N°. 1112. Zondag 24 April. Au. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnen 1 au d» Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennernentepryt per 8 waande* Voor mm Bubo SO 0t«. - Frame per petl door go- hool Noiblamb 4S Oti. - Naar Amibika on andero landon mat Torhooging dor yerte'i. AdvertentlSn v66r 19 bit op den dag der nltgave. Prijt der Adverteniiên Van 1 tot B rogolo SO Gts. - Iodoro rogal moor 6 Ota. Greet* lottoro on Vignotton wordon naar plaatarnimto borakond. BowQinnmmori S Ots. por nnmmor. ABONNEMENTEN en A1VERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELB SE ROOII, Parkstraat, Bono on Tmel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 25 April 1898, 's morgens 10 uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 22 April 1898. De Burgemeester van Texel, CONINCK WESTENBERG L.-B. Te behandelen onderwerpen: I. Medfdeelingen. - Ingekomen stukkon. II. Goedkeuring rekeningen Algem. Weeshuis en B»nk van Leening 1897. III. Verzoek Mej C J. Fuerman om eervol ontslag als vroedvrouw te Oudeschild. IV. Benoeming vroedvrouw te Oudeschild. TEXEL, 23 April 1898. Wie waarlijk iets schoons wil aanschouwen en bovendien nog d» kans wil hebbes zelf eigenaar van dat schooae te worden, verzuime niet op een der beide volgende Zondagen (24 April en 1 Mei) een bezoek te brengen aan de AlgemeeneBewaarschool alhier. Ia genoemd lokaal is dan tentoongesteld een portret van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, peinture Bogaerts, zooals dit door deze firma in den handel wordt gebracht voor den prijs van f 300.- Sleebts in enkele der groote steden werd men indertijd in de gelegenheid gesteld genoemd portret te zien en ook te bewonderen, de bladen hadden niets dan lof over de pracht volle uitvoering die voorzeker de firma Bogaerts alle eer aandoe»; en zeker menigeen alhier zal indertijd den wensch hebben gekoesterd ook eens in de gelegenheid te worden gesteld ge noemd kunstgewrocht te aanschouwen. De gelegenheid daartoe wordt thans geboden qh wij vertrouwen, dat het aantal toeschouwers groot zal zqn. Om de kosten er aan verbonden heeft waarlijk niemand het te laten. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Algem. Bewaarschool alhier, werden wij in de gelegenheid gesteld het kunstwerk van nabij te beschouwen en wij kunnen er gerust aan toevoegen te bewonderen, want hoe hoog onze verwachting ook mocht zijn gespannen, zoo iets schoons hadden wij, wij willen dit gaarne bekennen, niet verwacht. Met vol vertrouwen meenen wij ieder te mogen aanraden het prachtvolle portret te gaan zien en zeker niemand zal huiswaarts behoeven, te gaan, zonder ten hoogste er over te zijn voldaan. Naar wij vernamen, zal genoemd portret, na bekomen vergunning worden verloot ten voor- deele der be:de Algemeene Bewaarscholen te den Burg en Oudeschild en schijnt het plas te bestaan het portret ook elders ten toon te stellen, ten einde de loten geplaatst te krijgen. Indien het pogen der ondernemers met gunstigen uitslag wordt bekroond, hetgeen wij hun van harte toewenschen, en er niet te veel kosten behoeven te worden gemaakt voor den verkoop der loten, dan zal naar wij ver trouwen weder een aardige steun zijn verkregen voor deze beide nuttige instellingen. Ofschoon de laatste dag van April daartoe de aangegeven dag is, wordt er ook nu reeds door enkele personen hier en daar al eens een vuurtje gestookt van allerlei rommel, die men gaarne wil opruimen. Een dier vuurtjes was naar men ons mededeelt, deze week oorzaak van een loos