Buitenland. Be eerste zending peren is door den fruit handelaar Wouter Bl^enberg, te Culemborg, naar Amsterdam verzonden. Twee matrozen waren Zaterdag te Rotter dam bewastsloos gevonden in de machinekamer van het stoomschip „Olaf Kyrre," liggende in de binnenhaven. Terwijl zij aan het verven waren, werden zij bedwelmd ten gevolge van de groote hoeveelheid naphta, in de verf aan wezig. Door de hulp van een geneesheer werden de levensgeesten opgewekt. Da vorige week zoo meldt men uit Staphorst passeerde hier een automobiel, welke in zeer snellen gang onze gemeente doorging. De weg was vol hooiwagens, toch werd de gang niet verminderd. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Twee paarden voor een hooiwagen gespannen, sloegen op hol;de vrouw, die de paarden bestuurde, viel er af en kreeg twee raderen over het hoofd. De verwonding, daardoor aangebracht, was zoo ernstig, dat zij aan de gevolgen is bezweken. De politie te Amsterdam heeft eenDuitsch echtpaar gearresteerd, verdacht van wissel- vervalsehing, ten vorigen jaar te Rüderieh, in Pruisen, gepleegd. Het echtpaar woonde reeds 9 maanden te Amsterdam. De man was kunstschilder. Achteruitgang. In het jaar 1881 was de aanvoer van boter aan de waag te Joure zóó groot, dat de waag te klein bleek, waarom de gemeenteraad besloot in de nabijheid dier waag een overdekte plaats te maken voor den publieken verkoop van boter. De luifel kwam er in en is er nog, doch onder zijn dak komt in langen tijd geen enkel vat boter meer. Ja erger nog op de Donderdag gehouden markt werd zelfs in de waag geen enkel vat boter aangevoerd. Door het Dagelijksch Bestuur is daarom thans aan den gemeenteraad voorgesteld den luifel op afbraak publiek te verkoopen. Onder den luifel geen verkoop, nu den luifel verkocht 1 Naar aanleiding van de ingekomen rap porten van d9 verschillende afdeelingen op de vragen omtrent leerplicht, heeft het hoofd bestuur van den Bond van Nsderlaadschea Onderwijzers besloten nog de volgende vier vragen ter beantwoording aan de afdeelingen te zenden: et. In welke tijden vaa 't jaar wordt ia uw omgeving kinderarbeid op 't veld verricht, ook in dienst van 't eigen gezin? b. Voor welke soort vaa arbeid worden de kinderen gebruikt? c. Op welke wijzo wordt de kinderarbeid betaald, en wat is het gemiddelde bedrag, dat er voor uitgegeven wordt? d. Wat zou naar uw meening in uw om geving de indruk van een totaal verbod van kinderarbeid zijn, en indien men daartegen is, voor hoelang zou men dan vrijstelling wenschen Een belanghebbende heeft zich dezer dagen met een adres tot den Minister van Binnen- landsche Zaken gewend, met het verzoek te willen bevorderen, dat bij de vaststelling van een algemeonen maatregel van bestuur als bedoeld in de 2e zinsnede der militiewet, zooals die thans luidt, het recht op ontheffing van den werkelijke» dienst voor studenten in de godgeleerdheid ook zal gelden voorstudenten, die aan eene buitenlandsehe inrichting van onderwijs tot bedienaar van den godsdienst worden opgeleid. Tot heden werd aangenomen dat dit recht uitsluitend gold voor hen, die hunne studiën hadden aan de inrichtingen van onderwijs hier te lande. Men schrgft uit Den Haag aan de „Maasbode" De tijd, dat do waarzegsters stil thuis haar goedgeloovige klanten afwachtten is lang voorbij. Gunst en recommandatie is niet meer voldoende, naar het schjjnt, want de heilwetende dames roepen de reclame in. Adverteerea doen ze al lang, maar hier is er ook een, die zich op straat posteert om zich bij de voorbijgangsters bekend te maken. Op den hoek van een slop in het Westeinde is het ten minste voorge komen, dat een „werkster met ei en koffiedik" de wandelaarsters stond af te wachten om haar op geheimzinnigen toon toe te fluisteren„Ik ben de waarzegster." En als de aangesprokene verrast even stilstond, niet wetend wat zij hoorde, volgde er op: „Ik zie, dat u noodig hebt de toekomst te kennen." Of het mensch op die wijze veel klanten zal kragen, valt te betwijfelen, maar helpen zal 't toch zeker wel. Iemand, die de toekomst kan doorvorschen, zal toch niet zoo iets doen, zonder eerst haar koffiekannetje te raadplegen. Het dames comité van de doofstommen Vereeniging „Door Liefde Saamgebracht" (pres: Mevr. M. J. Blase-Hellingman) ontving ter gemoedkoming in hare vele uitgaven voor „Huis- en Werkverschaffing" de belangrijke gift van f 500 onder de initialen