Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De bekende ververij en ehemisehe was- scherij der firma Gebrs. Palthe zal dit jaar haar 25 jarig bestaan feestelijk herdenken. Op kleine schaal begonnen, breidde de firma haar inrich tingen in den loop der jaren meer en meer uit, en is zij thans een der grootste inrichtingen van dien aard in ons land. Ten gerieve van haar personeel, thans bestaande uit circa 340 arbeiders en arbeidsters, verbonden deheeren Palthe aan hun inrichting een pensioenfonds, een badinrichting en een herhalingsschool. Voorst zjjn in verschillende plaatsen van ons land depots dezer firma gevestigd. Het behoeft niet gezegd, dat de vestiging dezer ververij en wasscherij veel heeft bijge dragen tot verhooging van de welvaart van Stad- en Ambt-Almeloo. Het plan om te Amsterdam in de Prinsen gracht een oud-Hollandsch prinsen- ofstate»jacht te meren gedurende de inhuldigingsfeesten, is tot stand gekomen. Een vaartuig is reeds aangekocht, metende 144 ton, en zal uitwendig geheel betimmerd worden als een oud staten jacht. De vlaggen worden alle vervaardigd volgens een seinboek uit de vorige eeuw. Ook zal er, behalve zulk een seinboek, een scheepsjournaal aanwezig zijn, waarin allereerst de namen vermeld zullen worden van allen die er toe bijgedragen hebben. De commissie hoopt het jacht nog productief te kunnen maken ten bate van Kindervoeding door voor een klein eatróa gelegenheid te verschaffen een kijkje op en ia het jacht te nemen. Als men het elkaar lastig maakt! Het komt nog al eens voor, dat twee families die een-zelfde huis bewonen, het niet met elkander kunnen vinden en langzamerhand van alles verzinnen om elkaar het leven te verbitteren. In dat geval verkeeren op dit oogenblik twee welgestelde families te Utrecht. De eene die het bovenhuis bewoont heeft geen kinderen, de andere daarentegen is daar mede rjjk gezegend. Nu gebeurde het wel eens, dat de kleintjes lastig waren, in welk geval mevrouw boven op de piano ging spelen en daarmee onverdroten tot laat in den nacht voort ging. Natuurlijk begon dit al spoedig mijnheer beneden te verveleD, en liet deze dan, op minder gelegen tijden, op een harmonica, trompet of ander levenmakend instrument spelen. Zooals zich laat denken, gaf een en ander vaak aanleiding tot minder passende scènes, waarbij soms de politie te hulp moest worden geroepen1 Onver wacht verneemt mijnheer echter, dat de familie boven gaat verhuizen en ziet daarna werkelijk het eene voorwerp na het andere het huis uit dragen. Geen wonder, dat hij zich dan ook reeds in het vooruitzicht, van weldra van deze plaag te zullen zijn verlost, verheugde. Edoch, die blijdschap, kwam wel wat vroeg, want weldra bleek, dat men enkele meubels had achtergelaten, doch bovendien een groot draaiorgel naar boven had laten brengen, waarop nu onverpoosd door een daarvoor aangenomen man wordt gedraaid. ZQn de geruchten, die daaromtrent gaan juist, dan zou het voornemen bestaan om aan dat orgel nog twee grootere toe te voegen, omdat de huisheer hen niet van de verdere huur wil ontslaan. Een pleizierig vooruitzicht ook voor de andere buren 1 Alweer de ongekookte melkl In de buurt van het station Vogelenzang komen eenige gevallen van febris typhoiiea voor. De oorzaak? Dr. A. Kouwenaar, die de zieken behandelde, schrijft „Hat is een groepje menschen, die van den zelfden melkboer hun melk ontvangen en daarin wordt dan ook door den beer inspec teur van het Geneeskundig Staatstoezicht de reden gezoeht der voorkomende ziektegevallen. De koking van dé melk, minstens 10 minuten, officieel aangeraden, heeft dan ook al goede uitwerking gehad." Ook hier komt het dus weer op de oude geschiedenis neer; kookt de melkl Aan den heer Jos. Amiabel, te 's Gravenhage, Is volgens het Haagsche Dagblad, de opdracht verstrekt voor de inhuldiging van H. M. de Koningin een decoratie te ontwerpen voor den weg, welke leidt van het Paleis naar de Nieuwe kerk. Het ontwerp bestaat uit een decoratieve allée van 100 meter lengte, verkregen door een dais- of baldaquinvormige bedekking. l'usschen zeer slanke witte piasters, piekvor- mig toeloopend, beschilderd met cirkelvormige motieveD in zacht getinte nationale kleuren en vier aan vier aaneengeschakeld, in een waaier vormig gecaploneerde hemel van blauwkleurig gaas bevestigd, welke voor 't geval van ongunstig weer wordt overtrokken door een wit veld waarop gouden kronen en Nederlandsche leeuwen zijn geschilderd. De spitsen der pilasters zjjn verbonden door draperieën van gaas, smaakvol opgenomen en eveneens in de nationale kleuren van de teederste tinten. Onder deze draperieën zullen guirlandes van rozen zich over de geheele lengte slingeren. 