N°. 1122. Zondag 29 Mei. A0. 1898. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- ei Zaterdagavond. AbftHemettUprijs per 8 maanden Voor in Bobo SO Ct». - Frantt per pui door ge- heel NarauuKB 46 Ctc. - Naar Akcbika en andere landen met verheeging der gerte'e. AdvertentlSn vóór 16 aar op den dag der altgavo. Prü* der Advertentiin Van 1 tet 6 regale SO Ots. Iedere regel meer 6 Ote. Qreoto lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewdennrnmers S Ote. por nummer. ABONNEMENTEN on A1VÏRTENTIÊN worden aangenomen bjj de Uitgeven LANGEVELB k BE ROOIJ, PartotraaiBono on Tixel LAMMEREN MARKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 16, 28 en 31 Mei en 6 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zfl, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht ztJn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te hespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het marktplein gelegen hótels tot dat doel zitting zal houden van 'e mor gens 9 tot 2 uur 's namiddags. Texel, den 80 April 1898. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg op Dinsdag 11 Juni aan staande, 's morgens ll1/, uur. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD op de volgende bepalingen: dat de verlofganger bU dat onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bU zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas: dat een arrest, van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door gden Militie Commissaris kan worden opgelegd ,aan den verlofganger 1°: die zonder geldige redenen niet bjj het onderzoek verschijnt; 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige 'redenen niet voorzien is van de hiervoren ver- ^melde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bjj het «onderzoek niet in voldoenden staat werden be- iivonden i 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een !(ander toebehoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen ge durende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar •<In het algemeen wanneer zij in uniform zijn .gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen röf zich aan wanbedrijven schuldig maken, bjj het gaan naar de plaats van het onderzoek bestemd, E durende het onderzoek en bij het naar huis eren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Be verlofgangers worden uitdrukkelijk er aan herinnerd, dat het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet ontheft van hunne verplichting lof deelneming aan het onderzoek, maar dat deze kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, iat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekten of gebreken de opkomst mocht verhinderen, moet hiervan blijken door overleg ging van eene gezegelde en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Texel, 27 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Coninok Westenberg, Loco Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. TEXEL, 28 Mei 1898. Nadat reeds door velen gedurende eenige weken was uitgezien naar de tijding der be noeming van een burgemeester dezer gemeente en nadat reeds verschillende namen waren genoemd van personen, die volgens beweren zeer veel kans maakten als zoodanig te worden aangesteld, ontvingen wij gisteravond alhier het telegrafisch bericht van de benoeming van den WelEd. Heer H. W. de Jonckheere, een naam die zeker bij velen onbekend zal zijn. Moge echter het gezegde: „onbekend, onbe mind," dat thans waarschijnlijk ook nog alhier op Z.Ed. toepasselijk zal zijn, spoedig veranderen in: „bekend en bemind," ongetwijfeld zal dit dan ten goede komen aan onze gemeente. Oudeschild, 26 Mei. Van de firma Bogaerts, te Boxtel, zijn hier drie schoone portretten van H. M. Koningin Wilhelmina ontvangen, vervaardigd volgens het vermaarde procédé Peinture Bogaerts. Ook deze portretten zijn in fraaie antieke lijsten gevat en worden zoo wel te koop als ter bezichtiging aangeboden. De tentoonstelling er van zal plaats hebben in de Bewaarschool op de beide pinksterdagen, en wel van 8 tot 8 uur namiddags. Door de bezoekers behoeft slechts 10 ets. te worden betaald, waarvoor z$ een gratis-lot ontvangen naar de schilderij van f 300,—, welke te den Burg in de Bewaarschool te zien is geweest. Bovendien kan ieder later, op vertoon van zijn lot, ook het groote portret van f 300,—, gratis zien, zoodra het op ons eiland terug zal zijn. Aan de haven heerschte heden in den vroegen morgen weer een prettige bedrijvig heid, bij de groote verzending van lammeren, die plaats had met vier veebooten en acht tjalkschepen. Ook kwam nog een kleiner stoombootje dienst doen, om drie tjalken te slepen. In het geheel werden naar Leiden vervoerd 7230 lammeren, 50 schapen, 8 koeien en 10 