J i Buitenland, Marktberichten» STEENKOOPERI' Me voorraad. Lap d W. F. STOEL 8 ZOON, Alkmaaf' PREDIKBEURTEN- ADYBRTKNTI&N» 4 Op Zaterflai 23 April 1898, p Waal, 20 April. Met ingang va* kede* werd ket telefoonkantoor voor ket publiek opengesteld. Een' lang gekoesterde wenssk is das vervuld: ia spoedeisthonde gevallen kunnen de bewoners van ons dorp en uit den omtrek verzekerd zijn, dat hunne gedachten snel naar de plaats der bestemming worden overgebracht. Voor de Waal is 20 April een bigde dag. Op rijkskosten zal in den loop van dit jaar in de gemeente Wonseradeel, onder leiding en toezicht van den districts-veearts, een proef worden genomen met de inspuiting van ket Lorenz-serum, tegen de vlekziekte der varkens. Daar sommige vogels, vooral musschen, zeer veel kwaad doen aan de graanvelden, is het wenschelijk geoordeeld, dat ook tot het schieten met geweer op deze vogels machti gingen worden verleend. Pistoolschoten hebben alleen ten gevolge een voortdurend opjagen en zieh wederom neerzetten, waardoor de schade nog grooter wordt. Alleen van hef schieten met geweer wordt afdoend heil ver wacht. Daarom heeft de minister van Justitie de commissarissen der Koningin gemachtigd, buitengewone machtigingen af te geven tot het schieten mat geweer van schadelijke vogels in gevallen, waarin de noodzakelijkheid daartoe zal blijken. Hoe slaapt gij? Gezonde mensehen moeteu geen hooger hoofdkussen hebben dan zulk een, waardoor 't hoofd maar weinig hooger dan 't overige deel van 't lichaam komt te liggen, omdat deze houding 't gemakkelijkst en op de meest natuurlijke wijze de bloedsomloop doet plaats vinden en daardoor hart en longen niet be lemmerd worden in hunne verrichtingen. Ligt het hoofd hoog, dan komen de schouders in vooroverliggende houding, de kin komt op de borst en de armen krijgen een richting naar binnen alle houdingen, die te zamen mede werken om de borst te vernauwen. (R.N.) In een procss-verbaal tegen een gear resteerde kwam onlangs de merkwaardige be kentenis voor: „De gevangene is tegen mij in verzet gekomen en heeft mij ezel, ploert en schoft genoemd wat alles ik plechtig verzeker de waarheid te zijn." Het Volta-kruis 1 De president van politie te Berlijn bericht: „Op grond van een rapport van een gerechte lijk deskundige heeft in den laatsten tijd in verscheidene winkels de inbeslagneming plaats gehad van volta-kruisen en sterren, alsook van de handelsboeken en correspondentie, die op den verkoop van dit artikel betrekking hebben. Tegen de verkoopers zijn aanklachten wegens bedrog ingediend. Zooals te begrijpen is, zijn de Volta-kruisen, waarvan de werkelijke waarde nog geen 6 centen is, niet in staat een constan ten electrischen stroom op te wekken en een genezende inwerking of zelfs eenigen invloed op ziektetoestanden uit te oefenen. WQ vragen: is een zaak, die in Duitschland als bedrog wordt beschouwd, in Nederland geen bedrog Aan de mynwerkersstaklng in Zuid-Wales wordt thans door 120,000 man deelgenomen en men verwacht, dat ook de overige 10000 binnen kort het werk zullen neerleggen. Van de 185 mijnen in Zuid-Walea wordt er nog in 25 gewerkt. Een telegram uit Madrid aan de Duitsche bladen meldt dat prof. Behring op het genees kundig congres aldaar een voordracht heeft ge houden over een door hem gevonden nieuwe Serum tegen vergevorderde tuberculose, een mededeeling die natuurlijk ontzaglijke belang stelling heeft gewekt. Niet minder is de mede deeling van prof. Tinkels uit Bonn, dat by kunstmatig eiwit heeft vervaardigd, dat wellicht een geheele omwenteling zal brengen in de volksvoeding. Nadere inlichtingen over deze merkwaardige vindingen ontbreken. De geheime politie te St. Petersburg heeft 86 personen van allerlei stand onder welke vier-en-zestig mannelijke en vrouwelijke studen ten in hechtenis genomen als leden eener socialistische samenzwering. Ook te Moskou, Kieff en Odessa zjjn verscheidene verdachten gevangen genomen. Aan den vorst van Montenegro zond de Czar een geschenk van 80,000 repeteergeweren met 2 millioen patronen. De expeditie, die onder leiding van den heer J. Stading van noordoostelijk Siberië uit zal gaan zoeken naar Andrée, is thans, volgens een telegram van Ritzau's bureau aan de Scandina vische blader), nagenoeg gereed. Binnen eenige dagen vertrekt men van Stokholm over Petersburg naar Irkoetsk. Vandaar trekt de expeditie verder naar de Lena, om die rivier op een afstand van circa 500 mijl af te zakken tot de monding, die men in 't midden van Juli hoopt te bereiken. Vervolgens wil men trachten