'Het Hbld. speek t tegen dat het werk aan den heer Amiabel is opgedragen, de zaak is deze, zegt het Hold.: Hare Majesteiten wenschen, dat van at het Palels naar de Nieuwe Keik een overdekte gang zal worden daargesteld, welke indien noodig tegen regen zal beschutten en in den kortst mogeljjken t(jd kan worden opgezet en wegge nomen. Een plan voor zoodanige gang is door een der hoeren van Hare Majesteits Hofhouding ontworpen en de heer Jos. Amiabel werd belast met de uitvoering van een proefgedeelte. Dinsdag werd dit aan Hare Majesteiten getoond en het mocht de goedkeuring wegdragen, zoodat tot de opstelliDg van het geheel in beginsel Is besloten. Eene opdracht omtreDt de vervaardi ging van het geheel is echter nog niet gedaan. (Hbld.) Toen Woensdagmiddag te 12 uur een aantal meisjes onder geleide van een der onder wijzeressen der school van mevr. Bouman— Buisman aan de W.-Zeedijk te Rotterdam, terugkeerde van de gymnastiekles van het schoolgebouw aan de van Brakelstraat, werd een der meisjes, de 13-jariga R,. die in het achterste gelid liep, plotseling aangegrepen en door twee manspersonen in een rijtuig getild, waarin ook een dame zat. In vliegende reu verwijderde het rijtuig zich, dat bespannen was met een voskleurig paard. Groot was de ontsteltenis, die zieh van de onderwijzeres en de meisjes moester maakte. Een onderzoek bij de stalhouders is ingesteld en overal is heengeseiad om aanhouding en bericht. Volgens een nader bericht was het de vader zelf, die het meisje op zulk eene vreemde wijze tot zich nam op grond van een echt scheidingsprocedure. Barbiers, waarvan men in Hollan d niet gediend is Bij een dorpsbarbier in Noord-Brabant kwam een vreemdeling om zieh te laten scheren. Nadat hij verzocht was op een gewonen zit stoel plaats te nemen en hem een blauwgeruite handdoek om den hals gebonden was, begon de barbier, onder het fluiten van een deuntje zijn mes aan te zetten. Nu neemt hij een stuk zeep ter hand, spuwt er eenige malen op en begint in te zeepee. De vreemdeling kon zijn oogen eerst niet gelooven, maar toen de bar bier het stuk zeep nogmaals met speeksel be vochtigde en het weer aan zijn gelaat wilde strijken, sprong hij eenklaps op en riep „wat voor manieren zijn dat? gedurig op uw zeep spuwen en dan in mijn gezicht smeeren „Wel mijnheer" antwoordde de barbier droogjes „U moogt nog tevreden zjja; met de boeren van het dorp maken we zooveel complimenten niet; die spuwe we maar in eens op hun gezicht." Bjj keizerlijk dekreet is de straf, uitgespro ken tegen den schrijver Wong-tsl, dia gevieren deeld moest worden, in onthoofding veranderd. Deze schrijver had zich schuldig gemaakt aan majesteitschennis door in een van zijn weiken de namen, zonder meer, van eenige Chineesche keizers te noemen 1 Ook zijn kinderen werden door het vonnis getroffen en ter dood gebracht. De behoefte aan meer rollend spoorweg materiaal in Duitschland heeft tot zoo groote werkzaamheid gevoerd, dat nu al in de „Kol. Ztg." de vrees wordt uitgesproken, dat er te veel zal komen. Op de Pruisische begrooting voor dit jaar zijn gelden uitgetrokken voor 500 personen- en 15000 goederenwagens, welke voor 't meerendeel reeds zijn aanbesteed. De bestaande fabrieken kunnen elke maand ongeveer 2000 rij tuigen afleveren, en er worden nu nog een tiental nieuwe fabrieken opgericht. Te Berlijn is men zeer verontwaardigd over een maatregel van den eerste-burgemeester dr, Zelle. Deze heeft alle kransen laten wegnemen die den 18en Maart waren nedergelegd op de graven der slachtoffers van de Maart-omwenteling van 1848. Ook deze stille hulde aan de nage dachtenis der strijders voor de vrijheid wordt blijkbaar nog als een gevaarlijke verheerlijking der omwenteling beschouwd. De Belgische Minister van Financiën is, naar men bericht, voornemens, ter bestrijding van het drankmisbruik, de rechten op wijn in vaten geheel af te schaffen, ten einde dien goed- kooper en dus populairder te maken. De rechten op fijneren wjjn in fltsschen zouden worden verhoogd. Zaterdag is te St. John (Newfoundland) binnengekropen de robbenvaarder „Greenland"met 13500 robben aan boord, maar 48 man minder dan b]j het vertrek. Den 21sten Maart waren 80 mijlen van kaap Bona vista 54 man uitgezon den om op een ijsschol robben te vangen. Zij werden overvallen door een zwaren sneeuwstorm, die twee dagen aanhield en het fis uiteen dreef. Eerst nadat de storm bedaard was konden pogin gen worden in het werk gesteld om de ongeluk- kigen te redden, maar het was te laat. Men vond er nog maar vier in leven, in een betreu- renswaardigen toestand. Het schip bracht 25 lijken thuis, de overigen waren niet te vinden. In geheel Noord-Italië heerscht eene voor dezen tijd van het jaar buitengewoon lage tem peratuur. In de foor-Alpen is overal veel sneeuw gevalien. In de Lombard'sche vlakte valt sedert verscheidene d. gen eer koude regen. Het gezaaide goed heeft reeds sterk geleden. - Coöperatie in Transvaal. - Met het oog op de hooge prijzen der levensmiddelen en van verschillende andere artikelen In de Z.