Buitenland. er slecht is. Ook in Texas is zeer slechte grond, doch daarentegen ook veel land geschikt voor groententeelt, graanbouw, enz., en de grond is er niet duur. In de kolonie Nederland kost 1 bunder tegenwoordig f 125. Spr. raad hen, die nog niet geheel verarmd zjjn, aan, daar enkele bunders te koopen, om zich te vestigen, om daarna van den staat meerdere gronden aan te vragen, die men voor weinig meer dan niets kan krijgen. De Port Arthur-maatschappt) schiet geen geld voor overtocht voor, zjj die echter als degelijk werkman willen emigreeren, kunnen ook zonder geld er komen, indien zij dit maar aan spreker te kennen geven, die dan voor passagegeld zorgt. Spreker had nog verder willen spreken, doch een plotselinge ongesteldheid noopte hem te eindigen. Met groote aandacht was zijn rede blijkbaar van het begin tot het einde door alle aanwezigen gevolgd. Oudeschild, 2 Mei. Nog gedurig worden zonderlinge zeebewoners uit de diepte opgehaald in de netten der visschers. Dit was ook heden weer het geval, toen schipper S. van der Sterre een flinke kreeft in zijn garnalennet ophaalde, die zoodanig met jonge mosselen was begroeid, dat hij knijpers en pooten maar moeielijk be wegen kon. De zeldzame zeebewoner is afgestaan aan het tentoonstellings-comité, om in de a.s. kermis- week op spiritus in een flesch te kunnen worden vertoond in de rubriek „opgeviseht van den bodem der zee." Zwaar onweer te land is al niet prettig, maar dit in open zee in eene kleine boot te moeten meemaken, vooral bij hevige regens, is toeh nog wat erger. Een Heldersche geepvlet, die Maandagavond was uitgezeild, werd 's nachts door het onweer overvallen, kon het Nieuwediep niet meer bereiken en liep in onze haven binnen, 's Mor gens in de vroegte nam de „Ada van Holland" de boot op sleeptouw en bracht haar te Nienwe- diep in de haven. Oosteeend, 3 Mei. Op den 22ste» Mei a. s. zal door Ds. W. Beekhuis van Helder alhier eene leziug gehouden worden voor de afdeeling van den Nederlandschen Protestanten bond. De Cocksdoep, 3 Mei. Het Zaterdag j.'. alhier geveilde hout, afkomstig van het wrak op de Vliehors, heeft opgebracht de som van 285 gulden. Baar men thans weer bezig is met sloopen, zal over eenige weken weer eene verkooping plaats hebben. Ofschoon het hout circa 40 jaar onder den grond heeft gezeten, ziet het er nog vrij gaaf uit en leent zich, behalve voor brandhout, nog uitstekend voor velerlei andere doeleinden. Vlieland, 2 Mei. In de plaats van den heer Eooreman, die naar Den Helder is ver trokken, is tot penningmeester der liberale kiesvereeniging gekozen de heer M. J. Gilhuys, directeur der zeevaartschool. Tot voorzitter is herkozen de heer W. J. van Rossumi Nabjj de kust van Medemblik wordt sinds eenige dagen met betrekkelijk goeden uitslag de ansjovisvisscherfcj uitgeoefend. Som mige visschers vingen in één nacht reeds tot 800 stuks, wat voor het begin al aardig is. Toch kan niemand nog met zekerheid zeggen of de visscherjj bevredigend of slecht zal worden; Eerst in den loop van Mei kan dit duidelöker blijken. De „Standaard" (antirevol.) toont zich teleurgesteld door de houding door „Het Cen trum" en „Het Huisgezin" (beide Katholiek) inzake „Leerplicht" aangenomen. Nu deze organen de aanneming der voorge stelde wet, zij het ook na eenige verbeteringen, wensehelijk keuren, staat het te wachten, meent het blad, dat een deel der Roomsche Kamerleden met den minister zal medegaan, en slechts een deel der Roomsche Kamerleden met de Antirevolutionnairen in verzet zullen komen. Hiermede is het lot van het ontwerp beslist, en staat het vooruit te bezien, dat het zal worden aangenomen, zij het dan ook na loslating van het 13e jaar. Boterkeuring 1 Men meent met zekerheid te weten, dat eerstdaags door de Regeering een wetsontwerp zal worden ingediend tot oprichting van een rijksproefstation voor boterkeuring, te vestigen in een der eentra van wetenschap. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeente raad van Leiden besloten, aan de Regeering te verzoeken, dat proefstation te Leiden te vestigen, en namens die gemeente daarvoor aan te bieden do geldelijke vergoeding van het bedrag van den daarvoor benoodigdea grond, geraamd op f 2500. De te Londen gevestigde „General Steam Navigation Company" heeft een belangrijken maatregel ingevoerd, ten dienste van den boter- experthandel uit Friesland. Hare stoombooten Harlingen Londen zijn thans van afkoelings- machines voorzien. Woensdag is het stoomschip „Starling," voor het eerst met afkoelkamers ingericht, naar Londen vertrokken. Ook het stoomschip „Widgeon" krijgt derge lijke inrichting. Eene firma te Nijmegen heeft het plan, om op 6 September, den dag der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, aan elk meisje, dat te Amsterdam,'s-Gravenhage en Nijmegen op dien dag geboren en aan hetwelk de naam Wilhelmina gegeven wordt, een voor die ge legenheid extra vervaardigden sierlijken kinder wagen ten geschenke aan te bieden. Een waar sehandaall De politie te Enschede heeft uit een lagere school een leerling moeten verwijderen, die in verregaande» staat van dronkenschap ver keerde. Per ziekenwagen moest men den knaap naar huis vervoeren. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. Te Amsterdam maakt men zich vroolijk met de volgende aardigheid, zegt de „Mbd.": Ondanks de oorlogsverklaring is het Spaansche consulaat nog steeds in Nieuw-York, terwijl het eoESul&atsbord nog boven de poort prijkt. Hoe kan dat? Het Spaansche consulaat aldaar houdt kantoor in het gebouw „New-York," op den hoek van de Leidschestraat en de Keizersgracht. De oorlog en de diamant-iadustrie. Het „Weekblad van den A. N. D.-B." schrijft: „Hier te Amsterdam is het zóó erg nog niet als te Antwerpen. Maar toch is de slapte zeer groot. Als er niet spoedig verandering in den stand van zaken komt, zal de toekomst echter zeer donker zijn. De oorlog kan lang duren en dan hebben de V. S., die waarschijnlijk wel overwinnaars zullen blijven, nog heelwat t(jd noodig om in zooverre weer op hun verhaal te komen, dat aan inkoopen van diamant op groote sehaal kan worden gedacht. „Spanje, dat vrij wat roosjes van mindere soort afnam, zal wel heelemaal van de lijst onzer afnemers geschrapt kunnen worden. Oogenblikkelgk valt over den toestand verder niets beslist te zeggen. Wij voor ons hebben er echter een zwaar hoofd in en het zou ons niets verwonderen, als binnen enkele weken vijf of zes duizend diamantbewerkers zonder werk zullen zijn." Met het stoomschip „Salak" van de Rotterdamsehe Lloyd worden, naar het „U. D" mededeelt, eerstdaags verwacht drie inlandsehe hoofden van Java, namelijk Prins Ario Mataram, Moeroemo Winoto en Raden Mas Padje Poespo Asmodjo. Deze aanzienlijke Javanen komen naar Nederland, om de inhuldiging van H. M. de Koningin by te wonen. Hunne reis hierheen is vervroegd, ten einde vooraf eenigszins aan het klimaat te gewennen. De beide eerstge- noemden hebben den rang van luitenant-kolonel in het Nederlandseh-Indische leger. Prins Ario wordt op zijne reis vergezeld van een zijner zoons. Uit Indië verneemt men, dat ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten vele aldaar gevestigde Nederlandsche families de reis naar Nederland zullen maken of reeds op weg daarheen zijn. Ook onder inlandsehe grooten is het verlangen om by de plechtigheden in Nederland in Septem ber a.s. tegenwoordig te zijn groot, maar de Indische regeering is in dit opzicht niet zeer vrijgevig, met het oog op de aanzienlijke kosten en beperkt de uitzendingen zooveel mogelijk; en zeiven de kosten van de reis en het verblijf in Nederland te betalen, dat is