Buitenland» Marktberichten» PBEDIKBETJBTEN. Zoo zga er niet veal! I De vroegere beurtsehipper en winkelier W. I D. Van Wolvega, die voor 36 jaar met aakter- lating van een'ge schulden naar Amerika vertrok, kwam op Maandag te Joure met een welgevulde beurs zijne schulden afbetalen. Da rekeningen van geleverde goederen, door kern zorgvuldig bewaard, kaalde hg tot niet geringe verbazing van de leveranciers voor den dag en betaalde. Over eenige weken denkt bij naar de zijne» in Zuid-Bakota terug te keeren, waar hij ket landbouwbedrijf uitoefent. De plotselinge genezing! Men meldt aan het „Nieuws" nader uit Kampen omtrent het buitengewoon geval van genezing bij de 21-jarige dochter van den vee houder G. Voerman, dat het meisje zich eiken dag op straat vertoont en bezoeken bij de buren aflegt. Tot ieder, die zy spreekt, zegt zij, met dank aan God, thans overgelukkig te zijn. zy loopt nog waggelend, met de kanden op de heupen, doordien hare voetzolen rond en volgegroeid zijn na de 9 jaren van zitten en liggen, gedurende welke zy zich niet anders dan kruipende of op een stoeltje kon ver plaatsen. Nu het bezoek wat minder wordt, komt ket zenuwgestel ook meer in orde. Petroleum in Nederland! Bg den slager J. Wynands, te Huissen, is een vloeistof opgepompt, die veel overeenkomst heeft met petroleum. Blgkens de daarmoe genomen proeven heeft de vloeistof een strek lichtgevend vermogen. Er zal een nader onderzoek worden ingesteld, of men kier werkelgk met een petroleum-wel te doen beeft. D.) Anarchisten! De Minister van Justitie heeft in het „Algemeen Politieblad" een ïyst doen opnemen bevattende de namen van 37 Italiaansche, Franscfae, Spaansche en Russische anarchisten die uit Spanje en uit Zwitserland gezet zyn. Uit Spanje is o. a. verwyderd zekere P. Bezzari, dia het voornemen zou hebben opge vat een Koningin te vermoorden. Den 22en dezer werd hy door de Fransche Regeering over de Italiaansche grenzen gezet. Thans is zyn verblgfplaats niet bekend. Liever Turken dan Spanjsardeg! De medewerker van het „Handelsblad", de heer Elout, eindigt zgn Spaansch reisverhaal aldus Langzaam en ongeregeld loopende en slecht aansluitende treinen met veel, maar noncha lante en slecht op dè bagage lettende be ambten, veel gendarmen, veel bedelaars, veel ongedierte in de waggons, kale, holle, donkere hotels, cnsmakeiyk eten, slechte wyn slecht verzorgd land, ontgonnen mynen, een lui, wreed, dom, trotseh en onbeschoft volk in den geest van Philips II, Alva en Tor- quemada! Slotsom: „Als de Spanjaarden eens uit Europa konden worden verdreven, dan zou ons wereldeel er misschien meer by winnen dan by de door velen begeerde verjaging der Turken." M 'n zal moeten toegeven, dat dit vonnis og tamelijk zachtzinnig is uitgevallen na een ai'gd van dunne soep met aardappelscky- ven, zuur brood en gebakken stokvisch. Zij zyn allemaal goed! Uil Barcelona kwam Dinsdag te Amsterdam m-- brief met het volgende niet alledaagsche „Mijnheer den Briefvendrager Heb de Goud- byd van dezen brief an eene Avokaat te geven et is eender de Welken Amsterdam Olland." De brievendrager bracht hem by mr. J. C. De Viies. Ten gevolge van de stipte toepassing van de wetsartikelen door den pensioenraad by peasionneeringen, gaan niet alleen vele onderofficieren en minderen den dienst met paspoort verlaten om zich by tyds in de burgermaatschappy een betrekking te zoeken, maar ook door de officieren van zee en land macht wordt zeer veel moeite gedaan om zich in de burgermaatschappy een positie te verwerven. De reeds op leeftyd zijnde offi cieren en onderofficieren biyven, omdat zy moeten, geen kans meer ziende om zonder pensioen in de burgermaatschappy in hun onderhoud te kunnen voorzien. De jonge krachten die voor zoo veel de officieren betreft, aan het Rijk sommen geld voor opleiding hebben gekost gaan heen, en weldra zal men in ons leger vooral onder de onderofficieren, niet anders dan gebrekkigen vinden die uit vrees van met den pensioenraad te moeten kennis maken zich niet aan eene keuring durven onderwerpen. Te Anzob is de peat uitgebroken, doordat een inwoonster een aan pest overleden vrouw ln een naburig dorp had begraven. Toen zy in haar dorp terugkwam scb(jnt zij haar geheele familie te hebben besmet. Onmiddellijk heeft de overheid maatregelen genomen tot beperking der vreeseljjke