Buitenland. Marktberichten. Advertentiën advbbtkktEBn. Uitslag van gehouden Verhoopingen. PREDIKBEURTEN. De ambtenaar va» het O. M. bij het Kantongerecht te Haarlem heeft appèl aaage- teekend tegm fee' vonnis van den kanton- reckter aldaar, waarbij deze besliste dat fram- bozenlikeur niet was sterke drank in de» geest zooals de drankwet bedoelt en waarbij hij daarom de firma Levert en Schudel ontsloeg vas alle rechtsvervolging, wegeas hetvorkoo- pen va» een hoeveelheid daarvan kleiner dan 2 liter. De erkende gestiehte» voor het verplegen va» krankzinnigen hier te laade zijn dermate met patiënten gevuld, dat voor een te "Win schoten wonende» behoeftige» lijder v&a hooger- hand vruchteloos gelegenheid tot opneming voor rekening van die gemeente bg de betrok ken directeuren v an de daarvoor in aan merking komende inrichtingen is gezoeht. (N. G. Crt.) Een paar grappenmakers, vrijwilligers te 's-HcrtogenbosGh in garnizoen, haöde» eenige recrutea weten wijs te maken dat de pluim, bestemd om de kepie tot sieraad ts verstrek ken, bestemd was om er de voorbereidende werkzaamheden voor het baardscheren mee te verrichten, on zoo kwam dat de korporaal va® de week dezer dagen eenigo dier pluimen als seheerkw&stjes zag dienst doen. 't Gevolg van een en ander was dat nu ook de vrij willige grappenmakers oftewel de grappen- makende vrijwilligers zeer waarschijnlijk, zij 't da» ook op andere manier, zullen worde» ingezeept. Elkaar toch gekregen 1 Te Schoondijke is in ondertrouw opgenomen een jongeling van 71 jaar en een joagedochter van 70 jaar. Veertig jaar gelede» raakte hun engagement dat 8 jaar had geduurd, af en beiden bleven o»getrouwd. Maar Donderdag a. s. hope» de twee oudjes toch nog onder zeil te gaa». Naar het vrouwenweekblad „Belang en Recht" mededeelt, bestaat het plan in den herfst a. s. te Amsterdam een cursus te openen ter opleiding van fabrieksinspeetrices. Men schrijft uit Amsterdam 18 Aprii: Bij de spoorwegovergang tusschen het Mari niersplein en de Handelskade wordt, voor het personenverkeer van sluiting der barrières, een ijzeren brug gebouwd, die op twee steenen hoofden moet rusten. Hedenmorgen in de vroegte waren een groot aantal werklieden bezig om deze brug, die 18000 E.G. weegt, en op drie wagons rustte, omhoog te hijsehen, ten einde deze op zijn plaats te brengen. Het zware gevaarte was reeds tot op weinige centimeters van zijn steunpunten gestegen, toen plotseling de beugel waaraan de brug hing, brak en deze naar de laagte stortte, een paar wagons verpletterende. Gelukkig kwamen de vele werklieden met den schrik vrij en, wat wonder genoeg is, ook de brug leed niet de minste schade. Daar echter het gevaarte den weg versperde, heett men met veel moeite door middel van een locomotief de brug ter zijde van de spoorbaan weten te trekken, waardoor echter gernimen tijd het verkeer gestremd was. Eerst te tien uur waren de rails vrij. Door het Petit Journal" werd gemeld, en ingewonnen inlichtingen aan het paleis van justitie hebben dit bericht bevesttgd, dat onder de getuigen die Zola voor zijn nieuw proces verzocht heeft te dagvaarden, ook behoort de ex-kapitein Dreyfus, in ballingschap op het Duivelseiland. De Regeering hoeft echter besloten geen gevolg te geven aan de dagvaarding van Dreyfus. ZjJ gaat van de redeneering uit, dat Dreyfus, als gedeporteerde zijn civiele en politieke rechten heeft verloren en dus niot onder eede of als beëedigd getuige kan worden gehoord, zoodat de dagvaarding van Zola nietig is. Men heeft geconstateerd, dat sinds het begin der verwikkelingen met Spanje het gebruik van geestrijke vochten in de Vereenigde Staten een verbazingwekkende hoogte bereikt heefti Zouden de snorkende Yankees zooveel moed- water noodig hebben. In Duitschland is het een paar jaar geleden gebeurd dat een onderwijzer in een klein plaatsje zich er over beklaagde dat het schoollokaal on voldoende verwarmd werd. Op zijn klacht werd niet gelet en zelfs bfi beroep op hoogere besturen werd er geen acht op geslagen. Toen liet, nadat de toestand een paar jaar onveranderd was ge bleven, de onderwijzer, die zelf eenige kinderen op