De Tweede Kamer zal volgens het rn<VaderlaBd" den 26stea dezer bijeenkomen ea daa het dieastplicht-oatwerp ter dadelijke behaadeliag gereed viadea. Het „Bataviaasah Nieuwsblad" meldt, dat de regeeriag heeft moetea afziea van haar voornemen om eenige inlandsche ambtenaren en militairen naar Nederland te zendea, ter gelegenheid van de iahuldigings-feesten, wegens de hooge kosten. De Arnh. Ct. schrijft Als een bewijs dat de invoering der wet op leerplicht hoogst noodzakelijk is, diene, dat Woensdag ter gemeente Secretarie alhier eeae aangifte van geboorte werd gedaaa, waar van noch de vader noch de beide getuigen kondea schrijven of hun naam zetten. Alle drie waren juist de 23 voorbij. En dat in een tijd en in een gemeente waar zooveel voor onderwijs wordt gedaan en alle gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van kosteloos on derwijs In de Hollandsche Revue van Frans Netscher komt een zeer waardeerende karak terschets van Mr. H. Goeman Borgesius, onzen Minister van Binnenlaadsche Zaken, voor. De heer Borgesius wordt eea exceptioneel mensch genoemd. Want exceptioneel is het dat hij, toen hij nauwlijks den leeftijd van 30 jaar had bereikt dea leeftijd door de wet geëiseht al tot lid van de Tweede Kamer werdt benoemd, dat hij van zijn 25e tot zijn 80e jaar aan het hoofd heeft gestaan van een der groote liberale partijbladen van ons land, nl. Het Vaderland, dat hij op 32;arigen leeftijd, ofschoon een der jongste ledea, benoemd werd tot Voorzitter van den Volksbond, dat hij nog jong in de veertig zich in de Tweede Kamer al zoo tot een positie van gezag had opgewerkt, dat h^j de erkende leider was van de groep der geavanceerd liberalen en dat hij eindelijk in '97 op 50jarigen leeftijd, tien jaar jonger dan Mr. Van Houten, tot Minister van Binnenlandsche Zaken werd benoemd. Respectabele leeftijden. In het dorp Roordahuizen, in de Friesche gemeente Idaar- deradeel, doet zich het zeldzame geval voor, dat er vijf broeders en zusters wonen, waar onder tweelingzusters, die thans met elkander 415 jaren tellen. De oudste is 88, de tweede 85, de tweelingen 82 en de jongste 78 jaar. Nog woont er bovendien eene vrouw, Elsje Heeringa, die op 81 Maart haar 98e verjaardag vierde. Bp de troonsbestijging der Koningin zal haar uit naam van de Nederlandsehe Sport wereld een adres van hulde worden aangeboden waarin de namen van alle vereenigingen, die sport beoefenen, zullen worden vermeld. Niet één tak van sport zal worden uitgezonderd. Dat een mensch zijn geld in den grond begraaft en met dit bedrijf eer en voordeel inoogst,zal men moeielijk gelooven en toch blijkt dit uit het onderstaande, voor welks waarheid wij instaan. In een Groningsche gemeente kocht voor weinig dagen een vlijtig maar een voudig timmerman een stuk grond. Voor 4 jaar was hjj getrouwd; had toen wel schulden, doch geen bezit. Nu betaalde hij bij 't verlijden der koopacte met 120 rijksdaalders. Een er van zag er wat dof uit. De notaris nam dien op om te onderzoeken of hij wel eeht was. De hooper meende hem gerust te moeten stellen, 't Waren, zei hij, de spaarpenningen, doorhem en zijn vrouw oververdiend sedert hun trouwen. Een voor een, naarmate ze veroverd waren, had hij ze in den grond gestopt. Eerst den dag voor de betaling der koopsom had hij ze weer voor den dag gehaald en er niet aan gedacht ze te wasschen. Als men 't verkoos, wilde hij dit nög wel doen. Dat behoefde niet en een der aanwezigen vond dit geval zoo frappant, dat hij aanbood het noodige kapitaal voor 't bouwen van het huis te willen voor schieten. („Leeuw. Ct.") Over de nieuwe infanterie-uniform schrijft men aan het „Vad.": „Vrij algemeen is men ingenomen met de nieuwe kortejas, die goed staat en zeer prac- tisch is. Evenveel afkeuring vindt echter de overjas, waarvan men den wanstalligen vorm en de dikke knoopen dagelijks hoort laken. „Ook de zg. kepie zal op den duur wel niet voldoen. „Van dat alles draagt echter niet de com missie, die het nieuwe kostuum voorstelde, de schuld. Hoe vreemd het ook klinkt, aan deze commissie was, reeds bij het ontvangen van haar opdracht, door den vorigen minister zoo angeveer voorgeschrevenwat zij voorstellen moest 1" De kleederdrachten-tentoonstelling. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zjjn reeds een groot aantal landseigen drachten uit alle provinciën bijeengebracht. Daar zijn er onder, welker bestaan den leden der Tentoon- stellings-commissie zelf onbekend waren, en die gewis geen geringe belangstelling zullen wekken. Dank zij der groote medewerking, die de commissie bijna overal ondervindt, groeit de merkwaardige verzameling nog dagelijks aan. Dat naar de grootste volledigheid wordt ge streefd, kan hieruit blijken, dat er uit het kleine eiland Marken alleen meer dan twintig verschillende gewaden worden verwacht, waar onder er zijn, die nog nooit op het vaste land gezien zijn. Tot in de meest afgelegen streken zij a vlugge vingeren bezig, opdat de volkseigen dracht, daar iaheemseh, niet ontbreke, wanneer aan Hare Majesteit de Koningin de gelegenheid zal worden gegeven, om als met één oogopslag een overzicht te verkregen van den uiterlijken tooi van geheel Haar volk. Alleen uit de provincie Zeeland is nog weinig belangrijks verkregen, zoodat ee» lid der commissie zich weldra daarheen zal begeven om in deze groote leemte te voorzien. De bekende aard en gevoelens der Zeeuwen maken het niet twijfelachtig, of hij zal er wel in slagen, ook hun schilderachtige en merkwaardige kleederdraehten, die misschien wel het sierlijkst van alle zijn, volledig bijeen te krijgen. De Vareeniging van kindervrienden in den Haag heeft in het perceel Weimarstr. 82 aldaar een kinderhuis geopend met belendenden kinderspeeltuin, waar gelegenheid bestaat op leiding te ontvangen tot kinderjuffrouw en moeders zich kunnen bekwamen in het aan genaam en leerrijk bezighouden van haar kroost. De inrichting staat onder de hoofd leiding van mevrouw Van Culcar, wier tegen woordige woning onmiddellijk gemeenschap heeft met de schoollokalen. Het praetisch bestuur is opgedragen aan mej. Doesborg. De burgemeester van Kampen, heeft aan de hoofden der verschillende scholen in die gemeente het volgende schrijven gericht: „Het vorige jaar nam ik de vrijheid, een beroep te doen op u en het onderwijzend personeel aan uw school verbonden, om mij behulpzaam te zijn in het tegengaan eener onbeschaafde en onhebbelijke gewoonte der schooljeugd, n. 1. het werprn met steenen en het beschadigen van grasperken, bloem- en beestergewassen en banken, omdat, zooals ik u schreef van u toch in de eerste plaats mocht worden verwacht, "dat u bij de jeugd een juist begrip zult doen levendig worden en postvatten, dat, wat voor een ieder en een iegelijk bestemd is, ook door een ieder moet worden geëerbie digd niet alleen, maar ook desnoods moet worden beschermd. „Dat beroep, M.M., ik erken het zeer gaarne, is inderdaad niet te vergeefs geweest en 't is die reden, dat ik, nu de natuur wederom ontluist, een hernieuwd en niet minder ernstig beroep doe op uw gewaardeerden steun, waar ik mij voorstel, krachtig te bljjven waken tegen beschadiging bovenbedoeld. Het aantal dag-, week- en maandbladen* hier te lande uitgegeven, klom van 923 in 1897 tot 1250 in 1898. In de laatste vijf jaar is dit getal bijna verdubbeld. Kikkervangers. Nauwelijks zijn de kik vorsehen uit den winterslaap ontwaakt, of de Vlaamsche kikkervangers komen in Zeeland opdagen. Dagelijks ziet men ze, gewapend met hun schepnet, de slooten langs trekken om de schuwe kikkertjes te verschalken. Van de gevangen beestjes zijn slechts de achter boutjes hun dienstig, die behoorlijk schoonge maakt en goed verpakt, meestal naar Parijs gezonden worden. In België is het vangen en dooden van kikvorschen door de wet ver boden; vandaar, dat de Belgische kikkervangers naar ons land komen, om hun bedrijf uit te oefenen. Een preutsche gemeenteraad. Uit Dinxperloo wordt aan de „Arnh. Ct. gemeldt: Zondag trad de nieuwe politieverordening, door den gemeenteraad vastgesteld, in werking, waarbij het (in het belang der zedelijkheid) verboden is waseh- en andere goederen op heggen, muren, schuttingen, aan den open baren weg of voetpaden grenzende, te hangen. Reeds bij de vaststelling wekte de nieuwig heid den algemeenen lachlust op. Zondag was men over het algemeen zeer kalm daarover, omdat men op den eersten dag der week alle goed in huis houdt. Woensdag moest menige moeder weer aan de tobbe, doch zat toen verlegen hoe het goed droog te krijgen, daar men nu eenmaal gewoon is dit in de frissche lucht te doen en er bij deze schoon maakdrukte in huis geen plaats voor is. Ten einde raad, heeft men het waschgoed dan toch maar over de heggen gehangen. Daar een bekeuring echter moet voorkomen worden, werd het goed öf op heggen gelegd, die ietwat van den weg verwijderd zijn, 5f op touwlijnen tusschen twee palen achter den weg gespannen. Het wasch goed is intusscheu, evenals vroeger, voor een ieder zichtbaar, zoodat het doel, waarmede de nieuwe verordening werd gemaakt, niet be reikt is. Een telegram in de „New-York Herald" meldt, dat de Spanjaarden in Chili voor een millioen dollars hebben ingeschreven om een kaperschip