kalveren. Door Gebrs. Dogger is nabij den Prins Hendrik Polder in de afgeloopen week, in een der rognetten een z. g. Spierhaai gevangen, van meer dan een meter lengte. Bij het openen van dezen zeebewoner kwa men twaalf levende jongen te voorschijn. Oosterend, 28 Mei. In deze week werd aan den polder het Noorden een bezoek ge- braeht door een Engelsch Ornitholoog, ten name Mr. Horace, vergezeld door eene Dame. Verschillende waarnemingen werden gedaan, terwijl photografiën genomen werden van vele nesten met eieren, inzonderheid van de verschillende soorten uit het geslacht Sterna. Vlieland, 26 Mei. Ten eindt aan de redders der schipbreukelingen van de „Perlen" een aandenken te kunnen vereeren, heeft de directie van het „Handelsblad" indertijd een inschrij ving van gelden geopend. Voor het ingekomen bedrag is voor den schipper, C. G. Bakker, een gouden horloge aangekocht en voor de roeiers een zilveren, alle voorzien van de volgende inscriptie: „Ter herdenking van de redding der bemanning van de Noorsche bark „Perlen" 30 November '97. Charles Boissevain, Directeur Handelsblad, aan De uitreiking dezer horloges had gisteravond plaats in het Hötel Meyer door den burge meester, die daarbij een toepasselijke toespraak hield. Vervolgens werd het woord nog gevoerd door den heer Gilhuys, lid der reddingseom- missie. Voorts werd aan den schipper, benevens aan de andere redders: Frederik Dekker, Beindert De Gorter, Jan Jonkman, IJsbrand Jonkman, Aria List, Jan List, Jan Molenaar, Gerrit Rab, Jan Bab, Lieuwe Timmermanen Klaas H. Visser f 5 toegekend, terwijl Thomas De Gorter, Hendrik Selser en Douwe Smit, die een der eerste tochten hadden meegemaakt, f 15 ontvingen. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, heden gehouden, zijn uitgebracht 94 stemmen, waarvan 70 op den HeerH. M. Hylkema en 24 op den Heer G. G. Akersloot. Gekozen is dus de keer Hylkema. In de zitting der 2de Kamer van Don derdag werd het amendement-Troelstra (bepa lende de ontheffing van den militiedienst voor kostwinners uit behoeftige gezinnen), b(j de herstemming verworpen met 48 tegen 43 stemmen. Art. 1 (beginsel van den persoonlijken dienstplicht) werd aangenomen met 71 tegen 19 stemmen. Alle Catholieke leden stemden tegen dit artikel, behalve de heer Schaepman die er zich vóór verklaarde, wegens de samen voeging van den dienstplicht met de ontheffing voor de geestelijken. Woensdag aanstaande zal de eindstemming plaats hebben. Vele Friesche melkknechts die naar Duitsehland waren vertrokken, zijn teleurge steld en komen nu terug, omdat de loonen daar niet zoo hoog zijn, als hun werd voor gespiegeld. Ook tal van grondwerkers komen terug, omdat ze, nu de maaitijd in Friesland is aangebroken, met de zeis in Friesland meer kunnen verdienen dan in Duitsehland met de spa. Van welingelichte zijde verneemt het Hlb., dat na de inhuldiging, omstreeks half September, door H. M. de Koningin eene revue over onze oorlogsvloot zal worden gehouden. Deze revue zal niet, zooals in 1894, ter reede van Texel, doch op een onzer zuidelijke reeden plaats hebben. Hr. Ms. stoomsehoener Zeehond, belast met het politie-toezicht op de visscherjj, zal voor die gelegenheid tot koninklijk jacht worden ingericht, aangezien het stoomjacht Valk daar toe niet meer geschikt wordt geacht. Door een scheepmaker, thans herbergier aan de Beestenmarkt te Delft is in een huis een scheepje gemaakt, dat naar het zich laat aanzien van zwaar kaliber is. Het is zoo verre gereed, dat het te water gelaten kan worden, doch eerst nu heeft h(j bemerkt, dat het scheepje te groot is om door de deur of het raam naar buiten te worden gebracht. Naar men mededeelt heeft de eigenaar gewei gerd om de voorpui te doen uitbreken. Haarlem wint het van Utrecht! Ook Haarlem bezit en wel sinds ver leden jaar, een steiger, die ter restauratie van een zijgevel van de Groote Kerk 70 meter hoog is en dus niet voor dien langs een gedeelte van den Domtoren te Utrecht behoeft onder te doen. De gevel, waaraan men nu bezig is, onder gaat een belangrijke herstelling, zoodat het waarschijnlijk nog vele maanden duren zal alvorens de steiger zal kunnen worden afge: broken. Ter navolging! Op het gebied van adverteeren sloeg dezer dagen in een Zeeuwsch blaadje een man, wiens vrouw overleden was, het record. Voor de daarbij betoonde belangstelling betuigde hij zijn dank in 181 regels. Men vergadert ook veel te druk! Een aangekondigde „Groote Protestmeeting tegen den oorlog", die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zou gehouden worden, is niet doorgegaan bjj gebrek aan belangstelling; En de meeting was nogal belegd door drie-en;twintig vak-en andere vereef nigingenl TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1