Buitenland. Gemeenteraad te Texel De Cocksdorp, 27 April.' Binnenkort zul in het logement van den heer Burjs eeae lezisg wordea gehouden door een agent vu de Port- Arthur Land-Company. Het doel dezer lezing zal zijn de landelijke bevolking in te lichten omtrent de toestanden in Texas (Amerika), om alzoo de landver huizing naar dat gewest te bevorderen. Vlieland, 25 April. De heer T. Smit alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als klerk bij de posterijen en telegraphic. Als standplaats is hem Amsterdam aangewezen. Ansjovis! Nadat ruim acht dagen geleden te Bergen- op-Zoom de eerste ansjovis werd aangebracht, is daar geen verdere aanvoer gevolgd. De vooruitzichten voor deze visscherij worden als zeer ongunstig beschouwd, tenzij er spoedig verbetering komt. Een van de gebroeders Lavertu, uit Amsterdam, de beruchte paneelzagers, die wegens diefstal tot langdurige gev&nggeaisstraf werd veroordeeld, is verleden week uit de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden ont slagen. HQ was in het bezit van een uitgaanskas van ongeveer f 300. Gedurende zijn gevangenschap viel hem een erfenis van, naar men zegt, eenige duizenden guldens ten deel. Welke invloed is van den oorlog tussGhen Spanje en de Vereenigde Staten op de graan markt te verwachten? vroegen wij aan een der grootste graanhandelaars. Die invloed is nog moeielijk vooruit te zien, was het antwoord. Dat hssgt van ver schillende omstandigheden af. Da prijzen van het graan zullen natuurlijk stijgen, maar dat deden zij in de laatste maanden toch reeds aanmerkelijk. Waarom? Omdat er in Europa gebrek aan graan voorraad is. Dat zal er door den oorlog dan niet beter op worden. Als Amerika zijn graan houdt ten behoeve van zijn legers, kan hier dus gebrek komen? Zoo iets ergs is niet te verwachten. De aanvoeren mogen misschien iets langer uit blijven, doch Amerika heeft thans nog zulke groote voorraden, dat er nog genoeg voor Europa is. De uitvoer zal immers kunnen geschieden onder neutrale vlag. Het is moeielijk te denken, dat de handel door den oorlog lijden zal. Op het oogenblik zijn ook nog groote voorraden zeilende naar Europa. Maar gesteld eens het ergste, dat door blokkade van een der Amerikaansche havens of anderszins de uitvoer van graan uit Amerika eenigen tijd ophield? Ja, dan zouden de prijzen natuurlijk steeds meer stijgen en zou men uit Rusland en uit het zuiden meer voorraad zien te be trekken. Doch het gebrek zou ook dan niet lang duren, want de nieuwe oogsten komen over een paar maanden binnen en op enkele uit zonderingen na, belooft de oogst in alle landen dit jaar zeer veel. H. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bepaald, dat bij de a. s. periodieke verkiezing van leden der Provinciale Staten, de stemming zal plaats hebben op Dinsdag 14 Juni en de herstemming op Donderdag 23 Juni. Naar men mededeelt, zal door de Prui sische regeering het kommiezencorps langs de Nederlandsehe grenzen met 600 man worden vermeerderd. Op de heropening der grenzen voor den invoer van vee, sehQnt dus vooralsnog geen kans te bestaan. Dat voelen allen in hun portemonnaie 1 Ten einde het tekort in de gemeentekas te herstellen, heeft de raad der gemeente Baarn besloten, aan Gedeputeerde machtiging te vragen om den hoofdelijken omslag van f 10,000 op f 20,000 te brengen. Dat onder de personen die, door den nood gedrongen, zich tot de politie wenden om naar een Rijkswerkinrichting te worden opgezonden, er nogal eens een voorkomt, die betere dagen heeft gekend en geheel door eigen schuld aan lager wal is geraakt, is nu weer te Utrecht gebleken. Onder de velen die zich daar in de laatste dagen als landlooper aanmeldden, bevond zich een man van omstreeks 50 jaar, die eenmaal op korten afstand van de hoofdstad des RQks een flinke fabriek zijn eigendom mocht noemen. Ging het hem echter in zaken naar wenseh, van zijn huwelijksgeluk kon dit echter niet gezegd worden, daar hij al spoedig bemerkte, dat zijn vrouw, die er niet kwaad uitzag, vele aanbidders had en ten slotte met een hunner er van door ging. Dit en het daarop gevolgd verlies zijner beide kinderen, deden hem troost zoeken daar waar deze niet te vinden is, namelijk bij de fleseh, met het gevolg, dat de zaken lang zamerhand achteruit gingen en hij ten slotte tot den bedelstaf gebracht, geen andere uit komst meer wist dan zich als landlooper te doen opnemen. Omdat de stoomschepen van een Ame- rikaansehe, op