N°. 1155. Donderdag 22 SeptemberAü. 1898. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland. DU bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementtprii per 8 maanden Voor mm Bom SO Ots. - Frame per peit deor go- h..l NniBMMB 41 Ots. Naar Amu» en andere landen met verheeging der pcrtc's. Advertentlin vóór 19 nu op den dag der iltgave. Pril der Adurteniiln Van 1 tet I regels SO Ote. - Iedere regel meer S Ote. ttr.ete letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Ote. per nammer. ABONNEMENTEN ei ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGIVILD SI ROOI/, Farlatraat, Buna otTmiel TEXEL, 21 September 189S. De aanvoer ter markt bestond "Maandag alkier uit: 3 paarden, 1 veulen, 18 koeien, 4 ossen, 1 stier, 2 pinken, 2 nuckt. kalveren, 251 sekapen, 184 lammeren, 27 rammen, 41 biggen en 18 sckrammen. Volgens ons welwillend verstrekte opgaven kon worden besomd voor sekapen f 14 f 19, voor lammeren f 7 h f 13, voor koeien f134 it f 195 en voor rammen f 20 f 35. Naar wij vernemen werd o.a. alsnog toegelaten tot de eerste klasse der Rijks Hoo- ger-Burgersehool te Helder de Jongeheer A. R. Dikkers, zoon van den keer Dikkers alhier. Naar wij vernemen werd onze plaats genoot, de Eerw. Heer M. A. Pieper, benoemd tot kapelaan te Purmerend. Dn Cocksdobp, 17 Sept. Iemand, die kool verbouwt, heeft doorgaans last van rupsen; doek zoo deze diertjes hier tegenwoordig huis houden is ongekend. Duizenden dezer scha delijke inseeten schijnen ket er op toegelegd te hebben verschillende koolsoorten te vernie tigen. Vooral de spruitkool wordt deerlijk geteisterd. In vele tuinen ziet men enkel de stronken nog staan. Is haar groeityd volbraeht dan klimmen ze in geheele scharen by de muren der woningen op, ten einde zich daar in een verborgen hoekje een nieuw leven te scheppen. De schoorsteenen schij nen zelfs voor dit gedierte niet meer veilig te zyn en velen, die er een kykje in durven nemen, vallen naar beneden en moeten het met den dood bekoopen. 20 Sept. By de strandvonderij is aan gebracht een stuk van een seheepsdek benevens een gebroken scheepsnaambord, waarop nog te lezen staat ssalus." Oudeschild, 20 Sept. Zaterdag had in de „Zeven Provinciën" eene vergadering plaats van de feestcommissie en de deelnemers aan den gehouden optocht. De verkooping van verschillende feestgoederen, bracht nagenoeg zestig gulden op. Vele artikelen, die by alle feesteiykheden dienst kunnen doen, hield de commissie in voorraad, met het doel er gebruik van te maken by elke voorkomende gelegen heid. Niettegenstaande de meeste commissie leden tyd en geld hadden opgeofferd om alles gereed te maken voor het feest, hadden de uitgaven toch nog zulk een vlucht genomen, dat met een nadeelig saldo van enkele guldens werd gesloten. Deze hoopt men alsnog te vinden uit den verkoop van enkele artikelen. Een van Oosterend komende vrachtwagen, waarop behalve de voerman een passagier had plaats genomen, geraakte door het schrikken van het paard, naby den Schoenerhoek van den dyk neer, naar den binnenkant. Gelukkig wisten beide personen er in tijds af te springen, zoodat het ongeval met eenige materieele schade aan het voertuig afliep. Oosteeend, 21 Sept. Zaterdag werden alhier door schippers aangebracht 50 stuks stevige dckplanken. Men had in de Noordnee een wrak gevonden en het aldaar geslooptklaar- biykeiyk heeft ket hout nog niet lang in zee gezwalkt. Gisteren ging in de nabykeid van het dorp in vlammen op een hoop erwtenstroo, waaruit de erwten nog niet waren verwyderd. 't Was eigendom van den arbeider B. en de oogst van een geheelen akker. Naar men zegt, heeft een kind de brand veroorzaakt, door met lucifers te spelen. Bestryding der varkensziekte! Uit Finsterwold wordt d.d. 15 Sept. ge schreven De met porcosan ingeënte varkens biyven dan toch maar vry van de besmetteiyke vlek ziekte, terwyi onder niet ingeënte exemplaren steeds weer nieuwe gevallen voorkomen. Zoo werd onlangs deze zoo zeer gevreesde ziekte weder geconstateerd by varkens van E. v. Heuvelen te Reiderwolderpolder, mej. de wed. E. Huisman en G. Penning te Goldhoorn onder deze gemeente, zoodat heden by hunne huizen groote borden geplaatst zyn met het opschrift besmetteiyke veeziekte; vlekziekte. Zondagavond omstreeks half 9 werd er brand ontdekt op den bovenzolder van ket hoofdgebouw der meelfabriek te Alkmaar. Eigen pogiBgen tot blusscking met behulp van brandkranen en de waterleiding