dar Groeneplaats afgeloopen, en werd ket feest verder aog eenige urea voortgezet ia de ver schillende dauslokalea die alle voor die gele- genkeid waren versierd. Was men Donderdag ia groote getale naar den Burg gestroomd, ook gisteren ontbrak ket zeker geenszins aan belangstelling. Vooral voor kinderen en ouders was het zeker een waar genot deel te kunnen nemen aan de verschillende spelletjes, enz., die werd uitge voerd, ot voor laatstgenoemde om die vroolijke kinderschaar bezig te zien. Met lust en ernst werd gestreden ter verkrijging van een min of meer schoonen prijs, terwijl ieder bij het prijsvisschentoch nog een kleiH prijsje verkreeg. Zooals reeds door ons in een vorig nummer werd vermeld, was de chocolade gratis geleverd door de firma Van Houten Zoon te Weesp, terwijl de benoodigde koeken, beschuitjes, enz. waren geleverd door verschillende bakkers alhier. De optocht, die met de kinderen door het dorp werd gemaakt naar en van het feest terrein had veel bekijks. Bij „bekkenslag" werd d8S namiddags den volke bekend gemaakt, dat 's middags 6 uur de cantate nog eens zou worden uitgevoerd, terwijl een optocht van de Hoogerstraat, waarin de verschillende vakken in die buurt uitgeoefend, werden voorgesteld, roHdging. Ook nu ontbrak het de zangeressen en zangers der cantate niet aan een aandaehtig en belangstellend gehoor. Ofschoon het weder naar veler oordeel minder geschikt er voor was, werd toch des avonds de optocht bg fakellieht nog gehouden. Was hij bij daglicht waarlijk schoon te noemen, bij fakkellicht en vooral bij bengaalsch vuur, was hg dit, naar veler oordeel, vooral niet minder. Jammer dat tengevolge van den harden wind de verlichting der Groeneplaats en van verschillende straten niet kon door gaan. Naar men beweert hesft men die ver lichting nu uitgesteld tot den inhuldigingsdag. Omstreeks half 10 werd de stoet op de Groeneplaats ontbonden en was de taak van de feestcommissie en niet te vergeten van ons kranig fanfarecorps geëindigd. Ook nu bleven velen nog langen tgd vertoeven in de verschillende danslokslen. Het feest is hier weder achter den rug en voor zoover ons bekend, word de orde geen oogenblik verstoord, wel bleek het heden, dat niet ieder evengoed weet, wat een net mensGh betaamt, want verschillende buurtversieringen bleken niet weinig te zijn vernield. Een tweetal bewoners van de Molenstraat, die gistermorgen bezig waren met het gereed maken der lampions van de eerepoort, hadden het ongeluk daarbij met de dubbele ladder om te vallen. Esn van hen had zich zoo bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men ons verzekert, is het geval gelukkig niet zoo ernstig, als het zich eerst list aanzien, een paar weken zouden er evenwel toch nog wel mee heengaai, voor de jongeling weer zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. - Gisteren werd bekend gemaakt, dat heden om twee uur ons dorp zou worden bezocht door den optocht van den Hoorn, terwgl heden werd bekend gemaakt, dat dit niet zou doorgaan. Oüdeschild, SI Aug. Op waardige wijze vin gen hier heden de feeateljjkheden aan, dooreene godsdienstoefening in de beide kerken. Daarna waren de feesten voor de kinderen aan de orde. Het stormachtig herfstweer deed meer afbreuk aan de versiering hier en daar, dan aan de opge wekte stemming der jeugd. Met vlaggen en vaandels, onder het lustig gezang van liederen, die ter eere der jarige Koningin werden aange heven, trok het jonge volkje naar het terrein der bewaarschool. De commissie, die zich uitmuntend van hare taak had gekweten, wist de feestvie rende jeugd prettig bezig te houden, waarin zij flink werd