Buitenland. Be Amsterdamsska politia heeft niet te klagen over waardeering van kaar werk ge durende de inkuldigingsdagea. Bekalve de reeds vermelde gift van f 1000 van H. M. ontving zi) f 1000 van J. B. en van de directie der H. IJ. S. M. f 500. Bovendien kebben ziah twee «ommissiën gevormd om verdere bedragen te verzamelen voor ket politiefonds. Van bovengenoemden J. B. is óók f 500 ontvangen voor de brandweer. Het „Handelsblad" doet ket voorstel, dat de te Amsterdam en elders samengestelds buurt-commissiën voor de inhuldigingsfeesten niet zullen uiteengaan, maar in stand blijven tot bekartiging van tal van gemeenschappelijke belangen, tot bestrijding van werkloosheid en van armoede, tot hulpversckaffiag aan inderdaad deerniswaardigen, tot samenwerking op sociaal gebied enz. Indien dit denkbeeld ingang vindt hoeveel zegen zal dan niet over Nederland worden verspreid meent het „Hand." welk een uitgebreide en heerlijke algemeene persoonlijke dienstvervulling zal dan van het jaar der inhuldiging van Koningin Wilhelmina dagteekenen 1 Te Zutphen vond Zaterdagavond even na tien uur een verschrikkelijk voorval plaats. In de Oude Wet, een straat nabij de Berkel- kade, werden, nadat twee schoten waren gelost, de keer Z., kantoorbediende te 's-Hage en de keer B., scheepsbevrachter te Zutphen, badende in hun bloed, dood gevonden. De keer Z. had een revolver in de hand en heeft naar vermeld wordt eerst de keer B. en daarna zich zelf door ket hoofd geschoten. Beider heeren reputatie liet niets te wenscken over. Men verdiept zich in gissingen naar de aan leiding van dit vreeselijk drama. „Recht voor allen" vertelt dat Bomela Nieuwenkuis op zijn buitentje te Baarn lastig is gevallen door opgeschoten jongens, die van kern kwamen eiscken, dat hij de vlag zou uitsteken's avonds werd er een klomp door de ruiten gegooid. Aan de feestvierende Amsterdammers was dezer dagen verzocht na elf uur op den Dam geen rumoer meer te maken, ten einde de zoo noodige naektrust van H. M. de Koningin niet te verstoren. Een paar opgewonden Oranjeklanten komen dos nachts, de feestliederen galmende, de Kal- verstraat uit. Een voorbijganger herinnert ken aan ket verzoek der Koningin. Wat doen onze feestvrienden Onmiddelijk zwijgen zij entrekken kun bottines uit. Et na aldus stil-sluipend den Dam te zij a overgetrokken, herstellen zij hun toilet aan de overzijde, heffen een nieuw volkslied aan en gaan verder in de oude stemming. Vrouwenkiesrecht! In een adres door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ter audiëntie aan H. M. de Koningin overhandigd, spreekt de Vereeniging de koop uit, dat de wijze waarop Hare Majes teit Haar kooge plaats aan ket hoofd der natie zal bekleeden, ket bewijs zal leveren van den veredelenden invloed, die uitgaan kan van de vrouw. De Koningin wordt voorts verzoekt Haar invloed te willen aanwenden bjj Hare raads lieden om kun aandacht te vestigen op de ondergeschikte positie, die de vrouw inneemt in den Nederlandschcn Staat en dat H. M. zich zal doen voorlichten omtrent de bezwa ren, die de vrouw keeft tegen de bestaande maatschappelijke orde en Staatsinrichting, welke bezwaren, volgens adressanten, hun grond vinden in kaar gemis aan politieken invloed. „Als onder Uwer Majesteits Regeering Ne derland de andere Europeescke rijken voor ging in erkenning der vrouw als mondig Staatsburger, dan voorzeker zou Uwe Regee ring gezegend zijn." Een merkwaarkig staaltje van bijgeloof wordt door het volgende geleverd Ongeveer veertien dagen geleden bevond ziek de negentienjarige vrouw De R. in de Nicolaas- straat te Utrecht, toen zrj door eene vrouw op den schouder getikt en haar naar den weg gevraagd werd. Sedert dien tijd gevoelt zij zich niet zooals zg behoort te zjja, en werd zij zelfs voor een paar dagen, de vrouw is nl. bleekersmeid van beroep, door een onzichtbare hand door het wasckhok van haar meester geslingerd. Hare familie houdt het nu voor zeker, dat zij door een kwade hand aangeraakt en be- tooverd is, en ten eiade nu die betoovering te doen wijken zal de vader dezer zeer ont wikkelde jonge dame eerstdaags een zwarte kip in een ijzeren pot braden. Van het vuurwerk te Amsterdam. Men schrijft In de .Tel.": Woensdagavond omstreeks halfacht was een gezelschap feestgangers per trein naar Amsterdam vertrokken om het vuurwerk te gaan zien. Uitgestapt, ging men richting Buitenkant, doch bemerkte aldra, dat de groote menigte voet gangers doordringen onmogelijk maakte en de kans om iets te zien evenzeer. Baar komt er een op het lumineuze denkbeeld.