A. L. Een waar geluk voor deze Vereeniging en gaarne wenschen wij haar toe, dat dit goede voorbeeld navolging mag vinden, daar zij in haar huis reeds menig gezellig uur san de arme doofstommes verschafte en haar werk verschaffing voor menig misdeelde een ware uitkomst was. Wie dus een symphatiek doel wil steunen, vindt hier eene goede gelegenheid. De instelling is dagelijks voor belangstel lenden van 10 4 unr te bezichtigen. EEN NIEUW VOLKSLIED. Overgenomen uit Het Huisgezin). Al wien de borst van liefde brandt en Nederlandschen zin, Htff' aan „het Lied van 't Vaderland en onze Koningin"! Ons bindt één God, één Land, één Taal met onverbreekb'ren band, Eén Leus, die oud en jong herhaal': „Oranje en Nederland"! Weerklink, o God-geheiligd Lied, alom te land, ter zeel Bewaar, o God, ons vrjjgebied tot de allerverste reêi Waar ge ook uw vanen wappren doet, o dierbaar Vaderland, Daar blijft ons aller goed en bloed U eeuwig trouw verpand 1 Behoud, o God, behoed en schoor den Troon dor Koningin 1 Dat aller hart haar toebehoor, vol vromen, vroeden zin I Doe Gij den bloei van 't Vaderland, weleer zoo schoon en groot, Goedgunstig weer van nieuws gestand in deze Oranje-Loot 1 Nog ligt ge, o Neerlands Leeuw, in rust, bfi 't wapenschild ter neer, Doch naakt de vijand onze kust, dan schudt ge uw manen weer; Dan gordt ge ons aan met leeuwenmoed, en 't dreunt van strand tot strand: „U offren we allen goed en bloed, Oranje en Nederland"! Millioenen, heinde en ver verbreidt, al waar men Neerlandsch spreekt, Oud Hollandsch roem en majesteit, door de eeuwen onverbleektl Sluit vast U aan, vernieuwt den bond, gesticht door Hooger Hand Op d' ouden, schoonen, heilgen grond: „Oranje en Nederland"! Men sehrjjffc aaa de „Haarl. Ct.": Meldden we ia de maand Mei dezes jaars reeds, dat het koude weder vaa grooten invloed zou zijn op het groenen en leverbaar; worden van hyacinten en tulpen, nu het tegen Augustus loopt, als wanneer de exporteurs naar het buitenland de bestellingen hunner afnemers moeten uitvoeren, blgkt het, hoe slecht het gewas inderdaad is. Wie uit eigen tuinen zija kisten niet vullen kan, moet zieh, als steeds met de kweekers in verbinding stellen, om de ontbrekende soorten te bekomen. En dan hoort men prjjzen vragen, vooral voorhyaeinten, waarop men in zijn buitenlandschen catalogus gansch niet gerekend heeft: de sehaarsehte aan enkele voorname handelssoorten heeft den prijs abnormaal verhoogd. De tulpen beginnen ook om dezelfde reden gaandeweg te rijzen. De verzenders mogen bij dit al het nog prezen, als zij genoeg kunnen krijgen, om aan de vraag te voldoen, doch dit hapert bij velen I Een bericht uit Londen wordt met stellig heid verzekerd, dat tusschen de Vereenigde Staten en Spanje heimelijk onderhandelingen over den vrede zijn aangeknoopt en de toerustingen in Amerika ten aanzien van Portorico, enz. alleen geschieden voor het geval, dat gezegde onder handelingen mochten mislukken. Zjj zijn, zegt dit bericht, onmiddellijk na de onderteekening van de capitulatie van Santiago begonnen en op dit oogenblik is er een soort van stilzwjjgenden wapenstilstand. Dat de onderhandelingen in het geheim worden gevoerd, geschiedt op verzoek van Spanje, ten einde alle verzet op het schier eiland te vermijden en de voorstanders van oorlog tot het uiterste met éénen slag voor een afgedane zaak te stellen. Alleen buitensporige eischen van Amerika kunnen den vrede nog verhinderen. In Schotland is een kolenmijn, die langer dan 50 jaren In brand heeft gestaan. Nu onlangs is geconstateerd, dat zij uitgebrand is. De groeve ligt bfi Dailly. Meermalen werden met veel kosten pogingen gedaan om het vuur te blusschen, doch steeds tevergeefs. Somtijds hoorde men een op donder gelijkend gestommel onder den grond. Een millionair-vagebond. Twee politie agenten te Parijs brachten aan het einde de vorige week voor den politie-commissaris in hu afdeeling een in vieze lompen gehulden man welke zjj in een der keldergangen van de groot Markthal hadden aangetroffen. Het was vergeel zijn naam te weten te komen, want h(j schee absoluut niets te verstaan en staarde den politie commissaris voortdurend wezenloos aan. Daarot besloot men, zijn lompen te doorzoeken. Wii schetst echter de verbazing van den met d visitatie belastten politiecommissaris en de agei ten, toen uit de zakken van het individu 2000 fres. aan banknoten en 850000 