bijgestaan door de onderwijzeressen aan de bewaarschool en andere goede krachten. Vele jonge meisjes, die zich dagen achtereen met het maken van kunstbloemen hadden bezig gehouden, stonden de vrucht van haar arbeid aan de versieringscommissie af, die 't zeer vol- handig had, doch niettemin veel tot stand wist te brengen. De ingezetenen schenen verder te wedijveren in het aanbrengen van aardige, dikwijls smaak volle versieringen. Door particulieren werden eerepoorten opgericht, die zeker gezien mogen worden, 's Avonds werd het feest door de jon gelieden in de herberg gevierd, terwijl de feest commissie verder de optocht ging regelen. 2 September. Gelukkig was het weer veel beter. Lustig wapperden allerwege de vlaggen. Te ruim acht uur ging de oude tamboer Ubas, die reeds bij den optocht van 1872 dienst deed, met zfln trom rond, om de deelnemers aan den optocht bijeen te roepen. Spoedig was alles op het terrein bijeen en werd de stoet aan de haven opgesteld. De kranige kommandant, de Heer C. C. Backer, die zfjne sporen als zoodanig reeds lang verdiend heeft, toonde zich ook nu weer de rechte man op de rechte plaats. Trouw stond hemde (eestcommissie, met den onvermoeiden secretaris, de Heer Kroon, ter zijde, terwijl ieder der deelnemers, zoowel vrouwelijke als mannelijke, flink meewerkten om een voor beeldige orde te handhaven. De keurige stoet vormde een mooi geheel. Op enkele punten werd halt gehouden en een lied aangeheven, dat goed klonk en getuigde van den geestdrift, die de deelnemers aan den optocht bezielde. Aardig was het dat ook zeer bejaarde personen aan den optocht wilden deelnemen, waaronder de meer dan zeventigjarige van der Sterre en de nestor onzer schippers, de Heer Dito, die lang zamerhand de tachtig nadert. Te ongeveer 4 uur keerde de stoet van den Burg terug, wel wat vermoeid, doch in opgewekte, prettige stemming. Zjj die aan de voorbereiding en uitvoering meewerkten, hebben alle eer vanhunwerkj Niet minder kan dit worden getuigd van de commissie, welke met de verlichting belast was, zoomede die, aan wier zorgen de regeling en uitvoering van de gondelvaart was opgedragen. Ook zij kweet zich hoogst verdienstelijk van die taak en wist met de beperkte middelen waarover zij beschikte, een schoon nummer uit te voeren, dank ook het schoone weer 's avonds. Vooral had z(j veel succes met een op een der booten opgerichte eifeltoren, waarvan het boven deel voortdurend draaide. Niet alleen de com missie, maar ook de ingezetenen, stelden het op hoogen prijs, dat de EdelAchtb. Heer Burgemeester met echtgenoote, dit nummer van het programma kwamen zien. Al] es liep uitstekend van stapel, ook de dorpsverlichting, die veel efiect maakte, 's Avonds zetten velen de feestviering in de herbergen voort en overal bleven orde en goede gezindheid uitnemend den boventoon voeren. 2 September. Op dezen dag werden de volks spelen gehouden voor jongens van 12 tot 16 jaar, op het land, door den Heer Dros met de gewone welwillendheid voor dit doel in bruikleen afge staan. Ook de commissie voor dit onderdeel der feest viering was met groote toewijding bezig geweest. Het terrein was met oordeel afgebakend en alle toebereidselen getuigden, dat men gezorgd had alle gevaar voor ongelukken zooveel mogelijk te voorkomen. Nauwelijks was de tamboer rond gegaan of meer dan 20 flinke jongens gingen aan 't hoofd van een breede stoet naar het terrein om de kampstrijd te wagen. Daar werd met volharding gewerkt om een der aardige en met smaak ge kozen prijzen te winnen. Achtereenvolgens werden deze spelen uitge voerd: Tonkruipen, Yaatjeskruien, Sprietloopen Over een