brandalarm. Gpiubkig bleef het echter slechts bij het waarschuwen van de* Burgemeester en was het spoedig bekend wat eigenlijk de brand was, zoodat er natuurlijk van het uitrukken der spuit als anderszins niets kwam. Al moge thans de bekendmaking aan den Burgemeester onnoodig zijn geweest, toch verdient het zeker alleszins aanbeveling, om liever gevaar te loopen onnoodig alarm te maken, dan in het andere uiterste te vervallen en maar te blijven wachten, tot men van de plaats des onheils zelf Bomt waarschuwen, dat er brand is uitgebroken. De door B en W. opgemaakte aanbe veling ter voorziening in de met 1 Mei a. s. vaceerende betrekking van vroedvrouw te Oudeschild, luidt als volgt: No. 1 Mej. S. Kok te Drumpt (ttjde'ijk te Assendelfi). No. 2 Mej. M. Visser te Har din xveld. No. 3 Mej. A. AlssemaPbé te Groningen. Twee onzer vroegere plaatsgenooten, de heer G. Kempers, hoofd der school te Sint Pan eras en W. Visser, hoofd der school te Lisse, komen voor op de voordracht voor hoofd der school te Helder. Door een veehouder van ons eiland is den 20 n April een varken afgeleverd, dat 210 E.G. woog en in Nov. 1.1. als big was aangekocht. Zooveel groeikracht komt zelfs onder de varkens hoogst zeldzaam voor. Als een bijzonderheid werd ons getoond een ei van een wilde eend, veel grooter dan die eieren gewoonlijk zij», terwijl het gewicht 80 gram bedroeg. Bedoeld ei was met een viertal andere van gewone grootte in hetzelfde nest gevonden door den eierzoeker E. alhier. Dat er ieder jaar meer kievitseieren bij de verschillende opkoopers worden aangeboden bewast, dat er hoe langer hoe meer kieviten komen, 't Is dan ook stellig goed gezien door den Wetgever, om de eieren in April te laten oprapen en de kieviten in Mei door be scherming met rust te late». Strekte het verbod zich ook uit over de Aprilmaand, de voortteeliDg zou gewis van minder beteekenis z(jn, omdat vele broedsels alsdan zouden mis lukken. Oudeschild, 22 April. Sedert de laatste jaren zijn aan dit dorp heel wat slootjes en poelen gedempt, waardoor het geheel veel verfraaid en verbeterd is. Nog altijd bleef een nietig slootje aan den ingang van 'tdorp, aan de Oostzijde, een aantrekkelijk plekje voor de scbeepjevarende jeugd, doch een poe), die afbreuk deed aan het schoonheidsgevoel waar van dn omringende tuintjes der bewoners getuigen. Nu is men met het loffelijk werk begonnen ook 't bewuste slootje te dempen. Mcge» op die plek eerlang de schoonste bloemen ontluiken, om hen te loonen, die het dem- pingswerk ter hand namen en uitvoerden! De fraaiheid der omgeving zal er veel bij winnen en zeker dra de aandacht trekken van vreemdeling en plaatsgenoot. De Heer Oudendijk uit Amsterdam, specialiteit ie Amerikaansche toestanden, vooral op landbouwkundig gebied, zal hier den 5 n Mei in het café van den Heer D. Vos komen spreken. Aangezien geen entrée geheven wordt, is het te verwachten dat de spreker wel op bezoekers zal kunnen rekenen. Van 20 tot en met 22 April werden van hier naar elders uitgevoerd: 82 koeien, 21 kalveren en 10 varkens. Oosterend, 23 April. Gisteren heeft alhier eene begrafeiis plaats gehad, waarbij zich een niet alledaagsch iiterval voordeed. Terwijl men zich met het lijk naar het kerkhof begaf, stortte de kanten van het graf naar omlaag, zoodat de teraardebestelling niet dadelijk kon plaats hebben. De lflkkist werd alsnu bij het graf geplaatst, terwijl de lijkstatie zich huis waarts begaf. Nadat het graf opiieuw geopend was, werd het overschot door de vertoevende dragers daarin