-Afr. Rep. is door de onlangs tot stand gekomen Johannes- burgsche vereeniging van spoorwegambtenaren „Het Vliegend Wiel", in het begin dezer maand een afdeeling Coöperatie opgericht, welke den tweeden dag van haar bestaan reeds 40 leden telde; een ledental dat nog aanzienlijk zal toe nemen. De vereeniging, welke het plan heeft alle arti kelen, welke zich eenigszins daartoe leenen, en gros uit Holland te doen komen, heeft dus alle kans van slagen. Tijdens de voorstelling van Paméla in de Vaudeville te Parijs Zondagavond, raakte een electrische draad aan het gloeien en verspreidde zich een brandlucht in de zaal. De stalles liepen dadelijk leeg, met zooveel haast dat er een kleine paniek ontstond en er eenige menschen onder de voet raakten, die licht gewond werden. Een commissaris van politie sprak het publiek toe en maande tot kalmte1 Maar enkele figuranten waren geschrikt en liepen van het tooneel. Toen kwam mad. Eéjane naar voren en stelde het publiek gerust; z(j ging zelfs op het soulfleurskastje zitten en zeide„Als gij uw plaatsen weer hebt inge nomen, zullen wjj doorspelen en het goed trachten te doen." Het publiek jnichte de tooneelspeelster luid toe en de kalmte keerde terug. Schagen, 31 Maart. Aangevoerd: 4 paarden f 40 a 150, Stieren f a f 20 Gelde koeien f 80 a f 12045 kalfkoeien f 110 a f 145 1 Vaarzen f45 a f 110 Nuchtere Kalveren f4, a 12; 175 Schapen f 13 a 18,50; Lammeren f af Bokken en Geiten f a gld. ;35 Varkens f15.— a f 12.— 7 Vette Varkens 38 a 42 cent per kilo 60 Biggen f 8, a 10.50; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,42 a 0,47 Kaas per kilogram 40 a 60 ct. Kipeieren per 100 f 2 25 a f 2 75 Eendeieren per 100 f 3.— a f Lelden, 1 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 300 24 Stieren f56 a 196; Veulens stuks, f af; 389 kalfkoeien f 108 a f 240; Melkkoeien f108 a 240; 110 Varekoeien f90 a f 200; 218 Vette koeien f 118 a f300; 54 Vette kalveren f 42 a f 140; 191 Magere kal veren 3.00 af 15,; 24 GrasKalveren f20 af28 92 Vette schapen f 14 a f 27 608 Schapen (weide) f 12, a f 28, Paarden f a f g 248 Magere Varkens f 15 a f43 Vette Varkens a. ct. 468 Biggen f6.00 a f 14.— 2 Lammeren f f Alkmaar 1 April. Aangevoerd werden totaal 838 Hectoliters. 38 H.L. Tarwe f 7.50 A 8.75 23 Rogge 5.50 48 Gerst. id. Chev- - 5.00 7.20 609 Haver - 3.25 3.85 Paardenboonenl - 6.20 0.00 Bruineboonen. - 7.75 8.50 108 Citroenboonen - 10.- Witteboonen. 10. Duivenboonen - 7.- 7.25 Koolzaad. Geel Mosterdzaad - 10. Rood Mosterdzaad 1 Karweizaad Kanariezaad - 10.00 Groene Erwten - 7!oo ie!- 12 Grauwe Erwten - 13. 17.- Vale Erwten Witte Erwten Londen, 31 Maart. Ter markt zijn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren 50 Kalveren, Varkens. Men noteert; Run deren 0.85 a 0 60 Schapen en lammeren 0 50 A 0.86; kalveren 0 60 A 0 85 varkens 0. A 0. RIJKSPOSTSPi 4RBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de daar onder resorteerende, hupk»ntoren werd ge durende de maand Maart 1898: Ingelegd f 1540.70'; Terugbetaald f 9299.88. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1829. Zondag 3 April. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schrödeb. (Bevestiging van nieuwe leden en Doop. Collecte voor de kerk.) Koog. Nam. 2 uur da Hr. Niessink. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nisssink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Haften. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Bak ends. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. 's Avoeds 7 uur Ds. Rooseboom. Bldetnnd voor de gewassen.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. O s'erm Voorm. 10 uur Ds. KmEBUS. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heef, V 1) e 9 91 9 99 9 9» 9 99 9 99 9 99 9 9 99 yj 99 9 9 K 9 9 O 9 99 e 9 9 99 99 9 99 9 99 9 99 99 99

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2