N°. 1120. Zondag 22 Mei. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementtprp* per 8 maanden Voor am Bum 80 Cti. - Frame per poet door ge- haal NnnMxi Cts. - Naar Am rik a an ander» landan mat Tarhaaging dar parta'i. AdvertentiSn vóór II nor op den dag der altgavo. Prjjt der Advertentiei Van 1 tat i ragala SO Ota. - Iadara ragal maar Cts. Grcctc lattars an Vignattan wardan naar glaatiroimta barakand. Bawflsnnmmars S Cts. gar nnmmar. ABONNEMENTEN en A1VERTENTIÈN worden aangenomen bij de üitgtvtrt LANGEVELD ft DE ROOII, Farkttraat, Bros or Tziel LAMME REN MARKTEN. Se BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 16, 23 en 31 Mei en 6 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf unr een aanvang mag worden gemaakt, tenzfl met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zJJ, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau uren en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het marktplein gelegen hótels tot dat doel zitting zal houden van 's mor gens 9 tot 2 uur 's namiddags. Texel, den 30 April 1898. Se Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. HERHALINGS - OEFENINGEN; Se BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de tot het 4e Regement Vesting Artillerie van de lichting 1896, behoorende mili ciens Adriaan Nicolaas Lap, Martinus Bekker, Cornelis Hendrik Rijk, Biek Cornelis Lap en Jan Muije om op 81 Juni a. 8. Johan Gerbrand Sros, Leendert Hartos, Johan Christof Ber nard de Roos en Aron Blok, om op 86 Juli a. Si, des namiddags vóór 4 uur bij hun korps te Helder aanwezig te z(Jn, voorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, ten einde in werkeljjken dienst te worden gesteld. Texel, den 20 Mei 1898. Se Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. Verkiezing voor de Provinciale Staten. Be BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 7 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van tweeleden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, by den Burgemeester der Gemeente Helder, (hoofdplaats van het kies district) kunnen worden ingeleverd: Opgaven van Candldaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provincialewet. Seze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zjjn door ten minste 40 kiezers, bevoegt tot deelneming aan deze verkiezing. Se inlevering dezer opgaven moet geschieden door een of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. Be candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 24 Mei 1898 tot en met den dag der verkiezing. Be Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: HJJ, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste driemaanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig fifuldoDi Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 20 Mei 1898. Be Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. TEXEL, 21 Mei 1898. Daartoe uitgeuoodigd door dei Texelsshei Volksbond, werd Donderdagavond in de Ver gulde Kikkert eene lezing gehouden door den Weleerw. Zeergel. Heer Postma van Zaandam. Bij velen was genoemde heer geen onbekende. Men wist een uitstekend redenaar te zullen hooren, geen wonder dns, dat tal van belang stellenden zieh dien avond naar genoemd lokaal begaven. Nadat door den Voorz. van bovengenoemden bond, ds. Sehröder, de vergadering was geopend met eene korte rede, waarin Z.Eerw o. m. er op wees, dat men zieh niet mce3t ergeren aan de plaats, waar de lezing over zulk een onder werp werd gehouden, omdat immers toeh de plaats zelf minder tot de zaak afdeed en waarin hij tevens er op wees dat men van zgn party niet gewoon is zulke lezingen te houden, doch dat hij hoopte, dat het niet bij die eerste lezing zou blijven, werd het woord gegeven aan den spreker voor dien avond ds. Postma, die, na het uitspreken vr*. een gebed zijn keurige rede begon. Zooals bekend was door Z.Eerw. tot onder werp gekozen: „De Oude, maar altijd nieuwe Bijbelbeschouwing." De bijbel is een eigenaardig boek, zei spreker, een zeldzaam boek. Al de andere wereld godsdiensten hebben ook een heilig boek, doch alle die boeken verschillen van den bijbel. Deze staat verre boven al die andere heilige boeken. In geen van deze andere boeken vindt men iets omtrent den Schepper of de schepping der wereld, niets van het ontstaan der ellende op de wereld, van den val van het eerste mensehenpaar. In geen van die andere boeken wordt het hoogste Wezen en zyne eigenschap pen beschreven, nergens een portret geteekend als dat van Jezus. Geen van die boeken spreekt van verlossing en genade. Wel vindt men in de Koran schoone teksten, doch deze zijn ontleend aan den bijbel. Bij vergelijking met de andere blinkt de by bel verre boven