mislukten. Omstreeks half 10 was het hoofdgebouw één vuurzee, waartegen de inmiddels geroepen brandweer volkomen machteloos was. Ook het woonhuis en de drie kolossale pakhuizen enz. werden door het vuur aangetast. Eerst te zes uur was men zoo ver, dat men kon zeggen het vuur meester te zyn. Alles is fisaal uitgebrand. Alleen de inventaris van het kantoor en eenige losse inboedel van het wooHhuis is gered. Met zeer veel moeite is men er in geslaagd de belendende perceelen, een steenkolenloods, een herberg methooiber- ging en eene stoomhoutzagerij te behouden. Alles was op beurspolis verzekerd. Persooniyke ongelukken zyn niet te betreuren. De schade is enorm en wordt door sommigen op 4 k 500000 gulden geraamd. Wie doet het elders? Zoodra de nieuwe kwartjes met de beeltenis van H. M. de Koningin in voldoenden getale verkrygbaar zyn, zal te Dubbeldam, namens jhr. P. J. J. Repelaer, den voorzitter van ket offlcieele feestcomité, door den burgemeester aan elk der 850 kinderen, die aan het schoolfeest deelnamen, ter herinnering aan dat feest, zulk een nieuw kwartje worden uitgereikt. Las men dezer dagen van oranje-coeardes, die reeds honderd jaar geleden dienst hadden gedaan, te Bergen-op-Zoom werd er by de inhuldigingsfeesten door een heer een gedragen, die dagteekende van 1748, en het opschrift droeg: Leve de Prince van Oranjiën (toen Prins Willem IV dus). De directrice der „Nouvelle Revue," Mme Juliette Adam, geeft in haar politiek overzicht een vertaling van de toespraak van H. M. Koningin Wilkelmina tot de Staten- Generaal. zy voegt daarby het volgende: „De bevalligste, behooriykste, meest beminde en meest gevierde der jonge erfgenamen van een beaydbaar koninkryk, Wilkelmina I van het Huis van Oranje, is ingehuldigd als Koningin van Nederland. Nooit hebben geestdriftiger, oprechter, liefderyker toejuichingen, getuigend van een volkomener toewyding, den dageraad eener regeering begroet. De proclamatie van Wilkelmina I tot Haar volk is een meesterstuk van eenvoud en edele grootheidHet is onmogeiyk, in deze woorden niet het bewys te zien van een volkomen overeenstemming tusschen eene Vorstin en Hare Staten. H. M de Koningin heeft aan prof. N. Van der Waay de opdracht gegeven, eenschildery te vervaardigen van de plechtigheid der inhul diging in de Nieuwe Kerk, op ket oogenblik dat zy de rechterhand omhoog hief om den eed van getrouwheid aan de Grondwet af te leggen. Het doek zal als portretstuk worden behan deld en ongeveer 2by 2 meter groot wor den. Door de groote uitvoerigheid, waarmede het werk zal worden uitgevoerd, rekent de kunstenaar er ongeveer een jaar voor noodig te hebben. De Minister van Oorlog heeft de Com missarissen der Koningin gemachtigd voortaan aan de verlofgangers van de militie te land, die zich voor hun bestaan of onderhoud naar een der aangrenzende Ryken verlangen te begeven, dit voor hoogstens 12 maanden toe te staan (tot dusver was de termyn 6 maan den). Voorts is de bepaling uitgebreid tot alle vreemde Ryken van Europa. Verder kunnen de lotelingen-verlofgangers, die zich in den vreemde in Europa wenschen op te houden, voor zooveel zy niet verbiyven in België, in de Duitsche provinciën Hanover, Westfalen of Rynprovincie, of in ket Groot- Hertogdom Oldenburg, door de Commissarissen der Koningin vrijgesteld worden van de ver plichting tot het bywonen van ket by art. 138 der militiewet voorgeschreven onderzoek. Houden zy zich in een der genoemde land streken op of zyn zy ter vissekery, dan kan, op aanvrage, door den Commissaris der Ko ningin worden toegestaan dat onderzoek in November of December te ondergaan. Verlof voor langer dan één jaar wordt door den Mi nister van Oorlog verleend. Een familie in de Blankenburgerstraat in den Haag zou Zondagmorgen vroeg de Btad verlaten en in een vigelante naar het spoor ryden. Het rytnig was hoog beladen met koffers en daardoor topzwaar geworden. By het omkeeren voor het huis kantelde ket rytuig, zoodat het op zyde op Btraatkwamte liggen; ook het paard viel op zy. De koetsier was spoedig op de beenen. Met de passagiers ging ket minder vlug. Eerst werden mevrouw, daarna de dienstbode, een kind en een hond door het gebroken portierraam getrokken, waaruit ten slotte de keer des huizes verscheen. Geen der personen was gelukkig ernBtig gewond. Het rytuig was vry wat beschadigd •n een der kofiers gebroken. TEXELSCHE COURAMT

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1