school had, deze thuis blijven. HU gaf evenwel, zooals z(Jn plicht was, van het schoolverzuim zijner kinderen kennis en werd tot 2 mark boete veroordeeld, terwijl de inspecteur opmerkte dat een voorbeeldige straf hier noodig was Maar nu kwam de onderwijzer in beroep bij het gerecht. En dit heeft hem vrijgesproken met eenige opmerkingen aan het adres van het schooltoezicht, die niet liefelijk klonken. Het openbaar miuisterie had zelf, onder de opmerking dat hij zelf zijn kinderen naar zulk een school niet zou sturen, vrijspraak gevraagd. Toen het Spaansche pantserschip „Viazcaya" het anker lichtte om de haven van New-York uit te stoomen, werd het vertrek van het schip door de Yankees, die op de kaden stonden, met oorverdoovend gefluit begroet. De gezagvoerder Eulate liet onverwijld stoppen, beval z(Jn boot in zee te laten en zeide tot den tweeden officier: „Ik draag u het bevel op en zal alleen aan wal gaaD. Als je een fluitje hoort, bombardeer dan New-York Hij sprong in de boot, liet zich aan land zetten en zeide: „Den eerste, die fluit, schiet ik over hoop!" Niemand floot meer en een kwartier lang liep Eulate op de kade voor de zwijgende menigte heen en weer; Toen hij weer aan boord was en de „Viszcsya" voor goed wegstoomde, werd er niet het minste gefluit gehoord. Erg kranig, als 't maar waar is. Het eiland Sicilië is door een wervelstorm geteisterd, die vooral in de provincie Messina groote schade aangericht heeft. In de wateren van New-Foundland zijn 48 zeehondenvangers, die door den kapitein van het schip „Greenland" belast waren met het bewaken van een groot aantal neergelegde zeehonden, bij een hevigen sneeuwstorm doodgevroren. Bliksem en rook. Misschien zal het menigeen al wel verbaasd hebben, dat hooge fabrieksschoor- steenen betrekkelijk zoo zelden door den bliksem getroffen worden. Volgens statistische opgaven komen op 10.000 van zulke schoorsteenen slechts drie gevallen van inslaan van den bliksem voor; op 10.000 kerktorens daarentegen meer dan 60, op 10.000 windmolens zelfs meer dan 80. Men verklaart dit verschijnsel alsdusde rook, die uit den schoorsteen ontwijkt, neemt de in het gebouw opgezaraelde electriciteit met zich mede en ver deelt deze in de lucht, waardoor de aantrekkings kracht voor de electrische vonk verdwijnt. De gewoonte, die niet zelden op het platteland wordt aangetroffen om bij het opzetten van een onweder een flink vuur aan te maken, vindt hierin ook haar verklaring. Den 17den Mei a. s; zal het vier eeuwen geleden zijn, dat een eskader van drie schepen onder Vasco da Gama, door den Koning van Portugal uitgezonden om den zeeweg naar Indië te zoekeD, na een gevaarvollen tocht van meer dan tien maanden, de kust van Malabar in het gezicht kreeg, en drie dagen later het einddoel der reis, de belangrijke havenplaats Galicut bereikte. Aan de feesten, die van 17 tot 20 Meia. s. tot herdenking van die gebeurtenis te Lissabon zullen gevierd worden, zal door de voornaamste zee varende mogendheden worden deelgenomen. Reeds hseft onze Regoering besloten zich door het zenden van een ooiiogsachip daarbij officieel te doen vertegenwoordigen Voorts heeft zich hier te lande eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen om daarvoor tijdens de plechtige her denking te Lissabon uit naam van Nederland een verguld-zilveren lauwerkrans met toepasselijk opschrift te doen nederleggen bij het standbeeld van Vasco da Gama. Een album met de namen dergenen, die van hunne belangstelling doen blijken, zal daaraan worden toegevoegd. Voor schriftexperts/ Ten einde het werk van schriftexperts te vergemakkelijken, heeft het opper-gerechtshof te New-York onlangs bij de firma Goerz Kytka een photographietoestel van buitengewone afmetingen besteld, waarmede tot heden ongeziene vergrootingen kunnen worden gemaakt. De donkere kamer heeft een lengte von 8 meter en de achromatische lens is 5 Va c.M. dik. Deze lens alleen heeft ruim f 500 gekost. Met dit toestel verkrijgt men zonder eenige deformatie enorme vergrootingen. De letters van gewoon schrift, photografisch gereproduceerd, hebben een hoogte van niet minder dan 4V, meter! Dezer