zeil met meel en Tobbensteken, dat geblinddoekt moest plaats hebben. Ondanks het winderige weer ontbrak het ni6t aan toeschouwers en het gulle gelach getuigde bij herhaling hoezeer dit nummer der feestelijk heden in den smaak viel. De namen der prijs- winners worden in het volgend nummer vermeid. Na afloop der jongensspelen ging het in optocht naar het dorp terug. De prijswinners achter den tamboer aan het hoofd van den stoet. Heden, Zaterdag, wordt de optocht van den Hoorn verwacht, 't Is nog onzeker of onze in gezetenen een tegenbezoek aan den Hoorn kun nen brengen. Over dit een en ander in een volgend nummer nader. Tot heden kenmerkte onze feestviering zich door voorbeeldige orde en groote geestdrift. 2 Sept. Heden bracht hier een blazerschuit het lijk aan van Maarten IJz. Brouwer, dat achter Callantsoog was opgevischt. De begrafenis had op zeer nette wijze plaats. Toen de eenvoudige brave man grafwaarts werd gevoerd, zal wel bij ieder uit het harte zijn gevloeid: „Rust zucht, rust zacht, gij trouwe zoon der zee:" Uitgevoerd van 81 Aug. tot en met 1 Sept. 526 schapen, 125 lammeren en 8 koeien. Waal, 8 September. Gister vierden de bewo ners van ons dorp feest. Liet het weer zich in den beginne niet zeer gunstig aanzien, langzamerhand klaarde het op, en kon het vastgestelde programma gevolgd worden, behalve de verlichting, die tot later moest worden uitgesteld. Om 10 uur kwamen de Leden der feestcom missie b(jeen en werden de kinderen in één der versierde zalen ontvangen. Aan versnaperingen ontbrak het niet; liedjes werden gezongen uit volle borst, en toen omstreeks 11 uur de muzi kanten arriveerden, steeg de vreugde ten top. Tot 2 maal toe ging het nu in optocht door de Waal: aan belangstellenden ontbrak het niet; het kinderfeest slaagde naar wensch. 's Middags haif 3 werd een rijtoer gemaakt naar Oosterend. Door een ruiterwacht voorafge gaan, volgden muziek, commissie leden, kinderen, belangstellenden enz. Nabij Oosterend werd de stoet opgewacht door een ruiterwacht en de schoolgaande kinderen, en zoo trok het in en om het dorp. Bij het vertrek werd de stoet op dezelfde wijze uitgeleide gedaan. Bij de thuiskomst werden ruiters enz. bedankt en ieder ging huiswaarts, om 's avonds het feest voort te zetten. Vroolflk werd er gedanst: de vreugde was algemeen, ons dorp heeft 2 Sept. een zeer prettig feest mogen vieren. Oosterend, 2 Sept. Hedenmiddag te ruim drie uur arriveerde alhier de feestelijke optocht van de Waal. Na ingehaald te zijn door een eerewacht van ruiters, leerlingen der openbare school en eenige jonge dames, werd een rondgang door het dorp gehouden en op het land van den heer S. P. Koning halt gehouden. Eon hartelijk woord van welkom werd aldaar gesproken door den keer P. J. Bouma, waarna de heer J. de Jongh, Voorzitter der feestcom missie te de Waal in krachtige bewoordingen dank zegde voor de goede en zeer hartelijke ontvangst aan de schoolkinderen en verdere be volking van het dorp de Waal bereid. Na het zingen van een paar toepasselijke liederen werd de optocht op dezelfde wQze uit geleide gedaan. Over de optocht van het kleine dorp de Waal kan met lof gesproken worden 1 Den Hoorn, 2 Sept. Onze eerste feestdag behoort tot 't verledene. Wat de feestelijkheden betreft, kan men zeggen, dat alles naar wensch is afgeloopen. Reeds vroeg in den morgen heerachte een rechte feeststemming. Ongeveer 9 uur werd het feest door den Voor zitter geopend. Daarna ging de optocht door het dorp. Wien men ook hoort, leder zegt, dat de optocht keurig was. Natuurlijk kon men niet over schitterende costumes beschikken, doch de optocht was keurig