N°. 1128. Zondag 19 Juni. A0. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Tweede Blad, Dit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnmenttpriit per 8 maanden Voor in Bubo SO Ots. - Fran te per peet door ge- hooi Nmzun 48 Ots. - Naar Ahbbeka on andere landen met verheeging dor gerte'e. Advertentidn vóór II au op den dag der iltgave. Prüt der Advertenii/n Van 1 tot 8 regels 10 Ots. - Iedere regel meer 8 Ots. Greets letters en Vignetten werden naar glaatsrnimto berekend. Bewijsnummers S Ots. ger nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aageaomem bij do üitgiurt LANGEVILD A BE ROOI1, Parkttraat, Bobo ot Tixkl De opvoedende kracht zegt het „Utr. Dagblad" die van den dienst onder de wape nen uitgaat, heeft onze geheele natie brood- aoodig. Orde en discipline, ziedaar de eigenschappen, die eigenlek den man eerst maken tot een nuttig lid der maatschappij, i Aanvatten der opgelegde taak, haar vol brengen zonder aarzeling en met eigen initia tief ten aanzien der middelen ter uitvoering, ziedaar wat ook de in weelde grootgebrachte jongelingschap nog leeren mag en kan. Dat zij het leeren wil, toont de instemming, die dit ontwerp juist in haar kringen, die er door worden getroffen, algemeen heeft ge vonden. Zoo mag men dan verwachten, dat de mannelijke deugden van trouw en gehoor zaamheid, bescheidenheid en nauwgezetheid, ordelijkheid en plichtsbetrachting, doortastend heid en nauwkeurigheid ook ten onzent natio nale deugden zullen worden. Zij hebben de Duitsehers groot gemaakt tot een der eerste volkeren der wereld; waarom zouden zij ons ook niet groot kunnen maken, Germanen als zij? Dat is nog eens aardigi Het echtpaar A. van de Meer, te Haarlem, herdacht op denzelfden dag zijn 50-jarig huwe lijk, zijn 50-jarig wonen in dezelfde woning, >en des mans 50-jarigen dienst bij denzelfden patroon. Zij hebben ongeveer 40 kleinkinderen. Een eerste stap in de goede richting De Staatscommissie tot bestrijding der tuber culose heeft zich tot het bestuur van den Nederl. Slagershond gewend met verzoek om inlichtingen omtrent het voorkomen en de verspreiding van parelziekte (tuberculose) in verschillende streken van Nederland. Door de Haarlemsehe afdeeling van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren wordt opnieuw een adres gericht tot de Prov. Staten om in het prov. reglement op de wegen te verbieden het gebruik van honden als trekdieren. Nabij de kom der gemeente Bodegraven ligt het fort De Wierieherschans, bewaarplaats i van buskruit en zooals nu blijkt ook van een aanzienlijken voorraad oude patronen. Deze patronen moeten opgeruimd worden en de proef is genomen om dat te doen door ze te verschieten. Voor eenige weken heeft het garnizoen gedurende vijf dagen telkens per dag tienduizend patronen verschoten. De proef schijnt goed uitgevallen en nu is last gegeven den voorraad verder op te schieten. Mag men de geruchten gelooven, dan zouden er minstens vjjf millioen oude patronen op het fort Uggei, zoodat men met 13000 per dag te verschieten, minstens 500 dagen noodig zal hebben. Naar men verneemt zal echter slechts gedurende vier uur per dag geschoten worden, zoodat ongeveer drie jaar noodig zullen zijn. Een telegram uit Makassar, dd. 16 Mei meldt De stoomer „Generaal Pel" heeft alhier het bericht aangebracht, dat einde April de Kleine Soenda-eilanden door zware stormen zijn ge teisterd. Te Bitna (Soembawa) zijn eenige kampongs geheel verwoest; de baai aldaar was bezaaid met drijvende lijken, onderdeelen van huizen en boomstammen. Op Laboean Badjoe kwamen veel lijken aandrijven. Veel huizen zijn vernietigd, waaronder dat van den heer De Siso, te Dilly (Timor). Tal van koifieaasplantingen hebben zware schade geleden; men telt er ongeveer 60 dooden. Timor Koepang bleef gespaard. (B. N.) Op een volksvergadering! De voorzitter prikkelde de tegenstanders om voor hun meening uit te komen; maar niemand meldde zich aan, waaruit door den voorzitter de gevolgtrekking werd gemaakt, dat er dus geen tegenstanders aanwezig waren. Om de vergadering noch een beetje bezig te houden, vroeg hij of een der voorstanders dan maar een woordje wilde zeggen. Doch ook toen meldde zich niemand aan. Eindelijk toch vroeg iemand het woord om met een heel ernstig gezicht te verklaren, dat nu ook gebleken was dat er geen vóór standers aanwezig waren. En aangezien er