Buitenland. Mm schrijft uit Haarlem: Door de schuld va* het publiek zelf is in de omstreken van Haarlem een der schoonste buitenplaatsen voor het openbaar verkeer ge sloten en wel het buitenverblijf Velserbeek te Velsen, waarin men urenlang kon wandelen zonder alles gezien te hebben en waarin bijzonder veel aantrekkelijks is, zooals een heremiet, oude taveernen enz. Het buiten was sedert dezen winter niet bewoond en nu oordeelden velen het geoorloofd de theerozen die tegen bet huis opgroeiden, af te rukken, bloemen te plukken, planten te vernielen, zich toegang te verschaffen tot die gedeelten waar duidelijk vermeld stond dat de toegang verboden was, enz. Zondag was de plaats gesloten en nu is natuurlijk Velsen in last. Te Leeuwarden heeft een elfjarige jongen zich opgehangen; naar men vermoedt, uit ontevredenheid omdat hem vergunning was geweigerd om te gaan visschen. Men schrijft uit Probolinggo aan het „Soer. Hbld." Een der kinderen van den heer J alt es, admini strateur van de suikerfabriek Bagoe, is aan een groot gevaar ontsnapt. Het jongetje, een ventje van ongeveer 8 jaar, is bijna laaghartig ver moord. Da familie was na het te bed gaan van de kinderen op bezoek bij den machinist, toen de kleine jongen, geritsel in de kamer hoorende, uit zijn bedje keek om waar te nemen wat er gaande was. Een vreemden indringer in de kamer bespeurende, riep hij om hulp, waarop de overlaat den kleinen jongen met een mes aanviel en hem deerlik aan gelaat en hals verwondde. Een jonger zusje, mede in de kamer slapende, had de tegenwoordigheid van geest om alarm te maken, zoodat de aan valler nog bijtijds gearresteerd werd. Uit Zevenwouden schrijft mea: De handel in boter is in Friesland niet fleurig. Sedert eenige weken wordt al verhooging van prijs verwacht, doch tot nog toe tevergeefs. De boterkoopers kochten in den iaatsten tijd tegen prijzen, die te hoog waren om aan de Eogelsehe markt winst te maken. De Eagalsshe markt was in de laatste dagen zeer flauw, veel boter bleef onverkocht en groote hoeveel heden zijn in de koele luchtkamers aldaar opgeslagen om fleuriger markten af te wachten. Naar het oordeel der Friesche boterhandelaars is dan ook in den eersten tijd geen hooger prijs te verwachten, want wordt de prijs hooger, dan zal natuurlijk de voorraad uit de de koelkamers ter markt gevoerd worden en de prijs weer doen dalen. De middenprtjs dsr eerste keur in Friesland is tegenwoordig geregeld f 85 50, terwijl ge woonlijk om dezen tijd van 't jaar die prijs f 40 is per 7< vat. Teervlekken maakt men weg door in- wrijving met eierdooier, waardoor de teer wordt opgelost. Daarna rijkelijk met warm water afspoelen. Ia een correspondentie van het „Bat. Nwbld." vindt men deze b zonderhoid uit de Pedir-expeditie „Uit Reung-Beueg' kwamen berichten, dat het toch meenens is geweest en dat de colonne aldaar den vijand nogal verliezen heeft toege bracht, ten minste een zestal Beaumontgeweren en pi. m. 60 patronen vielen in onze handen. „Ads curiositeit vermeld ik, dat de Atjehers, die hier en daar in het terrein repefeerpatrosen hebben gevonden, ook getracht hebben, door deze met een lap om te wikkelen, ze passend te maken voor de kamer van het Beaumont- geweer. Wel slim fcè, alleen zal zulk een patroon wel een fraai schot opleveren I „Er blijkt in alle geval uit, dat de Atjehers de onaangename uitwerking van de nieuwe geweren geducht gevoelen en eveneens pro- beeren, om ons deze „setan"-kogels terug te zenden." Zwendelfirma's De Britsehe consul te Amsterdam, heeft het weder noodig geacht, in de „Times" de Engel- schen te waarschuwen tegen zwendelfirma's