neergelaten. Een zware taak wacht het gedeelte der expeditie naar Fedir, dat den tocht over land zal maken. Buitengewoon lastige terreinhindernissen zullen op dien tocht overwonnen moeten worden, zoodat reeds daardoor veel krachts inspanning der troepen zal gevergd worden. Voegt men daarbij, dat de vijand naar alle waarschijnlijkheid niets onbeproefd zal laten, om die moeielijkheden te verzwaren, dan kan niet ontkend worden, dat in de naaste toe komst veel op het spel staat. Gelukkig leven wij niet meer in den treu- rigen tijd van dat onverklaarbaar optimisme, dat eiken vijand en elke groote moeieljjkheid deed onderschatten. En daarom houden wij het succes onzer troepen ook op dezen zwaren tocht voor ver zekerd. (Bat. Nieuwsbl.) Van een paar echtelieden te Leeuwarden uit den kleinen stand, die beiden, maar vooral de vrouw, zich aan ergerlijk misbrnik van sterken drank schuldig maakten dagen lang gebruikten zij als voedsel slechts wat brood, het overige deed de jenever was laatstge noemde sedert ruim eene week zoek. Woens dagnacht werd haar lijk in de Potmark drijvende gevonden. Het was vreeselfjk misvormd, waarschijnlijk doordat het in aanraking met eene stoomboot was gekomen. De man bevindt zich in het stadsziekenhuis, waar h|j eene zware operatie heeft ondergaan. Dat op de kermissen door sommige eige naren van inrichtingen, zooals van stoomdraai- inrichtingen, bypodiömes en andere, veelgeld wordt ontvangen, blijkt uit de enorm groote sommen, die z|j bij inschrijving voor een standplaats geven. B|j de dezer dagen te Zwolle gehouden in schrijving werd een plaats voor een stoom- caroussel gegund voor f 1666, plus 3 pCt. voor kosten boven het staangeld ad 20 cents per centiare. Aan een ander inschrijver, die voor f 2000 had ingeschreven, werd om bijzondere redenen de plaats niet gegund. De verschillende inschrijvingen, die gegund z|jn, bedragen boven het nog verschuldigde staangeld dit jaar ruim f 2800. Voor een schouwburgtent, paardenspel, dool hof, luchtschommel en verschillende plaatsen voor andere tenten en galanteriekramen waren geen inschrijvingen ingekomen. Uit Roermond schrijft men aan de „Limb. Eoerier": Er is hier op 't oogevblik zooveel Belgische nikkelmunt in omloop als nooit te voren. Het schijnt, dat er een geregelde handel wordt gedreven en dat daarmede aardig wat wordt verdiead ook. Men krijgt in België voor honderd francs zilver of papier duizend stukken van tien centimes. Deze geeft men kier uit in de winkels en als arbeidsloonen aan de werklieden, tegen 5 cents per stuk. Zoodoende brengen de kondard francs vijftig gulden op, zijnde eene netto winst van vier percent, zonder moeite en zonder risico. Of 't echter billijk en wettig is, dat is een andere vraag. Maandagavond viel op de Maaskade te Rotterdam een tamelijk groot vat cognac van een wagen. Het vat spro»g en de cognac stroomde over de straat. Terstond Bchoten van alle zijden een aantal maanen er op af en z|j dronken van de straat den cognac op zooveel als zij er maar machtig van konden worden. Het gevolg was, dat een half uur later drie hunner smoordronken op de steenen lagen, en naar het politiebureel aan de Nassau- kade overgebracht, bleek een hunner bijna te zijn gestikt. Op last van een geneesheer werden hem ijs op het hoofd gelegd en natte compressen om de polsen geslagen, terwijl men, om de ademhaling te bevorderen, hem een klem in den mond zette. Heel langzaam week toen het gevaar voor 'b maas leven. TEXELSCHE COURMT,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1