Buitenland, Ingezonden Stukken. Ned. Qerv. Gem. i» oogeasehouw genomen, waarna een tocht gemaakt werd naar de Oostkaap, vanwaar men weder naardekaven is vertrokken. Z. E. keeft ziek iangdurig en hartelijk onderkonden met den oud-strijder P. Vermeulen, waarmede men alkier algemeen bijzonder was ingenomen. Van bgna alle wouingen wapperde het Va- derlandsehe dundoek. Oudeschild, 27 Aug. Van 20 tot es met 25 Aug. zija vaa hier uitgevoerd603 sehapea, 471 lammeren, 6 koeien, 10 varkens es 8 kalveren. Ondanks alle teleurstellingen waarmede ook kier de feestcommissie keeft te worstelen, wordt met ijver en toewijding voortgewerkt, om zoo mogelijk alles tijdig gereed te doen zijn. De optoekt zal uit zeven groepen zijn sa mengesteld, die met elkaar een doel beoogen n.l.; kulde te brenges aan Koningin Wilhelmisa. Deze kulde wordt voorgesteld uit te gaan van Nederland en de Koloniën is het algemeen, doek van Texel in het bijzonder. Om die reden zal de Texelsehe groep wel de meeste personen bevatten. Moge nu maar ieder zijn best doen, om met dezen optoekt die van voorheen te overtreffen 1 In een Oelderseke gemeente werd dezer dagen afgekondigd, dat ziek liefhebbers voor ket bloemeseorset moesten aanmelden! Men schrijft uit Roermond aan de „Tel.": Sedert verschillende avonden is over de be woners van osze stad een ware plaag van de z.g. „eennaehtsvlindertjes" nedergedaald. Zoo dra de lampen ontstoken zija en de vensters een oogenblik geopend, fladderen zij bij duizenden door de kamers. Vooral de bewoners langs de Roer en de Maas hebben hiervan veel te lijden. Onder enkele lantaarns aan de Gasfabriek kan men ze 's morgens 8 a 4 centimeters dik zien liggen. Ouden van jaren herinneren zich niet zulk een massa vaa die vlindertjes te hebben waar genomen. Men veronderstelt, dat het een gevolg is van de tropische hitte welke in den iaatsten tijd gekeerscht heeft. Daar de temperatuur thans aanmerkelijk ge daald is, koopt men van deze lastige bezoekers zoo spoedig mogelijk bevrijd te wordon. Voor de liefhebbers! Op den Dam te Amsterdam is nog te huur één openslaand rum, breed 98 c.M., om te zien: intocht, (komst op balkon), optocht, inhuldigingsstoet (komst op balkoB), aubade. Het is uitmuntend voor personen, die op aangename wijze alles op een eenig punt zien willen. De prijs is maar f 450. mej. Vorstman, aan den Sehotersingel te Haarlem, kwam een als heer gekleed persoon, die voorgaf kandelaar te zijn in antiquiteiten. Op zijn vraag of zij het een en ander te verkoopen had, kreeg hij een ontkennend antwoord. Op een tafeltje evenwel stond een kerkboek met kostbaar gouden slot en zonder iets te vragen of te zeggen, scheurde hij de sloten er af en stak die in zija zak en legde een bankbiljet van f 25 op tafel. Hoewel mej. Vorstman protesteerde en verklaarde ket beslag niet te hebben willen verkoopen, kreeg zij ket niet terug en is de onbekende koopman er mede heengegaan. Zjn signalement is als volgtleeftijd 30 a 85 jaar, middelmatig lang, blond kaar, kort geknipt, van voren een weinig kaalhoofdig, blauwe oogen, kleine neus, groote blonde knevel en als keer gekleed, dragende een bril. De politie heeft proces-verbaal van het ge beurde opgemaakt en doet onderzoek naar zijn verbluf. Eenige politieagenten te 's-Gravenhage oefenen zich in het wielrijdenzoodra zij een voldoende bedrevenheid in het fietsen hebben gekregen, zullen zij speciaal belast worden met den dienst in de buitenwijken. Ook te Scheveningen zullen fietsende agenten van politie geplaatst worden. De „Gouden Koets," het geschenk van het Amsterdamsche volk aan H.M. de Koningin, heeft ongeveer f 70,000 gekost. (R. Nbl.) Men schrijft aan het „Vaderland": De