- ,We moeten terugkeeren naar het Centraal station, ons kaartje vertoonen en op het perron plaats nemen. Men heeft daar een prachtig uitzicht, geen gedrang en 't kost niets." Gedaan als gedacht. Be manoeuvre gelukte volkomen. Men zag reeds het begin van 't vuurwerk. Wat gebeurt echter? Be spoorwegautoriteiten plaatsen een trein vlak voor de toeschouwers en alle uitzicht is benomen. Toen zegt een ander: .Weet je wat we nu doen? Wij gaan in den trein zitten. Beze vertrekt eerst over een uur, zoodat we zittende kunnen genieten." 't Werd al mooier. Be wagens waren spoedig gevuld, zoodat de portieren werden gesloten. Natuurlijk een maatregel van orde om verder binnendringen te voorkomen. Een klein beetje opgestoomd heel kalm om plaats te maken alweer voor een anderen trein. Wat gaat dat toch geregeld! Nu is men vlak tegenover het vuurwerk gekomen. Een verrukkelijke plaats om alles te zien. Maar ziet, daar begint de locomotief wat harder te zuchten, de trein wat harder te rijden en aldra bemerken de feestgangers, dat zjj alweder op weg naar huis zijn. Woensdagavond is er in den trein richting Hilversum gelachen, maar dat deze lach telkens moest herinneren aan zeker iemand, die kiespijn heeft, vergalde de feest vreugde voorgoed. Zaterdagmiddag is de keizerin van Oosten rijk te Genève, waar zjj incognito verbleef, door een Itallaanschen anarchist vermoord. Zij verliet ruim kwart over twaalven het hotel Beaurivage en begaf zich naar de aanlegplaats der stoom- booten, om een tochtje op het meer te maken. Plotseling sprong een man op haar af en bracht haar een hevigen stomp toe, naar men dacht. Be keizerin viel, doch stond onmiddellijk weder op, geholpen door eenige personen, en begaf zich over den aanlegsteiger aan boord van de stoom boot. Baar verloor zij het bewustzijn. Denkende, dat het de schrik was, die de keizerin het bewustzijn had doen verliezen, stak men van wal, doch spoedig ontdekten de dames die haar zorgen aan de vorstin besteedden, op haar boven- kleederen een bloedvlekje. Toen eerst begreep men, dat een moordaanslag was gepleegd: een nader onderzoek bracht aan het licht, dat keizerin Elisabeth met een vlijmscherp stilet in de borst gestoken was en dat het wapen twee centimeter diep in het hart was doorgedrongen. Be stoomboot keerde direct naar den wal terug en de keizerin werd het hotel .Beaurivage" binnen gedragen. Twee doktoren verleenden haar de eerste hulp en trachtten haar te redden, doch niets mocht baten. Zonder weder tot bewust zijn gekomen te zijn, blies de ongelukkige vorstin te 3 uur in den namiddag den laatsten adem uit. Na den stoot te hebben toegebracht, nam de moordenaar de vlucht, doch hij werd door twee koetsiers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Zonder verzet ging hij medevan tijd tot tijd zong hQ en o. a. zeide hjj.Ik heb haar goed geraakt; zij moet dood zijn." Bjj het eerste verhoor verklaarde h(j Luigi Lucchini te heeten en anarchist te zijn. Hij is in 1873 te Parijs geboren uit Italiaansche ouders, blond, van gewone lengte, ziet er krachtig uit, doch heeft een sym pathiek gelaat. Van beroep is hij schoenmaker, wat bevestigd wordt door de omstandigheid, dat het wapen, waarmede hij de mlsdead pleegde en dat men uit het meer heeft opgevischt, een schoenmakerselst gelijkt. Lucchini heeft thans verklaard, dat hij sedert Mei te Lausanne werkte en naar Genève was gekomen in de verwachting er den prins van Orleans te zullen