N°. 1121. Donderdag 26 Mei. A0. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagavond. Abennementtprg» per 8 maanden Voor aw Bubo 80 Ots. Frantt per put door ge- hul Nornun 48 Cto. Naar Anuu on and or o landon mot vorhooging dor porto's. AdvertentiSn vóór io nar op den dag der nitgave. Prpt der Adeertentién Van 1 tot 8 rsgelo 80 Ots. Iodsro rsgol moor 6 Cto. Ctrooto lotto» on Vignstton wordsn naar plaatirnimto bsroksnd. BswQsnummorc 8 Oto. por nnmmsr. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVILB ft DE ROOII, Parkstraat, Bobo op Tixel LAMMERE AMARKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 16, 23 en 31 Mei en 6 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nnr een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zQ, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het marktplein gelegen bótels tot dat doel zitting zal houden van 'a mor gens 9 tot 2 uur 's namiddags. Texel, den 30 April 1898. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. TEXEL, 25 Mei 1898. Buitengewoon gunstig weder begunstigde Zondagavond de tocht van het fanfarecorps door ons dorp, het ontbrak evenals gewoonlijk ook thans niet aan tal van knapen en meisjes die het eorps volgden door de verschillende straten en daar in de gelegenheid waren voort durend te genieten van de sehoone toonen, die de spelers aan kun instrumenten wisten te ontlokken. Doeh was dit aantal groot, nog grooter was ongetwijfeld het getal van hen, die ter wille van die muziek niet konden nalaten eenigen tijd voor kunne woningen te vertoeven om het eorps te zien voorbijgaan en eerst dan weder in huis terug te keeren, wanneer de muziek te ver af was, om ze nog goed te kunnen hooren. Waren er thans slechts enkele personen van elders hier ge komen, Maandagmiddag, wanneer zooals wij in een vorig nummer vermeldde, het eerste der zomerconcerten in het Park zal worden gegeven, zal ongetwijfeld dat aantal veel grooter zijn, want niet alleen aan den Burg, doch zeker over geheel ons eiland heeft zich het corps een goeden naam verworven. De tweede en gewoonlijk ook de grootste der lammerenmarkten alkier werd Maandag gehouden. De aanvoer moge iets minder zijn geweest dan een vorig jaar, toch mag zeker met recht worden beweerd, dat hij groot was. Ook over den kandel viel waarlijk niet te klagen. Goede prijzen konden worden besomd, geen wonder dus, dat naar men ons verzekerde het aantal onverkochte lammeren uiterst gering was. De gemiddelde prijs was f 8 111.75. Ondanks het zeer groot aantal voertuigen, waarmee het Texelsch product ter markt werd gebracht, ging alles zeer geregeld en al moesten sommigen ook misschien naar kun zin wel wat al te lang wachten, voor zij in de gelegen heid waren het marktplein te bereiken, om het jonge wolvee in de kokken te brengen of er uit te halen, toch giug zeker naar aller oordeel alles zeer goed en had zelfs, wanneer men het groot aantal lammeren in aanmerking neemt, vrij vlug plaats. De aanvoer bestond uit 5872 lammeren (verleden jaar 6004), 14 koeien, 20 nucht. kalveren, 24 schrammen en 74 biggen. Van 20 Mei tot en met §4 Mei zijn van Texel verzonden: 25 koeien, 15kalveren, 309 lammeren en 21 varkens. Ingevoerd werden 23 jonge koeien. Oosterend, 28 Mei. Gisteren werden alhier twee lezingen tegelijk gehouden. Voor eene vergadering van den Volksbond trad in de Hervormde Kerk op Ds. Postma van Zaandam om het bekende onderwerp te ontwikkelen. Als tekstwoord werd hierbij opgegeven „Het woord des Heeren blijft in der eeuwigheid," 1 Petrus 125. Velen waren aanwezig om de sehoone lezing, die ongeveer hetzelfde inhield als die te den Burg gehouden, aan te hooren en velen be aamden zeker het woord des keeren B. van Zweden, die de vergadering leidde, toen den gevierden spreker een „tot weerziens" werd toegeroepen. Voor de eveneens goedbezette vergadering van de afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandsehen Protestantenbond trad als spreker op Ds. W. Beekhuis van Helder, die in eene keurige rede het onderwerp: „Menschen- liefde" behandelde. Na gewezen te hebben op de sehoone gezegden uit de Bergrede, waarbij vooral de zaligsprekin gen op den voorgrond gesteld werden, werd in 't bijzonder behandeld het woord van Jezus: „hebt uwe vijanden lief," dat zoozeer in strijd was met de leer der ouden: „uwe vijanden zult gij haten!" Met het Bckoone gedicht: „Liefde is leven" werd besloten. De zangvereeniging liet ter afwisseling een vijf tal liederen uit den bundel van den Protestan tenbond hooren. R. D. Bouma, zoon van den heer Bouma alkier, heeft te den Haag, acte als onderwijzer bekaaid. Alle, d. i. zes, kinderen van genoemden heer hebben thans de bevoegdheid tot het geven van 1. onderwijs. Aan de school met den Bjjbel alhier is tot onderwijzer benoemd de keer C. Vink, van Hengeloo. Oudesohild, 24 Mei. Als een groote bij zonderheid uit de vogelwereld kan gemeld worden, dat dezer dagen door iemand vijf kluiteneieren in dén nest zgn gevonden. Zooals bekend is, legt deze vogel gewoonlijk ■iet meer dai vier eieren. De geepvisscherij langs de kust levert sedert eenige dagen een bevredigende uitkomst op. Een drietal booten houdt zich geregeld met het geeptrekken bezig. De vangst wordt telkens ten spoedigste verzonden naar de zouterijen te Nieuwediep, waar van f6 tot f7 per tal wordt betaald. Met de garnalenvangst ging het gedurende de Meimaand boven verwachting goed, ook wat de prijs betreft aan de Eagelsehe markt. Voor de garnalenvisschers is Mei dus nog een der voordeeligste maanden geweest. Waal, 24 Mei. Aan onzen plaatsgenoot den Heer Jb. Raven werd heden te Amster dam, na afgelegd examen, de acte van bekwaam heid als onderwijzer uitgereikt. Vlieland, 23 Mei. Door het vertrek van den Heer Eooreman naar Den Helder is een zetel opengekomen in den Gemeenteraad. Candidaat zijn gesteld de H.H. G. G. Akersloot en H. M. Hylkema. Als stemopnemers fungeeren bij deze ver kiezing, welke plaats zal hebben op Donderdag 26 Mei a. s., de heeren J. H. W. Veenhoven, H. J. Meyer en A. Molenaar. De gemeente Zandvoort heeft het strand aldaar van het rijk voor den tijd van 20 jaren gepacht voor f 1000 's jaars. Door den heer Verhey c. s. is een amen dement voorgesteld op de wet tot wijziging en aanvulling der militie-wet n.l. om na art. 1 een nieuw artikel te doen volgen, dat de strekking heeft om, zonder te kort te doen aan den militieplicht, de gelegenheid open te laten om in bijzondere omstandigheden uitstel van eerste oefening te verleenen, om daardoor te gemoet te kunnen komen aan ernstige bezwaren, die, op het oogenblik der inlijving, tegen het dadelijk opkomen onder de wapens zouden bestaan. Uit Makassar seinde men aan het „Soer. Hdbl.", dat aardbevingen te Ambon aanhielden. Den lOden April werd te Separoea een aard beving waargenomen. Bestrijding der parelziekte! Bij Koninklijk besluit is een Staatscom missie ingesteld, aan welke is opgedragen te onderzoeken welke maatregelen van Rijks wege behooren te worden genomen tot be strijding der parelziekte (tuberculose) onder het vee, en van dit onderzoek aan de Koningin verslag uit te brengen, eventueel onder bij voeging van een of meer wetsontwerpen. Telt men onder het alles-etend menschelijk geslacht vegetariërs, onder het zachtmoedigste der zachtmoedige herkauwers, het schaap, blijken individuen te zijn, die smaak hebben in dierlijk voedsel. De kustvisschers toeh onder Sexbierum worden by hunne komst uit zee, dagelijks opgewacht door eenige schapen, die niet tevreden zijn, voor men ze een rauw harinkje heeft laten verorberen, waarna ze welgemoed naar hunne weide terugkeeren. Tot nu toe is deze dieren die ongewone versnapering nog steeds wel bekomen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1