N°. 1101. Zondag 6 Maart. Au. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementepriji per 8 maanden Vouf Bvb» 80 Ct«. Frante per peet door ge- hool Nxmblamb 4S Cts. - Nur Ajiïrika on anctoi o landon mot Torhaocing dor porto's. Advertentlën vóór li nur op den dag der nltgave. Prióe der Advertentiin Van 1 tot i rogols 80 Cts. Isdoro rsgol moer 6 Ct». Oroeto lettors on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewflennmmere 1 Ots. per nummer; ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worde» aangenomen bij de Uitgever» LANGIVIL» BE ROOIJ, Parkstraat, Bur® or Tij el HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het kohier van den Hoofdeiyken Omslag voor het dienstjaar 1898, gedurende 5 maanden, van heden tot en met 5 Augustus 1898 ter Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 5 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van L inschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 5 Maart 1898. Mej. M. K. Witte, leerlinge der Bijzondere Normaallessen alhier, deed Woensdag j.l. te 's-Gravenhage, met gunstig gevolg eximen als onderwijzeres in de Nuttige handwerken. Zooals door ons in ons vorig nummer werd vermeld, vertrokken Woensdag de jon gelingen, die een dienstplichtig nummer ver kregen de laatste loting voor de Nationale Militie naar den Helder, om aldaar te worden ingedeeld. Zooals ons welwillend werd opge geven, was die indeeling voor Texel als volgt le Regiment Infanterie te Helder: G. J. Thomassen en Jb. Borgman; 4e Regiment Vesting-Artillerie te Helder: L. Wetsteen, K. Lips eD R. Vermeulen; Genie te Utrecht: Arn. Dialder; Corps Torpedisten te Brielle: C. Bakker en J. Witvliet; Zeemilitie te HelderC. Eelman en P. Duin- ker. Van de Cocksdorp waren Vrijdag weer eenige personen voor het kantongerecht te Helder geroepen, om als getuigen op te treden in zake het geschil tusschen twee ondernemingen van sleepbooten, over het optreden by de stranding van het barkschip „Mentone" in deEterlandsehe gronden. Deze sleepbootenkwestie schijnt ook een punt uit te maken van ernstig onderzoek, uitgaande van het Noorsch- en Zweedsch Con sulaat. De afdeeling „Texel" van hetNederlandsch Oaderwijzers-genootechap zal op Woensdag a. s. ee«e vergadering houden in „De Oranjeboom". Op het programma staat o. m.: Verslag van den afgevaardigde naar de Gewestel. Vergade ring te Amsterdam. Benoeming van een afgev. naar de Gew. Vergadering. „Deeling van breuken," in te leiden door den heer H. Groenewold. Bijdrage door den heer C. Lips. OoDEsemLD, 4 Maart. Ofschoon men by herhaling heeft beproefd voor het bergen der balen katoen, afkomstig van het stoomschip „Harrow", een kooger bergloon te erlangen dan f 15 per baal, is dit niet mogen gelukken De belanghebbenden hopen nu maar dat de uitbetaling niet te lang op zich moge doen wachten. De strandvondery is sedert weken in het belang der bergers werkzaam geweest en yvert ook voor de manneD, die hars en terpentyn hebben geborgen en week in, week uit op hun loon moeten wachten. Niet minder hard is bet voor de vele personen, die dag en nacht de geborgen vaten bewaakt hebben, dat men hen niet betaalt. Costekend, 5 Maart. Bijna de geheele visschersvloot is thans van huis. De Noord- zeevissebers hebben in de laatste weken zoo goed als niets verdiend. Ook de garnalen- visfebers klagen over slechte vangst en vuil visch water. O ik deze week konden zij weinig verdienen. Em garnalenvisscher van hier heeft uit zee opgehaald een aarden kruikje in den vorm van een omgekeerden kegel met stompe af geronde punt en wgde opening. Te Alkmaar heeft de Gemeenteraad een voorstel tot onbewoonbaarverklariog van 52 wonirgen aangenomen zonder discussie en zonder hoofdeiyke stemming. Het door de bouwverordening vereischte rapport van vyf deskundigen luidde dan ook voor alle, dat de bewoning van die huizen voor de openbare gezondheid nadeelig is te achten, en dat geen van deze woningen vatbaar was om door verbeteringen in zoodanigen toestand te komen, dat de bewoning voor de openbare gezond heid ni^t zeer nadeeiig is te