N°. 1109. Zondag 3 April. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland. Dit blad verschat Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voue BXK Bobo 10 Cti. - Frame per peel door ge had Nmssiajïï a Cts. - Naar Asihm es anders landen met verheuging der gsrta's. Advertentlin vóór 19 nnr op den dag der nltgavo. Prijs der Adnrteniiin Van 1 tst I regels 10 Ots. - Ieders regel meer 8 Cts. Broste lettors en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bswtjsnnmmsrs 3 Ots. por nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bjj de Uitg evert LANQIVILD BI ROOUPar kt traai, Bdro op Tiiel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een onderslukje van een bloedkoralen oorbelletje, gevonden op de Groeneplaats. TEXEL, 2 April 1898. Bij Kon. besluit werd aan onzen vorigen burgemeester Jhr. J. C. W. Striek van Lin- schoten, eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement Texel met ingang van 1 Juli a.s. Op de jaarljjksche Paaschtentooastelling van vee, Donderdag te Schagen gehouden, werd o. a. de le prijs voor de beste oonschapen van volbloed Texelseh ras behaald door den heer P. K. Bremer van Oosterend, terwijl genoemde heer eveneens de le prijs verwierf voor zijne inzending van jarige schapen. Naar men ons mededeelt, werden gedu rende het afgeloopen kwartaal op de gemeen telijke veebascule alhier gewogen 29 koeien en 71 varkens. Evenals in tal van andere gemeenten werden ook in onze gemeente de trastementen van den Burgemeester en den Secretaris bij Kon. besluit hooger gesteld, dan door den Riad was bepaald. Die tractementen zijn thans f 1250 en f 1100, in plaats van 11200 en f 1000, zooals door den Raad was besloten. Naar wij uit goeden bron vernemen zal het 1 Juli a. s. 25 jaar geleden zijn, dat de ontvanger dezer gemeente, de heer C. J. Rab, zijne betrekking als zoodanig heeft aanvaard. Ongetwijfeld zal het den geachten jubilaris dien dag niet aan tal van bewijzen van belang stelling ontbreken. Naar wij vernemen werd door mej. Flierman, vroedvrouw te Oudesehild tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag aangevraagd als zoodanig. Yan vloedgolven, zooals deze in tropische gewesten soms voorkomen en het ontstaan danken aan vuleanische werking van den zeebodem, hebben wij gelukkig aan onze kusten niet te lijden. Toch kunnen daar kunstmatige vloedgolven naar de ku3t rollen en er schade aanrichten, zooals dit nog Donderdag aan het Horntje geschiedde, toen een onzer nieuwste oorlogs bodems op stroom bezig was met proefstoomen. Er zaten langs de steenglooiing van den zeedijk duizenden alikruiken, die door eenige personen werden ingezameld en hen een voordeelig dagje beloofden. Daar nadert met volle kracht het oorlogsschip en brengt zooveel beroering aan de oppervlakte der zee, dat een breede golf zich voortplant, meters hoog tegen den dijk opschuift en deze beweging nog een paar malen, iets kalmer herhaalt. Al wat alikruik heet is echter verdwenen, meegesleurd door den vloedgolf. De ontboeze ming der inzamelaars, aan het adres van het nieuwe en zeker peperdure oorlogsschip, of schoon zeer verklaarbaar, kome liefst maar niet in vervulling. Oudeschild, 1 April. Geruimen tijd geleden werden hier opgevifcht twee en oen haWe haringfuiken, op een houtje gemerkt H H 1111. Naar men ons verzekert, kan de eigenaar deze fuiken terugbekomen bij den heer B. Beumkes, alhier. Misschien draagt de vermelding van het bovenstaande er toe bp, om de eigenaar uit te vinden, Door „Crescendo," het gunstig bekende meisjeszangkoor, onder directie van den Heer C. Lips, zal Maandag a. s. eene openbare uitvoering worden gegeven voor de d onateurs, in het café van den Heer D. Vos. Oosterend, J April. Woensdag jl. hield de zangvereemging „Eendracht maakt Macht" hare laatste wekelijksche repetitie voor dit saizoeD. Bij deze gelegenheid werd aan den Directeur overhandigd een stoffelijk blijk van waardeering, bestaande in een kristallen sigaren- beker op zilveren voet. De vereeniging zal zoo spoedig mogelijk hare oefeningen voortzetten. De Noordzeevisschers hebben in verschei dene weken weinig of niets verdiend. In deze week zijn ze pas Donderdag uitgezeild. Ook de garnalenvissehers verdienen veel minder als in den vorigen winter. De Cocksdorp, 1 April. Na verscheidene dagen werkzaam te zijn geweest is het den visschers van hier gelukt het wrak op de Vliehors zoover omhoog te krijgen, dat het voorschip nog slechts 37a voet in het zand zit. Het achterschip zit evenwel nog gelijk met den grond. Wel heeft men veel moeite ge daan ook dit gedeelte omhoog te krijgen, doch het mocht niet baten. De spiegel is te zeer beschadigd, zoodat het wrak bij het opkomen van het get$ vol water loopt. Er is besloten een aanvang met het sloopen te maken. In den nacht tussehen 22 en 23 Maart j.l. is de Urker visscher Andries P&sterkamp, schipper van de U. K. 130, bij IJ muiden over boord geslagen en verdronken. Namens zijne weduwe, die met 8 kinderen is overgebleven, wordt bericht verzocht, indien soms zijn lijk mocht worden gevonden. Dat bericht kan rechtstreeks worden gezonden aan de weduwe of ook aan den Burgemeester der gemeente "Urk. Als kenteekenen worden opgegeven: rood baaien hemd, in welks boord 2 