EEKSNINGÏN Landbo u w wintercursus. mmm 4 sept. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Publieke Verhooping Deurwaarder C. DS WIJN, PREDIKBEURTEN. ADVEETENTIËN. Een BAND van een voorwiel, ontsmette*, doeh ook herstellen en hier en daar bijna geheel vernieuwen. De met porcosan ingeente varkens, welke reeds langer dan eene week in een hok worden gehouden, waaruit aan vlekziekte ladende varkens zijn verwijderd en waarin dus vele ziektekiemen aanwezig kunnen zijn, bleven tot heden vr(j van de ziekte. Eene nieuwe oplossing der zaak-Hogerkuis. In het „Volksdgbl." komt uit Londen een ingezonden stuk voor van de hand vanA.M. Reens, waarin een wijze van oplossing der Hoogerhuis-zaak aan do hand wordt gedaan, welke waarschijnlijk nog bij niemand is op gekomen. Wij lezen hier n.l. het volgende: „Ik hoop dat ik mij vergis, maar het komt mij voor, dat zij, die hopen dat de gebr. Hogerhuis bij de a.s. kroning gratie zullen krijgen, bedro gen zullen uitkomen. Er moet dan meer dan ooit geagiteerd worden, en nu meent ondergeteekende, wanneer de gebr. Hogerhuis eandidaat gesteld werden voor de Tweede Kamer, hun zaak meer dan ooit op den voorgrond zou treden. Laten de heeren Troelstra, Van der Zwaag en Van Kol kun mandaat neerleggen en in hun plaats zouden de gebrs. gecandideerd knnnen worden, 't Is een vluchtig idee van me, overlatende aan de sympathiseerenden met de gebrs. Hogerhuis in de respectievelijke districten of het in practjjk gebracht kan worden." Vanwege den „Volksbond tegen Drank misbruik" zal propaganda gemaakt worden voor het denkbeeld om de loonsbetaling niet op Zaterdagavond te doen plaats hebben. Vrijdagmiddag waagden zich drie knapen met een boot buiten de Urkerhaven, waar zij door de sterke ebbe werden meegevoerd. Een paar grooteren roeiden er heen en namen het drietal op sleeptouw, doch wind en stroom bleken hen te machtig. Beide roeibooten dreven steeds westwaarts en dreigden door de invallende duisternis aan het oog onttrokken te worden. Op dit gevaar verliet een derde roeiboot de haven nu beter bemand en eerst na geruime» tijd en met veel inspanning had men de voldoening de kleine schippers en hun redders behouden binnen te brengen. Binnengekomen visschers deelen mede, dat de haring op zee tijdens de onweersperiode van de laatste datgen zoo „lucht" zwom, dat ze in een laaf net je gevangen kon worden. Zelfs zijn in een schep 80 stuks bemachtigd. Een onbetrouwbare handwijzer. In de Gorselsche bossehen is op een half uur afstands van het Joppe een punt, waar 6 zandwegen te zamen komen, nl. de wegen naar Zutfen, Gorsel, Deventer, Bathmen, Almen en het Elze. Daar staat een handwijzer met zes armen, die deze wegen aanwijzen. Het schijnt dat de een of andere grappenmaker de aardig heid heeft gehad, den ring, waaraan de armen bevestigd zijn, te verdraaien, zoodat zij een verkeerden weg aanwijzen. De arm met „Bathmen" wijst naar Zutfen en die met „Zutfen" naar Bathmen, de arm met „Almen" wijst naar Gorsel, die met „Elze" naar Deventer enz. Wanneer men in die streek niet bekend is, zal men, totdat de wegwijzer weer in zijn goeden stand hersteld is verstandig doen een wandelkaart mede te nemen. In de „Tel." lezen wij de volgende waar schuwing tegen bedrog: In deze dagen van veel kwast-verbruik heeft men er zelfs ook al een middeltje op gevonden om met citroenen bedrog te plegen. Dat gaat als volgt. In een citroen wordt met een scherp mes een gleufje gesneden, waardoor het sap wordt geperst. De leege citroen wordt dan ge legd in sterken pekel en de vrucht zwelt dien tengevolge zoo sterk op, dat men wel zeer goed mag toezien, wil men het bedrog ontdekken. Iemand kwam ons vertellen, dat hij op deze wijze voor 100 stuks was bedrogen. Men lette dus goed op, want het gleufje is bij nauwkeurige beschouwing wel te vinden. Door den drank. Een oud man met zijne oude vrouw te Amsterdam, die dikwijls te