N°. 1153. Donderdag 15 SeptemberAü. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit Mad verschijnt Woensdag;- on Zaterdagavond, AbonntmtnUprpt per 8 maanden Voor lm Bos. SO Cts. - Franto per pui door gs- hMl NiB.5RE.AKg 41 Ct*. - Naar Auikxxa mi ander» landen mst vcrhesging der perte's. AdvortentMn vóór li air op den dag der altgave, Frjjt der Adurtentiin ▼an 1 tot S regels SO Ots. - Iedere regel meer Ots. droste letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewgsnummers S Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTÏNTIÊN worde somen bjj do Uitgevers LANGKVEL» BE ROOI!Parkstraat, Bond op Tmel LOSLOOPEN VAN RAMMEN. Be BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bö artikel 23 lit. a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: „Het is verboden rammen, anders dan „voorzien van twee spannen, in de weide „te laten loopen van 1 September tot „1 October." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.—. Texel, den 9 September 1898. Be Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. NATIONALE HILITIE. Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat het inschrijvingsregister over 1898, lichting 1899, met de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlijst, gedurende 8 dagen, van heden tot en met den 20 September a. s. ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 13 September 1898. Be Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. ~~~TEXEL, 10 September 1898. De aanvoer ter markt bestoud Maandag alhier uit 478 schapen, 261 lammeren, 41 i-amme», 3 koeien, 2 paarden, 2 veulens, 25 biggen, 1 geit, 1 sueht. kalf en 4 korven kippen. De prijzen, die gemiddeld konden worden besomd, waren volgens welwillend verstrekte ialiehtinge», voor schapen f 15 f 16, lam meren f 12 f 14, rammen f 25 k 135, biggen f 8 k f 10, kalf koeien f 130, vette koeien 15 er>afc per half E.G. levend gewicht, kippen 35 h 40 cent per stuk. Zondag werd, naar wy vernemen, door den Heer J. R. G. Conisck Westenberg in zijn functie van vice-consul van Belgie, namens de Belgische regeering, aan den Heer C. Lz. Duinker te Oudeschild, het brevet en de zil veren medaille uitgereikt voor moed en zelf opoffering, betoont bij het redden der bemanning van den Belgischen stoomtrawler „Quarto", (Mende 204. Naar wij vernemen werd door den jongen heer C. J. Reij, zoon van den heer W. C.Rejj alhier, met gunstig gevolg het toelatings examen afgelegd voor de le klasse der Rjjks Hoogere Burgerschool te Helder. De naamlijst der jongelingen, die dit jaar zullen moeten loten voor de Nationale militie, lichting 1899, bevat 58 namen. Boor 25 dezer jongelingen werden redenen van vrijstelling opgegeven. De loting zal plaats hebben voor deze ge- meente op Donderdag 20 October a. s., des morgens 11 uur in een der lokalen van de O. L. school te Ben Burg. Waal, 12 Sept. Het laatste bedrijf van het alhier gevierde Kroningsfeest werd Zater dag avond j.l. in de „Bellevue" afgespeeld. Nadat de nog in goeden staat verkeerende overblijfselen van de versiering, verlichting enz. aan de meestbiedenden waren verkocht, vergaderde de Feestcommissie en hield zich bezig met het nazien der rekeningen. Door den Penningmeester 'werd geconstateerd dat een bedrag van ruim f 183 was ontvangen en dat na afbetaling een bescheiden batig saldo overbleef. Gezellig werd nog een laatst uurtje door gebracht. Da President bedankte alle leden voor hu» steun by de feestviering, waarop de Commissie werd ontbonden en ons feest tot het verledens behoort. Oudeschild, 12 Sept. Toen schipper C. Lz. Duiuker ea A. Kuiper, met de blazerschuit T. X. 152 de bemanning redde van den in de Noordzee gezonken stoomtrawler „Quarta", vermoedde men, dat dit mensehlievend kulp- betoo» niet onbeloond zou blijven. De redding had plaats op dea 7a October 1897. Nu eerst is er voor den schipper een zilveren medaille aan het consulaat ontvangen. Een diploma was aan de medaille toegevoegd. Voor Kuiper was blikbaar niets gezonden. Men hoopt dat ook hij, die meermalen blijk gaf een flinke zeeman te zijn, niet zal worden vergeten. Van 3 tot 12 Sept. werden van hier naar elders uitgevoerd: 661 schapen, 