Buitenland. alle»» schoolgaande kinderen zouden mogen deelnemen, werden benoemd de heeren L. J. Kikkert, R. Visser, W. J. Langeveld, G. G. Kikkert, J. Brujjn en W. Pieper. Voor de verlichting werden benoemd de heeren Jb. Rab, A. Lap, M. Langeveld, M. Vlas, A. Dros Albz., P. J. Zoetelief, en J. C. Visser, terwijl de overige leden der commissie verdeeld werden over de verschillende groepen, waaruit de optocht bestaat. Aan bovenbedoelde com missie werd opgedragen elk voor zich plannen te vormen, met betrekking tot de groep, waarbij zij waren geplaatst en het bedrag dat voor elk was uitgetrokken. Het plan om de oudelieden op die dagen te onthalen, werd nog even door een der leden aangeroerd, doch tot een volgende vergadering verdaagd, omdat thans nog geen bedrag er voor kon worden uitgetrokken. Eveneens werd verdaagd de keuze van een insigne voor de commissie, waarvoor een paar modellen werden ter bezichtiging gegeven. Nadat ten slotte nog was medegedeeld dat door een fotograaf was aangeboden de optocht in verschillende groepen benevens de commissie te fotografeeren, waarvoor genoemde fotograaf genegen was, elk lid dier comm. een fotografie der laatstgenoemde groep cadeau te geven en welk aanbod vrij algemeen gunstig werd ont vangen, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. Naar wij vernemen, werd gisteren te Utrecht door den heer C. J. Rab, zoon van den heer C. Rab Jz. alhier, met gunstig gevolg examen afgelegd voor rijks-veearts. Omtrent de invoering van eleetriscb licht in onze gemeente werd sedert lang niets meer vernomen, zoodat wij hoogst waarschijn lijk van dat licht ten minste gedurende de eerste jaren verstoken zullen blijven. Een nieuw licht is echter gevonden, volgens be wering uitnemend geschikt voor kleine stadjes en groote dorpen. In Breukelen werd reeds zooals wij in ons nummer van 7 Juli mede deelden het nieuwe licht ingevoerd, een nieuw soort gas bestaande uit gasoline en lucht, en evenals in tal van andere gemeenten werd ook voor onze gemeente en wel in 't bijzosder voor den Burg Goneessie voor de invoering van dit gas aangevraagd. Naar ons uit ver schillende berichten in de couranten bleek, wordt het nieuwe gas zeer goed beoordeeld. Dagelijks komen van heinde en verre belang stellenden, om het nieuwe licht van nabij te aanschouwen en reeds moet het octrooi voor Zwitserland zijn aangekocht en is men bezig eene maatschappij op te richten om het nieuwe gas aldaar op groote schaal teexploi- teeren. De kosten er voor moeten betrekkelijk zeer laag zijn en slechts 1 cent bedragen per uur brandens en bij een lichtsterkte van een flinke petroleumlamp. Ook voor kookgas en drijfkracht moet het uitnemend geschikt zijn. Oudeschild, 18 Juli. Met allen, die belang stellen in de viering der a. s. Kroningsfeesten, hield de commissie Zaterdag 1.1. een goed bezochte vergadering in het schippershuis van den heer P. Bakker, op de haven. Daar werden de verschillende plannen, door de commissie voorloopig ontworpen, medegedeeld. Uit deze mededeelingen bleek, dat de feesten gehouden zouden worden, op 31 Aug., 1 en 2 September. Sen 31n Aug., na de godsdienstoefeningen in de beide kerken, zou het feest zijn voor de kin deren der bewaarschool en voor kinderen van gelijken leeftijd, die voor dien dag ook tot ge noemde school worden toegelaten. 's Namiddags zou de schooljeugd feestvieren, benevens alle andere kinderen, tot 12 jaren. Op de beide volgende dagen worden voorbe reid: le. Volksspelen voor jongens van 12 tot 16 jaar; 2e. Een gondeltocht bij avond, langs de Schildsloot tot Brakenstein, voor meisjes van 12 tot 18 jaar; 3e. Een optocht, te houden door mannelijke personen- boven 16 en voor vrouwe lijke boven 18 jaar; 4e. Avondfeesten in de verschillende herbergen. Besloten werd 4 eerepoorten te plaatsen en wel een aan het Oostelijk deel van het dorp en de overigen bij de woningen der drie eereleden van het bestuur, dan komen deze eerepoorten nagenoeg op gelijke afstanden van elkaar. Voorts bestaat het plan aan alle ingezetenen