N°. 1168. Zondag 6 November. A°. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor lm Bobs SO Gts. Frame ptr pest door ga- hooi Nebskiahs dB Ots. - Maar Akseika on andero landen mot vcrheeging dor porte'e. idvertentiën vóór II nu op den dag der nltgave, Prijs dsr Adverlenlitn Van 1 tot B rcgoli 10 Cto. - Iodero regel moor 6 Gti. Grestc lottora sn Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. BewQinnmmors I Cto. por nnmmor. ABONNEMENTEN en ABVERTENTItN worden aangenomen bjj do Uitgeven LANGEVILB k BE ROOIJ, ParJatraat, Bcbö o» Tijel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhulze een zwarte wollen omslagdoek, gevonden op den Waalderweg en 4 sleutels aan een touwtje geregengevonden op de Steenenplaats. BANK VAN LEENINÜ De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Raad dier Gemeente is besloten tot ophelflng der Bank van Leening te den Burg, met ingang van den 1 April 1900 en dat na den 31 December 189S geene nieuwe panden meer in die instelling zullen kunnen worden beleend. Texel, den 11 October 1898. Se Burgemeester voornoemd, H- W. DE JONCHEERE. TEXEL, 5 November 1898. Een gewone gasfabriek voor den Burg te maken, zou volgens velen eene onderneming zija, die geen rente zou kunnen afwerpen. Eleetriseh licht dan? Ook hiervoor bleek de animo niet zoo groot, dat men tot de daar- stelling kon overgaan. Glas uit gecarbureerde acht? Eene concessie aanvrage werd gedaan, doch tot heden kwam men nog niet verder. Of ook dat kans van slagen heeft, zuilen wy niet trachten uit te maken. Thans komt weder eene nieuwe aanbiediag van dergelijk licht. Volgens deze aanbieding moet elk zich eene machine aanschaffen tot vervaardiging van het beaoodigde gas. Esn vrij uitgebreid prospectus over genoemd gas, waarin o. a. ook een beschrijving voor komt van genoemde gasmachine is gratis verkrijgbaar. De kleinste machine is echter voor niet minder dan 15 gasvlammen, zoodat indien niet wordt overgegaan tot de samen stelling van eene fabriek voor het g8beele dorp, zeker slechts weieigen bet nieuwe licht zullen kunnen aanschaffer. Spoedig echter zal men in de gelegenheid zijn over het ge noemd licht te oordealen en misschien weten de ondernemers ook nog wel een middel om zoo noodig allen in de gelegenheid te stellen van het nieuwe licht te prcfiteeren. Van diefstal hoort men hier gelukkig niet dikwerf, geheel verschoond er van blijft men echter helaas ook hier niet, dat bleek o. a. Woensdagavond in de Nieuwstraat. Terwijl 1.1. de bestuurder van een kar waarop zich een zak meel bevond, even bij den slager K. inging, om van deze het vleesch in ontvangst te nemen van het voor hem geslacht varken, werd genoemd meel van de kar genomen, zoodat het verdwenen was, toon men even later by de kar kwam. Een onderzoek werd dadeiyk in gesteld. Ean deel van het meel werd gevonden in het riool in de schoolsteeg, terwijl een ander deel zich nog in de zak bevond, die men by de schuur van de slagery vond. De politie is in de zaak gemoeid en doet jjverig onderzoek. In ons vorig nummer werd door ons eeie opgave verstrekt van de uitvoeringen, ïutslezingen, enz., welke alhier nog dit jaar zullen worden gegeven. Hoewel wy zeer goed wisten, dat de mogoiykheid niet was uit gesloten, dat daarin nog eenige verande ring zou worden gebracht, hadden wy toch Biet er op gerekend dat die reeds zoo spoedig zou moeten plaats hebben. Volgens achterst, annonce echter wordt reeds Zaterdag a.s. den liefhebbers van hettooneel ei den aankleve van dien een avondje aan- ieboden dat, mogen wy de recensies die in le dagbladen voorkomen, gelooven, zeker ook tUtier zeer ia dei smaak zal vallen. Het oordeel over de capaciteiten van beide dames, die dien avond in Höfel „Texel" zullen optreden luidt alleszins gunstig, het programma dat zal worden uitgevoerd, belooft veel en zal zonder twijfel] ieder kunnen bevredigen. De entrée is door den ondernemer, den keer Flens, niet te hoog gesteld, zoqdat men zich daardoor niet zal behoeven te laten afschrikken, terwijl bovendien na afloop nog gelegenheid zal zijn voor den dans. Naar het schynt, bestaat bij den ondernemer het plan een lyst te doen cireuleeren, mocht echter die niet worden aangeboden, of men niet dadeiyk kunnen besluiten daarop te tee kenen, aan het bureau zal dien avond ook nog gelegenheid zyn om tegen betaling te worden toegelaten. Moge velen van de aangeboden gelegenheid om iets waariyk goeds te genieten op het gebied van kunst, gebruik maken, de onder nemer zal daardoor er meer en meer van worden overtuigd, dat men zyn pogingen op prys stelt, en het zeker niet bij deze eene keer laten, om gezelschappen of enkele per sonen naar hier te halen, die elders reeds een uitstekende naam hebben verworven. Oudeschild, 4 Nov. Reeds is dezer dagen op stroom beproefd om garnalnn te visscben. Deze eerste poging had niet het gewenschte gevolg. Vermoedeiyk zija de garnalen nog te veel over de ondiepe plaatsen verspreid