vinden. Beze was echter reeds vertrokken. Be antwoorden van den moordenaar waren weerzinwekkend cynisch. Hij verklaarde anarchist te zjjn sedert zijn 13de levensjaar. .Als alle anarchisten hun plicht deden zooals ik, zou de bourgeois-maatschappij weldra verdwenen zijn," zeide hij. ,Ik weet wel, dat deze moord op zichzelf tot niets dient, maar ik heb haar alleen gepleegd om een voorbeeld te stellen." Be houding van den moordenaar is nog altijd cynisch en omtrent zijn vroeger leven vinden wQ nog het volgende: Lucchini werd door den questuur van Boulogne vervolgd, wegens opruiing tot oproer. Hij is betrokken geweest in de onlusten te Milaan en uit Italië verbannen. Twee maanden geleden ongeveer, werd naar aanleiding van het oproer te Milaan in een kelder van een brouwerij te Zürich een vergadering van anarchisten gehouden. Lucchini was daar tegen woordig. Zeven der aanwezigen, onder wie ook h(j zich bevond, werden aangewezen, om één der grootste vorsten van Europa met name koning Umberto, te vermoorden. Een agent van de Fransche veiligheidsdienst moet deze vergadering hebben bijgewoond en den Franschen minister van buitenlandsche zaken gewaarschuwd. Deze waarschuwde de Italiaan sche regeering en liet tevens president Faure scherp bewaken. Acht dagen geleden werd te Zürich opnieuw een vergadering gehouden door dezelfde anar chisten. Het zevental dat zfjn taak niet had kunnen volbrengen, werd voor lafaards en voor aan de politie verkochten uitgemaakt. Toen riep Lucchini uit: .Welnu, dan zal ik laten zien, dat ik geen lafaard ben. Ik zal een slag doen, welken komt er niet op aan." Hij ging daarop aan het zoeken naar een slachtoffer. Het toeval bracht hem te Genève in de nabijheid van de keizerin van Oostenrijk en om zjjn moed te toonen, vermoorde hjj de weerlooze vrouw. Be moordenaar Lucchini moet volgens de straf wetten van het kanton Genève vervolgd worden. Baar de doodstraf daar niet bestaat, zal de straf waarschjjnljjk bestaan in levenslange opsluiting. Naar men uit Nieuw-York meldt, zijn ver scheidene gevallen der gevreesde cholera in de Mississippie-streken voorgekomen, te Franklin (Louisiana) twaalf, waarvan één met doodeljjken afloop. Overal worden sanitaire cordons getrokken. Tegen den 18den dezer wordt te Parijs een fiets-wedren van dikkerds aangekondigd: Niemand minder dan 100 kilogram wegende mag meedoen. Te Genève zjjn de inrichtingen voor elec- triciteit, die in 1896 zijn gebouwd ein 5 millioen francs gekost hebben, geheel verbrand,. Be machi nes werden door het instortende dak verbrijzeld. Vele industrieele ondernemingen, die electriciteit als drijfkracht gebruiken, staan stil. Naar men uit Bordeaux meldt, is de brand in de landes om Marcheprime gestuit, maar woedde die op den berg la Feste, waar bijzonder zwaar geboomte staat, voort. Reeds waren 600 bunders verwoest en veertig gezinnen van alles beroofd. Geljjktjjdig waren op vier andere punten branden ontstaan. Men is geneigd om aan opzet te denken. Een groot gedeelte van het bosch van Pas-de-Loup bfl Vinca, in het arrondissement Prades, is tegelijkertijd afgebrand. Het gebrek aan water in Oostelijk Londen moet nu inderdaad zeer ernstig geworden zijn, en men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat men het ooit zoover heeft laten komen. Het njjpend gebrek aan water heeft reeds een aan merkelijke verhooging van het sterftecijfer onder de kinderen in dat deel van de stad veroorzaakt. Br. Bruco Low, inspectenr van de medische politie, is er heen om in 't bizonder de afvoer- kwestie na te gaan, want men vreest voor het uitbreken van een epidemie. In verschillende steden der Vereenigde Staten heeft men een nieuwtje in toepassing gebracht op het gebied van posterijen, dat zeker navolging vinden zal. Elke inwoner heeft het recht een brievenbus van voorgeschreven vorml aan z(jn huis te plaatsen, waarvan de prjjs afwisselt naar de afmetingen van 6 tot 16 gulden. Alleen de de; kv

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2