Buitenland. D* pUitsvervaBgies» broaden? Hoe men terwijl da plaats yervaagisg is afge schaft took eea plaatsvervanger kaa stellen. De keer Coolen, notaris te Heivoort, komt daarvan de eer der uitvindiag toe. Hij vestigt er de aaadaekt op, dat de voor de militie inge schrevenen die ziek voor de loting als vrij willigers aanmelden, ia mindering komen van hot getal miliciens welke iedere gemeente te stellen heeft. Moet bu een gameeate b v. 12 miliciens leveren, maar hebbea zich van te voren 12 dergeaen die dat jaar voor de militie zijn ingeschreven ais vrijwilligers aan gegeven daa behoeft die gemeente geen miliciens meer te leveren. De oplossing is dus, te zorgen dat mea vóór de loting een voldoend aantal militiepliehtigea door geld en goede woorden (het eerste voora') tot vrijwillige dienstaemingbeweegt. Beheer Coolen wil met dat doei vereenigingen in Limburg ea Noord-Brabant oprichten. Een prachtige uitgave is bij de firma Van Holkema ea Wareadorf van do pers ge komen: het eerste stuk van een offhieel ge denkboek van de feestelijke ontvangst en de inhuldiging van H. M. Koningin WilhelmiEa binnen Amsterdam in 1898, opgedragen door de hoofdcommissie aan de Koningin. De uitvoering van dit boek is werkelijk een schitterend blijk van het kunnen der typo grafie van onze d&gun. De inhoud is afwisselend ea steeds boeiend. Het boek opent met een reproductie vaa een cantate door Nieolaas Beets, en de muziek daarbfj door Bernard Zweers; Dan volgt een geschiedenis van Wilhelmina's loven door Johaa Gram, eea gedieht van Schimmel es een ge dachte" van generaal Vaa der Heijden. Ia R?x et Regina door kolonel F. de Bas vinden we een geschiedenis van Willem III ea Emma. Ten slotte een kroaicgslied door dr. Sehsepman. Waarom is het voor een Arnhemmer zoo moeielijk aardrijkskunde te ieeren? Pauze. Zsg het maar. We', ten Oosten hebben zij daar Wester voort, ten Westen Oosterbsek, ten Noorden de Zuiderzee en ten Zuiden Noord-Brabant, is daar wijs mee te houden?! Dure kijkplaatsen! Dikwerf wordt er gesproken over prijzen, die men voor plaatsen op den Bam in Am sterdam zou betalen. Uit de beste bron wordt nu medegedeeld, dat do huizen van de firma's Hofhuis en Van Kattenburg aan derden ver huurd zijn, die voor sommige ramen f 1000 f 500 ea f 200 vragen Plaatsen boven op het dak zijn te verkrijgen voor f 15. Ook by v. d. Mooie® zij a al 4 plaatsen f 100 per stuk verhuurd. Zeemanshoop en d8 Groote Club bleven uitsluitend gereserveerd voor de leden. Het bestuur van Zeemanshoop zal boven op het dak zetelen! Ieder lid heeft het recht ééa dame mee te brengen. Niets wordt gereserveerd. „Die het eerst komt, het eerst maalt." Hoeveel jenever wordt er gedronken? In ons land wordt elk jaar voor 80 millioen gulden jenever gedronken, dat is iederen dag voor 219000 gulden, ieder uur voor ruim 9000 gulden, elke minuut voor 150 guldes. Geen verwelkte rozen! Een eenvoudig middel, by de vele die al werden aangegeven om de afgeplukte rozen te bewaren, is misschien niet onwelkom. Zy biyven in frisch water gezet geruimen tijd goed, maar wanneer ze boginnen te verwelken, plaatse men ze in heet water, want koud water is op den duur niet voldoende, zoomin voor rozen als andere bloemen. Het is ver rassend te zien hoe snel zy weder ophalen. Eiken morgen geve men ze frisch heet water liefst met eenig zout vermengd, korte de stelen en zette ze uit het licht. Byeengeroepea door een voorloopig comité vergaderden in de vorige week te Rotterdam afgevaardigden van een 86 tal vereenigingen daar ter stede, met bedoeling, zooals bleek, voorloopige maatregelen te treffen ter voorbe reiding eener beweging door het gekeele land