Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De Cocksdorp, 11 Oet. Door eeaige jagers 'werd vandaag eene jachtpartij gehouden. Men was zoo gelukkig 26 hazen ea 4 koaijaaa te bsmachtigei», wel een bewijs, dat het in Eier- land nog niet aan wild ontbreekt. Vlieland, 11 Oet. Verleden Zondagavond had in het Hó tel van den Heer Meyer de plechtige uitreiking der medailles plaats, welke de Noorsehe regeering voor de redders der bemannisg van de „Periea" bestemd had. Nadat de edelacktb. heer Veen hoven de gedecoreerden had toegesproken, werd nog het woord gevoerd door de heerea Van Rossum en Ameat. Tal van belangstellenden waren opgekomen, om de feestelijkheid bij te wonen. Ook het fanfarecorps was aanwezig en droeg niet weinig bij tot opluistering van de» avond, welke met een dansje besloten werd in het Logement vaa de Wed. Molenaar. Aan Mejuffrouw M. Duisker geb. Rab, die 1 Mei 1.1. eervol uit hare betrekking als onderwijzeres aan de o. 1. school alhier ont slagen is, is een pensioen toegekend vaa f 175 's jaars. Op het oogeablik zelden in het najaar gezien heerscht in Zeeland watergebrek en de regenwaterbakken aan kerken, scholen, raad huizen enz. moeten bijspringen om ia de eerste behoeften te voorzien, deze» zijn echter in letterlijken zin weldra „uitgeput" en men gaat over tot het gebruik van „putwater." Dat dit gebruik werkelijk van nadeeligen invloed is op de gezondheid van het volk in het alge meen, laat zich begrijpen, terwijl is sommige gemeenten de met modder en slijk gevulde grachten, slooten, waterleidingen en riolen in zoo'n droogte-periode mede die niet in de hand werken. In enkele gemeenten wordt met een schip in Holland om water gevaren en tegen goeden prijs aan den man gebracht. Een 200-tal Haagsehe bakkersgezellen, ontevreden dat een bakkerspatrooa inbreuk maakte op de Zondagsrust, door het leveren van verscb brood aan sommige köïels aldaar en te Schevenisgen en aas een te 's Hage geaccrediteerd diplomaat, trachtten Zondag ochtend vroeg het bezorgen van brood te be letten door voor de woning van den bewuste» patroon saam te scholen es te betoogen tegen schending der Zondagsrust. Ook vergezelden zij den bediende die brood ging bezorgen en trachtten aan de woninge» der klanten ge hoor te vinden op hun verzoek om op des rustdag ook voortaan geen brood meer in ontvangst te nemen. 9e politie belette hen echter in dit voornemen en hield de betoo- gers op kalme wijze op een afstand. Tegen 11 's ochtends verspreidden zich de betoogers. Naar men verneemt, zal vooreerst nog niet worden overgegaan tot uitvoering van het plan, om lessen aan de Rijksaormaal- scholen te doen geven over den nadeeligen invloed van het gebruik van alcoholische dranken op het organisme van den mensch. 't Is hu de tijd zij» geheelen tuin te bemesten met kalk, thomasphosphaat en kainiet vooral onder de boomen. De talrijke insecten, die thans in den grond wegkruipen, om daarin te overwinteren, worden grootendeels gedood door genoemde hulpmest stoffen, welke bovendien den planten zeer ten goede komen, groote en smaak der vruchten verbeteren, heesters en planten, die niet wilden bloeien, daartoe aanzetten, grootte en kleur der bloemen bevorderen. Druiven vooral, maar alle pit- en steenvruchten hebben gaarne iets mee van wild, gevogelte, viseh en anderen dierlijken afval. Spit het flink diep in den grond bij de wortels, en zij geve» 't u in dank terug aan vruchten. (R. N.) Het gebeurde in een der Noordholland- sche zeedorpen, dat de predikant op den kansel vol vuur oreerende.' „En Jezus sprak tot de schare"den zin plotseling afbrak en na een ondeelbaar oogeablik vervolgde: „Daar heb je 't waarachtig al!" De oorzaak dezer