dus nóch vóór- nóch tegenstanders waren, was er wel beschouwdniemand 1 Men schrijft uit Zeeuwseh Vlaanderen: Het smokkelen van Hollandseh fokvee aan de Belgische grenzen blijft maar steeds voort duren. Noch het merken van vee, noch de andere genomen maatregelen om de smokke larij tegen te gaan, blaken in staat te zijn den sluikhandel volkomen te beletten. Daarom heeft minister De Brnyn aan de Gouverneurs der verschillende provinciën laten weten, dat ingetrokken is het besluit, waarbij het houden, verkoopen, te koop stellen, ver wisselen en rondvoeren van ongemerkt vee verboden is en dat de toepassing van gemeld verbod geschorst is tot verbetering zal aange bracht zij» aan het reglement betreffende het merken van het vee. Er is dus van den Belgischen minister weer eene nieuwe regeling te wachten om den smokkelhandel in vee tegen te gaan. Het versierings-comité voor de inhuldi- ginsfeesten te Scheveningen besloot in een gehouden vergadering, in September o. a. de geheele lengte van de in een alléa te her scheppen Keizerstraat met netten te overdekken en daarbij aan de beide eindpunten eerepoorten van netten en visscherijattributen aan te bren gen. Een dergelijke versiering heeft in 1674 bij het jubilé van Z. M. Willem III een machtig efteet opgeleverd, waarover toen maar één roep ging. Meermalen worden naar krankzinnigenge stichten overgebracht personen, b|j wie zich, tengevolge van het misbruik van sterken drank, meer of minder duidelijke verschijnselen van krankzinnigheid openbaren. Velen dezer personen herstellen daar spoedig tengevolge van de onthouding en de geneeskun dige behandeling van hunne krankzinnigheid en mogen dan niet langer in de krankzinnigenge stichten verblijven. Toch z|Jn z|j nog niet bestand tegen de ver leiding en eenmaal in vrijheid gesteld, vervallen z|j spoedig weer in hun oude kwaal, tot groot nadeel van henzelven en hunne famillën. In verband hiermede heeft thans de Minister van Binnenlandsche Zaken in overleg met het bestuur der Vereeniging voor herstel van drank zuchtigen bepaald, dat dergelijke personen, na herstel, in de gestichten, op Hooghullen opgeno men kunnen worden, maar alleen in gevallen, waar de gestichtsgeneesheer, die hen behandelde, hun voortgezette behandeling onder geneeskun dige leiding in een sanatorium voor herstel van drankzuchtigen noodzakelijk acht voor hun geheel herstel en de geneesheer-directeur van Hooghul. len het geval voor verpleging op Hooghullen geschikt acht. Be kosten der verpleging zullen wat behoef- tigen betreft, voor de helft gedragen worden door de Vereeniging en voor de helft door het R|jk. Het verblQf zal hoogstens drie maanden duren. Agram is door een zware wolkbreuk ge teisterd. Be beek, welke door de stad stroomt, zwol in een korte spanne tfjds tot bjjna een meer en zette de geheele stad onder water. Be kracht van het water was zoo groot, dat de stroom een Ijzeren kistje medevoerde en dat vele huizen instortten: Be bewoners konden zich slechts met moeite redden. Er moeten ook lijken z|jn gezien in den vloed, maar het is nog niet uitge maakt of dit wel waar is. Enkele deelen der stad leveren een treurig schouwspel op. Be Zwitsersche Bondsraad heeft met alge- meene stemmen de verbodswet tegen fabricatie, invoer, uitvoer en verkoop van lucifers met gele fosforus-koppen, aangenomen. Be maand April heeft in Buitschland weder een vr|J groot aantal spoorwegongelukken opge leverd. Be offlcieele statistiek vermeldt 169 onge lukken, waaronder 28 ontnporingen. Baarbfl zijn 48 menschen om het leven gekomen en 88 gewond. Onder de dooden waren 5 reizigers, 29 spoorweg beambten en 14 andere personen, onder de ge kwetsten 18 reizigers, 63 spoorwegbeambten en 9 andere personen. Zaterdag was het een jaar geleden, dat Andrée met z|jn beide tochtgenooten Fiankel en Strindberg hun ballontocht begonnen, en nog alt|Jd is men zonder eenig bericht, wat er van hen geworden is. Want het korte bericht, dat z|j twee dagen na hun opstijging door middel van een postduif zonden, was van geen beteekenis. Ofschoon Andrée kort voor z|jn vertrek z|Jn vrienden gezegd had, dat zij zich over hem niet ongerust behoefden te maken, ook al liet hfj een geheel jaar lang niets van zich hooren, zoo begint men in Zweden wel degelijk voor zijn lot beangst te worden. texelsche cour abt.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1