Belgische Minister van Landbouw heeft een zonderling besluit genomen. Op verzoek van vele grensbewoners heeft hg n.l. besloten om 't gesmokkelde vee, na keuring, levend te verkoopen, in plaats van, zooals nu het geval was, het te laten slachten. Alzoo kan door deze bepaling gesmokkeld Hollandsch vee gebruikt worden voor fokvee, doch behoorlijk ingevoerd vee, hiervan wil de Minister niet hooren, dat brengt de besmetting. Is dat nu geen onwil van de Belgische Regeering of De celwagen als huweiykskoets Een eigenaardige huwelijksplechtigheid had te Amsterdam plaats. Zekere H., die eenigen tjjd geleden veroordeeld was tot ket ondergum va* gevangenisstraf, was véor veertien dage* aangeteekend. Nu wilde ket toeval dat me* den bruidegom juist i* de bruidsdagen kwam weghale* tot het ondergaan van die hechtenis. Om nu toch de trouwplechtigheid door te laten gaan werd besloten, dat H. uit de gevangenis naar het stadhuis zou gebracht worden es na de plechtigheid weer naar de Weteringschans zou vertrekkea. Ea zoo kwam 'fc dat Woens dagmorgen de measehea, die aaar het trouwen kekea, verrast werden door het aankomen va® den celwagen. Bij aankomst werd hij door zfta bruidje op gewacht, samen togen zij naar dea ambtenaar van den Burgerlpkea Stand ea na de voltrekking van het huwelijk stapte de pas getrouwde man weer ia de aieuwerwetsehe trouwksets! De kronings-artikelen-manie vindt zeker ook al haar slachtoffers onder onze lieve jeugd. Eergistermiddag om twee uur ongeveer komt een jongen met een triomfantelijk: gezicht uit een manufactuurwinkel, met eennieuwgekochte zwembroek in de hand. Drie dreumessen wachten hem. En de jongste vaa het viertal, een kleuter vaa een jaar of zes, komst nieuws gierig kijken es vraagt vol bewondering: „Staat de Koningin a'r ook achter op?" (Historisch.) („N. v. h. N»") Omtrent de avonturen van Jaap Eden in het land van den dollar meldt men: Ten einde hen, die lust mochten gevoelen, te eeniger tfjd den Oceaan over te steken, op de hoogte te stellen van de manieren der Yankees, verhaalt Jaap Eden het volgende aan de .Rad- Welt" Toen Jaap te Buffalo arriveerde voor een wed strijd, waren zjjn beide race-machines en ook de karretjes van zyn collega's, Gougoltz en Lamber- jack spoorloos verdwenen. Bij onderzoek bleek later dat de heer Wilson, de vertegenwoordiger der Morgand-Company, met welke maatschappij Eden gecontracteerd had, de machines naar de bank van leening had geëxploiteerd om de reis kosten voor de wielrenners te kunnen betalenI! Eerst 14 dagen later kregen zy met veel moeite hun machines terug. Acht weken daarna werd de kist, waarin Jaaps race-karren waren verpakt, door een sneltrein verbrijzeld, zoodat de .Vlie gende Hollander" het geheele verdere seizoen op een toermachine moest rijden. By een wedstrijd om het kwartmiJlkampioenschap plaatsten de scheidsrechters Jaap als vijfde aankomende en den neger Taylor als eerste. Eerst toen de zwarte hiertegen zelf met nadruk protesteerde en eerljjk en ruiterlijk verklaarde, dat Jaap ge wonnen had, werd hem eindelijk de tweede plaats toegekend! Den prijs, ten bedrage van f 120, heeft hjj echter nooit te zien gekregen. Te New-York moest hij ter voldoening van de hotelrekening over Johnson en Tom Eek ongeveer f 60 voorschieten, van welk bedrag hjj evenmin ooit een cent terugkreeg, want toen hij het geld later te Philadelphia van de Morgand Company weerom vroeg, werd de betaling eenvoudig ge weigerd. Zoo kwam het, dat Jaap op zjjn Ame- rikaanache reis in het geheel ongeveer f 1800 toegelegd heeft. Voor de tweede maal zal h(j dus wel voorzichtiger zjjn! Het einde van de werkstaking in de kolen mijnen in Zuid-Wales