbepaling niet als eigenaar beschouwd. Art. 14, al. 1. De eigenaar van een hengst, of indien de eigenaar niet zelf de houder is, de houder die een hengst in strijd met de verbodsbepalingen van art. 1 van dit reglement tot dekking van eene merrie bezigt of laat bezigen, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijftig gulden. Art. 16. Met het opsporen der overtredingen zijn behalve de bij art. 8 van het wetboek van strafvordering aangewezen personen, belast alle ambtenaren en beambten van de rijks- en gemeentepolitie. Texel, den 25 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 2 Maart 1898. Zooals door obs in een onzer vorige nummers werd vermeld, werd tot postbode te Waal voor de bestelling naar de Koog enz. benoemd de hu-pbesteller K. C. Gous alhier. Hieraan kunnen wij thans nog toevoegen, dat door genoemden bestelier de aanstelling voor die betrekking is ontvangen, in te gaan 16 Maart a. s. De jongelingen, die by de laatste loting voor de Nat. Militie een dienstplichtig nummer trokken, vertrokken heden morgen naar den Helder om te worden ingedeeld. Van de 14 dienstplichtigen hebben zich 4 doen vervangen door plaatsvervanger of nummerverwisselaar. Van verschillende plaatsen in ons land komen berichten, dat de lust om op de kiezers- ïyst te worden geplaatst veel minder was, dan het vorig jaar. Ook in onze gemeente bleek dit maar al te zeer. Terwql verleden jaar velen door eigen aangifte op de kiezerslijst werden geplaatst, waren er dit jaar slechts 14, die op die wijze daarop vermoedelijk een plaats zullen bekomen. In 't geheel bedraagt het aantal nieuwe kiezers naar wy vernemen 66. Waal, 28 Feb. Gistermiddag verzocht de Heer Schiöler aan het einde der godsdienst oefening, aan de mannelijke leden der Her vormde Gemeente nog eenige oogenblikken te willen blijven. Door 8 personen werd aan het verzoek voldaan. Ds. S. stelde voor, ook aan de Waal eene afdeeling op te richten van den Christeltjken Bond, even als te Burg en te Oosterend. Niet één der leden was bereid, voorloopig, als lid toe te treden. Hoogstwaarschijnlijk zal de Heer S. nog eene poging wagen op ons dorp, om eene Boada-afdeeling te stichten. Oudeschild, 1 Maart. Naar vissehers meenen te hebben opgemerkt, levert de mosselvisscherij van jaar tot jaar minder op. Eene hoeveelheid, die vroeger in weinige uren was te vangen, kan nu in eengeheelen dag niet bijeen worden gezameld. Sommigen schry ven de oorzaak toe aan het jaariyks weghalen van het mosselzaad uit de Zuiderzee, dat in de Zeeuwsche stroomen weer aangeplant wordt. Het vormen van nieuwe mosselbanken in de Zuiderzee begint tot de zeldzaamheden te behooren. Aan hef schietvlot, dat gedurende vele maanden des jaars op Texelstroom geankerd ligt en zoo dikwijls een dwars-in-den-weg is, voor de schipperij, zal voortaan een anderen vorm worden gegeven en wel van zoodanige samenstelling, dat geen vaartuig licht averij bekomt, al heeft het ook eene aanvaring met bedoeld vlot. Waarschijnlijk wordt de ver lichting er op ook beter, door de lantaren aan te brengen op de manier als de vissehers dit aan den voorsteven doen. Oosterend, 1 Maart. Zaterdag j.l. werd eene slecht bezochte vergadering gehouden in het „Wapen van Texel" tot nadere bespreking der plannen, om by de kroningsfeesten een vaartuig van Texel naar Amsterdam te zenden. Bij monde van den 1 eer C. Mossel werd mededeeling gedaan van het verhandelde op de vergadering te Den Burg, waarna bespreking volgde over het wenscheiyke van het aan boord nemen van personen, te Oudeschild en Den Burg woonachtig, indien het lot eene blazer- sehuit van Oosterend mocht aanwijzen. By stemming werd besloten om het kiezen van de bemanning aan den schipper of reeder over te laten. De heeren C. Mossel en J. K. Brouwer, vormende de voorloopige commissie voor Oosterend, legden alsnu hun mandaat neder, terwyi de vergadering overging tot het benoemen van 4 commissieleden. By meerderheid van stemmen werden gekozen de heeren C. Mossel, J. K. Brouwer, G. B. Vlaming en C. Kooger. Nadat nog medegedeeld was, datmissehien eenige schuiten verlangd zouden worden, ter versiering van het Damrak te Amsterdam, werd de vergadering gesloten. Daartoe uitgenoodigd door de Jongelings- vereecigingen „FiladeifU" en „1 Thess. 