Buitenland. voordracht voor hoofd der school te Ails meer. Geaoemda heer behaalde giatorea aete voor de Eagelseke taxi 1. o. Tot de geslaagden voor het eindexamen aan de Zeevaartkundige schooi te Gelder be hoort de heer S. G. Outhuijs, van hier, terwijl de jongeling A. Bremer met goeden uitslag het toelatingsexamen tot die inrichting aflegde. Te Kromvoort (N.B.) had een metselaar het buitenkansje by het afbreken van een huisje een klomp te vindon, waarin een bedrag van f 90 aan bankpapier en specie. De pastoor van h9t dorp, die door erfenis eigenaar van het huisje geworden was, schonk des vinder de helft. Naar men verneemt, heeft de Eegeering aan de spoorwegbesturen in overweging ge geven, het daarheen te leiden, dat aan het personeel, bij een maximum arbeidstijd van veertien uren daags, minstens 52 vrije dagen per jaar, en daarvan 20 Zondagen kunnen worden toegestaan. In een plaatselijk blad in de gemeente Doetinchem belooft een winkelier in kinder wagens, enz., aan iedere huismoeder, die op den dag der kroning van H. M. (6 Sept.) aan een jonge dochter het levenslicht schenkt en den naam Wilhelmina geeft een mooie sport wagen, en aan de eerste, die zich aan komt melden, een mooie Wilhelmina Engelsehe (echt nationaal?) kinderwagen. Uit Hunsingo wordt aan de „N. Winseh. Ct." eon ea ander omtrent de werkzaamheden aan de „Lutine" medegedeeld. Een paar schepen liggen nu by het wrak, die elk uur honderd- vijfentwintig gulden verdienen, mits ze werken. Deze schepen halen van den zeebodem alles wat daar aanwezig is en weggevoerd kan worden door een buis tot wijdte van een groote kolomkachel. Het aangevoerde wordt op een groote zeef uitgestort en alles wat daarop liggen blijft wordt nagezien. Het vorig jaar is er met groot verlies gewerkt. Naar do berichtgever vernam, is dit het laatste jaar, dat zekere vereeniging zich onledig houdt met het opdelven der goudstaven, want het geld is op en het zal de vraag zijn of ver mogende lieden opnieuw de beurzen voor deze zaak zullen openen. Steenkool- of ander lichtgas? Te Bever wijk, wsar eenigee tijd geleden werd besloten tot den bouw eensr gasfabriek, heeft een der raadsleden thans schriftelijk een voorstel inge diend, daartoe nog niet over te gaan, maar eerst te onderzoeken, in hoeverre het atmos ferisch lichtgas te Breukelen in gebruik, ook te Beverwijk zou kunnen voldoen. Naar men verneemt ligt het in de be doeling der Eegeering, op 1 October a. s. op 's Eijka Kweek- en Normaalscholen de lessen te doen beginnen, in zake den invloed van het gebruik van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam. Vermoedelijk zullen ook keeren medici met een deel dier taak worden belast, wat men zeker een uitnemenden maatregel mag noemen. Naar men verneemt hebben verscheiden Twentsche kasteleins besloten gedurende de feesten ter gelegenheid der inhuldiging geen sterke dranken, doch alleen bier en andere verfrissehingen te schenken. Van Urk wordt aan de „Zw.Ct." gemeld: Een drietal knapen van 7 en 8 jaar waagde het met een bootje de haven uit te roeien, om zich op zee door het uitwerpen van hoek want bezig te houden met het vangen van botjes. Na een tijdlang hiermee bezig geweest te zijn, zouden ze teruggaan, doch dat geiukte kun niet. Door den sterken stroom was ket hun onmogelijk de haven te bereiken en uit geput door het vele roeien dreven ze zeewaarts. Gelukkig werden ze opgemerkt door een oude vrouw, die den visseher H. Post op den toe stand der jongens opmerkzaam maakte. Deze begaf zich dadeigk naar zijn schuit, heeseh de zeilen, verliet de haven, en hoewel er zeer weinig wind was, mocht het hom toch geluk ken de kleine vissehers ta bereiken. Het bootje werd op sleeptouw genomen en met de opvarenden des avonds veilig in do haven gebracht. Een boertje te Nijensleek had van een loten-colporteur voor een Amsterdamsche firma die loten verkoopt op maaadelijksehe afbe taling om het den lieden gemakkelijk te maken, een buitenlandsch lot gekocht. De vorige week kwam de colporteur met een brief van de firma uit Amsterdam, en las den boer voor, dat er f 800 gevallen was op zpa summer, en dat die som, tegen ver goeding by vooruitbetaling van f 24.96, te innen was. De boer was daartoe echter niet terstond geneigd, maar over een paar dagen moest mynheer eens terug komen. Toen werd echter ontdekt, dat er geen prys was uitgekomen op hot nummer en dat de brief vermoedeiyk valsch was. De politie hsefc dea brief en het lot ia b8slag genomen en proces-verbaal opgemaakt. (Utr. Dgbl.) Hoe onze handel ia discrecliet komi Mon schrijft uit Schiedam aan het Vad.: Voor rekening van een reeder te Scheve- niagen werd 28 Juli te Schiedam per Eagelsch stoomschip „Brook" aangevoerd ongeveer 80 last Sshotsche hiring ia fusten. Een gedeelte daarvan werd te Schiedam in Hollandsche fusten overgepakt, en met het merk „Holland" er op naar Hamburg verzonden! Een ander deel zou eveneens als Hollandsebe haring naar Amerika worden verzonden maar de coE9uls.ir9 agent der Vereexigde Staten te Schiedam, intijds van dit bedrog onderrieht, moet geweigerd hebben de vereischte certifi caten af te geven, noodig om de haring als Hollandsche in Amerika te kunnen invoeren. Als bewys va» de onrustbarende toe neming van het aantal krankzinnigen moge dienen, dat de burgemeester van Koudekerk am de Eijn dezer dagen successievelijk aan 14 krankzinnigengestichten telegrapheerde of schreef om plaats voor een patiënt, en van de besturen van al die gestichten ten antwoord ontving, dat er wegens overbevolking geen plaats meer was. (Vad.) Den vreemden journalisten, die hier met da inhuldigingsfeesten komen, zal een karak teristiek uitstapje worden aangeboden, waaruit dat kan men a priori wel zeggen is de verslagen de ongerymdste gevolgtrekkingen voor ons Hollanders zullen gemaakt worden. Dr. A. Kuiper, voorzitter van het Neder- teadsch journalistencomité, heeft met den heer Calkoen, Burgemeester van Edam, eene be spreking gehouden over een bezGek aan Edam, Volendam en Marken. Met 70 h 80 boerenwageitjes zullen de be zoekers aan het station Edam - Kwadijk worden afgehaald en na bezichtiging der kaasstad naar Volendam gereden worden. Vandaar gaat het in botters naar Marken, om per boot naar Amsterdam terug te keeren. Stylisten. Bekend is een zinsnede uit de rede van een landbouwsproker: „Ik eindig met u het gebruik van goeden mest „warm op het hart" te drukken." Een keer zit in des trein tegenover een juffrouw, die hem bekend voorkomt. Maar hy „kan haar niet thuisbrengen." Soms in heel ernstige bladen treft men keel gekke zinnen aan. Een schreef: „Wilt ge den Augiasstal in ket buitenland opruimen? Goed, maar dan eerst den stal opgeruimd „in eigen boezem." De Koningin heeft het recht op het voeren van de navolgende titels: Koningin der Nederlanden; Prinses van Oranje Nassau; Gravin van Kitzenelbogen, Vianden, Dietz, Spiegelberg, Buren, Leerdam, Culemborg; Markgravin van VeereenVlissingen: Vrouwe en Baronnesse van Breda, Beilstein, de Stad Grave en landen van Ouyk, Liesveldt, Diest, Herstal, Cranendonek, Warneton, Noseray, St. Vlijt, Daehsburg, Polanen, Willemstadt, Niervaart, Steenbergen, IJselstein, Bredevoort, St. Maartensdyk, Geertruidenberg, Turnhout, Zevenbergen, de Hooge en Lige Zwaluwen ea Naaldwijk; Onafhankeiyke Vrouwe van Ameland; Erf burggravin van Antwerpen en BesafQon. Als laaisto spruit van den Ottoschen