tot het verkrijgen van algeheele Zondagsrust. De diseussiëa waren eindeloos, doordien het comité niet met een plan ter uitvoering zyner voornemens ter tafel kwam, terwijl tevens groot verschil vaa gevoelen onder de afgevaar digden onderling bleef bestaan. Terwijl toch sommigen waren vóór absolute Zondagsrust, vreesden anderen daarvan een eersten stap naar Zondagsheiliging; een derde noemde Zondagsrust onmogelijk, doch sprak zich uit voor éaa rustdag 's weeks voor allen. Het slot was dat eea uitgebreide commissie werd benoemd om eenigszms defiaitieve plannen te ontwerpen. Iegezoaden aan de „Arak. Courant" werden de volgende dichtregelen. Wilhelmina's Peoclamatie. 31 Augustus 1898. Muziek van het Woorden van Wilhelmuslied, naar de W. N. Wolterink, oude toonzetting. te Westervoort. Jonkvrouwe van Nassauwe Ben ik, van edel bioed, Oud-Nederlandsehe trouwe Vervult myn jong gemoed. Priasesse van Oranje, Van mijn geboorte af aan Wyst reeds de strijd met Spanje Mg de oude gloriebaan. Als 's Rijks Vorstin getreden Ia myner vaadren spoor, Smeek ik in mijn gibeden Met 't volk by God verhoor: Ik zweer '6 mijn trouw, myn minne Ik wijd 't mijn hart en hand Waar ik als koninginne De rijksvaaa zie geplant. Waar Neerlands vlaggen wapp'rea,— Te velde of óp zee, Daar volgt myn hart de dapp'ren, Die strijden voor den vrrö, 's Lands vrgheid en 's volks rechten,— Als goederen gemeen, Wil 'k met het volk bevechten Oranje en volk zyn ééal Op grond van een ukasee, die den Joden verbiedt op het platte land te wonen, wordt uit Warschau naar Weenen geaeind hebben welgestelde Joodscbe families, die in den omtrek van Warschau op villa's wonen, aanzegging ge kregen, dat zy binnen 24 uren haar woningen moeten ontruimen. Een waterhoos heeft Steelville (Missouri) overstroomd. Dertien menschen zijn, voor zoover bekend verdronken, maar het verlies aan rnen- schenlevens is vermoedelijk grooter. In Saksen wordt de strjjd tegen de sociaal democratie met zeer krasse maatregelen gevoerd. Twee studenten van de mynbouwschool te Frei berg zjjn uit het Koninkryk verbannen, omdat z(j met bekende leden van de socialistische party omgang hadden. Zes andere studenten zyn om dezelfde reden van de hoogeschool verwyderd. In een lucifersfabriek te Hannover is door zelfontbranding van Bengaalsche lucifers een zware ontploffing veroorzaakt. Er ontstond een begin van brand, dat spoedig werd gebluscht. Zestien arbeidsters zyn zwaar gewond, de meesten levensgevaarlyk. Met 22 December van dit jaar zal het te Parys verboden zyn te rooken. Nameiyk uit schoorsteenen. Overwegende dat de zware rook uit de steeds vermeerderende fabriekschoorsteenen, »de lucht verduistert, in de woningen dringt, de gevels der hulzen en de openbare gedenkteekenen zwart maakt en aantast, en de lucht der stad verpest." heeft de prefect van politie bevolen dat binnen 6 maanden na de dagteekening van zyn besluit (22 Juni jl.) het verboden zal zyn zwarten, dikken en aanhoudende rook te doen ontstaan, welke de naburige huizen kan benadeelen of di lucht in de straten van Parys verpesten. De prefect verklaart in den aanhef, dat er verschillende practischa en afdoende middelen bestaan om genoemde nadeelen, binnen de grenzen van het mogeiyke, te temperen. Hy noemt ais zoodanighet hooger optrekken van de schoor steenen, het gebruiken van geschikte brandstoffen j en het toepassen van rookverbranding. Een Engelsch blad vertelt, dat er dezer dagen in het Kanaal op verschillende punten van de zuidooskust van Engeland een aanzieniyk getal jonge haaien is gezien. En het blad voegt aan die mededeeling toe. „de omstandigheid wordt toegeschreven aan het warme weer." Als