een weelde, die niet alle Indische Vorsten zich kunnen veroorlooven; vooral omdat hun rang, in verband met den adat, zekere eischen stelt, die niet strekken om de kosten te matigen. Hoe legt ze dat aan? Volgens het „Dordr. Nwsbld." woont te Giesendam een juff ouw, die de zeldzame gave bezit om kippeneieren uit te broeien. Naar schatting heeft zij reeds aan een 100-tal kuikens het levenslicht geschonken I Muizen, en ook ratten, heeft men van erwten en boonen in den tuin geweerd door het gebruik van petroleum, met dien verstande dat men het zaaigoed in deze olie drenkte; ja, zelfs de zaden, welke men opzettelijk op den grond liet liggen, bleven ongerept. Ook kan men door deze olie, volgens de uitkomsten der praktijk, maden, vliegen en tal van andere insecten, weren uit groente bedden, door deze slechts te besprenkelen met een mengsel van petroleum en water: een maatje olie op 20 kan water. 't Is licht te probeerenl (R. N.) Met allen spoed wordt in het Belgische grensdorp Esschen aan vijf groote quarantaine- stallen gearbeid. Twee spoorlijnen zijn er van het station heengelegd, zoodat het den Belgischen minister van landbouw ernst schjjnt te wezen om het vee, uit Nederland ingevoerd, aan de grens 10 a 12 dagen in quarantaine te houden. Indien de stallen gereed zjjn, zullen vjjf a zes honderd stuks vee gestald kunnen worden, terwijl er nog een afzonderlijk gebouw is voor verdachte dieren. Uit Madrid dato 2 Mei wordt gemeld: Door het departement van marine wordt het volgende rapport uit Manilla van admiraal Montejo medegedeeld: „Gisternacht slaagde het Amerikaansche eskader er in vóór het aanbreken van den dag de haven te forceeren. Het schaarde zich voor Cavite in slaglinie, uit acht schepen samengesteld. Te half acht geraakte de voorsteven van de „Maria Chris tina (het admiraalschip) in brand; kort daarna stond ook de achtersteven in vlammen. Ik ging daarop met den staf over op het schip „Isla de Cuba." Te acht uur brandde de „Maria Christina" geheel. Ook een der andere schepen had ernstige schade bekomen, zoodat ik in de baai van Blaccon moest terugtrekken. „Men moest verschillende schepen doen zinken om te voorkomen, dat zö in handen van den vfiand zouden vallen. De verliezen zfin zeer tal rijk. Onder de gedooden zijn ook de kapitein van het schip „Cadarso", de aalmoezenier van het eskader en 9 andere officieren. De arme bevolking van Konstantinopel verkeert in grooten nood door de stijging der broodprijzen en er dreigt een opstand. Deregee- ring heeft een commissie benoemd om maatre gelen te beramen ter voorziening in de eerste behoeften. Men seint dato 2 Mei aan „De Telegraaf": Onder de voornaamste leden van het ministerie bestaat de meening, dat door den slag b(j Manilla invloed zal kunnen worden uitgeoefend op de Europeesche naties, teneinde Spanje te overtui gen, dat het onmogelijk weerstand zal kunnen bieden aan de Vereenigde Staten en daardoor eindelijk den weg zal worden geëffend voor een gemeenschappelijk optreden van de mogendheden om Spanje tot toegeven te brengen; Te Foggia heeft een brood-oproer plaats gehad. Voor de prefectuur en 't raadhuis werd een manifestatie gehouden voor de verlaging der broodprijzen en men sloeg daarna over tot de plundering van bureaux en broodwinkels. Er zjjn troepen gezonden om de orde te herstellen. De Italiaansche regeeriDg heeft nu besloten levensmiddelen te zenden naar de streken waar het meest gebrek wordt geleden en zal voor werkverschaffing zorgen. De rookers van Havanasigaren gaan sombere tijden te gemoet. Er komt geen nieuwe voorraad meer, in Engeland hebben de magazijnen reeds niets meer ten verkoop gereed. De fabrieken in Havana zjjn gesloten. Zoolang de oorlog duurt kan er dus niet op nieuwen aanvoer gerekend worden.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2