535 lammeren, 7 koeien, 7 kalveren en 7 varkens. Oosterend, 13 S9pt. Heden werd door den Rijks-Opzichter bö den Waterstaat een bezoek gebracht aan het terrein bö de Oostkaap, waar men koopt, dat eene haven zal komen. Z.Ed. werd vergezeld door een tweetal bestuurderea van de Vereeniging tot stichting en Instandhouding eener haven nabij Oosterend. Door dea photograaf W. L. Bakker, alhier, is vervaardigd een groot getal gezichtjes in en nabij ons dorp, gedurende de feestdagen. Vele groepjes zien er heel aardig uit en zullen zeker gretig koopers vinden. Niet onaardig zou het zeker zijn, wanneer de heer Bakker de verschillende photo's in een album bijeen voegde en aldus in den handel bracht. Een dergelijk boekje zou zeker voor velen kunnen zijn een blijvend aandenken aan de kronings feesten. Aan den burgemeester van Amsterdam is vanwege H. M. de Koningin ter hand gesteld eene som van tienduizend gulden voor de algemeese armen dier gemeente. Voor het politiepersoneel aldaar is van H. M. de Koningin ten geschenke ontvangen eene som van f 1000 en vcor het brandweer-personeel aldaar eene som van f 250. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Alkmaar had haar predikant uitgenoodigd, om op 31 Augustus, ter gelegenheid der aan vaarding van de regeering door H. M. Koningin Wilhelmina, een godsdienstoefening te houden, geljjk overal elders in den lande zou geschieden. Be predikant, de keer G., onlangs uit Rottevalle naar Alkmaar beroepen, was daartoe op grond zijner persoonlijke overtuiging niet bereid,zoodat de voorgenomen godsdienstoefening niet werd gehouden. De predikant stak ook geen vlag uit. Het gevolg was, dat Woensdagavond omstreeks elf uur een volksmenigte zich voor de woning van den predikant verzamelde en daar de glazen inwierp. Donderdag wapperde uit de predikantswo ning de vlag, die naar men verzekert, door leden van den kerkeraad is uitgestoken. Als bewijs dat het fruit dit jaar al heel weinig voorkomt en daardoor prijselijk is,bewijst wel het feit, dat in Zeeland de jutteperen worden verkocht voor f 15.— per H L. De zegewagen, te Enschede bij den hist, alleg. optocht gebruikt, is uit de weide van den heer H. H. Zeggelt, waar hg na gemaakt gebruik ter beschikking van den eigenaar was gesteld, ontvreemd. Wie schetst echter de verbazing van den eigenaar, toen hij dezer dagen den wagen terugzag in den optocht, te Oldenzaal gehouden! Be man stelde de justitie met de zaak in kennis. Wat doet men ook mot die revolvers I Jacobus Veenstra te Almeloo ging in een woonwagen, staande op de kermis, en geraakte daar aan het stoeien met een in den wagen vertoevend meisje, Marie Bitier. Een rovolver ziende liggen, nam Veenstra deze op en vroeg schertsenderwijze aan het meisje: „Zal ik je eens doodschieten?" en toen zi) antwoordde: „Ja, sehiet maar," trok hi) af. Het meisje werd door een kogel in de borst getroffen, een paar vingerbreedten boven het kart. De gewonde is onmiddelijk naar het zieken huis vervoerd, waar de kogel verwijderd is. Volgens de verklaring van den geneeskundige is de wonde niet levensgevaarlijk. De dader heeft zich onmiddelijk bö de politie aangemeld. De Parijsche „Vórité" deelt mede, dat de Paus twee telegrammen van gelukwensen heeft gezonden: aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Aan de eerste biedt de H. Vader zön zegenwenschen voor het geluk van Hare Majesteit en van de onder kaar macht gestelde bevolking. Tot Hare Majesteit de Regentes richt Z. H. den wenscb, dat het Haar moge gegeven zön nog langen tijd zich te verheugen in een zegenrijke regeering van haar Dochter, in wier kart zö de zaden heeft gestrooid van zoovele edele deugden. Beide Koninginnen hebben aanstonds in hartelöke en gevoelvolle bewoordingen den H. Vader Haar dank gebracht. De telegrammen van den Paus kwamen te 's-Gravenhage aan te gelijk met die van den keizer van Oostenrijk. Bs. W. Bax, te Zaandam, die vermeende, dat zöne politieke gevoelens hem niet ver oorloofden tijdens de inhuldigingsfeesten de vlag uit te steken, vottd een dezer dagen raamkozijnen en deurstijlen met omnjeverf besmeerd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1