tak der Nassau's erft H. M. al de titels van hare voorvaderen, en ia vele voornoemde plaatsen via >t men nog oorkonden, geschenken en souve nirs van het geslacht der Nassau's. zy zullen ongetwyfeld welkom zjjn op de te houden Oranje-Nassau-tentoonstelliag. Prins Bismarck is Zaterdagavond tegen elf ure te „Fredrichsruh" overleden. Otto Eduard Leopold von Bismarck, de gewezen kanselier wiens naam langer in en buiten Buitsch- land zal voortleven als standbeelden en gedenk- teekenen te zjjner eere opgericht zullen bestaan, werd den len April 1815 te Schönhausen geboren. Kort na z(jn grooten; Britschen ambtgenoot Glad stone is dus ook deze grootsche figuur van het wereldtooneel verdwenen na een schat van liefde, eerbied, waardeering en bewondering geoogst te hebben van het volk voor welks grootheid cn welzijn hjj zjjn geheele reuzenenergie beschikbaar stelde. Be nationale Inschrijving in Spanje ten behoeve van de oorlogskosten heeft thans meer dan 25 millioen peseta's (1 peseta is 47' cent) opgeleverd. Be Regentes heeft bovenaan de ljjst geteekend voor een millioen. Alles verandering. Te Santiago is, zegt de „Herald," 24 Juli een stoomschip van Port Antonio aangekomen mettoeristen en lekkernijen voor het Amerlkaansche leger. Aan boord bevonden zich ook eenige speculanten, die omgaan met het plan om brouwerijen, ijsfabrieken en electrische trams op Cuba aan te leggen. Buitengewone hitte in Rusland. Terwijl we in West-Europa veel guur en regenachtig weer hebben gehad, heerscht er in Rusland een onverdraaglijke warmte. Op eenigen afstand van Moskou en in het Wolgagebied wijst de thermometer meer dan 50° R. aan. Het koren eu de haver zjjn verdord, menschen en dieren lijden zeer onder deze hitte, en de nacht brengt geen afkoeling, daar de warmte zich zóó aan alles heeft medegedeeld, dat het water zelfs 22' R. is. Stand van het graan in Rusland. Uit Kostoff a/d Bon wordt aan de „Reichsanzeiger" geschreven Sedert einde Juli heeft in dit gebied droge zomerhitte geheerscht, onderbroken door meerdere hevige onweders, die een welkome, hoewel korte afkoeling brachten. In denzelfden tjjd waaiden ook matige steppenwinden. Door het algemeen gunstige weder der laatste weken luiden de berichten over den stand van de graanvelden in het Bongebied en den noordelijken Kaukasus grootendeels hoopvol. In het Bongebied verwacht men een qualitatief bevredigende gerstoogst, ook rogge en tarwe stellen daar een meer dan middel- matigen oogst in 't vooruitzicht. In den noordelijken Kaukasus [wordt zoowel van zomer- als winter tarwe een mlddelmatigen oogst verwacht. Hoewel van lijnzaad de opbrengst door slechten groei eenigszlns zou zjjn verminderd, heeft men toch in Noord-Kaukasië uitzicht op een qualitatief be vredigende oogst. Be zwakke stemming vandc graanmarkt duurt in hoofdzaak voort. Alleen zjjn, door wat grootere vraag uit Buitschland voor rogge en gerst, de prijzen In den laatsten tjjd een weinig gestegen. Gerst is intnsschen weer op den vroegeren prijs teruggekeerd. Een echtpaar te Kopenbage zou zjjn zilveren bruiloft vieren. Be man, die thans 90 jaar telt, is een bekend musicus en zjjn 45-jarige vrouw moet vroeger een gevierde schoonheid zijn ge weest. Alle toebereidselen voor het feest waren gemaaktmaar tot aller verbazing schitterde de vrouw door afwezigheid. Be jubilaris was blijkbaar zeer opgewonden en verklaarde eindelijk, dat hjj zoo pas van zjjn vrouw bericht had ontvangen, dat zjj er met een 2S-jarige schilder, een vriend van zjjn oudsten zoon, van door was gegaan. Ter bevestiging van zjjn woorden liet hjj het volgende schrijven rondgaan: „Lieve mant „Wees

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2