wordt als een feit beschouwd. De arbeiders moeten hun eischen laten vallen en 't werk op de oude voorwaarden hervatten. De staking heeft 5 maanden geduurd en tot nog toe 6 millioen gulden gekost aan ultkeerlngen aan de stakers. Met Portorico hebben de Amerikanen ook den opstand op dit eiland van de Spanjaarden overgenomen. De rebellen gaan nog steeds voort hun woede aan hun voormalige overheerschers te koelen. Vrijdag plunderden z(j de stad Coto en staken haar in brand, alle eigendommen der Spanjaarden werden vernield en dezen moesten zelf een wijkplaats in de nabjjzynde bosschen zoeken. Bijna eiken dag komen bij het Ameri kaan sche hoofdkwartier berichten in van dergelijke aanvallen. De aanvoerder der bezettingstroepen besloot desnoods met geweld een eind te maken aan deze wandaden. De regeering der Vereenigde Staten is na 23 jaren arbeidena gereed gekomen met het officieel verslag van den burgeroorlog. Dit om vangrijk werk telt 111 deelen met meer dan 118,000 bladzijden. Den atlas met 178 speciaal voor dit doel geteekende kaarten is er bijgevoegd. Te Rome houden de bladen zich bezig met den dood van een 22-jarige Engelsche, Eleonore Beochelt genaamd. Haar lijk werd in de nabijheid van Sorrent aan het strand onder een overhangende rots gevonden. Zjj was met haar echtgenoot van Sorrent uit, waar z(J sedert 1 Juli vertoefden, zjj waren op hun huwelijks reis een ritje per wagen gaan doen. De echtgenoot werd gevangen genomen, doch tegen een borgstelling vrijgelaten. De doode had haar leven voor 250,000 fr. verzekerd. Uit Hammerfest komt het bericht, dat alle nasporingen van de expeditie-Oemar op Spits bergen, om iets van Andrée te ontdekken, vruchte loos zijn gebleven. De gevallen van zonnesteek zijn dezer dagen te Londen zeer talrijk geweest. Een journalist heeft een van de doctoren, die aan een gasthuis er vele behandeld had, gevraagd, wat toen doen moest, om van zonnesteek vrij te blijven. Be docter antwoordde, dat er onder al de gevallen die hy behandeld had, geen enkele dame was geweest. De heeren moesten bij de warmte zich niet geneeren hun regenscherm op te zetten. Dat was het middel, waarmede de dames zich vrijwaarden. En verder niet den hoed van het hoofd nemen. Een wielrijder, die twee jaren geleden Weenen verlaten heeft om per rijwiel een ries om de wereld te doen, is teruggekeerd. Hij wedde om 10,000 florijnen, dat hy in dien tyd de wereld rond zou ryden en won zyn wedden schap. Hy had geen vermeldenswaardige ont moetingen alleen werd hy op reis door Indië met een l&ns aan den arm gewond. By de legeroefeningen in het Hongaarsche comitaat Arad is een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan echter de omvang nog niet juist bekend is. Er is een brug, die door de genie over de rivier de Ternes was geslagen, ingestort, toen de infanterie er over trok. Volgens sommige berichten zyn zeven soldaten omgekomen, volgens andere niet minder dan tachtig. In ce stad Luban, in het Russische gouver nement Minsk, zyn 260 huizen in de asch gelegd. Verschelden personen hebben den dood in de vlammen gevonden. Met buitengewone geestdrift begroet men te Luik in de Medische wereld een merkwaardig goed geslaagde operatie, waartoe drie jonge doc toren, by afwezigheid van de voornaamste medische mannen van gezag aan de Luiksche Universiteit hebben durven besluiten. Het gold een zeer begaafden jongen man, die, zonder dat men de reden had kunnen ontdekken, in den Iaatsten tyd het gebruik zijner geestvermogens verloren had en tot een staat van kindsheid en volslagen versuftheid vervallen was. Het trepaneeren was zonder resultaat beproefd. Onze drie genees- heeren of chirurgen kwamen tot de