Buitenland. Va* 25 Augustus af z»l iedsr *g«»t val politie aldaar iu bezie zija v;i eea plattegroid val de hoofdstad leu dieuste vaa de u.daar vertoeveide vreemdelinge*. Behalve de stra- tei ei grackte* zulle* kierop voorkomen de voornaamste kotels ea de bezienswaardigkedei. De leider vat het lager des Heils, „ge- leraal" Bootk, zal aidermaal Nederland be zoeken, ei wel 7.13 16 tot 23 Oetober a. s. Zaterdag reed de kaeekt van d9n land bouwer R. te Belliagwolde langs een stuk boekweit, toei hij et zijn beide paarden door een bijenzwerm werdei overvallen, die zoo duchtig te keer giugei, dat eea der paarden ter plaatse dooi bleef, terwijl de knecht met tallooze wondei overdekt lag. Oada»ks ket ongunstige weder is het op de badplaats Schiermonnikoog zeer druk. Hit dit jaar verbouwde, groote badhuis is vol kurgasteu, hoofdzakelijk Duitsckers. In het „dorp" zijn ook de hotels bazet, terwijl het getal gasten, dat bij particulieren verblijft, groot is. Van tijd tot tijd keeren melkknechten uit Duitsehland aaar Friesland terug. Over 't algemeen kingen zij over den kost, die daar op verre na zoo goed niet moet zijn als bij do Friesche boeren. Daarbij komt nog, dat zo ii Duitsehland dikwerf ongesteld zijs, omdat ze veel in heete stallen moeten ver koeren en weinig de buitenlucht genieten. Da loonei dalen ook in Duitsehland. Men schrijft uit den Bosch: Het bericht, omtrent „den zoek zijnden ouderwijzer", dat in de nieuwsbladen voor kwam, eiseht opheldering, want zoo heeft 't geval eene belachelijke zijde. Die onderwijzer dan solliciteerde va* Zutfen uit, vertrok intusschen dan 25an Juui van Zutfen naar 's-Bosch en den 12en Juli van 's-Bosch naar zijn tegenwoordige woonplaats, doeh gaf telkens vóó: zij a varirek zoowel te Zutfei als te 's-Bosch behoorlijk zijn nieuw adres af. Bij eenigen goeden wil ware hij dus zeer gemakkelijk te vilden geweest. Eenigen tijd geleden kwam te Edam, uit den Zuiderzee een pleiziervaartuig binnenvallen; de opvarenden vertrokken naar Amsterdam en lieteu het jacht onbeheerd achter. Zelfs de zeilen werden liet opgeborgen, die ii weer en wind bl9ven liggen. Sedert is niets meer van de bemanning bespeurd. Door de zorg der politie is ket vaartuig thans op eon veiligo plaats gebracht en de iiventaris geborgen. De heer A. Vorstorman vat Oijen, te Aardenburg, wijst er aogmaals op hoe de Belgische regeering de grenzen voor vee uit Nederland gesloten houdt, nog immer onder voorwendsel dat er in Nederland ziekte ondsr de beesten heorseht en dit niuttogenstaande alle ziekten reeds overwonnen zijn. Hg be sluit Nederland rest niets tegenover België dan middelen van weerwraak. Hoogo rechten op de voortbrengselen van Belgische industrie, welke ih Nederland worden ingevoerd, zullen de Belgische industrieelen nopen partij te kiezen tegen de boerenbonden, die op ket oogenblik den toestand beheerscken. Zonder dien maatregel zal bij alle onder handelingen de Nederlandscke regeering met een kluitje in 't riet worden gestuurd en de Nederlandscke veekweeker de dupe worden van Belgische: „ik-wil-wei, maar-'k-en-doe-'t-«iet De stakihg der timmerlieden te Amster dam, hoe treurig ook, heeft (als alles) ook haar vroolijken kant en kaar aardige incidenten. Een der werkendewerklui was door een paar stakers naar huis geëscorteerd, 's avonds, en één van hen zou voor de deur waken om na te gaan of de „onderkruipei" den volgen den morgen weer aan den arbeid zou gaan. Maar de natuur is sterker dan de leer es om vier uur in den vroegen morgen was onze vriend de schildwacht netjes voor het huis ingedommeld. De aider, die al uit de veereh was, zag Hom piepen ea wendolde langs hem heen zij» huib uit, naar z\jn werk. Toon de spion ontwaakte, zoowat tegen 'n uur of vijf, waande hij