in Amsterdam: En wel, omdat er in den Iaatsten tijd weder een toeneming is te vermelden van pogingen om Engolsehe fabrikanten en koop lieden te bedriegen, door personen die Am sterdam tot basis van hun operaties hebben gekozen. De consul waarschuwt dus zijn land- genooten om geen bestellingen, hoe aanlok kelijk ook aan te nemen van Amsterdamsche firma's die zij niet kennen, en in allen gevalle ze niet uit te voeren dan na nauwkeurige inlichtingen te hebben ingewonnen, die hp zelf bereid is te geven, zooveel in zjjn macht staat. Wij houden een natten zomer, zeggen vele arbeiders in Friesland, die dagelijks naar de hooilanden gaan maaien. De mieren hebben n.l. hunne nesten dit jaar tot hoog in het gras gebouwd, bij wijze van torentjes, zoodat de zeis midden door deze verhevenheden heen snijdt. Nu leert de ondervinding, verzekeren vele maaiers, dat wanneer dit het geval is we een natten zomer krijgen. Wat er van aan is, zal wel nader blijken, maar thans lijkt het wel, dat de mieren dezen keer goed gevoeld hebben. Een stroopop als vogelverschrikker is een ding, dat nog al eens voorkomt. Zelden echter zijn ze zoo gelijkend als die van den tuinman M., te Beerta. Hg had haar gestoken in een afgelegd pak kleeren zijner vrouw. Zoo stond zij daar op een vroegen morgen, toen een landbouwer de laan passeerde. HQ groette zijn buur vrouw met de woorden: „goeie morgen, vrouw MOok al zoo vroeg in de weer Geen wedergroet. HQ herhaalt, maar nu wat luider: „ik wensch je goeden morgen!!" Nog geen antwoord. Nu er op af en hij ziet de strooien vrouw. Den volgenden morgen ontwaren zijn knech ten een „vrouw" aan den lantaarnpaal hangen. Zij haasten zich, want „zij is misschien nog niet goed dood." Ook zij be vinden gelukkig, dat het maar een stroopop is. Van politieagent mormonenpriester De Rotterdamsche correspondent van het orgaan vau den Bond „Iasulinde," schrijft o. a. aan dat blad: Waar een oud-onderofficier al niet goed voor is, geef ik den lezers in zessen te raden. Het lid F. Dee onzer afdeeling, die tot heden als agent der heilige Hermandad van Rotter dam fundeerde is vertrokken naar Amerika als wat dit is het raadselhij is naar het groots Zoutmeer in den Staat Ucah als mormonenpriester. Dat is nu nog eens bcffjnl Zoo agent van politiezoo mormonen priester. Dat 'them welga in die verre streken 1 Oaze echtgenooten zijn nu ontslagen van de vrees, dat hij ook ons mocht overhalen tot de leer. Gek geval: Te Hoogeveen werd dezer dagen zonder stemming tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer K. Visser Nz. Denzdfden avond werd hem een serenade gebracht met muziek en fakkellicht. De ontwerpers daarvan hadden echter ver zuimd de noodige vergunning aan te vragen en nu verwacht men, dat hiervan proces verbaal zal worden opgemaakt. Gsbeurt dit, dan staat men hier voor het zeer bijzondere geval, dat deze zaak zal moeten behandeld worden door het kantongerecht, waarbij de gekozene zelf deurwaarder is en de kantonrechter zelf voorzitter is van de kiesvereeniUing, van welke het plan tot de serenade is uitgegaan! Een goedhartig jongmenseh op een buiten- partg ziet een groote rups op den halskraag van een dame kruipen, en snel naar haar toe loopend begint hij: Pardon mejuffrouw, ma*r... De jonge dame wijst hem met een gebiedende beweging af. Mijnheer I hoe durft u mij op die manier aanspreken, vóór u aan mg voor gesteld isl Op datzelfde oogenblik verliest de rups kaar evenwicht en valt op haar hals. 01 ol neemt dat beest weg! Neem dat beest weg! De jonge man is de eenige in de buurt. Ik mag er niet aan denken, mejuffrouw, ik ben niet voorgesteld