N°. 1151. Donderdag 8 SeptemberA°. 1898- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verickljut Woensdag- en Zaterdagavond. AbtHHtmenUprüt per S maanden Voor in Bobo SO Ots. - Frante per peel door go- ho.l Nunun 41 Gt«. - Naar imm on andoro landon mot Torhooging dor pnto'i. Advertentiin vóór 19 nu op den dag dor altgave, Frio* der AdeerletUihe Van 1 tot S rogoli 10 Ota. - Iodoro rogal moor Ota. Rroota lattora on Vignotton worden naar plaatarnimto barakond. Bovrganammora I Ota. par nammor. ABONNEMENTEN en AlVERTENTIlN worden aangenomen bjj de Uitgntrt LANGEVELD ft >1 ROOII, Parlatraat, Boaa or Tuil TEXEL, 7 September 1898. De aanvoer ter markt bestond Maandag j.l. alhier nit 7 koeien, 141 lammeren, 288 schapen, 83 rammen. 2 nuekt. kalveren, 19 biggen, 2 korven kippen en 2 korven konijnen. Als prijzen, die konden worden besomd, worden ons opgegeven voor koeien f120 f 140, lammeren f 10 èt f15.25, schapen f 12 f 16, nacht, kalveren f 10 f 12 en biggen f8 f 10. Ter eere van de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, die toen te Amsterdam zou plaats hebben en ongetwijfeld ook ter eere van de komst van een tweetal optochten van Oosterend, wapperde gisteren wederom van veler woning de nationale driekleur met of zonder oranjewimpel, terwijl veler borst getooid was met oranje. Omstreeks half elf verscheen de om 9 uur van Oosterend vertrokken groep, voorstellende „Het verbond der edelen." Tal van personen waren aan het einde der Waalderstraat ver zameld, om ze op te wachten, om ze daarna te vergezellen naar de Groeneplaats, waar halt werd gehouden voor hotel „de Lindeboom," waar door den heer Jansma het woord gericht tot den Burgemeester als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Voor zoover ons zulks mogelijk was den spreker te verstaan, was diens redevoering ia hoofdzaak gewijd aan hetgeen de stoet moest voorstellen, „het verbond der edelen," en het „Huis van Oranje," welks laatste telg dien dag zou worden ingehuldigd. De burgemeester beantwoordde den spreker, waarbij Z.E.A. o.a. wees op het gewicht van den dag van 6 Sept. Het lied dat hierna gezongen werd, klonk waarlijk schoon en kon zeker aller goedkeuring wegdragen. Nadat de EdelAchtb. keer Bur gemeester hierop eens langs de geheele rij was gewandeld en de waarlijk nette costumes had bekeken werd door den commandant het bevel gegeven om zich marschvaardig te maken en spoedig daarop stelde de optocht zich weer in beweging om een rondgang door het dorp te maken,wederom gevolgd door tal van be langstellenden en nieuwsgierigen, terwijl ande ren zich opnieuw naar het einde der Waal derstraat begaven, om de andere optocht van Oosterend op te wachten. Weldra verscheen ook die in de verte. Was de aanblik der groep „Verbond der Edelen" waarlijk mooi te noemen, ook deze optocht, ofschoon niet zooals de eerstgenoemde uit blinkend door bijzondere costumes, was wel waard te worden bekeken. Een rij van meer dan 40 rijtuigen, alle gevuld met feestelijk getooide kinderen en ouderen, met tal van vlaggen en opgeluisterd door muziek, maakt steeds een goede indruk al moge het niet uit munten door nieuwheid van vinding. Door de onderwijzers en de kinderen, en een aantal feestelijk uitgedoschte meisjes werd voor hot hotel „de Lindeboom" halt gehouden, waarna door den heer Bouma het woord werd gericht tot den Burgemeester, om deze als vertegenwoordiger der Koningin, die zooals spreker opmerkte, ongeveer op dit oogenblik waarschijnlijk in de Nieuwe Kerk te Amster dam zou worden ingehuldigd, toe te spreken. Nadat de Burgemeester spreker had beantwoord werd door den kinderschaar, daarin op flinke wijze gesteund door de hen vergezellende jonge meisjes, een toepasselijk lied aangeheven, dat zeer lief klonk en blijkbaar algemeen voldeed. Nadat door den burgemeester nog eenige woorden was gewisseld met het onderwijzers personeel en ook nog het woord was gericht tot de kinderschaar, werden de rijtuigen weer opgezoeht en vertrok de stoet naar het „boschje", waar men eenigen tijd verder feest ging vieren, om daarop weder naar Oosterend terug te keeren en het feest verder voort te zetten. Ook door de schoolkinderen van Zuid Eier- land vergezeld van kun onderwijzer, werd gedurende dien tijd een bezoek aan ons dorp gebracht, om na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd naar de Koog te vertrekken. Als een bijzonderheid der eerste optocht van Oosterend, dient te worden vermeld, dat, naar men ons