deze uit. Terwyi de Koran alleen mag worden gelezen in het Arabisch, is de bybel in vele talen ver taald en over de geheele wereld verspreid. Reeds 216 miliioen by bels werden uitgegeven en niets ter wereld is in staat, volgens spreker, dat boek in zyn vaart te stuiten. Van verschillende zyden was het aangevallen o. a. door Voltaire, die in 1778 had voorspeld, dat er geen 100 jaar meer zouden behoeven te verloopen en het boek zou van de aarde zyn verdwenen. Ook Thomas Pene had een dergeiyke voorspelling uitgesproken en wat was er gebeurd Ondanks al die tegenwer king was de bybel meer en meer verspreid, alleen in 1897 werden o. a. door het Britsch bijbelgenootschap 47» miliioen by bels uitgereikt. Eerst was het boek alleen geschreven in het latyn, in 1478 echter was er een Spaanscke vertaling verschenen, later was hy weer in andere talen vertaald zoo ook a.a. in 1560 in het Nederlandsch. Op het oogenblik is hy verschenen in 860 talen en dialecten. Waarom „het beste boek" zooveel verschilt van andere boeken Er is iets byzonders aan, zegt spreker. De taal waarin het is geschreven is niet plat, doch ook niet al te verheven. 66 mannen hebben het in minstens 1500 jaar samengesteld en niettegenstaande de sehry vers dus zoo lang na elkaar leefden, vormen al die verschillende boeken, waaruit het is samengesteld één geheel. Het is eene inspiratie Gods. Dat het een byzonder boek is bljjkt ten duideiykste uit zyn inhoud en zyn invloed. Vooral laatstgenoemde wordt gevreesd. Met aandrang werd de hoorderessen en hoorders op het hart gedrukt dit boek te lezen. Na eindelpk nog een gezegde te hebben aangehaald van Napoleon waarby deze te kennen gaf, dat men spoediger een spotter geloofde dan den bybel, eindigde de spreker zyn schoone wel doorwrochte rede, die door allen met onverdpélde aandacht van het begin tot het einde*was gevolgd. Ds. Sehröder sloot hierop de vergadering met een woord van dank en waardeering voor den spreker en eindigde de byeenkomst met dankgebed. Werd in ons vorig nummer medegedeeld, dat Zondag a. s. een concert zou worden gegeven ten voordeele van de weduwe van K. Vries, nader werd besloten dit nog enkele dagen uit te stellen, ten einde meer tyd te hebben, om met de ïysten te werken. Zoo spoedig mogeiyk wensckt men echter het te doen plaats hebben. Oudeschild, 20 Mei. Met drie veebooten en vier tjalken, werden gisteren naar Leiden verscheept 4288 lammeren. Ook hier zal op nader te bepalen dag een concert worden gegeven ten bate der ongelukkige weduwe K. Vries en hare zes jeugdige kindertjes. Een inteekeniyst voor het goede doel is reeds aangeboden. De muziek- vereeniging „Trinitas" en de zangvereeniging „Crescendo," willen hunne talenten ten beste geven in het belang van zwaarbeproefde mede mensehen. Met het oog op de te verwachten groote drukte gedurende de a.s. Inhuldigingsfeesten, zal aan het Centraal-Station te Amsterdam een vierde perron gemaakt worden, ter breedte van 67> Meter, met afzonderUjke ingangen en wachtlokalen aan de De Ruyterkade. Het was de tweede maal in deze eeuw, dat een lid der Tweede Kamer plotseling in de zitting overleed. De vorige maal was het evenals nu een R.-K. afgevaardigde, en ook toen midden in het uitspreken van een rede. De eerste maal was het 4 Juni 1859, ook op een Vrydag en toen eveneens een militiewet aan de orde was. En de keer L. D. Storm, afgevaardigde voor Breda, had toen, evenals nu de keer Bahlmann had gedaan, juist ver klaard, dat hy zich zou biyven verzetten tegen de voorgedragen regeling. (R.N.) Is leerplicht noodigl Door de Rykspolitie te Zegwaard is proces verbaal opgemaakt tegen een sigarenfabrikant aldaar, wegens het doen verrichten van arbeid door een kind beneden de 12 jaar. De vader van dat jongetje vroeg den veld wachter verwytend of het niet beter was, dat zyn zoontje werkte, dan dat hy langs de straat liep! Van schoolgaan was by den vader heele- maal geen sprake I Het „Fredikbeurtonblad" te Amsterdam voegt aan de bespreking van een nieuwe serie oranjeliederen den volgenden bekartigings- waardigen wenk toe: Alleeniyk zouden wjj met alle beschei denheid vragenKrygen wy niet te veel kro- nings-, inhuldigings-, oranjeliederen? Waar moet het heen, als ieder, wiens geest getuigt, om het even of hy geboren dichter dan wel slechts rijmelaar is, zich nog laat hooren? Er bestaat een Latynseh versje, dat naar een vrye vertaling aldus luidt: Jongens, laat den duiker neer, Want het veld is volgeloopen, 't Land behoeft geen water meer. Zoo zouden wy thans willen zeggen: Oranjedickters staakt uw pogen 1 't Begint te sekeemren voor onze oogen. fin 't laid heeft na reeds «eng genoeg,'! TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1