gouden knoopen. In ééa oor een gouden ringetje. Verder licht rood gestrrepte borstrok, een blauw baaien romp om den middel, c.voriefms g^or*-IJVker- kleeding, als wijde b o-k, m. Or u. rnd zijn geen naamletters. Van Ambon bericht men aandeMakas. Ct. dat de aardschokken nog steeds aanhouden, hoewel zij allengskens minder en zachter worden. De aardbevingscommissie heeft bp een ieder de beloopen schade getaxeerd en komt tot een totaal bedrag van ruim een millioen gulden. Daar er tot nog toe slechts f 1000 is overgemaakt, behoeft men geen vrees te koesteren dat er te veel gezonden zal worden. Lindbouwaangelegenheden 1 De Staats-Ct. bevat een Koninklijk besluit van 14 Maart 1898, tot overbrenging van de zorg voor de uitvoering van sommige landbouwaangelegenheden, voor zooveel het Departement van Waterstaat daarbij betrokken is, naar dat van Binnenlandsche Zaken. Hiermede is bedoeld de zorg voor de uit voering van de volgende wettende wet houdende bepalingen ter voorkoming van bedrog in den boterhandel. de wet houdende be palingen betrekkelpk de inkwartieringen en het onderhoud van krijgsvolk enz. de wet tot bescherming van diersoorten nuttig voor landbouw en houtteelt en de wet tot uit voering van de te Bern gesloten internatonale overeenkomst tot wering der druifluis. Te Staphorst had de vrouw van den timmerman K. B., bp het verrichten van eenig naaiwerk, het ongeluk, dat een naald ia haar knie drong en brak. Ingeroepen heelkundige hulp bleef vruchteloos. Op aanraden van den chirurgijn Frank, te Zwolle, riep zij den hulp ie van den heer Loth, te Arnhem, die door middel van de Röntgen stralen een photographic nam, waardoor het zichtbaar werd, dat er nog twee stukken van de naald ia haar knie aanwezig waren. Nu de juiste plaats is aangewezen, zullen die stukken verwjjderd worden. Zondagavond werd trein 40 der H. S.M. welke te 9,58 te Amsterdam aankomt, tussehen Halfweg en Amsterdam na een kevigen schok tot stilstand gebracht. Bij onderzoek bleek dat op de baan een deur van een bagagewagen was doorgereden, welke daar vermoedelijk door een even te voren gepasseerden trein was verloren. Alles liep wonderlijk genoeg zonder ongelukken af. Zondagavond laat had in de woning van H., Bouwstraat te Utrecht, een droevig ongeluk kunnen plaats hebben, wat gelukkig voorkomen is. Een jong echtpaar, het voorhuis bewonende, had zich vroeg ter ruste begeven. De echtelieden, die het achterhuis bewonen en later gingen slapen, boorden een langdurig gekreun en gesteun in het voorhuis. Dit duurde zoo lang, dat men ten leste besloot de kamer open te doen en te vragen wat er aan de hand was. Toen er geen antwoord op het kloppen en roepen kwam, werden de naaste buren te hulp geroepen en de kamer geopend. Tot aller schrik zag men nu in de legerstede het echtpaar in bewnsteloozen toestand ver- keeren. Na een raam open geschoven te hebben, bemerkte men een fornuis, gevuld met gloeiende briquetten, die blijkbaar het vertrek met kolendamp gevuld hadden. De luidjes werden nu gewasschen en tot bewustzijn gebracht, wat lang duurdeintus- schen kreeg een der vrouwen een zenuwtoeval van het akelige schouwspel, waarop ook zjj bijgebracht moest worden. Gisteren klaagde het echtpaar nog over hoofdpijn en loomheid, maar overigens schijnt het met den schrik vrijgekomen te zijn. (U. D.) Te Oosteinde (Dr.) werd Vrijdagmorgen door den melkrijder J. K. aldaar een jongmensch gevonden, die slechts flauwe teekenen van leven gaf. Opgenomen zijnde, overleed hij na enkele oogenblikken. De ongelukkige bleek te zijn K. N., van Ansen. Hij was Donderdag naar de markt geweest, had daar een hit gekocht, en was 's avonds op de terugreis, vermoedelijk ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank aan het dwalen geraakt. Door de hevige koude is hij toen zeker bezweken. Het paard werd nabij Oosteinde opgevangen. Berendina Wieckeriak te Twekkelo (ge meente Lonneker) die zich nog steeds in een goede gezondheid mag verhengen, hoopt 15 Mei haar 106 on verjaardag te vieren. Hoe ontstaat armoede? In een der bladen komt een „dringende bede om hulp" voor ten behoeve van het gezin van een onderwijzer, die op 32-jarigen leeftjjd plotseling is overleden, nalatende eene weduwe met „zeven kinderen, waarvan het oudste nauwelijks tien jaren telt." Het oudste tien jaren. De vader moet dus op 21-jarigen leeftijd gehuwd zijn. Als bewijs dat de man niet voor de toekomst der zijnen heeft kunnen zorgen, wordt er bijgevoegd dat hij geen persoonlijk vermogen had en een jaarwedde van f 450 genoot. Geen vermogenop 32-jarigen leeftijd een inkomen van f 450 's jaars en zoo iemand is op 21-jarigen leeftijd getrouwd I Is het wonder, dat er armoede heerscht, als zelfs ontwikkelde personen niet beseffen, dat het misdaad is, op zoo jeugdigen leeftijd reeds een huishouding te vestigen, wanneer men geen meerdere en betere waarborgen voor de toekomst heeft. Men schrijft uit Edam aan het „Vad.": Nu leerplicht aan de orde is, mag het wel eens verteld worden, dat kier dagelijks de namen der afwezige kinderen aan den burge meester worden opgegeven. Die Bteltdaneen onderzoek in en het goede gevolg is, dat er bijna geen schoolverzuim plaats heeft. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1