den ander natuurlek nog binnen en ging toen de vogel ook na vgven nog niet voor den dag kwam, aan het bureau der stakers rapporteeron dat de onderkruiper er blijkbaar genoeg van had en zij* neus niet buiten de deur had gestoken. Maar kort daarna werd op hetzelfde bureau door stakers, die de werken afliepen om te zien wie er bezig was, meege deeld dat de bewaakte al lang weer, al vsx vtjt uur af zijn dagtaak was begonnen I Tableau. Uit Drenthe wordt aan de „Tel." ge schreven Nog steeds vernemen wij luide klaagtonen over den treurigen toestand, waarin de bijen- houderij verkeert. Zoo verzekert ons een ervaren bijenhouder dat, wanneer er niet nog een paar by uitstek gunstige weken komen, de bijenhou ders niet het aantal kostbteu kunnen opzetten, dat zij in andere jaren gewoon zijn, terwijl de korven, die een meerder koniggewicht bekomen dan voor den winterkost noodig is, geheel zullen ontbreken. De honger heeft de gelederen der bijen zoodanig gedund, dat zij, ook al komt er nog gunstig weer, niet veel zullen kunnen doen. Een bijenhouder uit het Oldambt, die deze week twee wagenvrachten bijen op de heide in de gemeente Rolde bracht, vond by het afladen een dertigtal korven, waaruit alle leven zoo goed als geweken was. In geen jaren was de toestand zóo ongunstig en de bijenhouderij dis in Drenthe vroeger van zoo groote beteekenis was, krijgt dit jaar een geduchte» knak, zoodat wel alle pogingen om dit bedryf te doen herleven vruchteloos schijnen te zijn. In het „Weekblad voor Burgerlijke Ad ministratie" komt ee* eerste artikol voor met het opschrift: „Vrywilügers voor de militie in verband met den persooniyken dienstplicht." Daaruit blgkt reeds, dat dit blad het plan Coolen niet onwettig acht. De wettigheid van het middel, om vanwege en op kosten ook van belanghebbende of be langstellende ingezetenen, de militie in haar geheel (tot een maximum van 11,000 man per jaar), of voor hot aandeel van eene of meer gemeenten samen te doen stellen alleen uit vrijwilligers, kan o. i. niet op goede gronden worden betwist, zoolang de vigeerende militie- wet in het kier bedoeld opzicht geen verande ring heeft ondergaan. De Figaro beweert, dat Koningin Wil- helmina in het huwelijk zal treden met Prins Bernard Heinrieh van Saksen-Weimar. •e New-York Herald (Parysche uitgave) neemt dit bericht over, zet er een portret der Koningin met Friesche kap bij, vertelt dat de Prins thans logeert op Sofiijk (zeker Soestdyk), en geeft een korte levensbeschrijving van onze toekomstigen „Prins-consort". De bekendmaking van ket huweiyk' zal, zegt de Figaro, na de kroning geschieden. Scheveningen trok Zondag bgzonder veel bezoekers. De stoomtrom der H. IJ. S.-M. vervoerde o. a. 23200 personen, de Haagsche Tramwegmaatsehappy, (paarden en eleetrische tram), ruim 40900, de Staatsspoorstoomtram 18000, ongerekend nu nog het vervoer door omnibussen en particuliere vervoermiddelen. Het was zelfs aan het strand na zonsonder gang nog verbazend warm, wat ook wel kan blgken uit ket druk gebruik dat gemaakt werd van de verfrisschingsgelegeaheden, die op ket laatst vak sommige artikelen uitver kocht waren. ïen bewoner van het Spui te 's-Graven- hsge, die op zijn kamer de courant zat te lezen, werd plotseling opgeschrikt door vijf opeenvolgende schoten, die blijkbaar op hem gemunt schenen, Een der schoten ging door de vensterruiten, gelukkig zonder hem te treffen. Hy vluchtte en gaf der politie kennis van het voorgevallene. Op zyn aai wijzing stelde eek hoofdagent een onderzoek in, by een kastelein van een aan de overzgae van de gracht zijnd koffiehuis. Inderdaad werd bij dezen herbergier een revolver in beslag genomen, die toen zy aan den hoofdagent werd overhandigd, onverhoeds afging zonder iemand te