netjes en zeer ordelijk. Daarna nam het schoolfeest een aanvang. Nadat de kinderen goed onthaald waren begon men met de wedstrijden, waaraan alleraardigste prijsjes waren verbonden. Even over 2 uur begon de ringrijderfj, waarvoor zich twee en veertig deel nemers hadden aangegeven. De 1ste prijs werd behaald door J. Bruin, de 2de door IJ. Lap. de 8de door H. Troost en de 4de door P. Drijver. Om half acht werd de optocht herhaald met fakkellicht. Jammer was het, dat de fakkels, geleverd door de firma Deelman te Groningen, niet beter aan hun doel beantwoordden. Ook kon de verlichting wegens den harden wind niet ontstoken worden. De feestelijkheden werden opgeluisterd door een deel van Helders Harmoniekapel. De muziek was in één woord uitstekend. De jongelui vermaakten zich in het „Loods manswelvaren" uitstekend met zang en dans. De Cocksdobp, 2 Sept. Het verheugt ons te kunnen melden dat ons dorp gisteren en eergis teren heel prettig en met opgewektheid feest heeft gevierd. Des voormiddags van den eersten dag werd in beide kerken een bidstond gehouden. Des na middags werden de kinderen der Zondagschool door de bemoeiingen van den heer Barends feeste lijk onthaald, waarna te 2 ure, ten aanschouwe van eene groote menigte, de harddraverij volgde. De uitslag hiervan was als volgt: lste prijs „de Zwartbonte" v. d. heer C. Garritsen. 2de „de Roodbonte" van denzelfden. 3de „Prins" van den heer D. C. Dros. Hierna hield men tonkruipen door jongens boven de 12 jaar. De uitslag was: lste prijs KI. Troost. 2de P. Sauerborn. 3de G. Barends. Ten slotte werd dien dag een wedloop met hindernissen gehouden, door jongens boven de 17 jaar en mannen. De lste prijs bekwam D. Stark, de 2de C. Verhoeven, de 3de J. Buijs Jz. Den tweeden dag werd het schoolfeest gevierd. Daartoe in staat gesteld door de milde bijdragen der ingezetenen werd de jeugd onthaald op chocolade, koek en krentenbrood en werd haar na eene keurige toespraak over ons Oranjehuis door het hoofd der school elk eene keurige plaat aangeboden met de beeldtenissen van H.H. M.M. en met de wapens der verschillende provinciën. Ook werd een optocht gehouden, die zeer veel indruk maakte. De kinderen waren dan ook sierlijk uitgedost en feestliederen ontbraken natuur lijk ook niet. Des namiddags hadden spelen plaats. Vooreerst wedloop met een bal op een kaats- bord door jongens uit de 3 hoogste klassen. Uitslag: lste prijs A. Blom. 4de prijs C. Boon. 2de M. Verhoeven. 5de W. Reuvers. 3de W. ZtJm. 6de G. Krul. En daarna turfrapen door meisjes. Uitslag: lste prijs Je. Knol Kd. 2de Fr. Laan. Sde He. Sauerborn. 4de He. v. d. Vliet. 5de Tr. Bos. 6de Ca. Breen. Het geheele dorp was op beide dagen in feest dos, vooral des avonds met de verlichting. Het best kwamen daarbij uit de illuminaties voorde school en voor de woningen van de heeren J. Blom Mz., A. J. van 't Noordeinde, R. Barends, K. v. d. Kloot, A. Knol en J. Buijs. Ook de verlichting in het voorportaal van het Ri Kath. kerkgebouw werd door velen bewonderd. Een waardig slot was des avonds de gondel vaart door de Roggesloot. De prachtig verlichte booten leverden een indrukwekkend gezicht op. Het weder had dan ook voor zulk eene gelegen heid niet beter kunnen zijn. - De nieuwe spoorl^n Alkmaar-Hoorn zal met den aanvang van den winterdienst, 1 October voor ket algemeen verkeer worden opengesteld. Bestrijding der varkensziekte! Weder zijn te Finsterwolde gevallen voor gekomen van besmettelijke vlekziekte onder de varkens, en telkens bij niet-ingeënte exem plaren. 9e Regeering iaat «iel alleen de kokken

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2