Engeland varende stoomvaartlijn zwarte sehoorsteenen hebben met een witten rand er om en daardoor op zee van verre zeer veel overeenkomst hebben met de sehoor steenen van de schepen der „Holland-Ameriks lijn", die eveneens zwart zijn met een groenen en witten band er om, heeft de directie van de „Holland-Amerika-lijn" besloten, ten einde moeilijkheden te voorkomen met het oog op den uitgebroken oorlog, de sehoorsteenen van de stoomschepen dezer lijn geel te laten verven met behoud van'den groenen en witten band. Aan de regeering is hiervan kennis gegeven, opdat ook de Spaansche regeering van deze verandering kennis zou krijgen. Van het thans te Rotterdam liggende stoomsehip „Amster dam" zijn de sehoorsteenen reeds geel geverfd. De heer Mesdag, zuiveleonsulent in Friesland, heeft, naar men meldt, op delasd- bouwvergadering te Stiens eene belangrijke lezing gehouden over de vraagj: „Is betaling der melk naar vetgehalte wensehelijk?" en hij kwam daarbij tot een beslist bevestigend antwoord. BQ haalde een sterk sprekend voorbeeld aan hoe groot het verschil aan vetgehalte kan zijn bQ de melk van verschillende leveranciers in dezelfde streek. Aan een bestaande fabriek is voor de productie va» 1 E.G. boter noodig van leverancier a 17.2 E.G. melk, van leveran cier b 22,4 E.G. melk, van leverancier e 41.3 E.G. melk, van leverancier d 45.3 E.G. melk, van leverancier e 25 E. G. melk. Bij niet betaling naar vetgehalte zal dit gehalte afnemen, zij het slechts 0.1 pet. Nu beteekent dat wel niet veel, doch wanneer jaarlQks 4 millioen E.G. melk verwerkt wordt, dan beteekent het eene minder boteropbrengst van 4600 E.G. bij precies dezelfde exploita tiekosten. Het groote geheim der teelt van radijs en meiknolletjes is aan de jonge plantjes ge noegzaam ruimte voor hun ontwikkeling te geven. GewoonlQk zaait men veel te dik en men maakt er dan bepaald zonde van om de planten „uit te dunnen." En dat is toch de eenige voorwaarde behoudens een vrucht baren grond natuurlijk om gave, eetbare knolletjes te krQgen. Pluk by de meiknolletjes gerust zooveel I plantjes uit tot de overblijvende minstens 2 dM. van elkaar staan en laat by radijs dien afstand een halven decimeter bedragen, dan zal men later zich daarover zeker verheugen. Een ongewoon leven was het Zaterdag nacht in de haven van Schiedam. Verscheidene bewoners werden er door uit hun slaap gehou den en naar buiten gelokt. De bemanning van het Grieksche stoomschip „Amphitrite" was n.l. bezig onder het maken van veel geraas en het voortdurend luiden van een bel, om een pop over het dek te sleepen, die daarna aan den mast werd gehangen en zoodanig ge ranseld, dat de stukken er afvlogen. Het bleek, dat aldus, volgens een oud gebruik, het Rus sische Paasckfeest werd gevierd en dat de pop den trouweloozen apostel Judas moest voor stellen. (Ass. Ct.) De ondervinding heeft bewezen, dat zwarte draden, over een zaaisel gespannen, dit beter tegen de vernielzucht dermusschen besehermen, dan witte. De laatste worden gezien en de roovers kruipen er onder door De eerste zQn onzichtbaar en doen ze schrikken. Ook te Antwerpen voelt men nu reeds den invloed van den oorlog. Verscheidene Ameri kaansche schepen, die reeds geladen waren, hebben hun vertrek uitgesteld, uit angst voor Spaansche kruisers. Verscheiden Spaansche sche pen nemen in allerijl steenkool in. De diamant-Industrie, welke een sterken afzet naar de Vereenigde Staten heeft, gevoelt niet minder den invloed van den kr(jg. Daar de uitvoer naar Amerika op dit oogenblik stokt", zijn reeds 1500 diamantslijpers werkloos, en men vreest, dat dit aantal nog zal toenemen. In geheel opper-Italië vallen in de laatste dagen hevige stroomen regen. De Po en al de bijrivieren zijn sterk gezwollen en gedeeltelijk reeds buiten de oevers getreden. De Nederlandsehe taal heeft in België een beslissende overwinning behaald. De Senaat heeft het wetsontwerp tot oifleieële gelijkstelling van Waalsche en Vlaamsche talen goedgekeurd. De oppositie is wederom krachtig geweest; verschil lende amendementen trachtten evenals verleden jaar, het wetsontwerp te verzwakken; doch dit maal gelukte de toeleg niet en bleef de zegepraal aan de Vlamingen. Geen wonder dat deze, door luidruchtige betoogingen en feestvieringen, hunne blijdschap hebben te kennen gegeven. Volgens bericht uit New-York kunnen de vlaggenfabrieken niet voldoen aan de aanvragen uit de verschillende deelen van de Vereenigde