en zal het weer eerst kouder moeten worden, alvorens de kleine zeebewoners naar de diepte trekken. Het vervullen der hier vaceerende be trekking van onderwyzer, moet door Burge meester en Wotbouders tijdeiysc zy a opgedragen aan den Heer P. Ooy'zaas, onderwyzer te Alkmaar, die reeds Maandag a. s. in dienst zal treden. De Cocksdorp, 4 Nov. Door ingezetenen van Eierland en De Cocksdorp is een adres aan de betrokken autoriteit gericht, ten einde het verzoek van Oosterend en Oost om te Nieuweschild eene haven te verkrygen, te ondersteunen. Ia den loop dezer week zyn in den polder Eierland in twee gezinnen de water pokken uitgebroken. Gelukkig heeft deze ziekte gewooniyk een gunstig verloop. Waal, 5 Nov. De Firma Haversehmidt en Klaje te Haarlem heeft, blijkens achterstaaade advertentie, onze plaatsgenoote Mej. Wed. Dekker—Moojen aangesteld alsDépö'houderes van hare Nieuwste Stoomververy en Chemische Wasschery. Inderdaad kunnen wy getuigen, dat, nadat èa circulaires èn het kleurenboek door ons zyn nagezien, het nieuwste, het fijnste op dit gebied door genoemde Firma kan worden geleverd. En als wy in aanmerking nemen, dat de pryzen zoo billik mogeiyk zyn, zou het ons niet verwonderen dat velen hun ver trouwen aan de Haarlemsche firma zullen schenken en biyven schenken. Oosterënd 5 Nov. De Noordzeevissehers zyn alleen in den nacht van Dinsdag op Woensdag in zee geweest, doch moesten voor stormachtig weder naar binnen. Eenige schui ten zyn in het Vlie binnengeloopen, waaronder een paar met gebroken zwaard. Be verdien sten waren wederom zeer luttel, zoodat in de laatste weken byna niets verdiend is, Ook het korren naar oesters heeft byna geen resultaat opgeleverd. In de polders Waal en Burg en het Noorden huizen weder groote vluchten ganzen; ook zyn in laatstgenoemden polder reeds ver scheidene zwanen. Genoemde dieren, die sehadeiyk zyn voor visckwater en groengronden, zyn zeer schuw en kunnen niet gemakkeiyk bemachtigd worden. Vlieland, 3 Nov. Het Leesgezelschap „Nut en Genoegen" hield Dinsdag 1.1. zyne gewone jaariykscke huishoudeiyke vergadering. Uit het verslag van den secretans-peniiigmeester bleek, dat ongeveer f 87 in kas was, terwyi het aantal leden 14 bedroeg. Tot voorzitter werd herkozen de heer W. J. van Rossum, terwijl in de plaats van den keer M. J. Gilhuys, die zich niet meer verkiesbaar stelde, de heer H. M. Hylkema tot seeretaris-penningmeester werd benoemd. Voorts werd besloten de contributie f 2.50 te verlagen tot f 1.50 per jaar en de kinder bibliotheek, welke aan de bibliotheek voor volwassenen verbonden is en ruim tweehonderd boeken telt, aan het Gemeentebestuur aan te bieden. Verder werd voor de aankoop van uieuwe boekwerken f 20 uitgetrokken, zoodat het aantal boeken, dat nu de twaalfhonderd naby komt, dit getal weldra overschreden zal hebben. Te Padang loopt volgens de „Sum. Ct." het gerucht, dat in de Padangscke Bovenlanden een petroleum bron is ontdekt. Op de jaarmarkt te Axel werd door den landbouwer P. Van Hoeve aan een Belgischea koopman een koe verkocht voor 675 franken. Als men nu rekent 20 fr. quarantaine en 5 fr. keuringskosten, terwyi daarenboven voor dat dier nog een 20 fr. inkomende rechten zal moeten betaald worden, dan kan men licht nagaan koe duur die koe in België zal moeten verkocht worden, wil de koopman er eenig voordeel aan behalen. Men meldt uit Harlingen aan de „N. Rott. Ct." Hier kwam gistermorgen een sleepboot binnen die een visscherssckuit, geladen met 2000 pond paling, van Kopenhagen naar Stavoren had ge sleept. Deze paliBg moet van daar als Friesche waar naar Londen worden vervoerd. Men woet, hoe de Londenaars den aanvoer van Friesche paling onder scherpe contióle houden hoe ze ia eigen schuiten moeten worden aangevoerd, en in de stad aan de Theems afzonderiyke ligplaatsen voor die schuiten worden gereserveerd, opdat men toch de zeker heid zal hebben van echte Friesche paling uit de meren te koopen. Te Groningen worden onder de „gevonden voorwerpen opgegevenvier koeien. Een huiseiyk tooneeltje. In de Bank- straat, hoek Iepstraat, te Utreakt, woont iemand, die vroeger kamerbehanger was, maar zichzelf nu gedegradeerd beeft tot straatventer. Gisteravond had de vrouw zicb even verwyderd en bleef wat lang weg naar de meenisg van den man. Toen bedronk by zich. De vrouw kwam thuis. Ruzie ontstond. Daarna trok de man naar boven. Hy ging wat dutten. De vrouw sleepte nu alles bet huis uit, kinderen en huisraad en al dies meer. Ea alles werd het achterdeurtje uitgedragen. Ten slotte was het bed aan de beurt, waar de man op Bliep. Men legde hem op den grond. Ea ook het bed verdween door het achterdeurtje. Het huiseiyk tooneeltje was afgespeeld. Nu namen de straatjongens steenen op en zy wierpen de ruiten in. (U. B.) In „Nederland" schryft prof. Jan ten Brink een artikel over een proces, dat zeer veel overeenkomst heeft met het proeesDreyfus. Het is dat van de stafofficier graaf De Loly- