N°. 1144. Zondag 14 Augustus. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland. Dit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs ptr 8 maanden Voor uk Bubo SO CU. Franse per peet door ge heel Nnnun 41 Cte. - Naar Amant* en andere landen met verheeging der gerte'e. AdvertentlSn vóór 19 nar op den dag der altgave. Prijs der Adoertentiln Van 1 tet S regale SO Cte. Iedere regel meer 6 Cte. Dreeto lettere en Vignettan werden naar plaaternimte berekend. BewQsnnmmers I Cte. per nammer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÏN worden angenomen bij de Uitgeven LANGEVELB BE ROOI!, Parkstraat, Bono or Tixel JACHT. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat bfl hem is ontvangen de navolgende kennisgeving De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 6 Augustus 1898 n°. 49; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 3 Sep tember 1898, met zonsopgang; b. dat de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 1 October 1898 met zonsopgang; c. dat de korte jacht dagelijks, met uitzonde ring van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 6 Augustus 1898. Be Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 12 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG, L.-B. ONVEILIGHEID VAARWATER. Be BURGEMEESTER van TEXEL, Gelezen den brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 8 Au gustus 1898, No. 16/8585, le Afd., Brengt ter algemeene kennis, dat onder dag- teekening van 4 Augustus 1898 No. 144 het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Torpedoterrein in het Sehulpengat. Zeegat van Texel. 3e District! .Volgens mededeeling van den Commissaris ,der loodsen te Amsterdam, dd. 2 Augustus].!., .zullen van 22 Augustus tot 1 October 1898, in ,het Sehulpengat, Zeegat van Texel, 3e District, .buiten het betonde vaarwater ter hoogte van .Kjjkduin, oefeningen plaats hebben in het leggen ,van ongeladen torpedo's. .Het onveilige terrein zal aan de N.-zijde .worden aangegeven door rood en zwart geblokte .stompe tonnen en aan de Z.-zijde door rood en .zwart geblokte spitse tonnen, alle voorzien van ,een staand kruis als topteeken. .(Zie Ned. krt. No 201.)" Texel, den 13 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, Coninck Westenbers, L.-B. TEXEL, 13 Augustus 1898. Ia eea onzer vorige nummers werd door oas vermeld, dit by het fanfarecorps het plu bestond eei boottochtje te makei naar eea der Zuiderzeeplaatsea, aider werd echter niets omtrent dit plin met zekerheid vernomen, en naar alle waarschyniykheid zal het wel, ten minste gedurende dit jaar, by het vormen van een plan biy ven en zal van de uitvoering er van wel niet komen. Verleden jaar werd iets dergeiyks vermeld van de vereeniging „Trinitas" en ook dit plan werd toen niet verwezenlijkt, dit jaar echter werd dat plan opnieuw besproken, en by ge noegzame deelneming zal het ook worden ten uitvoer gebracht. Naar wy vernemen zal voor dien tocht gebruik worden gemaakt van een nieuwe schoeneraak met stoomvermogen, die in den loop der volgende week de werf te Hoogezand zal verlaten eis dan zyn eerste reis zal doen. De heer N. W. Duinker, onze vroegere plaats genoot, zal er het bevel over voeren. Als doel van den tocht wordt Vlieland genoemd. Hoe dicht ook by ons eiland gelegen Is het aantal van hen, die, alhier woonachtig, daar nog nimmer een voet aan wal zetten, zeer groot. Velen brengen een bezoek aan Alkmaar, Amsterdam, Rotterdam of andere nog verder gelegen plaatsen, doch het zoo dicht by gelegen Vlieland bezoekt men niet, en de oorzaak er van is zeker niet ver te zoeken. Een reisje naar dat eiland behoort van hieruit nu eenmaal niet tot de gemakkeiykst en goedkoopste, terwyi de omstandigheid, dat men niet op denzelfden dag weer naar huis terug kan, ook menigeen terug houdt, thans echter nu men op goedkoope, gemakkeiyke wyze in de gelegenheid wordt gesteld er een