veel dronken en dan ruzie hadden, kregen ook Maandag twist. Toen wierp hij de bran dende lamp naar zijne vrouw, waardoor deze verbrandde. Ze waren slechts 6 jaar getrouwd. Ellendig uiteinde. Een reusachtig standbeeld bevindt zich te Kamakura, de oude hoofdstad van Japan. Dit standbeeld, dat den God Buddha voorstelt, is uit verguld koper vervaardigd en met koBtbare edel gesteenten bezet. De oogen zijn van goud. In het binnenste van het beeld bevindt zich een 12 M. hooge tempel met altaar. Het hoofd van het standbeeldmeet SO M. in omvang, de breedte van het gezicht van 't eene oor naar het andere la 6 meter. Het haar wordt door 850 in metaal gedreven krullen voorgesteld. Het oog is 1.20 M. en de neus 1.18 M. groot. In de halfgeopende mond kan met gemak een volwassen mensch wandelen. Ieder vinger is 1 M. laDg. Het is in 1195 op gericht en wordt jaarlijks door mülloenen Bhud- distische pelgrims bezocht. Dat de uit vuurspuwende bergen stroomende lava zeer heet is, is zeker van algemeene bekend heid; hoe hoog echter de temperatuur in't alge meen wel mag zijn, daarvan kan men zich geen juist denkbeeld vormen. Men zal daarbij zoo ongeveer wel denken aan de warmte van kokend water. Dat is echter verre van juist. Nauw keurige temperatuurmetingen waren, zooals zeer begrijpelijk is, met buitengewone moeilijkheden verbonden; de Italiaan Adolfo Bartoll heeft deze moeielijkheden echter overwonnen en, om geheel zeker te zijn, de lava warmte op twee verschil lende wfjzen gemeten, die in verhouding tot goed met elkaar in overeenstemming zijnde resultaten hebben geleid. Volgens deze gegevens bedraagt de temperatuur van de lava, op het oogenbhk dat zij uit den krater te voorschijn komt, 980 tot 1080 graden Celsius, en wanneer zij 2 kilo meter in de vrije lucht gestroomd heeft, toch nog 750 tot 870 graden. Bij zulke geweldige temperaturen kunnen de alles verwoestende uit werkingen der lava voorzeker niet verbazend meer schijnen. Het bericht van een ontzettende zeeramp komt uit Takoe: Een met samsjoe geladen jonk die buiten de reede lag, werd door de hoog gaande golven zoo geweldig heen en weer ge slingerd, dat een deel van de lading losraakte; terwijl de matrozen hun best deden om alles weer vast te sjorren, stak de schipper wat Chineesch papier aan, dat bij ongeluk waar schijnlijk, ofschoon het niet in het bericht staat den spiritus aan boord deed ontvlammen. Een vreeseljjk tooneel volgde. De matrozen sneden de ankertouwen door en trachtten dwarsscheeps te komen naast een voorbijzeilend vaartuig, om ten minste nog een kans op levensbehoud te hebben; werkelijk kwamen zij nabij en de weini gen, die aan boord gebleven waren, deden wan hopige pogingen om de ruimte, die de schepen scheidde, over te springen. Het gelukte hun niet. Bij de hooggaande zeeën was de dood onvermijdelijk. Acht en twintig menschen kwamen ellendig om het leven onder de oogen van de bemanning van het zeilende schip, die niet de minste hulp kon verleenen. (J.-B.) Het was 22 Augustus juist veertig jaar geleden dat het eerste telegram door den At- lantischen Oceaan werd gezonden. Den 29en Juli 1858 ontmoette het Duitsche schip Agamem non het Amerlkaansche schip Niagara midden op den Oceaan, waar de beide kabeleinden die deze schepen aan boord hadden, werden vereenigd. Den 22en Augustus daarop seinde Koningin Victoria aan president Buchaman. De nieuwe kabel hield echter maar veertien dagen. Toen brak hij af en verdween in de diepte. Eerst in 1868 gelukte het der Great Easter een sterken kabel door den Oceaan te leggen. Een aardig voorbeeld van de vaderlijke wijze waarop in Engeland de polietierechters soms optreden is zeker wel het volgende. Een 12-jarig meisje moest wegens diefstal voor den rechter verschijnen. Nadat hij haar uitvoerig op het verkeerde van baar daad gewezen had, liet hij haar beloven in haar gebeden om ver giffenis te vragen voor haar misdrijf en liet haar zonder straf vertrekken. Daarna werd de vader onderhouden en werd deze er op gewezen, dat hij [zijn vaderlijke plichten erg veronachtzaamd had, door zijn dochter niet meer afschuw van ongerechtigheid in te prenten. De berouwvolle vader mocht vertrekken toen hij beloofd had eiken dag aan zijn familie een gedeelte van de Heilige Schrift te zullen voorlezen en uitleggen, Leiden, 2 Sept. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 110 a f 241 60 Stieren f 54 a 835; Veulens stuks, f af; 284 kalfkoeien f 100 a f 210; Melkkoeien f 100 a 210; 172 Varekoeien f86 a f 192; 210 Vette koeien f 110 a f241; 92 Vette kalveren f 32 a f 90; 39 Magere kal veren f 7,50 af 19; 48 Grasxalveren f 18a 151 547 Vette schapen f 17 a f 25;50 422 Schapen (weide) 1 11, a f 20, Paarden f af 298 Magere Varkens f 16 a 187 Vette Varkens a. ct. 501 Biggen 14.50 a f 14. 275 Lammeren 19,— f 14.— Zondag 4 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna, half 10 uur Ds. Schbödib. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zwsden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Babends, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 8 uur Ds. Rooséboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus, Burg. Geen dienBt. Dm Hoorn, Nam. 2 nor Ds. Har. ■MP» voor VIEB achtereenvolgende plaatsingen in de Teielsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. hopen onze geliefde Ouders, JONAS SCHAGEN en ABRETJE VISSER, hunne vijf-en-twintig-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hun danbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen! Oudeschild, Sept. 1898. De ondergeteekenden betuigen hunnen harte- Ujken dank voor de vele blijken van belang stelling bfl hun 40-jarig huwelijk ondervonden. G. ZOETELIEF en Echtgenoote. Bubs, S September 1898. DANKBETUIGING aan Dames en Heeren welke hebben meegewerkt tot uitvoering der Cantate, in 't bijzonder aan Heeren Solisten en aan Heeren leden der Com missie, welke mij hebben bijgestaan bij 'tinstu- deeren enz. SAM. VLESSING Phz. Aan de ingezetenen van Texel wordt bekend gemaakt, dat er 8 Historische optochten znllen plaats hebben, n.l. lo. Eet verbond der Edelen op 6 Sept. naar den Burg. 2o. De inhaling van den Print op 7 Sept. achter Oost. Ie dag aftocht des morgens 9 uur; tweede dag des middags 2 uur. De nat. feettcomm. te Ootterend. ten laste van de Buurtverslerlng begin Wever straat-Warmoesstraat, s. v. p .vóór a.8. Maandag in te leveren bij den penningmeester H. FLENS. VERLOREN: gaande van den Burg naar Eierland. J. C. WITTE, Prinsenhage. Het bestuur van de afdeeling Texel der Holl. Mij. van Landbouw wendt pogingen aan om in deze gemeente de oprichting te verkrijgen van een LANBBOUWW1NTEROURSUS welke twee winters zal duren. Tot de lessen, welke voor de leerlingen hotte- loot zullen zijnworden personen boven 16 jaar toegelaten die een bewijs kunnen overleggen dat zij de lagere school geheel hebben doorloopen. Het beBtuur beveelt den cursus ten zeerste aan in de belangstelling van jongelieden (ouderen worden niet geweigerd) die de practlsche land bouw op Texel beoefenen. Nadere inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door den heer HOUWEN Hoofd der School te Zuid-Eiebland en door genoemd be stuur bij welk laatste men zich als leerling kan aanmelden voor SO September a. t. Het bestuur, C. KEUSER Pz., Voorzitter. J. S. DUT, Secretaris. zal, op Woensdag 14 September 1898, 's morgens 10 ure, op den HA VENDUE te Oudeschild op Texe\ PUBLIEK VERKOOPEN: Eiken Planken, lang 20 tot 80 vt., dik 17. bij 8 dm.; Eiken Palen, lang 4 tot 12 vt. Eiken Dekbalken, lang 15 vt. Een groote partij Amerlkaansch grenen Dekplanken, lang 20 tot 80 vt., 8 bij 7 dm. en eiken en grenen Brandhout, Afkomstig van het gesloopte driemaat- schoenerachlp „Tamilian." iMhWwf i Mig ia»

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 3