ziekte: alle wegen naar Anzob zfin afgezet; de kleederen en alle voorwerpen, waarmede de pestlijders in aanraking zijn geweest worden verbrand, de zieken zijn geïsoleerd en ook bij de teraardebestelling worden de nauw keurigste voorzorgsmaatregelen in acht genomen. Twee fabrikanten te Brunswfik, die hun inkomen veel te laag hadden opgegeven, z(jn elk tot 14000 mark boete en het zesvoud der ontdoken belasting veroordeeld. Vrijdagmiddag deed de heer Valentin, direc teur der Aigerijnsche Bank te Tizi-Oezoe, met zfin gezin een rit in een motorwagen, toen deze by het omslaan van een hoek te snel gaande, in een ravyn stortte. Mevr. Valentin was onmid- deliyk dood, een nicht gaf spoedig den geest. Be heer Valentin deed veel kneuzingen op en zijn toestand was bedenkelijk. Twee kleine kinderen braken enkele ledematen. Een handschriftenhandelaar te Chicago heeft 100.000 dollars dollars uitgeloofd voor wie hem binnen het jaar een handschrift van Shakespeare; natuuriyk met ontwytelbare bewyzen van echtheid, levert. Nu door de te Weenen heerscbeude locale pestziekte de aandacht meer op deze ziekte is gevestigd, zal het volgende verhaal, dat werd gedaan, wellicht belang inboezemen: Omstreeks 1600 woedde er in West-Europa en ook te Haarlem een hevige pestepidemie. Vele personen vielen aan de ziekte ten ofler en geheele gezinnen stierven uit. Bit was ook het geval met een gezin Bu Clou of Bu Clous genaamd waarvan het hoofd tot de Haarlemsche vroedschap behoorde. Het geheele gezin werd begraven in de Groote Kerk te Haarlem. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het verwulf gedeelteiyk was ingevallen en derhalve moest worden hersteld. Een paar metselaars daalden in den kelder af en verrichtten het noodige werk, en ziet, onge veer 200 jaar nadat de sterfgevallen hadden plaats gehad en terwyi de overbiyfselen der dooden geheel vergaan waren, bleek de smetstof (zoo noemde men het toen, daar de microben "nog onbekend waren) nog zulk een kracht te hebben, dat de werklieden ziek werden en builen of booze zweren kregen. Echter moeten zfj na korten tyd zijn hersteld: Uit Saloniki wordt van Woensdag geseind; Een windhoos heeft het land verwoest. Een karavaan van zeven-en-veertig menschen en honderd paarden verdronken; de telegrasfiynen en de viaducten en tunnels van den spoorweg van Saloniki naar Monastir zyn vernield. Een redacteur van een te Angers verschij nend blad heeft een marinier gesproken, die deel uitmaakte van een detachement dat verscheidene maanden op de Iles-du-Salut doorbracht. Bie soldaat heeft Dreyfus herhaaldelijk op het Duivels eiland gezien en geeft de volgende beschrijving: Het eiland is een volkomen kale rots met niets dan een paar kokosboomen aan het einde. Be hut van Dreyfus, van hout gemaakt, staat zoo wat midden op het eiland. Alfred Dreyfus heeft geheel witte haren en een witten baard; z(jn rug is gekromd. Hy loopt met een langzamen slependen pas en richt het woord tot niemand. De bewakers mogen niet tot hem spreken. Er zijn er vier, onder bevel van een chef. Den geheelen dag en nacht wordt met geladen ge weren en revolvers de wacht gehouden; om de twee uren lossen de bewakers elkander af. Zelfs is er altyd een bewaker met Dreyfus in de hut, welke van binnen met spiegels behangen is, opdat al zijn bewegingen nagegaan kunnen worden. 's Morgens komt een bootje naar het Duivels eiland, bemand met galeiboeven die het gevaar» ïyke water kennen en met een bewaker en mariniers, die met geladen revolvers gewapend zyn. Dit bootje brengt leeftocht voor den geheelen dag, welke neergezet wordt op een plaats waar Dreyfus zelf het komt halen om het in zijn hut te koken. Dreyfus heeft boeken in zijn hut, maar kranten komen op het eiland niet. (N. R: Ct.) Een scherp staaltje van den christeltjken en socialen geest van de Beiersche boeren, wordt door de „Frandf. Ztg." uit een dorp in de Paltz gemeld Een verpleegde van het armenhuis werd dood op zyn bed gevonden. De tachtigjarige man werd gevoed op kosten der gemeente, hy ging om de beurt bjj alle gemeentenaren ln den kost. Sedert 21 Sept. kon de man het armenhuis niet meer verlaten en daar geen mensch naar hem omzag kreeg hy dus geen eten meer. Toen men hem door een toeval vond, was hy reeds eenigentyd dood. Men liet dus de man uit onverschilligheid en gemis aan naastenliefde