noch aan u noch aai de rups. Naar men wil, zou geheele ontruiming dooi de Spanjaarden van Cuba en Portorico het onver- minderbare minimum zjjn, waarop de VereenigdiL Staten geneigd zouden wezen onderhandelingen aan te knoopen over het beëindigen van den oorlog. Het hooge water heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag Brunswgk bereikt, zoodat een deel van de stad blank staat. Het water stond Woensdag al 30 cM. hooger dan dan het hoogste tot nog toe bereikte peil van 1831. Se Oker ia ver buiten hare oevers getreden en steeg nog voortdurend. De tram heeft het verkeer moeten staken: t Te Bazal Is een belangrijke maatregel ge-é nomen tot voorkoming van besmetting dooi longziekte. Aan de instelling voor borstzlekenr' aldaar is de gelegenheid geopend om het lijfgoed!v van al zulke zieken te laten ontsmetten en! wasschen. Iedere zieke die zich aanmeldt, krijgt tot bewaring van gebruikt goed een linnen zak, die alle 14 dagen In de inrichting wordt gebracht en daar geledigd in een blikken kist, welke dan met een lift in de waschplaats neerdaalt. Daai zijn twee stoomketels, voor de ontsmetting es voor het wasschen. Onbemiddelden betalen vooi dat alles niets, anderen een klein bedrag. Hand doeken kunnen om de week, beddegoed om de 14 dagen aldus worden behandeld, dekens ook op bepaalde tjjden. Verdient dit voorbeeld niet allerwege navol ging. (R. N.) Het eskader van commodore Watson fob' voorzien van de nieuwste kaarten van de Spaan- R; sche kusten. De officieren, die nog niet aan; boord waren, hebben bevel gekregen zich dadelijk in te schepen. De Minister van Oorlog heeft bevel gegeven! alle onderzeesche mijnen in de Amerikaansche| havens op te ruimen. De ingenieurs raden alaP1 snelste en veiligste middel aan, ze te laten! springen. Te Berlijn hebben 450 arbeiders in delg bouwvakken het werk gestaakt. In bet geheele werken tegenwoordig te Berlijn aan 223 werkenb 4346 metselaars, terwijl er nog 2151 op anderegl plaatsen arbeiden. Het aantal metselaars bedraagt? dus ongeveer 7000, van wie er 1305 minder danp 36 cents per uur verdienen. Volgens een bericht uit Sanghai aan dep .Daily News" zijn de protestantsche en katholieke' zendingsgebouwen te Tjsoengking door de opstan-j delingen aangevallen. In Juëng tsjoeng en dent omtrek is het erg woelig. Een Fransche priesteig is door de opstandelingen gevangen genomen, j ZjJ vragen 10000 taels voor zijn uitlevering. De Spaansche regeering schjjnt eerst den uitslag van den strijd om Santiago te willen; afwachten, voordat zij openlijk erkent, dat vredil sluiten noodzakelijk is. Zg heeft daarom generaal Torral, die onder- handelen wilde en tot voorwaardeigk capltuleeren bereid was, last gegeven den eisch van generaal Shafter af te wgzen. L Maar onderwgi tracht zg onderhandelingen? met Washington aan te knoopen of gaande te 1 houden. Want in den boezem van bet Kabinet* heerscht „natuurigk" weer verschil van meeningp betreffende de wenscheigkheld om aan den oorlog, een eind te maken. In Maart jl. vertrok een inwoner van John-I sonville (Ohio) van Seattle naar Klondyke met- 101 anderen. Van al die mannen zgn er thans® nog slechts 4 in het leven. Van de 97 anderen™ verdronken er zich twee; van honger en koudeL stierven er 95. Een modern gebouw. In Chicago wordtfi een huis gebouwd van 21 verdiepingen, dat 76 Mn hoog zal worden, en voltooid moet zgn inp honderd negentig dagen 1 Het wordt opgetrokken! in Gothiscben stgi van de 15e eeuw. Het ge-a timmerte, de ïgsten en kozgnen der ramen enfi zelfs de deuren, kortom, alles wat gewoonigkj b S

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2