fres. aan waarde papieren te voorschijn kwam. Wie en vanwaa de man is, is nog niet vastgesteld. Inelkgeva is aan de in de nabijheid der groote markthallei rondzwervende dieven een vet beetje ontgaan. De melaatschheid richt in Rusland grootj verwoestingen aan. De Duitsche regeering heelt twee deskundigen uitgezonden om de ziekte tf bestudeeren en naar een middel te zien om dezi ziekte tegen te gaan. Deze deskundigen zeggen dat er in de Oostelijke provinciën wel v(jf duizend melaatschen zijn. De Russische regeering neemt geen enkelen maatregel om de uitbreiding dei ziekte te verhinderen. De leprozen zijn in geenerlei gesticht opgenomen; ze verkearen met de andere menschen gewoon op straat en in huis. Toch blijft de ziekte naar hun meeniDg altijd besmettelijk, wat maar al te veel vergeten schijnt te worden. Uit Gleiwitz wordt gemeld; Ee Ober schlesische Wanderer meldt, dat toen een ploeg in de Golthartschacht van de Laubusmfin naai het werk ging, de bak met 2S kolendervers ei een baas in de diepte is geploft. Allen zfjt gedood. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat het touw van den bak los sprong. De bak viel 250 meter diep. Het is zomer 1 In de Hongaarsche comi- taten Liptau en Arva heeft het gesneeuwd en is het zoo koud, dat de bewoners de kachels weer hebben gezet en lustig stoken. Omtrent een nieuwe manier, waarop een Amerikaan, de heer J. P. Obner Dayiors, aard beien teelt, wordt het volgende gemeld: Tonnen met ijzeren hoepels ontdoet men van een paar daarvan, plaatst ze rechtop en boort geheel in 't rond van hoog naar laag gaten op een afstand van ongeveer twintig cM. In elk gat plaatst men een aardbezieplant en vult de ton daarna met aarde en mest tot aan den rand, De uitvinder plaatst zijn tonnen op 1.25 M. onder- lingen afstand en bergt op die wijs 2500 tonnen op een acre land. De opbrengst aan aarbeziên per ton bedraagt meer dan een half schepel. De voordeelen van deze teelt zijn de navolgende Aan zorg voor de teelt valt zoo goed als niets te doen, de vruchten komen niet met grond in aanraking, zijn dus altijd zuiver en minder bloot gesteld aan vernieling door slakkeD; de pluk is ook veel gemakkelijker. Maar men moet, om een goeden oogst te ver krijgen, vooral niet verzuimen den inhoud dei tonnen ruimschoots van water te voorzien. Aan de „Daily News" wordt uit San Fran cisco geseind: Mijnwerkers, van Klondyke teruggekeerd, be schrijven den toestand alles behalve rooskleurig. De goudproductie blfjkt tot dusverre schromelijk overdreven voorgesteld te zijn; de geheele opbrengst zal de twaalf millioen dollar niet overschrijden. Bovendien is verreweg de meerderheid der mijnen onproductief. Slechts weinige goudzoekers maken hun onkosten goed; deze zfin enorm wegens de duurte van het leven te Dawson City. De ge zondheid is hier ook zeer slecht, als een gevolg dat de stad voor de helft lang onder water heeft gestaan, hetgeen moorddadige moeraskoortsen veroorzaakte. Onze zomer. Salomo en Ben Akiba hebben toch maar gelijk gehad, toen ze uitriepen dat er niets nieuws onder de zon was. Onze herfst achtige zomer heeft ook reeds een voorganger gehad, misschien wel meer dan één. In het jaar 1856 begon het 81 Maart te regenen en bijna zonder tusschenpoozen hield de regen tot Petrus en Paulus (29 Juni) aan. Den 13en Juni, (Antoniusdag) viel er sneeuw, die de opgeschoten halmen van het koren geheel bedekte. Den 24en Juni sneeuwde het eveneens. Het spreekt vanzelf dat door het een en ander brood en aardappelen geweldig in prijs stegen. Gelukkig heeft toen het volgende jaar zich als een bijzonder vrucht baar gekenmerkt. Moge 1899 dit goede voorbeeld volgen i Tijdens de laatste overstroomingen te Hil- desheim heeft een meisje van dertien jaar twee andere kinderen van een wissen dood gered. Een aantal schoolkinderen vermaakten zich in de nabijheid der stad met van een brug over de rivier, waar ten gevolge van het hooge water een snelle stroom ging, stukjes hout enz. in het water te werpen. Daarbij gloed een zevenjarige knaap uit en viel in het water. Nauwelijks had de dertienjarige Ida Butterbrodt het gezien of zij sprong het kind geheel gekleed na. Z(j kon goed zwemmen; zij greep den zinken den knaap en zwom met hem naar den oever, lntusschen was ook het 10-jarige broertje van 4en knaap, hoewel h(j niet zwemmen kon, in

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2