achten. Uit Batavia werd den 26sten Januari aan de „Deli-D'." geseind: Toekoe Oemar is terug in de Djantoi-vallei. Op morgen vertrekken twee compagnieën van het twaalfde bataljon onder kapitein Van der Maten, om voorloopig Djantoi te bezetten. By koninklgk besluit van 1 Maart is de Commissaris der Koningin in Noord-Holland gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 15 Maart a. s., ten einde dan aan de orde te stellen een voorstel van Gedeputeerde Staten tot het treffen rener regeling omtrent de kustverdediging tegen de Noordzee, tusschen de Hondsbossche en de Heldersche zeewering. Verscheidene grondwerkers, die uit Sehoterland naar Duitschland trokken, zyn onverrichter zake teruggekeerd. Wie als boeren knecht daarheen gaat, vindt gewooniyk wel een betrekking. De heer F* H. Egdman te Delft vraagt den raad der gemeente Edam eoncessie tot exploitatie eener waterleiding. De heer Egd man wil het benoodigde drinkwater door distillatie nit zeewater bereiden, tot welk doel op het eiland Vlieltnd eene fabriek zal getouwd worden, van waar men het water in tankschepen kan vervoeren. De Haagsche briefschry ver van de „Arnh. Cc." deelt mede, dat er tegen de aanvaarding der Regeering een min of meer offieieel portret van H. M. in het licht zal komen, bestemd om o. a. in alle Nederlandsche scholen te worden geplaatst. Daarvoor zal een geheel nieuw lichtbeeld van de Koningin worden vervaardigd, onder medewerking en met raad van erkende kunstrechters en andere deskun digen. De afdruk zal dan worden gemaakt aan de laedsdrukkery, die den naam heeft beter voor zulk luxewerk dan voor gewoon typographicch werk ingericht te zyn. Van den resident van Timor en Ouder- hoorigheden is het volgende telegram ont- j vangen „Koepang 18 Jatuari. Door vyandig optreden van Portugeesche troepen in betwist terrein aan grensTialarang kwamen op politiek gebied eenige verwikkelingen voor. Gezondheidstoe stand minder gunstig door koortsen." Begin er maar eens aan 1 Te Kampen waren voor de vacante betrek king van zetkastelein in de Buitensociëteit reeds eea 500-tal sollicitanten. Goedkoope cokes 1 By de in deze week te Groningen gehouden cokesveiling was de middenprys 23 cents per Hectoliter. Te veel huizen 1 Het surplus der huizen is in den Haag al zóó groot, dat in een Kunsthandel een groote scbildery is tentoongesteld, voorstellende een blok nieuwe hnizen, datte bunr wordt aangeboden. Zij stonden reeds een jaar ledig. Het verhaal in het „Ooafb. Israël. Orgaan," dat verscheiden Joodsehe families er over denken Parys te verlaten het blad noemde Rothschild en ook de heeren Boas wordt door den Parysehen correspondent der „N. R. C." ten stelligste tegengesproken. „Wac kan het toch voor nut hebben om dergeiyke be richtjes de wereld in te sturen schrgft hy. „Ik kan mijn lezers verzekeren, dat, het „verscheiden Joodsehe families" daargelaten, waarvan de algemeenheid een nader onder zoek vry onmogeiyk maakt, noch Rothschild en familie, noch de heeren Boas er zelfs maar aan gedacht hebben om Parys te verlaten. Waarom zouden zy trouwens?" Het hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereenigingtot Afschaffing van Sterken Drank" heeft een adres verzonden aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin gezegd wordt, dat ontegenzeggeiyk een ontzaglijke invloed ten goede zou worden uitgeoefend, indien door Hare Majesteit het verzoek werd gericht tot het Nederlandsche volk, om het feest, gevierd ter eere der inhuldiging harer geëerbiedigde dochte1-, niet te ontsieren door overmatig ge bruik van bedwelmende dranken, en indien van de zyde van H. M. werd zorg gedragen, dat geen militair, hetzy ter zee, hetzij te land, in haar naam eenig bedwelmend vocht werd geschonken. De Yereeniging is overtuigd, dat H. M. door een dergelyke daad niet alls en zon kunnen rekenen op de dankbaarheid van allen, wien het welzyn van het Nederlaansche volk ter harte gaat, doch, dat die daad door haar voorbeeld in hooge mate ten zegen zonde strekken aan de bevolking. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1