Buitenland. Marktberichten. „Minerva dux victoria comes," waaraan deze beteekenis wordt uitgegeven: „Miser va (de godin der sehooae kuasten) als leidsvrouw, de overwiaaing als gezellin." Bij de voorwerpen va® de» zeebodem, die op de tentoonstelling vau bloemen, schelpen, enz. te zien zullen zijn, in de a. s. kermis- week, zal ook deze médaille wordea geëx poseerd. Den Hoorn, 29 April. Ondanks het schrale weder der laatste dagen, kon men Diasdag reeds melkkoeien bij dea Hoer C. Slot iu de weide zien loopen. Wel een bewijs dat de P. H. Polder ia de laatste jaren flink is vooruitgegaan. Waar men vroeger ternauwer nood voedsel voor een geit koa vinden, loopen heden al ruim zestien koebeesten, die er voldoende voedsel kunnen vinden. Heden is men begonnen met het visschen naar geep. Werd zulks vroeger door een vijftig man verricht, nu zullen er ia 't geheel maar twee vletten aan deelnemen met tien man. Hieruit kae zeker voldoende blijken, dat de geepvisseherij in de laatste jaren sterk is achteruitgegaan. Ia de afdeelingea der Tweede Kamer is bezwaar gemaakt tegen het koopen va® eon eerste-standshuis voor de sfdeelisg Landbouw voor f 600.000. Terecht, dunkt mij (zegt de schrijver der Haagsche Sprokkelingen ia bet U. D.) wast is het niet een satyre, voor dea kwijnende® landbouw een bureau te koopen, dat f 4000 's jaars verwoont, terwijl er bij dozijnen ruime huizen van af f 1000 te krijgen zijn? in de stijging der meelprijzea moet de reden worden gezocht, dat in don loop der vorige week een achttal kleine bakkerspatroons te Arnhem hunne diensten als knecht by de broodfabriek Cares aldaar hebben aangeboden. (A. C.) Het bestuur van het departement Doe- tinehem der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft een schrijven gezonden aan de overige departementen, waarin het steun vraagt voor het ter algemeens vergadering te behandelen voorstel van het departement Doetinchem om tot het bouwen van goede en goedkoope arbeiderswoningen over geheel Nederland een krachtigen stoot te geven. Het bestuur zegt in dat schrijven, dat het de „Maatschappy tot Nut van 't Algemeen" by uitstek geschikt acht om het soodige kapitaal bij sen te brengen. Aan elk der departementen heeft het bestuur van het departement Doetin chem nu de vraag gesteld, hoeveel kapitaal 8 pereent voor dit doel ver moe lelijk in het departement zou verkrijgbaar zga. Een groot fust spiritus, als strandgoed geborgen op Ameland, is vanwege de admini stratie der belastingen vernietigd, omdat ten gevolge der hoogo invoerrechten enaecynzen, die f 700 bedroegen en by den verkoop moesten worden gestort, zich geen enkele kooper opdeed. Wy lezen in het „Rotterd. Nieuwsbl." Een der voornaamste bakkerspatroons te dezer stede heeft ons in een onderhoud mede gedeeld dat de reeds ingetreden styging der broodpryzen een gevolg is van den oorlog en de daaruit voortvloeiende snelle ryzisg der graanmarkt. Ia hoeverre deze stijging zal aanhouden en welke hoogte zy vermoedelijk bereiken kan, is volgens onzen zegsman onmo- geiyk te bepalen. Het is zeer wel mogelgk dat die rijzing reeds morgen ophoudt. Toen in den Russiseh-Turkschen oorlog door de staking van graauuitvoer, zelfs uit Finland, dat overigens door privilegies vrg was, een enorme styging van pryzen werd verwacht, kwam een plotselinge groote aanvoer uit Ame rika deze verwachting geheel verstoren. Nu is het wel waar, zei onze zegsman, dat dit voor den toestand van heden geen precedent levert, maar het zou mg toch ver wonderen, als niet binnenkort door openstelling van groote voorraden, thans nog uit speculatie zucht in magazyn gehouden, de Europeesehe markt zoo overstroomd wordt, dat de prijzen plotseling terugvallen. In ieder geval zal dadelijk na den oorlog de graanmarkt dalen. Amerika houdt thans zyn voorraad op, als die los komt zal men het in den graanhandel sterk gevoelen. De afdeeling Amsterdam van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft een adres gericht aan burg. en weth. aldaar, om hun te verzoeken „in het algemeen en tydens de a. s. inhuldigingsfeesten in het byzonder meer gelegenheid in 't leven te roepen tot het verkrygen van drinkwater op straat." Daar zitten ratten I In verband met de vermelde rattenplaag aan den Lasgedyk en de pogingen, welke ter verdelging worden aangewend wordt nog meegedeeld, dat in de banne St.