bezoek aan te brengen, zonder gedwongen te zyn er te overnachten, terwijl zonder twyfel de tyd gedurende den overtocht nog wel zal worden gekort door het geven van eenige nummers muziek, zal zeker menigeen zich genoopt gevoelen van deze gelegenheid te profiteered Ten einde zeker te zpn het tochtje mede te kunnen maken, is het noodig zich vooraf van plaatsbewyzen te voorzien, daar siechts een beperkt aantal passagiers wordt toege laten, terwyi ook aangifte noodig is, opdat de ondernemers zullen kunnen besluiten of de tocht zal kunnen doorgaan. Het vertrek van Oudesehild is zoo gesteld, dat aan de Katholieken de gelegenheid wordt geboden eerst aldaar hun kerkeiyke plichten te vervullen. Brandklok, zoowel als omroeper verkon digde gistermiddag alhier, dat er brand was uitgebroken. Waar en wat er in brand was geraakt, was ook weldra bekend, en daar het brandende perceel, (zie onderstaand bericht van Oosterend), niet in de nabyheid er van of aan Den Burg zelf was gelegen, keerde menigeen weder kalm naar huis of naar zyn werkzaamheden terug, het aan anderen over latende voor de blussching te zorgen. Alleen de aanjager moest uitrukken, terwyi de daarby behoorende manschappen, die voor hun diensten worden betaald, de spuit moesten vergezellen of volgen. Een groot deel dier spuitgasten werd eerst te elf uur de vryheid gegeven weer naar huis terug te keeren, terwijl een tiental achter bleven om verder de wacht te houden. Enkel voor het oproepen dier manschappen was door middel van brandklok en omroeper het dorp in rep en roer gebracht. Eene andere wyze van oproeping dier manschappen is niet aangewezen, zoodat het zeker alleszins recht was het op deze wyze te doen, toch zou het misschien wel overweging verdienen in der- geiyke gevallen de spuitgasten op andere minder luidruchtige wyze te waarschuwen. Naar wij vernemen werd de firma Lietse Schumaker te Utrecht benoemd tot hof- fotograaf. Oudeschild, 12 Aug. Stemt een uitvaart altyd tot ernst, des te meer is dit nog het geval wanneer iemand in den bloei des levens den zynen ontvalt en grafwaarts wordt ge dragen. Zoo was het ook kier, toen onder algemeene deelneming het ljjk van den onlangs veron gelukten G. J. Duinker naar den doodenakker werd gevoerd. Schipper O. Wakker, van den Helderschen botter H. D. 8, vond het lyk naby de Zuider Haaks, vischte het op en bracht het onverwyid aan land. Voor deze daad van piëteit komt Wakker en zyn manschap zeker alle lof toe. Nadat de blazerschuit T. X. 23 voorts den doode van Helder had afgehaald, werd de ongelukkige jonge visscher hier ter aarde besteld. Van 9 tot en met 12 Aug. zyn van hier uitgevoerd: 393 schapen, 188 lammeren, 1 koe, 2 paarden, 1 veulen en 9 varkens. Waal, 12 Aug. Onze vroegere plaatsge- noote, Mej. G. Tol, thans oaderwyzeres te Santpoort, werd in geiyke betrekking benoemd te Beverwyk. Oostérend, 12 Aug. Heden werd de boeren hofstede „Hooge," op Molenbuurt in de asch gelegd. Hooibroei was oorzaak van den brand. Het kuis, eigendom van Mevrouw de Wed. P. Dyksen, te den Burg, was geassureerd; de inboedel, die grootendeels gered werd en het kooi, toebehoorenden aan den bewoner, den heer C. Koning Wz., waren niet verzekerd. Een belendend perceeltje kon door de hulp van den aanjager van den Burg gespaard blijven. Den Hoorn, 12 Aug. In de hedenavond gehouden vergadering van de commissie voor de aanstaande Kroningsfeesten werd besloten, de feesteiykheden alhier te houden op Don derdag 1 en Vrydag 2 September a. s. en den feestavond voor de jongelui op Zaterdag 8 September. Nog werd besloten, Dinsdagavond 8 uur eene vergadering te kouden van alle ingeze tenen. De Commissie wil dan mededeeling doen aan ken van hare plannen van feest viering. Met den directeur van Heldersch Harmonie- gezelschap zal in onderhandeling getreden worden over de levering van muziek. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1