6 21," hield de heer Teitsma, concierge in het Tehuis voor Militairen te Helder, Zondagavond j.l. eene lezing over het onderwerp: „Mededeelingen van den arbeid in het Tehuis voor Militairen." De vergadering had plaats in het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerden Kerk, telde vele belangstellenden en duurde van 7 uur tot half tien. Vlieland, 1 Maart. In de afgeloopen week slaagde o. m. als 8e stuurman de heer S. Rab, leerling der zeevaartschool in deze gemeente. Ia betrekkeiyk korten tyd slaagden drie leer lingen dezer inrichting, waarvan twee als le stuurman; wel een bewys, dat het onderwys van den heer Gilhuys, die geheel alleen aan deze school verbonden is en zich behelpen moet met voor een groot deel gebrekkige leermiddelen, volkomen in overeenstemming is met de eischen des tyds. De Urker vischschuit „U. K. 50" is Zaterdagnacht, uit de Noordzee naar Nieuwediep terugkeerende, by het Westgat door een stortzee beloopen, waardoor al de opvarenden overboord werden geslagen. De twee knechts wisten zich aan de schuit vast te klemmen en bleven ep die wyze behouden, doch de schipper, T. Koiö, gehuwd en vader van vyf kinderen, zonk terstond in de diepte weg. zyn ïyk werd niet gevonden. Volgend droevig ongeluk had Zaterdag middag op de Lek by Kuilenburg plaats. Een zolderschuit, met bazaltsteenen geladen, waarop zich 10 werklieden bevonden, werd door het sleepbootje van den aannemer der kribwerken te bestemder plaats gesleept. In den stroom komende, sloeg de schuit om en geraakten allen te water. Van hen wedden 8 gered, doch twee hunner Pieter Val-der1 Winkel en Job. Van Wiggen verdronken en men veronderstelt, dat zij onder de lading bazaltsteen bedolven liggen. Beiden zyn ge huwd en laten vrouw en kinderen hulpbe hoevend achter. Men schrytt uit Enschede aan de „Tel.": Een net gekleed heer vervoegde zich dezer dagen by een Landbouwer te Lonneker, om hem geluk te wenschen met den prys van f 500, die, zooals mynheer zeide, op zyn lot gevallen was. Wanneer by dadeiyk f 25 gaf zou de heer zorgen, dat tegen Mei a.s. de f 500 in zyn bezit waren. De landbouwer had werkelyk voor korten tyd een lot gekoeht voor f 0.50, doch kon dit dadeiyk niet vinden. Dit was volgens ons heerschap niet erg; de be taling van den prys kon daarom even geregeld en prompt geschieden. De boer had echter het geld niet in huis en kwam met den man overeen, de f 25 op een bepaald uur in een der hotels hier ter stede te zullen brengen. Naar de stad gaande en over het vreemde geval nadenkende vond ons boertje 't thans ge- wenscht, vóóraf de politie met zyn wedervaren in kennis te stellen. Deze nam dadeiyk de noodige maatregelen, doch de bedrieger schynt lont te hebben geroken, althans niemand was er om het geld in ontvangst te nemen. De laatst aangekomen „Locomotief" bevat het volgende telegram uit Macassar: De aardbeving te Ambon was geheel plaatseiyk. Gewond zyn de jonge dames Eoskott, Douglas en Bouman, de jongeheeren De Bruyn Kops, de heeren Neumann, Moorrees, Hoedt en De Haas (cipier). Het totaal der dooden bedraagt achten zeventig en dat der gewonden éenhonderd en veertig. Het binnenland van Saparoera heeft niets geleden. Men denkt dat de ramp aan een aardschuiving moet worden toegeschreven. Te Alkmaar is een avondcursus opgericht voor hand- en naaimachinenaaien, knippen en verstellen. Beeds hebben zich 101 personen aangegeven, waaronder 11 gehuwde vrouwen. By de commissie voor de inhuldigings feesten te Amsterdam zal een voorstel inkomen om op den dag dat de Koningin de feesten achter het Ryksmuseum bezoekt, duizenden postduiven los te laten, die uit de verschillende plaatsen van ons land daartoe zullen worden byeengebraeht. Men schat dat 5 6000 duiven daarvoor beschikbaar zouden zyn. In het buitenland heeft een dergeiyke loslating, o. a. in 1897 by de onthulling van het standbeeld van Wilhelm I te Coblenz, veel succes gehad. Alweer: waardelooze polissen 1 Byna twee jaren geleden verzekerde te Luinjeberd een arbeider zyn vrouw by een levensverzekerings-maatsckappy zoodanig, dat, indien zy kwam te overiyden, hy een uitkeering van f 50 zou ontvangen. Yan een vooraf ingesteld geneeskundig onderzoek was geen sprake. Thans echter, nu de vrouw overleden is, ontving de man het voor hem teleurstellend bericht, dat de gelden niet uitgekeerd worden, omdat de geneesheer te TjaÜeberd niet een verklaring wil teekenen, dat de vrouw tydens de opneming gezond was, iets wat hy niet kan, daar zy toen ter tyde al onder zyn b* handeling was. De man komt dus bedrogen uit en is de gestorte premie kwyt. Dit is in betrekkeiyk korten tyd het tweede geval van zoodanig» aard in die gemeente, TEXELSCHE COURANT. V,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1