zonderlinge zelf-onderbre- king was, dat de predikant van zijn verheven standpunt het oog had op een houtvlot in de haven. Hierop speelde een troep kinderen, die op het oogenb'ik, dat hij den uitroep deed allen door het kantelen van de balken ia de diepte wegzonken. De gemeentenaren, dadelijk op de hoogte, verlieten als één maa het gebouw met den herder aan het hoofd en men mocht de drenke lingen redden, waarna men zich verzamelde tot het houden van eoa dankstond. (R. N.) Mee schrijft uit WageniBgea: Eesige hotel- en pensionhouders in deze omstreke» zullen tot H. M. de Koning-We duwe een adres richten, met verzoek sas het landgoed Oranje-Nassau-Oord een andere be stemming te geven dan van sanatorium voor borst- ea longlijders. Adressanten meeaen dat de aanwezigheid van zooveel lijders aan besmettelijks ziekten schadelijk op hot vreem delingenverkeer zal werken, en aehtea zich door d8 oprichting van een dergelijke inrichting niet weinig in hun bestaan bedreigd. Natuurlgk zijn er velen i» Wageaingee, die ees geheel aadere meeaisg zija toegedaan. De heer Victor de Stuers schrijft het volgende aan het Dagblad: „Tot Jêogtoe werd het doope» vaa straten en pleinen met de namen van historische personen beschouwd als een eerebswijs aan die personen en als een middel om hun naam is de gedachtenis vaa het nageslacht levendig te houden. „Ieder, die ook maar oppervlakkig onze geschiedenis kent, moet da» ook verbaasd gestaan hebb8» over het besluit va» ons Ge meentebestuur e» dat van onzen Raad, om aan een Haagsehe straat den naam van Anna van Saksen te verbinde». „Professor Blok schrijft van haar in zijn geschiedenis van bet Nederlandsche volk (III, p. 95]: „Oranje werd ook in zijne huiselijke omstandigheden getroffen door het sehsmdolijk gedrag zijner vrouw, Aana van Saksen, die ia droakeesehap leefde, herhaaldelijk Al va haar onderwerping aanbood en in Maart 1571 te Dillenburg gevangen gezet moest worden om aan hare onduldbare uitspattingen een einde te maken." „De onaoozelheid vaa ons gemeentebestuur en ;vaa onzen gemeenteraad mag doen ver wachten, dat eerlang een paar straten naar Jauregny en naar Balthazar Gerardts zullen genoemd worden; die hebben ook met den Prins in betrekking gestaan." Voor de veiligheid van den keizer en de keizerin van Dultsehland tijdens de reis naar Venetië, waar zjj zich inschepen zullen naar Palestina, zal de geheele spoorweg tusschen Ala en Venetië hermetisch worden afgesloten met soldaten. De laatste telegrammen over de gele koorts in Noord-Amerlka luiden verontrustend. Negen graafschappen en twaalf steden in de vallei van de Mississippi moeten aangetast zijn. De bevol king vlucht naar het noorden, de sterfte is groot. De Gouverneur van New-Orleans weigert aan de Fransche mailbootmaatschappij verlof te geven om vijfhonderd Italiaansche landverhuizers aan wal te zetten en de boot verblijft daarom In quarantaine op de reede. Koningin Victoria moet gelukkig ontkomen zijn aan een ernstig ongeluk. Op een rit met keizerin Friedrich in den omtrek van Balmoral sloegen de paarden van het koninklijk rijtuig op hol. Gelukkig raakte het voertuig beklemd tusschen twee boomen en kwamen de koningin en haar dochter met den 3chrik vrij. Het Central News" agentschap verklaart daar omtrent gemachtigd te zijn tot de verklaring ,dat noch de koningin noch keizerin Friedrich geschrikt zijn door een ongeluk met het rijtuig.' Donderdag heeft in den nacht-sneltrein van Antwerpen naar Duitschland, tusschen Mechelen en Leuven, een brutale aanranding plaats gehad. In een compartiment zat een dame alleen, met, naast haar op de bank een valies, inhou dende een aanzienlijke waarde. Op voormelde hoogte, omstreeks 