N°. 1146. Zondag 21 Augustus. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. DM Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. per 8 maanden Voor in Bubo SO Ots. Franss per pest door go- hool Nnnun 41 Cto. - Naar Awn» on andoro landen mot vorheoging dor porto's. Advortenti5a vóAr II nar op den dag der altgave, Prije der Adserteniiin Van 1 tot B rogols 10 Ots. laders rogol moor Ots. erooto lettors en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Ots. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVIRTENTlEN worde tomen bij de Uitgtven LANGEVELB k BI ROOI!, Parkstraat, Bono or T«xel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zak-inktkokerije, gevonden in de Weverstraat, een sweep, gevonden op den Koogerweg. een zilveren ringetje, gevonden in het Park, een gouden oorknopje met rooden steen, gevonden op den Schiiderweg, een kinder bal, gevonden in de Molenstraat en een wit katoenen zak, inhoudende een witte zakdoek, gevonden op het land van den Heer Koorn nabfi den Burg. TEXEL, 17 Augustus 1898. Met zekerheid kan thans worden ver meld, dat de feestelijkheden alhier zullen plaats hebben op 1 en 2 September a. s. Voor de Donderdag j.l. ten Raadhuize gehouden aanbesteding van brandstoffen voor de O. L. Seholen in deze Gemeente en voor het Raadhuis was ingeschreven door 5 personen aamelijk voor pereeel I door de heeren P. Vos voor f 74.20s, D. Koning voor f 68, Aris Wuis voor f 67,78* en K. G. Brouwer voor f 75, allen te Oudeschild. Voor perceel II door de heeren P. J. Brui* te den Burg voor f211.85, D. Koning voor f 215.50, P. Vos voor f201,73* en Aris Wuis voor f 208.87. Voor pereeel III door de heeren P. J. Bruin voor f 110, D. Koning voor f 109.28, P. Vos voor f 112,36, Aris Wuis voor f 108,73*. Voor pereeel IV door de heeren P. J. Bruin voor f 124, D. Koiing voor f 116.46, P. Vos voor f 113,41 en Aris Wuis voor f 111.62*. Voor de pereeelen II, III, en IV werd inge sehreven door de heer K. G. Brouwer voor f 425. Pereeel I is brandstof voor het Raadhuis. Perceel II is brandstof voor de scholen te den Burg, de Koog en de Waal. Perceel III is brandstof voor de scholen te lea Hoorn, Oosterend en Oudeschild. Perceel IV. is brandstof voor de scholen in Eierlaud en Oost. Aan deze inschrijvers werd de levering gegund. Waal, 17 Aug. Tot onderwijzer aan de ipenbare school te Hensbroek (N.-H.) is met ■gang van 1 September a. s. benoemd onze ilaatsgenoot, de Heer Jb. Raven. Oudeschild, 20 Aug. Van 17 tot en met >9 Aug. zijn van bier verzonden337 schapen, 206 lammeren, 8 koeien, 2 paarden en 7 varkens. Het oorspronkelijk plan voor den optocht, tijdens de kroningsfeesten hier te houden, heeft eene wijziging ondergaan. Tengevolge van tegenspoed in het tijdig bekomen van costumes, wordt een nieuwe historische groep aan den •toet toegevoegd ei wel met de bepaling, dat deze groep het eerste deel van den optocht zal uitmaken. Vele handen zij* thans bezig om voor het gereedmaken van alles te zorgen. De commissie is in onderdeelen gesplitst en aan elke onder- afdeeling is hare bijzondere taak opgedragen. De minister van oorlog, het wenschelijk achtende, dat op 6 September a. s., zijnde de dag der plechtige Inhuldiging van H. M. de Koningin, bij het leger geen gewone diensten worden verricht, heeft bepaald, dat voor dien dag de diensten moeten worden geregeld als op Zon- en Feestdagen, en dat de tenue moet worden bepaald, zooals in die dagen in de verschillende garnizoenen gebruikelijk is. Voorts is het 's ministers verlangen, dat op voormelden dag op de kazernegebouwen de Nederlandsche vlag worde geheschen. De firma M. J. H. Kessels, Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten te Tilburg, zendt aan elke Zangvereeniging (Gemengd Koor of Mannenkoor) op aanvrage door den President of Directeur dezer gezelschappen gratis en franco een exemplaar van „Vorstinne van Nassauwe", Vierstemming koor (met Piano begeleiding ad lib.) bewerkt naar het „Oude Wilhelmus" door F. J. Schweinsborg. 