lampions uit tereiken, om 's avonds het dorp in de geheele lengte te kunnen verlichten. Be ver siering werd aan het eigen initiatief der dorps bewoners overgelaten. Voor het beste plan van de te houden optocht werd een premie van f 5 uitgeloofd met do bepaling, dat goed uitgewerkte plannen voor 1 Aug. moesten worden ingeleverd bij den President of den Secretaris. Be commissie was van oordeel dat zjj, met het oog op de vele voorbereidingen, nog wel eenige uitbreiding mocht ondergaan, zoodat door de vergadering nog de volgende Heeren werden gekozenK. F, Zegel, J. J. Kooger, T. v. d. Sterre, C. Mz. Zegel, J. Wz. Hillenius, Jb. Mz. Hillenius, A. Kuiper, T. C. Koopman en K. P. Buinker. Behalve de Heer J. Mz. Hillenius, namen allen de benoeming aan. In Augustus zal opnieuw eene algemeene vergadering plaats hebben. 19 Juli. Boor schipper J. Gz. Kuijper.van hier, is verleden week met zijn blazersehuit T. X. 44, ter hoogte van de Zuiderhaaks een boekje opgevischt, dat aan een flesch was ge bonden. Be titel van dat boekje, dat blijkbaar een reglement van een of ander verzekeringsfonds scheen te zijn, luidde: .Bagernes Sygeoy Be- gravelseskasse af 1 Juli 1892." 't Was inge schreven ten name van „Emil Jensen, onder No. 181, 13 Juli 1872Roshaldt." Be datum doelt zeker op de geboorte van den ingeschrevene. Op een rood kaartje, in het boekje, stond met een gummistempel gedrukt .Betalt", terwijl met een do. stempel in het boekje herhaalde malen staat afgedrukt: .Betalt H. J. Nielsen." Een dunner boekje lag in het eerste, en draagt tot titel: .Leve for Bagernes Forbrend i Ban- mark oq for Afdelingen i Kjobenham". Nog lag een kaartje in het boekje, waarop stondR. Larsen, Kuffertfabrikant. Gothersgade 89 Specialitet: Provekufferter i alle Bessins." Voorts eene gedrukte kwitantie, waaronder stond: ,C. Frederiksen Pantelaaner." Waal, 19 Juli. Be kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft geen succès gehad op het pogen, om een Kandidaat tot den H. Bienst naar hier te beroepen. Op eene advertentie, geplaatst in de Kerkelijke Courant is niet één brief ingekomenvolgens bestaande reglementen zal men weldra tot een beroep moeten overgaan van een reeds gevestigd predikant. Be wensch echter, om nog vóór den aanstaanden winter de vacante plaats vervuld te zien, zal wel niet worden bevredigd. Laat ons hopen, dat er weldra een opvolger van Bs. de Mazure wordt gevonden. Oosterend, 19 Juli. Be heer H. T. Bremer, zoon van den heer P. K. Bremer alhier, heeft met gunstigen uitslag eindexamen gedaan aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Boor den heer H. H. Boon te Oost is opgevangen eene duif, die op de vleugels een drietal stempels in spiegelschrift draagt. Buidelfjk leesbaar is het volgende: ,S. Keeling Orewton Nr Bebby" in een ellips. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de Weleerw. Heer Bs. M. van Kleeff, Ev. Luth. predikant te Leiden, die op Texel bfj velen als gevierd spreker bekend staat, a. s. Zondag eene godsdienstpredlking houden in het kerkgebouw der Boopsgezinden, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de afdeeling Oosterend op Texel van den Nederlandschen Protestantenbond. Natuurlijk is de toegang vr|j. Be Cocksdorp, 19 Juli. Be j.l. Zaterdag ge houden vergadering voor de aanstaande kronings feesten werd door slechts 7 belangstellenden bezocht, zoodat men besloot de vergadering te verdagen. Be slechte opkomst werd hoofdzakelijk toege schreven aan de drukke werkzaamheden, voort vloeiende uit den hooioogst. Te Kampen deed de sigarenmaker J.Abma aangifte van z£» 14e kind. Daar no. 18 de voornamen draagt van H.M. de Koningin- Regentes, kreeg deze kleine de voornamen onzer Koningin. Te Grevenbricht (Limburg) is een brand spuit van de gemeente gestolen (R. N.) Opening der Belgische grenzen in't ziekt. Minister De Beaufort keeft in de Eerste Kamer gezegd, dat de Belgiscke Regeering, nn ket mond- en klauwzeer geweken was, nog tegenstribbelde om de grenzen voor ons vee open te stellen, op grond van mogelijk