Buitenland. Ingezonden Stukken. H. M. de Koniugiii-Moeder heeft op een daartoe tot Haar gerisht verzoek van de Tweede Kamer er ia toogestemd de leden vaa de Vo'.ksvertegenwoordiging en corps in een speciale audiëntie te ontvangen, tes einde de hulde- en dankbetuiging van het Neder- landsehe volk te aanvaarden voor de wijze, waarop H. M. de moeielijke taak als Regentes in het meeste belang van Dynastie en Natie heeft vervuld. Deze audiëntie zal Vrijdag 23 dezer, des middags te 5 uur tea paleize plaats hebbes. Waarschijnlijk zal ook de eerste Kamer met hetzelfde doel eea bijzonder gehoor bij H. M. vragen en ontvangen. De correspondent te Batavia van de „N. R. C." seint onder dagteokeniag van 13 Sept.: „Oemar is gevlucht naar Liga» aan de Westkust. Overste Van der Dussen Is er met het 6de bataljon marechaussee heen." De Wilhjlmiaaboom, die op den Inhul- digingsdag te Tilburg was geplant, is door kwaadwilligen vernield. De commissaris van politie aldaar looft nu f 250 uit voor hem, die de daders bekend maakt. Een gevoelige les. Een man die potloodea en zeep te koop aanbiedt, belde is de Jacob Catsstraat te Rotterdam aan. Be juffrouw van de le ver dieping had niets noodig. Daar begreep de koopman niets van; dan de juffrouw vsn de 2e verdieping maar, doch deze was niet thuis. Watzou hij weg gaan zonder „zaken" te doen? dat nooit! Opaieuw voor de le etage gebeld, deze moest er aan geloovea. Toen de bewoonster echter bleef weigeren te koopea of wat te geven, uitte de brutale indringer een schandelijke verwensching ea wilde hg met groot geweld da deur toe slaan, doch hij klemde daarbij de vingers van de rechterhand zoodanig, dat hij brullend van pijn, alle andere huizen in de straat voorbijliep, zijn heele negotie vergetend! Op des Inhuldigiagsdag zijn te Amster dam, aan ongeveer 4500 onderofficieren en minderen van de landmacht, bronzen gedenk penningen uitgereikt. Al mser en meer begint men op de steenovens de turf te vervangen door steenkool. Wel kost de inrichting der ovens meer, maar spoedig is dit uitgespaard. Be nieuw aange legde ovens zijn alle van roosters voorzien en in de oude worden zij aangebracht. Daarmee raken de goede dagen voor de turfschippers voorbij en voor de steenovens- gasten de dagen, waarop hun door de schippers 30 en meer borrels per dag en per man werden uitgereikt. Voor naaimachines kan men het beste zuivere glycerine, dus chemisch zuivere glyce rine gebruiken. Deze maakt geen vetvlekken verhardt en koekt niet, maar laat de machine; deelen steeds zuiver blank blijven en verze kert daardoor een rustige» en gelijkmatige» gang van de machine, terwijl, wanneer de stof toevallig hiermede in aanraking komt, geen vlekken ontstaan. 't Liep zoo'n vaart niet 1 De drukte, waarop men te Amsterdam in de bakkerij gedurende de feestweek gerekend had, is geducht tegengevallen. Ons onderzoek, zoo schrijft de „Bakkers-Ct.", daaromtrent bracht aan het licht, dat er in de drie eerste dagen belangrijk minder aan brood geconsu meerd is dan in de drie eerste dagen der daaraan voorafgaande week. Waaraan dit vreemne verschijnsel moet worden toegeschreven, is moeielijk te zeggen. Wij voor ons meenen, dat de Pers onwille keurig door haar berichten over doodkisten, brancards, ziekenverpleegsters, eerste hulp bp ongelukken enz,, de Amsterdamsche burgerij een zeer slechten dienst heeft bewezen. Angst en schrik waren hiervan bij de pro vincialen zoozeer het gevolg, dat het als een gevaarvolle onderneming werd aangemerkt de feesten te Amsterdam te gaan bijwonen! Bovendien was het publiek, dat des ondanks toch hiertoe overging, zoo voorzichtig, ten minste niet ongeproviandeerd „die plaats van gebrek en duurte" te gaan bezoeken. De weinige mensehen, die door de vele extratreinen werden aangebracht, waren allen behoorlijk uitgerust met trommels, manden en karbiezen. Een uitstekende muizenval