te koopen en te bewapenen. Het schip is be stemd om afbreuk te doen aan Amerikaansche schepen op de kust van den Grooten Oceaan. Prof. Ekholm twijfelt sterk aan de waarheid van het pas ontvangen bericht over Andrée. Als hjj in Alaska aangekomen was, meent deZweed- sche meteoroloog, zou hij wel via Victoria geseind hebben of de reis daarheen gemaakt hebben. Met zijn ballon kan Andrée onmogelijk in Alaska neergekomen zfln, wel kan hij daar over het ijs of met een robbenvaarder aangeland zjjn. Jackson, door een medewerker van de New- York Herald ondervraagd, geloofd evenmin aan het bericht, en zegt ook dat Andrée wel zelf naar Britsch-Columbia gegaan zou zijn. Overwegende redenen kunnen dat echter belet hebben. Maar het onwaarschijnlijkste in het bericht Hjkt ons, dat Andrée, met brieven, niet tevens een telegram meegegeven zou hebben, om te Victoria naar Stokholm te verzenden. De stad milaan is voor een deel in duisternis gehuld. Wegens een geschil over de verdeeling van den arbeid hebben de werklieden van de gasfabriek het werk gestaakt. In de kleine straten en in tal van particuliere woningen is dientenge volge geen licht. De hoofdstraten zijn electrisch verlicht. Te Rio Janeiro is de vorige maand een merkwaardige tentoonstelling geopend, eene nl. van 175 soorten van druiven. De Barreto heeft namelijk bij San Paolo reeds sedert jaren proeven genomen met den aanplant van alle mogelijke druivensoorten, zoowel uit warme als uit koude streken. De uitslag was zeer gunstig; de meeste der 600 soorten bleken op den Braziliaanschen bodem en in het Braziliaansch klimaat uitstekend te groeien. Zoo zijn op de tentoonstelling thans 175 soorten, die nu iüp zijn, vertegenwoordigd daaronder de beste soorten afkomstig uit Spanje, Griekenland, Kaukasus, Zuid-Afrika, Egypte, Arabië, Frankrijk, Italië, Hongarije en Duitsch- land. Ook prachtige Japansche en Chineesche druiven heeft de Barreto verkregen, die echter thans nog niet rijp zijn. Men hoopt nu in Brazilië, dat dit bewijs dat de bodem niet alleen voor kofficultuur geschikt is, zal leiden tot een uitgebreide druiventeelt en dat genoemd rijk weldra als concurent van de wijnlanden zal optreden. Een nieuwe Fransche wet van 7 Dec. jl: heeft aan de vrouwen het recht verleend in burgerlijke akten als getuigen op te treden. Dezer dagen is een militair bureau door die wet in verlegenheid gebracht. Volgens de militiewet wordt voor vrijstelling in sommige gevallen vereischt een verklaring van drie huisvaders, van wie zeiven zonen in dienst zijn, dat de aangevoerde reden waar is. Nu werd onlangs zulk eene verklaring overgelegd, onderteekend door vrouwen, wier zonen onder de wapenen zijn. Men wist niet of de emancipatie der vrouw krachtens de wet van 7 Dec. zóóver gaat, dat haar optreden b(j militaire akten geoorloofd is. Het gevoelen des Ministers van Oorlog zal daar over worden ingewonnen. De beslissing is vooral van belaDg voor de mannen, die van het onder teekenen van zulke akten of het optreden^ als getuigeD een broodje gemaakt hebben. Een merkwaardige vrouwenbeweging. Onder de gehuwde dames te Lucern heerscht een groote ontevredenheid, die verklaard wordt door het feit, dat de respectievelijke echtgenooten ondanks haar smeekingen en haar geweeklaag de echte lijke discipline met voeten treden, door een alle perken te buiten gaarden lust tot nachtbraken. Kort en bondig hebben de dames dan ook, één van zin, een adres opgesteld aan den districts politiechef, waarin zij van dezen een verscherpt toezicht op de handhaving van het sluitingsuur verlangen, opdat de heeren op een behoorlijken tijd thuiskomen en aldus de slotalinea van het adres de noodige rust nemen om niet onbekwaam te worden tot iederen nuttigen arbeid. De dames hebben gelijk, dat valt niet te ontkennen. Wanneer men huwt, dan doet men dit niet, om z^jn tijd in de soos door te brengen. Is de lust hiertoe te sterk, dan kan men immers vrijgezel blijven. In dn Yankee kranten doet op het oogenblik een verhaal de ronde, dat niet onopgemerkt mag voorbijgaan, omdat het veel leerrijks bevat. Een man te Chicago geloofde in de reclame; een andere man, eigenaar van een winkel, die weinig aftrek had, geloofde er niet in. De eerste man giDg nu met den winkelier een wedden schap aan, dat deze zijn jaarlyksch inkomen onmogelijk door adverteeren zou kunnen kwijt i raken. De arme winkelier giDg op de zaak in en hoopte dan ten minste door middel van wedden iets te verdienen, als 't met den winkel toet niet lukken wilde. Hij begon te adverteeren, maar helaas! dt

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2