2 uur 's nachts en terwijl de trein in volle vaart was, drong een persoon, als een chic heer gekleed, den wagen binnen. Eer de dame besef had van wat er gebeurde, had bij haar een vuistslag gegeven, het valies, dat zij had vastgegrepen, uit haar handen gei en uit het raampje geworpen. Daarna sprong de booswicht van den ti zijn slachtoffer bewusteloos achterlatende. Toen de dame tot bezinning kwam, trol onmiddellijk aan de noodbel, om den trei doen stoppen, wat dan ook gebeurde. Het pi neel van den trein, op de hoogte van he1 beurde gesteld, ging aanstonds op zoek i de iljnl Weldra vond men het HJk van den aanra, naast de baan liggen; hij was met het 1 tegen een buffer terecht gekomen en op gedood. Op eenige meters van het lijk men het valies der dame. De aanrander ii hiertoe onbekend. In de Turksche hoofdstad spant men krachten in om het Duitsche Keizerpaar luisterrijk mogelijk te ontvangen. Dag en n zijn duizenden aan den arbeid, om de „koni der steden" op haar voordeeligst te doen uitkoi Men heeft evenwel jaren achtereen alles verwaarloosd, dat, hoe hard er ook gew wordt, alles niet op tijd gereed zal zijn. De groote wegen van Yildiz-kiosk naar SI boel, die in een erbarmelijken toestand verkef worden hersteld, doch men is hiermede mins een maand te laat begonnen, zoodat nog vfjf weken noodig zouden zjjn, om alles in goeden staat te brengen. Men vergenoeg zich thans hoofdzakelijk mede, om de al te gi gaten met zand te vullen. Een belangrijke postzegeldiefstal is in hoofdpostkantoor te Parijs gepleegd. Elk h( postkantoor krijgt, naar het schijnt, bij de uit van nieuwe postzegels, waar ook op de we daarvan een exemplaar toegezonden en zoodoende een eenige postzegelverzameling bi) Deze verzameling is door een onbekende geste Hoe groot de waarde van het ontvreemd weet men niet, maar er waren zeer kost postzegels onder, o. a. een van Reunion, dl 10,000 frs. wordt geschat. In den staat Winconsln staan sedert scheldene dagen zeer groote, met bosschen bed vlakten in brand en de vlammen zijn zoo weldig, dat aan blusschen niet gedacht worden. Men moet daarom den brand wof laten tot alles opgebrand Is. Honderden perso worden vermist, men vreest, dat zjj in de om zich heen grijpende vlammen omgekomen De materiëele schade wordt op 5 millioen dol geschat. Purmerend, 11 Oct. Aangevoerd 251 v kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 156 nucht. k f 7 a 18; 206 vette Varkens 34 40 ct. per 66 magere Varkens 112 f 20; 381 Biggen af 8. 2824 Schapen en Lammeren; 564 I deren en 12 Stieren. Kip-Eieren f 4,50 a f p. 100. Vette koeien, prijshounend, handel leven f 0.48 f 0,56 per k.g. Gelde koelen, geeD aanvoer. Melkkoeien, geen aanvoer. Vette kalveren, prijshoudend, handel i f 0.60 h 0 80 per K.G. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel m Vette varkens, prijshoudend, handel vlug Magere varkens en biggen prijshoudf handel stug. Vette schapen prijshoudend, handel s f 16 a f 24 per stuk. Magere schapen, prijshoudend, handel ma f 12 A f 18 per stuk. Lammeren, prijshoudend, f io&~f 18 per s Zondag 16 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Den Hoorn, Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssi Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zwei Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barei GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tic» Ds.Rooseboo Nam. 3 uur Ds. Roosebooh. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avoids half 7 Ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 3 nor Ds. Hesp. ■Q-pgTTfiKi.rTt.-r.gLLatnzrtrs&r-!i '"nu wiifi imv i u wv rune *i "viMrw»sT» 'i r—i

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2