het| eerste deel van dit bericht even juist is als het! laatste, dan behoeven de baders aan de Engelsche!1 kust zich nog niet ongerust te maken. Te Londen is aan boord van het stoomschipl „Manitoba," varende tusschen Londen en Nieuw-! York, een ontploffing geweest. Het schip, dat onlangs aan de Amerikaansche regeering verkocht! is, lag in het Albertdok te laden. Een kist of| verscheiden kisten patronen ontploften. Vyfvan de tien mannen, die met laden bezig waren, zyn reeds overleden. Een hunner werd in stukken gescheurd. De patronen heeten voor Buenos- Ayres bestemd, maar men zoekt naar iemand, die het gelooft. De pest maakt nog altyd in Britsch-Indië veel slachtoffers. In Bombay alleen zyn gedurende de laatste acht dagen, waarover men officieele rapporten heeft (van 3 tot 10 Juni) 441 nieuwe gevallen voorgekomen waarvan 301 met doode- ïyken afloop. In Lahore, de hoofdstad van den Pendsjab, waarheen de ziekte reeds in het vorige jaar ia overgebracht, zyn in het geheel 2876 gevallen voorgekomen, waarvan 2252 met doodeiyken afloop. Ook in het oosten breidt de ziekte zich uit. In Calcutta zyn tot nog toe 108 gevallen geconsta-;a teerd, waarvan 84 met doodefijken afloop. Over het algemeen is de sterfte nog even groot als in het begin, n.l. 90 percent. De „Volksstem" is ontevreden over de houding der regeering tegenover de journalisten. >.j Zy schryft in haar nummer van 15 Juni: !j „Van meer dan één zyde wordt het leven der[f Transvaalsche journalisten zuur gemaakt en tracht jj men het bestaan dercourantenschryverszoomln als mogeiyk menschwaardig te maken. Hedenmorgen heeft de Volksraad bepaald, dat elke correspondentie, welke in de pers verschynt, moet geteekend zyn door den waren naam des schry vers. Verschynt zoodanig stuk ongeteekend of met een anderen naam dan des schry vera, dan zal do editeur gestraft worden. Tot dusver gold als wet, dat de editeur enkel aansprakeiyk was voor eventueel strafbare onge- toekende brieven. Nu is het bloote feit der niet of niet juiste onderteekening reeds op den editeur strafbaar, nog daargelaten wat er in het onge- teekende stuk te lezen stond. De geheele Servische pers, zonder onder scheid van part y richting, protesteert met veront waardiging tegen het wetsontwerp op de pers, dat door de regeering by het Skoepstjina is|1 ingediend. Het onderwerpt de bladen aan een preventieve censuur, zoodat geen enkel blad vroeger dan 6 uren na hot overleggen van een exemplaar kan uitkomen. Een paar dagen geleden bevatte een Franscb blad de mededeeling, dat een jonge man in het hospitaal te Poitiers volgende opgave had gedaan. „Ik heet Gaston Leblonc-Ougues, ben in 1871 te Bordeaux geboren en soldaat geweest in het 2e regement Zouaven, klasae 88, te Oran. Tegen woordig vertoon ik een phonograaf. Ik liet me te Oran door een Duitschen kunstenaar, Krumm Schneider, tatoueeren. Hy heeft daartoe 14 dagen noodig gehad en 73 dagen moest ik tengevolge van de operatie in het gasthuis bfijven. Het beeld, dat ik op myn rug draag stelt de slachting voor van drie Europeesche kolonnes in Groot- Kabylië, het is naar een houtsnee gecopiëard, die in 1895 in het „Journal Illustré" verscheen Nadat ik had hooren spreken van een dame, die merkwaardige platen en afbeeldingen verzamelde, bood ik haar myn getatoueerden rug aan voor de som van 5000 frank. Daar zy dit voorstel heeft aangenomen en ook de kosten van het gasthuis betalen zal, wil ik my onder behandeling stellen, om de voorstelling van myn rug te doen ver wy deren." Natuuriyk heeft de dienstdoende geneesheer van het gasthuis te Poitiers beslist geweigerd

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2