verzekert, de costumes en vaandels, die zoo algemeen de aandacht trok ken en de goedkeuring wegdroegen, niet voor grof geld voor die gelegenheid waren gehuurd, doch door de bewoners van Oosterend zelf waren vervaardigd. In den tuin van hotel „Texel" werden na het gebruiken van eenige ververschiagen eenige nummers muziek door het kun vergezellende fanfarecorps van Mak- kum ten beste gegeven, terwijl tot alge meen genoegen ook het zangkoor zich nog eens liet kooren. Uitgerust van de, voor vele meisjes zeker vermoeienden tocht, werd de terugtocht weder aanvaard. Heden zal door dezelfde stoet worden voor gesteld: „de inhaling van den prins." Vele personen van hier begaven zich heden per rijtuig naar Oost om van genoemde inhaling getuige te zijn. - Eene aangename verrassing was het voor velen, dat gisteravond door het fanfare corps nog eens een concert werd gegeven in do voor deze gelegenheid prachtvol verlichtte muziektent op de Groenplaats. Tal van personen bewogen zich rondom de tent en over het marktplein en gaven meermalen door luid applaus hun goedkeuring te kennen over het gehoorde. Bijna alle straten waren weder evenals op 1 Sept. keurig verlicht terwijl tal van wan delaars nog eens er langs gingen, om alles waarschijnlijk voor het laatst, nog eens in oogenschouw te nemen, daar zeker thans de inhuldigingsfeeBten alhier wel zullen geëindigd zijn en de versieringen, enz. weder zullen worden opgeruimd. - Naar wij vernemen, zal Vrijdagmorgen om elf uur de oefening plaats hebben met de te Eierlaad gestationneerde reddingsboot. Zooals bekend is was besloten de kin- deren der bewaarschool niet mede te laten doen met de oudere jongens en meisjes, doch aan hen later een feestje te bereiden. Heden nu geeft zulks plaats gehad. Nadat van morgen 10 uur de kinderen zich allen hadden verzameld in het schoollokaal, werden zij getrakteerd op chocolade, koekjes, enz. Een optocht door het dorp te houden te voet, was voor velen der kleintjes te bezwaarlijk, terwijl menig ouder zeker gaarne die vroolijke kin derschaar met tal van vlaggetjes eens zou willen zien, besloten werd daarom per rijtuig een toertje door den Burg te maken, een besluit, dat ongetwijfeld bij het jonge volkje zeer in den smaak viel. Een rij toertje, al is het dan ook alleen maar door het dorp, is een waar genot voor het jonge volkje, hetgeen dan ook zeer duideiyk te lezen was uit de blijde gezichtjes, die algemeen op de rijtuigen zichtbaar waren. Na de rijtoer werden de kleinen opnieuw onthaald, om daarna recht tevreden over het genotene huiswaarts te keeren. Ook voor de kleinen zal zeker het feest nog in aangename herinnering blijven. Kooa, 3 Sept. Heden werd alhier het school feest gevierd. Reeds vóór het bepaalde uur was oud en jong voor het net versierde school- locaal verzameld. Eindelijk sloeg de klok tien en het feest nam een aanvang. Onder het luiden der klok begaf de kinderschaar zich naar de eereboog en daar werd een welkomst lied gezongen. Vandaar werd een wandeling door het dorp gemaakt en daarna nam ieder plaats op de schoolbanken. Na het zingen van een danklied hield het Hoofd der School een toespraak, waarin hij den aanwezigen de volle beteekenis van de feesten blootlegde en de gehechtheid aan ons dierbaar Vorstenhuis bekrachtigde. Verder werden de kinderen ruim getracteerd en ont-, ving ieder een net cadeau tot aandenken. Te midden van de feestvreugde kregen wij een bezoek van het Hoofd der School te Oost met zijne kinderschaar, die zich geruimen tijd in ons midden hebben verlustigd. Eere komt toe aan allen, die hun beBt hebben gedaan om het feeBt zoo goed te doen slagen en ook aan de vijf meisjes der hoogBte klas, die voor het volle publiek het inhuldigingslied hebben gezongen. Na afloop van het schoolfeest werd do avond in volle vroolijkheid doorgebracht. 4 Sept. De drukte van heden was wel de grootste van den geheelen zomer. Een groote schare feestvierenden uit den Burg met Trinitas aan het hoofd bracht ons heden een bezoek. Jammer, dat wij dit vooraf niet officieel hebben geweten, want dan zouden zij van hier feestelijk zijn ingehaald. Hun bezoek was ons daarom niet minder aange naam en sprekende als uit eenen mond brengen wij kun daarvoor onzen harteljjken dank. Oüdzschild, 3 Sept. 't Was fraai weer Zaterdagmorgen, toen onze optocht zich op nieuw in beweging stelde om die van den Soo» ii te halen. Den liet niet laag optiek TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1