-Pancras van den polder Geestmer-Ambicht in een paar dagen tyds 875 ratten werden gevangen. Ia de basse Broek-op-LangeHöyk werden in één week om de twee dagen aan de daartoe ingestelde commissie ingeleverd 400, 615 en 478 ratten I Ta Zuid-Scbarwoude bedroeg dit aantal voor de eerste ingeleverde vangst 494 stuks. Da 106-jarige Berendina Wiecherink is Zondagavond te Twekkeloo nabg Hengeloo (Overgsel), overleden. Naspel van de Neerbosch-zaak 1 G. vau Deth werd Dinsdag te Amsterdam, na zga aankomst uit Amerika, gevangen ge nomen, ten einde drie vonnissen ta ondergaan va® do reehtb&nkea te Amsterdam, Middelburg ea Breda, wegens beleediging. Hij is in verzet gekomen tegen het vonnis van Amsterdam en voorloopig ontslagen. Donderdag was zgn verzet-zaak aanhangig. De rechtbank bepaalde, dat de behandeling dezer zaak 12 Mei zal plaats hebben. De Gemeentestem geeft een middel aan da hand, om de in de® laatsten tyd zoo her- haaldelgk voorgekomen oneerlgkheden by ge- meontelgke fiaanciëa beter te voorkomea. Blijkbaar is het toezicht dat burgemeester en wethouders moeten houden, door ten minste eeumaal in de drie maanden de boekea ea de kas van den ontvanger op te nemen, niet afdoende. De Gemeentewet geeft echter ook aa® G8d. States de bevoegdheid, zoo dikwgls zij dit noodig scheen, opneming der kas van hunnentwege te gelasten. Evenals het Rijk door controleurs scherp toezicht houdt op de ryksambtenares, by wie dan ook betrekkelijk weinig tekorten en vervalsehingen voorkomen, geeft „De Gem." in overweging dat bg elke provinciale griffie eemge ambtenaren worde® aangesteld, uitsluitend belast met de taak om de kassen der gemeenteontvangers te contro leeren. „Een noemenswaard financieel bezwaar kaa daartegen niet bestaan; jaarwedde ea reis kosten zouden voor ieder misschien f 2000 bedragen, en de ingezetenen der gemeenten zouden gaarne, in den vorm van een kleine verhooging van rijks- of provinciale belasting, in die kosten bgdragen." Het denkbeeld verdient zeker overweging in de aanstaande zomervergadering der Frov. Staten, meent „De Gemeentestem." Er wordt wederom een reglement op den inwendigen dienst by het wapen der infanterie verwacht. Hot thans verouderde is dan ook reeds van1896. Met bezorgdheid ziet de bevolking van Parijs de stijging der graanprijzen tegemoet. Reeds heeft de algemeene raad van het departement des Bsuches-du-Rhöne de algeheele opheffing der graanrechten geëischt. Een nieuw bedrog ter ontduiking van port is onlangs in België ontdekt. Het bestond daarin, dat de ter frankeering gebezigde zegels meteen stuk zeer dun doorzichtig papier bedekt werden. Bjj de afstempeling neemt alsdan niet het zegel, maar het opgehechte papier den stempel afdruk aan, zoodat de ontvanger van de zending slechts noodig heeft het papier te verwijderen, om het zegel opnieuw te gebruiken. Het bedrog werd bij postzegels van hooge waarde meermalen met goed gevolg toegepast. Een vergissing der jury. Bjj de Assises te Parijs is een zonderling geval voorkomen. Een beschuldigde stond terecht wegens twee valsch- heden in handelspapier, loopende over 870 franca. De benadeelden waren grootendeels schadeloos gesteld. De uitspraak der juiy was: schuldig, zonder dat van verzachtende omstandigheden gesproken werd. Het Hof veroordeelde daarom den beschuldigde tot de hoogste straf die de wet toelaatvijf jaar tuchthuis. De uitspraak hoorende sprongen alle juryleden op: ,dat hadden zij niet zoo bedoeld; zij meenden dat de straf slechts één jaar 'gevangenis zou z(jn." De advocaat-generaal legde hun uit, dat het Hof de wet had nageleefd en er nu niets anders overbleef, dan dat de juryleden zelve een verzoek schrift om gratie te onderteekenen, wat dan ook terstond geschiedde. Maar het gezag der juiy is er niet door verhoogd. Eugen Wolf, de bekende correspondent van het «Berliner Tageblatt',' heeft een audiëntie by den Keizer van China meegemaakt. In het merk waardig relaas daarvan vertelt hg onder meer het volgende. Nadat men twee poorten was doorgegaan, waarvan de laatste was aangebracht in een muur van 80 voet dikte, kwam men voor een derden muur, die de geheime vertrekken des Keizers omsluit. Binnen dien muur ligt ook de groote receptiezaal, de eigenlijke troonzaal. Maar in die binnenste kern mag nooit een Europeaan, of, zooals de Chlneezen ons noemen, «een vreemde duivel" doordringen. Vlak bjj die muur was een ijsvlakte, waarop ook, naar men zegt, de Keizer wel schaatsen rydt, evenwel slechts met éen