't Is een schoon koor nummer, met welker uitvoering elke Zang vereeniging bij de a. s. Kroningsfeesten succes zal behalen, 't Zelfde koor wordt mede op aanvrage aan alle Hoofden van Scholen, Pen sionaten, Colleges enz. eveneens gratis gezonden, bewerkt voor 2 kinderstemmen (met Piano begeleiding ad lib.) Verder zendt gemelde firma ook op aanvrage, gratis aan ieder pianist (of pianiste) „Feestklanken," een schoone fan tasie voor Piano over Nederlandsche Volks liederen. De muziek, waarvan ons een exemplaar is toegezonden, ziet er keurig uit. Zeispraehtig gedrukt met schoon Titelblad, waarop het portret van H. M. Koningin Wilhelmina. De gratis-toezending geschiedt tot 31 Aug. e. k., men verzuime niet er gebruik van te maken. Ook een voordeeltje uit de kermis gekloptl Nu (dit jaar de standplaatsen op de kermis te Haarlem zfjn verpacht, is de opbrengst ongeveer f 8000 geweest. Verleden jaar, zonder verpachting, was de opbrengst f 3486.27. Uit Hunsingoo meldt men, dat de hitte der laatste dagen zóó sterk was, dat sommigen, op het land werkzaam, den arbeid moesten staken. Te Garnwerd is er een bezweken en te Warfhuizen geschiedde desgelijks met een ziehter. Te Keeken bij Millingen is dinsdagmiddag een 70-jarig arbeiner dood b(j den weg gevonden met de zeis naast zich. Waarschijnlijk is de man overleden aan zonnesteek, althans hij had den heelen morgen gemaaid. Door het toenemend gebruik van kunst meststoffen op de Friesche zandgronden onder vinden de Friesche kleiboeren schade. Dc Friesche kleiboeren hebben nl. elk jur veel stalmest over, dien zij dan verkoopen aan de veehouders op den minder vruchtbaren zand grond. Door het gebruik der kunstmeststoffen hebben die veehouders op den zandgrond nu niet zooveel stalmest meer noodig; de vraag wordt minder en de prijs daalt daardoor. Da meeste stalmest wordt nu verzonden naar Holland, vooral naar de omstreken van Haarlem en Leiden, ten behoeve van bloemisterijen en warmoezerijen. Bij den heer Beider, te Rheden, komt sinds een dag of veertien een ooievaar eiken avond op bezoek, aangelokt door een paar kikvorschen, die de heer B. hem toewerpt. De vogel is thans zoo „eigen," dat hij de kikvorsehen uit de hand van den heer B. opeet. Over de staking der timmerlieden te Amsterdam schrijft de „Tel." het volgende De arbeid is hedenmorgen op alle werken hervat. Overal ziet men de timmerlieden weer druk bezig, alsof zij de schade wilden inhalen, ondanks de tropische hitte. Doch ook vele werklieden staan moedeloos voor het karwei, waaraan zij voor eenige weken nog in staat waren brood voor hun gezin te verdienen. De redenen zijn hiervan tweeërlei. Teen Zaterdag besloten werd om de staking door te voeren, waren er toch reeds een massa werk lieden, die begrepen dat de strijd onvermijdelijk verloren was. Het werd daarom Maandagmorgen ofschoon de staking nog niet officieel opgehevei was, een algemeen sauve qui peut. By tien tallen trok men weer aan den arbeid. Toen de besturen dit zagen, belegden zjj, om te voorkomen dat aan de werklieden, die bleven staken, geheel en al de pas zou worden afge sneden om weer werk te krijgen, reeds Maan dagmiddag eene vergadering, waar, zooals men weet, tot ophefficg der staking besloten werd. Toen de uitslag bekend werd, was het een gedraaf van belang naar de werkgevers om weer werk te vragen. Velen kregen werk, doch velen ook niet, omdat zij, die des morgens zich waren komen aanbieden, waren aangenomen. Dit is de eene reden. De andere is,dat er patroons ayn, die werklieden, welke jaren by ken in dienst geweest ztjn en nu gestaakt hebben, niet weder in dienst willen nemen. Gelukkig zijn dit echter uitzonderingen en hebben de meeste patroons de timmerlieden weer aan het werk laten gun, doende alsof er niets gebeurd was. Dezer dagen zoo wordt un de „N. R. Ct." medegedeeld is een Ned. Herv. predikant, uit Noord-Holland, wegenB verre- gunde dronkenschap door de Amsterdamse!» politie in bewaring gebracht un een der poütiebureelen. De geweerfabriek in Steyr is door het uitdeelen vu gefingeerde dividenden in moeie- ïykkeid gerukt, ten gevolge wurvu een der directeuren ontslagen is. By die gelegenheid is ook uitgekomen dat de fabriek by de levering der Holludsehe geweren 800,000 fi. verloren heeft. (N. R, Otj TESELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1