wordt in een der bladen genoemd een Keulsehe pot, waarover een papier is gespannen, waarin een winkelhaak is gesneden. Iu den pot moet wat geurigs zijn. Een goedkoope val, waarin de muizen desnoods ook zouden kunnen verdrinken, indien de pot hoog genoeg er voor is. De buitenlandsche bladen gaan voort met sensationeele berichten over een aanslag te verspreiden, die zou hebben plaats gehad op het leven van onze Koningin berichten, waarvan niemand den oorsprong weet, en die weder voor de zooveelste maal bewijzen hoe Biecht de buitenlanders op de hoogte zjjn van de toestanden in ons land, die zeker niet zouden gedoogea, dat ware ook maar een klein gedeelte waar van het gerucht de waarheid verborgen bleef. Ziehier het verhaal, dat de „Métropole" van Antwerpen zijn lezers op de mouw speldt: „Eerst aangekondigd, daarna tegengesproken, schijnt heden het nieuws zich te bevestigen, dat een aanslag is gepleegd op het leven van Koningin Wilhelmiaa. „De graaf Van Limburg Stirura, echtgenoot van de eeredame, die aan de zijde der Koningin gewond werd, zou het volgende verhaal hebben gedaan „Wilhelmina had zich, om zich voor te be reiden op de vermoeienissen, aan de kronings plechtigheid verbonden, begeven naar het slot te Seedijk (bedoeld wordt Soestdijk), nabij Baarn, een klein plaatsje van 2500 inwoners, op 4 K.M. ten zuidwesten van Amsterdam. De aanslag had plaats tijdens een der dago- lijksehe rij toeren, die zij maakte in de om streken. Drie eeredames en een begeleider vergezelden Haar. „Eensklaps sprong een man uit het bosck langs den weg, en loste op de Koningin, niet slechts één,, maar drie revolverschoten. De beide iaatste misten; het eerste raakte den arm der gravin Van Limburg Stirum. De dader werd onmiddelijk aangehouden: hij heeft ver klaard anarchist te zjjn. „De jonge Koningin verloor geen minuut haar koelbloedigheid. Haar eerste woorden waren: „Mijh volk moet dezen aanslag niet W9ten; men moet hem geheim houden, want hij zou de kroningsfeesten bederven". „Het koninklijk bevel is met nauwgezetheid opgevolgd, De Nederlandsche telegraphie heeft een nauwgezet toezicht uitgeoefend op alle telegrammen aan de bladen. „De toestand van de gravin Van Limburg Stirnm is bevredigend, maar het is slechts drie of vier dagen geleden, dat de kogel, die in den arm gedrongen was, is verwijderd". Volgens de .Matin" is de minister-president Brisson beslist voor de herziening van de zaak Dreyfus c. s. en wel sinds de gevangenneming van wijlen kolonel Hemy. Hfi zou toen zelfs de onmiddellijke verwijzing van de zaak voor het Hof van Cassatie hebben gtëischt. 0e minister Bourgeois is tot de herziening bekeerd door de bekentenis van kolonel Hemy, de minister van buitenlandsche zaken Delcassé is voor de rivlsie, waaruit onwederlegbaar bljjkt, dat er geen buitenlandsche verwikkelingen zijn te wachten. Het hoofdorgaan van de Italiaansche sociaal- democratie, de .Avanti", noemt den moordenaar der keizerin van Oostenrijk een waanzinnige, wiens daad het voortwoeden van een monomanie bevestigd heeft. Ee anarchistische misdaad is een vorm van zelfmoord en kan door geen straf worden verhinderd. In iederen anarchist leeft de IJdelheid van Herostratus. Ze moeten in het gekkenhuis worden opgesloten. Maar het blad acht het zeer begrijpelijk dat de anarchisten meestal uit Italië komen. Italië is de achterlijkste van alle moderne staten en zendt zjjn kinderen door de wereld met een dolk in den zak. Generaal Wheeler moet te Decatur in Ala bama een zonderlinge redevoering gehouden heb ben. Hij zeide niet te gelooven, dat de Spaansche oorlog al voorbij was. Mac Kinley zelf zou Wheeler meegedeeld hebben, dat hij niet vertrouwde, dat de Parfische vredescommissie de Philippfinache kwestie zou oplossen. De Spanjaarden weigeren de PhllippiJnen prijs te geven, zeide Mac Kinky. Wheeler eindigde met te zeggen, dat hfi zijn