gevaar van long- of parelziekte, maar na de verzekering onzer Regeering, dat kiertegen zou worden opgetreden, was zij toeschietelijker geworden. De Belgische Regeering kad thans verklaard, de grenzen weder te zullen openen,1 onder zekere voorwaarden van quarantaine. Teneinde ket over die voorwaarden eens te worden, zou een deskundige naar België worden gezonden. Een 100-tal stratenmakers zijn te Amster dam dagelijks aan den arbeid tot ket nazien der wegen met ket oog op de Inkuldigings- feesten. Vanwege het gemeente-bestuur wordt alles gedaan om ongelukken te voorkomen. Zoo is er o. a. een onderzoek ingesteld naar Je draagkracht van kouten kelderluiken en ijzeren roosters. Verscheidene zijn afgekeurd. Een flink man. Ten noorden van het dorp Boertanse woont in een bouwvallig stulpje, de 55-jarige Remke Ruiter geheel alleen. Reeds jaren woont hij er, tevreden met zijn lot, vlijtig zijn stukje grond bewerkende, zij» varken ver zorgende en toch is de manstekeblind. Reeds jaren kan hij niets zien, sedert zijn 88e jaar. Maar trots deze omstandigheid redt de man ziek alléén, spit zijn akker, poot de aardappelen, houdt ze schoon en rooit ze, alles op den tast. Uit Santiago wordt gemeld dat het garnizoen zich heeft overgegeven. Be ziekenverplegers van het Roode Kruis zullen onmiddellijk de stad binnengaan. Be Spanjaarden die zich gereed maken om te vertrekken, zullen zich zoolang met den politie dienst belasten. Be Amerikaansche en Cubaansche troepen zullen den toegang van Santiago tegen alle maraudeurs verdedigen. Be Amerikanen zullen onmiddellijk bezit nemen van de forten en het geschut, maar Santiago eerst binnentrekken als de Spaansche troepen zijn ingescheept. Men heeft verscheiden van de onderzeesche mijnen in de baai van New-York doen springen, maar het bevel waarbij aan schepen wordt ver boden na zonsondergang de haven binnen te komen bljjft nog tot nader order van kracht. Het arbeids-scheidsgerecht, dat onlangs te Kopenhagen is ingesteld, is dezer dagen voor het eerst en met succes opgetreden. Be patroons en de werklieden van het (jzervak waren reeds zes maanden aan het onderhandelen over een loongeschil en men kon het maar niet eens worden. Beide partijen besloten daarop zich tot het scheidsgerecht te wenden. Bit heeft nu den strijd bijgelegd en bepaald dat de nieuwe regeling ten minste een jaar zal gelden en onmiddellijk in werking zal treden. Bit besluit werd met algemeene stemmen genomen. Na de uitspraak overhandigde elk van beide partijen den voor zitter van het scheidsgerecht een som van 100 kronen voor liefdadige doeleinden, omdat de be slissing den strijdenden niet op kosten had gejaagd. In Molenbeek-Sint-Jan, een voorstad van Brussel, is een bende valsche munters ontdekt, die een groot aantal valsche vjjf- en tweefrank- stukken in omloop had gebracht. Be politie heeft vier mannen gepakt en in hun huls veel werktuigen en metaal gevonden, die tot het vak behooren. Be lasten van den rijkdom. Be heer Van der Bilt vond, toen zijn verbluf in Weenen bekend was, aan het ontbijt 127 bedelbrieven. Hij zond ze ongeopend naar de post terug. Maar hoe wist hjj dat het allemaal bedel brieven waren? Sir Edward Fry, die door de Regeering benoemd is tot bemiddelaar tusschen de stakende werklieden in de kolenmijnen van Zuid-Wales en hun patroons, heeft den kolenarbeiders per circulaire medegedeeld, dat de vereenlging van mijneigenaars zjjn tusschenkomst weigert, even als iedere bemiddeling tusschen hen en hun werklieden. Nu zal een gecombineerde vergadering tusschen een commissie uit de stakers en een commissie uit de patroons gehouden worden. Be publieke opinie veroordeelt zeer scherp de houding der patroons, hun gebrek aan eerbied voor de ge machtigde van een conservatief kabinet, hun verachting voor de arbitragewet en hun volstrekte onverschilligheid voor het lijden der arbeiders en voor een lange crisis, die het land verarmt en de marine belet de groote vloot-manoeuvres te houden.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2