schaats, geiyk in China gebrulkeiyk is. Hard vooruitkomen doet men daarmee waarschjjniyk nietVoorts heeft de Keizer zich onlangs nog aan eene zeer moderne lichaamsoefening overgegeven: hjj heeft een fiets besteld en daarmee op twee achtereenvolgende dagen gedurende eenige uren aan de hand rond- geloopen. Waarna hy ook deze Westersche uit vinding zeer onzinnig vond en het ding in een hoek wierp. Een lastig gebrek. Een tragi-komisch geval is de vorige week voor een der Londensche rechters behandeld. Een dag te voren had een dienstmeisje in een klein hotel haar intrek ge nomen en acht dagen vooruit betaald. Dien nacht kon niemand in het hotel slapen wegens een vreeseiyk gedruisch, dat uit de kamer der nieuwe gast bleek te komen. Zy snorkte met een zoo doordringend geluid, dat haar verzuchting dat zy nergens 8 dagen in dienst had kunnen blij ven, volkomen werd begrepen. De overige gasten eischten haar verwydering uit het hotel, anders zouden zy vertrekken. De ongelukkige snorkster beriep zich echter op de vooruitbetaling en een politieagent, die binnengeroepen werd, meende dat zy in haar recht was. De hotelhouder bracht de zaak toen onverwyid voor den rechter, die haar nogal netelig vond, temeer omdat het vry lastig was zich te overtuigen of de eischer niet overdreef. Toen echter een reeks van getuigen de vreeseiyke verhalen over den slapeloozen nacht had voorgedragen, wees de rechter de eisch toe, mits het geld! werd terugbetaald. Maar waar moet het arme meisje, met haar lastig gebrek, nu biyven? De Regeering van Honolulu heeft, zoo wordt aan de «XX Siècle" geschreven, een geregelden postduivendienst tusschen de acht eilanden inge richt. Deze eilanden beslaan eene oppervlakte van 17,000 vierkante kilometers en bezitten meer dan 100,000 inwoners. Daar de verbinding tus schen de eilanden door middel van schepeD zeer lastig is, hebben de inwoners zich vereenigd om verscheidene honderde postduiven voor dageiyk- sche overbrenging van brieven te onderhouden. De dienst gaat uitstekend. De grootste afstand tusschen de eilanden en de hoofdstad Hodolulu bedraagt 400 K.M. De postduiven leggen dien weg dageiyks in 10 uren af. Voor de Amerikaansche soldaten die naar Cuba gaan, zyn strenge gezondheidsvoorschriften gegeven. Een bloemlezing uit het reglement kan dit bewyzen: Drink geen ongekookt water, dat u verdacht schynt! Baad niet in water dat niet gekookt is! Laat uw spyzen goed koken! Gebruik, althans inwendig, geen alcohol! Ga niet in de nacht lucht of in de morgendauw tenzy gy goed ge kleed zjjt en uw gelaat met een doek hebt bedekt! Wees matig in uw eten, eet vooral niet veel als ge vermoeid of verhit zytl Neem na iederen marsch een voetbad in gekookt water! Trek nooit vochtige sokken aan! Eet geen onrype vruchten, vooral in den zomer! Neem's morgens vyf kinapillen en een kop warme koffie! Draag een gordel van flanel! Ga niet in de zon zitten! Laat u inenten! Draag steeds een citroen by u en zuig er aan als ge dorst hebt! Deze voorschriften konden ook dienen voor vredesmanoeuvres. Het moet overigens een grandioos gezicht zyn, een leger van Amerikanen «na eiken marsch" te zien voetbaden in gekookt water. Nurks zou zeggen dat deze heele regeling weinig militairs heeft! Schagen, 28 April. Aangevoerd: 8 paarden f 50 a 100, Stieren f a f 800 Gelde koeien f 80 a f165; 100 kalfkoeien f 100 a f 175 Vaarzen f af ,-70 Nuchtere Kalveren f 5, a 8; 225 Schapen f 14 a 25; Lammeren f af Bokken en Geiten f a gld.;80 Varkens f12.— a f 16.— 11 Vette Varkens 38a 42 cent per kilo; 38 Biggen f 8, a 11; Kippen 40 a 125 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,45 Kaas per half kilogram 20 a 35 ct. Kipeieren per 100 f2.00 af 2.50 Eendeieren per 100 f3.—af Leiden, 29 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 110 a f 253 32 Stieren f53 a 186; Veulens stuks, f af; 814 kalfkoeien f100 a f 250; Melkkoeien f 100 a 250; 510 Varekoeien f 92 a f 203; 220 Vette koeien f 110 a f258; 106 Vette kalveren f 22 a f 60; 149 Magere kal veren 3. af 16,; 48 Grasxalveren f 16 af56 607 Vette schapen f 17 a f 31.; 180 Schapen (weide) f 12, a f 24, Paarden f af 333 Magere Varkens f 16 a f 36 Vette Varkens a. ct. 685 Biggen f6.50 a f 15.— 809 Lammeren f5. f 9. Alkmaar 29 April. Aangevoerd werden totaal 414 Hectoliters. 1 H.L. Tarwe f 8.75 Rogge - 8 Gerst. - id. Chev- -6. 812 Haver 3.80 4.85

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2