verhongeren, terwyi op elke hofstede levensmiddelen in overvloed voorhanden waren. „Maar zy, de boeren, ver langen dat hun op kosten van het algemeen, ruime voordeelen worden verzekerd", merkt de „Frankf. Ztg." op, doelende op de protectionis tische eischen der agrariërs. Een nieuwe methode om visch te bereiden en te conserveeren zal binnenkort in toep&BBing gebracht worden. Een ondernememend man doet op dit oogenblik in Wiek pogingen om zyn uit vinding in practyk te brengen. Volgens zyn systeem wordt de visch eerst door stoom gekookt en daarna kunstmatig gedroogd. Vervolgens wordt de visch tot poedei gemaakt. De poeder biyft goed in elk klimaat en gedurende onbe- perkten tyd, hetzy in gesloten of geopende bussen of potten. Een lepel vol van dat poeder opeen bord aangemaakt met kokend water levert een smakeiyke, versterkende soep. Dit product is docr de hoogste autoriteiten op het punt van levensmiddelen onderzocht en als resultaat is meegedeeld, dat dit nieuwe product te beschouwen is als een van de beste uitvindingen op dit gebied en van hooge voedingswaarde. Voor den werkman en voor het leger kan dit voedsel misschien een goede toekomst hebben. De lage stand van het water op de rivieren heeft het vervoer van steenkolen zeer bemoeiiykt. Aan het „Hbl." schreef men, dat bovendien de aanvoer per spoorweg groote bezwaren vindt, doordien de spoorwegen geen genoegzaam mate riaal hebben om alles te vervoeren. Volgens de dageiyksche opgaven mankeerden o. a. in 6 dagen alleen in Westfalenop 14 Oct. 717 wagens, 15 Oct. 1581, 17 Oct. 587, 18 Oct. 642, 19 Oct. 1816 en 20 Oct. 26C8 wagens van 10 tons, zoodat er 74510 ton in 6 dagen minder afgezonden konden worden dan waarop gerekend was. De meeste fabrieken hebben zeer kleine voorraden kolen en nu de spoorwegmaatschappyen de leveranciers in de steek laten, kunnen zeer betreurenswaardige toestanden ontstaan. Be Pruisische regeering liet voor de Staats spoorwegen, naar men zegt 30000 nieuwe wagens maken, doch dit schynt wederom niets geholpen te hebben. Men klaagt ook in Duitschland van alle zyden. Schagen, 27 Oct. Aangevoerd: 9 paarden f 75 a 160, 5 Stieren jf 80 a f 100; 600 Gelde koeien f 100 af 200; 50 kalfkoeien f 120 a f 175; 30 Vaarzen f 80 a f 110; 20 Nuchtere Kalveren f 6, a 14; 200 Schapen f 18 a 22.—; Lammeren f a f Bokken en Geiten f af 30 Varkens f 8.— a f 13.— 24 Vette Varkens 36a 38 cent per kilo; 60 Biggen f4,— a 8; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,55 a 0,60 Kaas per half kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 4.75 a f 5.25 Eendeieren per 100 f af. Leiden, 28 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen - stuks f 110 a f 285 75 Stieren f 54 a 210; Veulens stuks, f af; 514 kalfkoeien f 104 a f 225; Melkkoeien f 104 a 225; 268 Varekoeien f92 a f 196; 294 Vette koeien f 110 a f235; 47 Vette kalveren f 30 a f 76; 30 Magere kal veren f 8,— af 17; 163 OrasKalveren f 19af56 711 Vette schapen 115 a f 26;— 146 Schapen (weide) f 12, a f 22, Paarden f af 212 Magere Varkens f 15 a f37 Vette Varkens a. ct. 640 Biggen f4.— a f 14. Lammeren f ,- A f Alkmaar 28 Oct. 3483 Hectoliters. 666 H.L. Tarwe Aangevoerd werden totaal 196 437 1735 163 26 255 Rogge Gerst, id. Chev- Haver Paardenboonen! Bruineboonen. Citroenboonen Witteboonen. Duivenboonen Koolzaad. Blauw Maanzaad Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten Grauwe Erwten Witte Erwten Vale Erwten 16, Londen, 27 Oct. Ter markt zyn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren; 10 Kalveren, Varkens. Men noteert Run deren 0.50 A 0.82; Schapen en lammeren 0.62 A 0.85; kalveren 0.— A 0.—; varkens 0.— A— Zondag 30 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schködeb. Koog. Nam. 2 uur Ds. Schrödeb. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudescliild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's Avonds 7 uur de Hr. Niessink. (Gedenkdag der Kerkhervorming.) Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zwiden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Babknds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kufebus. D«n Hoorn. Nam. 3 au Ds. Hbsp, adres f 6.40 A 5.10 5.'- 8.10 6.- 11- 13- 14— 6.75 14. 16.- 10.75 10.' 17.50 7,25 5,50 5.75 3,75 6,25 12.- 14,50 18, 18.- 20.- 7.75

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2