post in den oorlog weder aanvaardde, daar hij de hervatting van de vijandelijkheden tegemoet zag. Het Is zeer goed mogelijk, dat de moordenaar der Keizerin van Oostenrijk, daar hfi geen Zwitser is door de Zwitsersche regeering aan die van Oostenrijk zal worden uitgeleverd. Nog wordt gemeld, dat Luccheni naarGerève was gekomen, om een hooggeplaatst persoon te dooden en heeft hfi, toen hjj de aankomst der keizerin vernam, haar tot zijn prooi gekozen. Daardoor wordt het geheele wezen der propaganda duidelijk, die van de anarchistische broeinesten uitgaat. Het gevaarlijkst en ijverigst zijn blijk baar de Italiaansche anarchisten, van wie drie vertegenwoordigers hun namen aan de drie afschuwelijke moorden op Carnot, Canovas en keizerin Elisabeth vastknoopen. De whiskey-beschuitjes zijn de uitvinding van een bakker uit Nieuw-York, die meer onder nemingsgeest dan geweten heeft. Deze koekjes namelyk verkoopt hij aan schoolkinderen, die ze graag lusten en niet weten, dat ze zoo schadelijk zjjn. Een jongetje van acht jaar, dat er eenige van opgepeuzeld had, moest naar een hospitaal ge dragen worden, daar hij telkens op de straat viél. De moeder werd geroepen en vertelde den doctoren, dat haar kind 's nachts veel droomde en soms heftig schreeuwde. Na een grondig onderzoek werd de bakker ontdekt, en de koekjes bleken gelei en alcohol te bevatten. De naam van den bakker Is thans door geheel Nieuw-York bekend gemaakt. (M. t. d. V.) Rusland, waar men tegenwoordig aan groote plannen doet, schijnt de Mogendheden te willen overhalen tot een gemeenschappelijk optreden tegen de anarchisten. Een artikel ln het Russische Staatsblad hoewel niet in 't officleele gedeelte spreekt daarvan en wijst op Italië als een waar anarchistisch nest. Bjj een deel der Duitsehe pers vindt het denk beeld uit Petersburg, om internationale maatregelen te nemen tegen het anarchisme, instemming. De .National Zeitung", die de Zwitsersche auto riteiten berispt, omdat zfj Luccheni wegens zijne handelingen te Lausanne niet naar Italië hebben gebracht en de verspreiding door drijvers van een in het Italiaansch gedrukt anarchistenblad hebben geduld, is van meening, dat alleen kwaad willigheid zich aan een overeenkomst van de Europeesche Staten zou kunnen onttrekken, strekkende om alle vreemde anarchisten te ver bannen, zoodat voortaan elke Staat voor zich moet zien, wat hjj met zijn eigen anarchistische onderdanen aanvangt. De „Times" verneemt uit Philadelphia, dat in een langdurige Kabinetszitting beraadslaagd is over de instruction der Amerikaansche vredes- commissarissen. Volgens berichten uit Washing ton Is de Regeering der Unie voornemens minstens het geheele eiland Luzon te eischen. Mac Kinley wilde aanvankelijk zich tevreden stellen met Manilla alleen, maar de Regeering zou thans met het oog op de anti-Amerikaansche houding der opstandelingen het behoud van geheel Luzon onvermijdelijk oordeelen, terwijl bovendien de vredescommissarissen desgewenscht te Parijs meer kunnen vragen. Intusschen seint de corres pondent van de .Time»" te Manilla, dat dezer dagen da betrekkingen tusschen de Amerikanen en de opstandelingen verbeterd zjjn. Dat blijkt ook uit Aguinaldo's verzoek om de voorsteden van Manilla te mogen ontruimen, hetwelk de Amerikanen terstond bewilligden. De opstande lingen trokken door de stellingen der Amerikanen en dezen bewezen hun alle militaire eer. Het leger der Cubaansche opstandelingen ver loopt zoo langzamerhand. Er zijn nog maar zoo weinig soldaten over, dat Maximo Gomez het opperbevel heeft nedergelegd. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Voor aardappelenverbouwers. Iedere landbouwer weet, dat ds eene aardappelen- stoel dikwijls veel meer mooie aardappels levert, dan de andere. Hoe komt dat? Dat kan komen doordat op de eene plek de grond iets vetter is geweest dan op de andere; o f doordat de pootaardappelen niet even groot waren; o f doordat de eene plant minder last van vorst heeft gehad dan de ander;; of doordat de eene minder last van vretert) heeft gehad; of doordat de eene plant meer ruimte heeft gehad dan de andere, want hoe meer licht er door de bladeren van eene plant wordt opgevangen, hoe grooter oppervlakte zjj dus innemen, des te meer kan de plant voortbrongen, en als de plant over veel ruimte beschikt, heeft zfi ook veel grond, om zich mee té voeden. Indien wfi nu eens een grond nemen, die precies overal gelijk is, precies éven groote poters kiezen, geen vorst of vreterfi de planten beschadigt en de afstand der planten precies even groot wordt genomen dan zullen wij toch, b|J het rooien der aardappelen, vrt) groote verschillen waarnemen. Hier zullen wij een Btoel vinden met aardappelen, die te groot z(Jn van stuk, ginder een, waarvan de opbrengst tegen valt, elders een met te veel kriel, weer op een andere plek een met een flinke opbrengst van goede aard appels. En wanneer wfi vragen, waar dat verschil vandaan komt, dan zal het antwoord moeten luiden; dat is een gevolg van overerving. De laatste aardappelstoel is waarschijnlijk ontstaan uit een poter, afkomstig van eens familie met goede eigenschappen en heeft daardoor het vermogen ver kregen, een goede opbrengst van mooie aardappelen voort te brengen, onder de omstandigheden van het bedrjjf, die voor elk bedrijf dikwijls ook weer ver schillend zfin. (Grond, bemesting, afstand, grond bewerking.) Maar als dat verschil zoo belangrijk kan zijn, dan dient iedere aardappelenteler poters te gebruiken, die van eene goede familie atkomstig zfin, en om die te verkrijgen moet hfi ze nemen van de mooie stoelen. Wanneer men bfi het rooien een mooisn stoel vindt werpe men die aardappelen niet in de mand, doch men legge ze op een hoopje neer. Voortdurend legt men zoo de aardappelen van mooie stoelen apart en tenslotte verzamelt men ze alle in een mand en bergt ze op, op eéne geschikte plaats. Wanneer men dan eindelfik een voldoenden voorraad heeft, gebruikt men deze bet volgend jaar als poters. Msn behoeft er zich niets van aan te trekken, dat men op die manier ook setaardappels voor poters gebruikt, want men krfigt de schade, die men hierdoor lfidt, waarscbfilfik ruimschoots in den volgenden oogst terug. Vrfi groote aardappels zfin voor poters minder geschikt, deze dient men er dus nit te schieten. Zoo heeft mieschien iedereen het in zfin hand, zfin aardappelenoogst te vergrooten, zonder dat men eene andere soort neemt. Ieder, die in de gelegenheid is. neme eens eene proef met de zoo verkregen poters. Doch hfi verzuime daarbfi vooral niet, op een deel van het gelfik bemeste veld ook gewone poters nit te zaaien. Aan landbouwers, die wel eens eene proef met eene nieuwe soort zouden willen nemen, zou ik den raad willen geven, daarvoor Eigenheimers te kiezen. Deze soort is gekweekt op een proefveld te Sappemeer, dat bestemd is voor het kweeken van nieuwe en betere soorten uit zaad, en door middèl van kruising. Het ia een ovale, gele aardappel, die in het laatst van September rflp is. De Eigenheimers heb ben op verschillende proefvelden in ons land, op klei, zand en zwarten grond, het in opbrengst van vele andere soorten glansrfik gewonnen en zfin volgens de verslagen zeer geschikt voor tafelaard appelen, daar de smaak best is en zfi gekookt, eene gele kleur bezitten. Daarbfi achfinen zfi niet zeer vatbaar voor ziekte te zfin. Zfi zfin, naar ik vermoed, te verkrfigen bfi den heer G. Veenhuizen te Sappemeer, wanneer men vroeg genoeg bestelt Voor ieder, die dit wenseht, ben ik bsreid, de verlangde hoeveelheid ts bestellen, mits hfi zich verbindt, op een gedeelte van hetzelfde veld gewone poters te zaaien, ter vergelflking, en hfi mfi later den uitslag laeedeelh

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2