dagen bediende de rechtbank zich van het toestel om een cheque van de Nevada-Bank, die zeer handig vervalscht was, te onderzoeken. De schriftkundigen en de jury behoefden de reproductie maar even te zien, om onmiddelfik tot ontdekking te komen van de fraude, die met behulp der gewone graphologische hulpmiddelen niet kon worden geconstateerd. Een internationaal schoonheidsconcours wordt in Mei te Tur(Jn gehouden. De eerste prjjs be draagt 3000 lire en een juiy van Italiaansche schilders zal het oordeel uitspreken. Dergelijke dwaze vertooningen z(Jn dus nog niet uit den tiJdi Van vrouw verwisseldDe „Tils. Allg. Ztg." maakt in vollen ernst melding van het volgende voorval Op de bruiloftspartij van de beide dochters van den grondeigenaar Wasiliewski te Coldrom nabij Graiewo vond een der bruidegoms de wederhelft van bruidegom n°. 2 zoo bekoorlijk, dat h|J dezen het voorstel deed, van echtgenooten te verwis selen. De bezwaren van den ander werden met behulp van vijf roebels weerlegd en nu ruilden de pas gehuwde jongelui eenvoudig om, brachten de hiermee bewilligde jonge dames in hun rij tuigen en pakten hun biezen. De volgenden dag kregen ze echter schoonpapa op hun dak, die, over dit heimelijk vertrek lang niet gesticht, tot het kook punt werd gebracht, toen hij zag, wat er had plaats gehad. HjJ bedreigde de snoodaards met aangifte btj de politie en bewerkte daardoor, dat de jongelui weer stilletjes ruilden en hun wettige echtgenooten tot zich namen. Sckagen, 21 April. Aangevoerd: 3 paarden f 100 a 150, Stieren f a f 290 Gelde koeien f 140 af 175150 kalfkoeien f 100 a f 175 10 Vaarzen f 140 af 160; 100 Nuchtere Kalveren f 6, a 12; 240 Schapen f 15 a 25; Lammeren f af Bokken en Geiten f a gld.;33 Varkens f 11.a f 15.— 34 Vette Varkens 38a 42 cent per kilo; 75 Biggen f 6, a 11; Kippen 40 a 125 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,45 Kaas per half kilogram 20 a 35 ct. Kipeieren per 100 f 2.00 a f 2 50 Eendoieren per 100 f 3.— a f Leiden, 22 April. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 116 a f 248 41 Stieren f50 a 192; Veulens stuks, f af; 801 kalfkoeien f106 a f 230; Melkkoeien f106 a 230; 418 Varekoeien f86 a f 219; 265 Vette koeien f 116 a f248; 92 Vette kalveren f SO a f 76; 262 Magere kal veren 2.50 af 13,; 56 Grasxalveren f 17 af57 444 Vette schapen f 16 a f 28.; 320 Schapen (weide) f 15, a f 26, Paarden f af 363 Magere Varkens f 15 a f41 Vette Varkens a. ct. 546 Biggen f6.00 a f 14.— 16 Lammeren f6. f 9. Alkmaar 22 April. Aangevoerd werden totaal 369 Hectoliters. 1 H.L. Tarwe f 8.75 A Rogge - 10 id. Chev- - 7.12 279 Haver 3.50 4.25 Paardenbooneni - 6.50 Bruineboonen. - 7.50 8.75 58 Citroenboonen - 10.00 Witteboonen. 14. Duivenboonen - 7.12 Koolzaad. s Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad 14.50 Karweizaad - .00 Kanariezaad Groene Erwten 10.50 11.50 10 Grauwe Erwten 13.00 Vale Erwten Witte Erwten - Londen, 21 April. Ter markt zjjn aangevoerd 100 Runderen, 2000 Schapen en lammeren; 60 Kalveren, Varkens. Men noteert Run deren 0.35 k 0 60; Schapen en lammeren 0 40 Ét 0.75; kalveren 0 56 0.81; varkons 0. Ét 0. Donderdag 21 April te den Burg. Notaris G. J. p. D. DIKKERS. Huis en Erf in de Weverstraat groot 2.35 aren. Kooper S. Eelman Sz. voor f 1260.— Huis en Erf in de Weverstraat groot 1.14 aren. Kooper Jb. Rab Jz. voor f 930.— Zondag 24 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schröder. Koog. Nam. 2 uur Ds. Sohröder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niëssink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedsn. Cocksdorp. Voorin, half 10 de Hr. Barknds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. V Geboren: CORNELIA ANNA, dochter van W. C. REIJ en A. M. REIJ—Moorman. Burg-Texel, 22 April 1898. Bevallen van een dochter N. MOOJEN - Krijnen. Burg-Texel, 23 April 1898. Ondertrouwd: S1JBRAND PIETER KEIJSER Dz. en JOHANNA HEUSER. Texel, Wildervank, J 19 April 1898. Jan had liever dat alles vloog naar den maan, Dan om met voorbedachte rade, menschonteerend laag te gaan. B. V. T. O Gerst. -

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2