conclusie, dat een abces in de hersnen de oorzaak moest zijn. Zoo deze diagnose juist was, kwam 't er bovendien nog op aan, met het lancet de juiste plaats te treffen. Hun waagstuk werd met goed gevolg bekroond. De prik van het lancet werd gevolgd door een groote ontlasting van etter en de patiënt bleek ras geheel genezen. Een der gewichtigste en voordeeligste handels- en exportartikelen in het zuiden van Europa, voornameiyk in Italië, is de sneeuw. Sicilië is de plaats vanwaar dit koele artikel naar alle plaatsen van Italië en naar vele eilanden van de Middellandsche Zee verzonden wordt. De sneeuw, die gedurende den winter ingezameld wordt in berg- en aardholen, wordt gedurende den zomer met een aschlaag van de warme lucht afgescheiden, 's Nachts wordt ze verpakt in manden, welke door muilezels naar de kust worden gevoerd, om verscheept te worden. Van den armste tot den rykste gebruiken 's zomers alle Italianen hun glaasje sneeuw en de arme die tusschen een goed middageten en een glas „agua gelata" kiezen moest, zou zyn eten laten staan en zich aan den verkoelenden drank ver kwikken. Een pond sneeuw kost ongeveer 10 a 15 centesime. Een „sneeuwnood" wordt in Italië byna even gevreesd als een hongersnood en zou allicht, even als de laatste, tot een opstand aanleiding geven. Te Herzheim, in de Pfalz, is de bliksem ingeslsgen in een woning, waar bruiloft werd gevierd. De bruid, een jonge dochter van 23 jaren, werd gedood. Hetzelfde lot trof een der gasten; de bruidegom werd zwaar gewond en de andere gasten kwamen met den schrik vry. Een zekere Sacek van Praag moet een be- langryke uitvinding hebben gedaan, n.l. een electrisch toestel voor spoorwegen, dat door het luiden van een schel aan de locomotief waar schuwt wanneer er gevaar dreigt van een voor- gaanden of een naderenden trein. De nieuwe vinding maakt het zien naar de signalon onder het ryden onnoodlg. Volgens de .Daily Chronicle" wordt het toestelletje byzonder geprezen door vakmannen en bovendien zyn de kosten van aanleg en onderhoud niet hoog. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Eoofd-opstellsr Texel gast vooruit I dit was den indruk, dien ik o.a. onlangs kreeg toen ik. van een wandeliDg naar de Hoogte, in het terugkeeren de .Keet," nu reeds sinds j aren herdoopt in Café Burgiicht", voorbijgaande daar een aardig gezang van jongens en meisjes, begeleid door eene harmonica, hoordé, dat klonk heel lief in de verte, ik heb er zelfs een tijdlang naar staan luisteren; vroeger ben ik in diszelfde keet wel eens getuige geweest, dat z{j een tooneel van woestheid en brooddronkenheid opleverde, den zelfden gunstiger indruk kreeg ik, toen ik Donderdag den optocht zag, voor den Burgemeester, eenvoudig en sierlijkde cavaliers waren netjes en uniform gekleed, de paarden goed doorvoed en wel opgetuigd, een aardig muziekcorps en een reeks nette rijtuigen/ later het feest op de Groeneplaats weer, opgeluisterd met muziek, de „Lindeboom" in feestdosch, waarvoor de Heer Brnyn kosten noch moeite gespaard had, werkelijk Texel gaat vooruit/ en ik ben zeker, dat de Heeren Commissaris en Burgemeester beiden ook een gunstigen indruk van Texel ontvangen hebbeD; maar wat zullen die Heeren nu denken van dat avond- publiek 7 nu ja, gelukkig maar van een heel klein deel van dat avondpubliek. maar dat heel klein deeltje heeft zich dan ook ferm geweerd; wel foei/ begrijpen nu die jongens niet, dat gefluit en geschreeuw nimmer blijken kunnen it)n van huldebetoon 7 Ik had gewild, dat daar voldoende politiemacht fESÊifl!? «e opgeschoten leden ygü fa cekstraat-sowéteiien, m»t hunne voetzoekers

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2