Staten. Ook werden groote boeveelheden vlaggen vervaardigd van de toekomstige Oubaansche Republiek. De postmeester-generaal te Londen heeft proeven genomen met de verzending van brieven per automobiel; er is gebleken, dat dit meer dan 30 pet. besparing geeft vergelijken bjj de verzending per spoor. Er is echter nog geen besluit genomen. Een dame, die onlangs te Munster, waar z]j tijdelijk vertoefde, met Röntgen-stralen haar hand liet onderzoeken, is daarbij tot een verrassende ont dekking gekomen. De .waarheidstralen" hebben namelijk, behalve het gebrek aan de hand, ook aangegtoond, dat een der smaragden van een ring, dien de dame droeg, niet echt was. Die steen gaf namelijk op de photographische afbeel ding e6n donkere schaduw en de andere een lichte. Bjj vergelijkende onderzoekingen bevond men als vroeger ook reeds elders is gebleken dat nagemaakte edelgesteenten van glas een donkere schaduw geven, als de Röntgen-stralen er door heen gaan, en echte steenen een lichte. De dame liet kort geleden een smaragd, dien zij uit den ring had verloren, door een anderen vervangen, en de juwelier moet er toen een valschen steen hebben ingezet, dien hjj voor een echten liet betalen. In België moedigt de regeering het vangen en dooden van meikevers door schoolkinderen aan, wat misschien goed is voor den landbouw, maar niet bepaald verheffend werkt op de ge moederen van de jeugdige Belgen. En nu heeft een senotor de aandacht gevestigd op een derde reeks van slachtoffers, nl. de schoolmeesters, die verplicht zijn al de meikevers te tellen die hun dierbare leerlingen vangen. Eén had er bet vorig jaar 243,000 moeten tellen. Hoe duur het oorlogvoeren is, blijkt eenigs- zins uit de volgende berekening: Een zeeslag van één uur tusschen het Amerikaansche oorlog schip .Massachusetts" en het Spaansche oorlog schip gPelayo" zou niet minder kosten dan 4 millioen gulden, zonder nog de schade aan de schepen mee te rekenen. Als een der schepen zonk zou er dan nog 2 millioen gulden b(j komen. Ieder schot der vier 13 cM. kanonnen van de .Massachusetts" kost f 3000. In een uur kunnen die kanonnen te zamen 320 maal vuren. Dat is dus alleen van die stukken reeds f 1,920,100. En als de zestien kanonnen van het Spaansche schip .Polayo" tegelijk vuren, dan kost dat telkens niet minder dan f 27,500. Vergadering Maandag 25 April, voorm. 10 uur. Voorz. J. R. G. Coninck Westenberg, loco Burgem. Tegenwoordig 9 leden, de heerenWestenberg, P. Keijser, C. Keijser Pz., Dros, Roeper, Lap, Mets, EOning en Koorn. Afwezig met kennisgeving de heeren Zjjm en Bakker. Secretaris: J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Hierop doet de Voorz. mededeeling, dat is ingekomen: Een schrfj ven van Ged. Staten, behelzende goed keuring rekening en verantwoording havendirectie. Idem, dat aan deze gemeente een subsidie is toegestaan ten behoeve van het lager onderwijs van f 4500.—. Dit bedrag merkt de Voorz. op is f 1800 minder dan waarop bjj de begrooting was gerekend, zoodat ook de begrooting zal moeten worden gewijzigd. De Voorz. deelt verder nog mede, dat het telefoonkantoor te Waal 20 dezer is geopend. Dat van Ged. Staten is ontvangen een nummer van het prov. blad, bevattende het besluit tot regeling der jaarwedden van de burgemeesters en de secretarissen. In deze gemeente z(jn die bepaald respectie velijk op f 1250 en f 1100. Dat ontvangen werd van Ged. Staten goed keuring raadsbesluit af- en overschrijving post onvoorziene uitgaven; Dat het verslag over den toestand der gemeente gereed is en den Raad wordt aangeboden; Be sloten wordt, dat het verslag bij de leden zal circuleeren. Deze mededeelingen enz. worden aangenomen voor kennisgeving. Goedkeuring rekeningen Alg. Weeshuis en Bank van Leening 1897. Eerstgenoemde rekening had voor ontvangsten f 11872,4375, voor uitgaven f 10414,96 en een batig saldo van f 1457,47'/s. Die der Bank van Leeningontvangst f 243,80, uitgaaf f 287,50, dus een nadeelig saldo van f 43,70. Besloten wordt die rekeningen nog niet in be handeling te nemen, doch commissiën te be noemen tot onderzoek ervan. Volgens gewoonte worden die commissiën door den Voorz. benoemd naar de daarvoor bestaande rooster. Voor de rekening Alg. Weeshuis worden be noemd de heeren Koning en Ztjm. Voor die van den Bank van Leening de heeren C. Keijser Pz. en Koorn. De benoemden voor zoover tegenwoordig nemen hunne benoeming aan,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2