het eiland Kotelnai te bereiken, dat tot de Nieuw-Siberische eilanden behoort en waar baron Toll in 1893 op verlangen van Nansen twee depóts van levensmiddelen heeft opgericht. Wanneer men hier geen spoor van Andrée vindt, dan zal men oostelijk en westelijk van de Lena-Monding gaan zoeken, ongeveer 100 mjjl in beide richtingen. Te Belmont (Loire) is een vrouwtje over leden, dat geboren was den 9den Februari 1784. Zy is dus 115 geworden en bleef al dien tyd ongekend. In een der Brusselsche schouwburgen was onlangs nog alleen de koninklijke loge onbezet, toen een heer met een dame binnentrad en fauteuils vroeg. Er waren er geen meer. Maar als h(j wilde, in de koninklijke loge Nee, daar nietantwoordde hjj driftig. Maar Waar je wilt, maar daar niet! Er was echter geen andere plaats meer te krijgen en de heer gaf eindelijk toe. En zoo zag het publiek met eenige verbaasdheid dien avond een socialistischen afgevaardigde in de koninklijke loge zitten. Amsterdam, 18 April. Aangevoerd 442 Run deren, le kwal. 60 62 ct., 2de kwal. 54 ct. 3e kwal. 50ct. per KGv 93 Melk- en kalfkoeien f 110 a 220; Graskalvereh f a 216 nucht. kalv. 6 A 9; 21 Schapen f f Lammeren O.OOü f0; 440 vette Varkens 86 40 ct. perK.G Formerend, 19 April. Aangevoerd 306 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 477 nucht. kalv. f 5 a 15; 166 vette Varkens 36 42 ct. per kg. 113 magere Varkens f 14 A f 28; 225 Biggen f6. a f 9; 1850 Schapen en Lammeren; 202 Runde ren en 3 Stieren. Kip-Eieren f 2,50 a f 2,90 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.46 a f 0,58 per k.g. Gelde koeien hooger prijs, handel vlug, f70 f140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig f 110 a f 180 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend, handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel stug. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel matig. Vette schapen prijshoudend, handel vlug, f10 a f 25 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel matig, f 14 A f 23 per stuk. Londen, 18 April. Ter markt zijn aangevoerd 1200 Runderen, 11000 Schapen en lammeren: Kalveren, 45 Varkens. Men noteert Run deren 0.35 k 0 62; Schapen en lammeren 0 40 0.75; kalveren 0. 0.; varkens 0.05 0.67 Zondag 24 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Da. Schroder. Koog. Nam. 2 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedïn. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel, van 13 April tot 19 April. ONDERTROUWDCornells Schraag (de Westen) en Anna Schrama (Zuidhaffel). GETROUWD Lutje Burgman (Koogerveld) en Jannetje Bruljn (den Burg). Jacob Schraag (het NoordeD) en Gerbrigdien van Heerwaarden (Eierland). GEBORENDieuwertje, dochter van Leendert Bruijn en Jantje de Vries (den Burg). Feitje dochter van Willem Griek en Feitje List (de Cocksdorp). Jacobzoon van Cornelis Maas en Jantje Cornelia Huisman (de Koog). Cornelis zoon van Cornelis Smit en Maria Witte (Eierland). OVERLEDEN Neeltje Daalder, 19 jaar, dochter van Dirk Daalder en Naantje Lap (Eierland), Trijntje Kunst, 79 jaren, gehuwd met Jacob Slot (Oosterend). Anna Maria Mooljen, 76 jaren, wed. van Abraham Anthonie van der Zaal (Oosterend). hopen onze geliefde Ouders ij* W, PIETER DU PORTO p? JANNETJE KRIJNEN, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen. Westen op Texel, 21 April 1898. V Bevallen van een Zoon, T. KEIJSER-Dros. Burg, 19 April '98. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijden onze geliefde dochter en zuster, NEELTJE DAALDER. in den ouderdom van 19 jaar en ruim 8 maanden. Haar diepbedroefde ouders, D. DAALDER. N. DAALDER-Lap en Kinderen. Eierland, 17 April 1898. ach 8TI stra geei H HET BESTUUR der Algemei Bewaarschool te den Burg en (j van de K. W. Bewaarschool te Oudeschi brengen bij dezen hun welgemeenden danki allen, die hunne medewerking hebben vei lei tot het welslagen van den feestavond op Maaw. den 11 April j.l. Jan is niet kerksch, maar denkt steeds dit: Jb. Gods tempel is 't heelal, Daar woont en troont Hy in, Daar is ieder sterv'ling vry. Hem te dienen naar zyn' eigen wil, tOODt Het mag In staatsbestuur of kerk of wet verschil Laat ons rechtvaardig zyn, zegt Jan, De rest zyn menschengrillen. B. V. T, De ""beguns Jan is niet kerksch. Jan leeft zichzelf. Hy houdt zich voor rechtvaardig!? Jan tuurt zich blind op 't blauw gewelf En vindt zich machtig aardig! Slechts 't aardsche nam Jan aan; ieeft g, De rest vloog naar demaan T. V. BLapjes, Hol en ons. Teven rarkens mi be 6 a

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2