raken. Het bedoelde koffiehuis, is hetzelfde perceel waar Maandag j.l. de inboedel kort ei klein werd geslagen, en waar meermalen vecht- partytjes voorvielen. De klager beweert dat uit het zolderraam van het kolfiehuis de schoten op hem gelost zyn. Er zyn echter geeh getuigen die zulks bevestigen. Luidens een telegram uit Washington aan de .Herald" heeft de Fransche gezant Carnbon Vrijdagmiddag om halfvier van de Spaansche regeermg onbeperkte volmacht ontvangen om het vredesprotocol te teekenen. Het vredesprotocol is daarna om 4 uren op het Witte Huis geteekend. Be minister van oorlog Alger heeft vervolgens alle militaire bevelhebbers per telegraaf daarvan in kennis gesteld en hun last gegeven de vijan delijkheden te staken. Men begint in Duitsehland algemeen te klagen over de verschrikkelijk hooge vleesch- prijzen, zoowei iD 't Oosten aan de Russische zijde ais in 't Westen aan den kant van Neder land, te Weljel en elders. Be regeering laat in haar organen betoogen, dat de stijging overal voorkomt, maar de bladen doen uitkomen hoe weinig steekhoudend deze bewering is. Thans hebben ook de slagers te Hamburg besloten een petitie te richten aan den Rijksdag, waarin wordt aangedrongen op het opheffen van de sluiting. Wel verwacht men ook van dit verzoek nog weinig, maar in ieder geval wordt zoodoende aangetoond, dat de klachten over de hooge vleeschprijzen algemeen zijn. Be stille klachten van den kleinen man hebben tot dusver tegenover het luid geschreeuw der agrariërs niet veel gehoor gevonden. Wellicht dat de thans overal opgaande stemmen wat verder doordringen en de regeering nopen de kwestie eens nauw gezet te overwegen. Voor hst gedenkteeken van Bismarck werd te Hamburg in den tijd van zes dagen eeu som bijeengebracht van 175,716 mark. Het op drie uren afstand van Brugge ge legen dorpje Aartrycke is ten prooi aan eene groote opschudding. Een 45 k 50 personen zijn daar, door het eten van vleesch van een kalf, dat bij een landbouwer afgekeurd voor de con sumptie, toch werd geslacht en uitgevent, ver giftigd. Zjj kregen brakingen en krampen, zóó hevig, dat sommigen langs den grond kropen of als waanzinnig te keer gingen. De meesten z(jn reeds buiten gevaar, doch voor het leven van anderen vreest men. Al de slachtoffers kregen zwarte vlekken op het lichaam. De justitie heoft de zaak in handen. De regeering van Lubeck heeft het uit reiken van aalmoezen aan bedelende landloopers strafbaar gesteld met een tot 30 mark stijgende boete, eventueel hechtenis. Ook in Sleeswtjk werd voor korton tyd dergelijke verordening uitgevaardigd, doch vernietigd op grond van vr\je beschikking over den persoonlijken eigendom. De Noord-Italiaansche provincies Mantua, Parma, Bologna, Ravenna en Treviso zjjn door zware onweders met hagelbuien en storm bezocht. Uitgestrekte landerijen z(jn verwoest, boomen ontworteld en daken afgelicht. De schade door den hagel is bijzonder groot. Weder een nieuw goudland ontdekt! Uit Kalgoorlie in West-Australfë wordt gemeld dat in de nabijheid van Kanowna een klomp goud van 95 Eng. ponden is gevonden. Dui zenden gelukzoekers zijn naar Kanowna ver trokken. Naar men thans beweert zou de Ameri- kaansche millionairszoon Leiter volstrekt niet geruïneerd wezen door zijn veelbesproken graan- speculatiën. Hjj liet, zoo zegt men nu, zelf het gerucht daaromtrent uitstrooien, omdat het zoo in zyn kraam te pas kwam en om van de vele aanvragen om geld af te wezen, waarmee hy na de eerste berichten van zyn groote winsten werd overstelpt. Leiter, zoo verzekert men ten slotte, treedt eerlang in het huweiyk met een Amerikaanschs dame en brengt dan 90 millioen gulden mee. Gtonoeg óm een huishouden te durven opzetten.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2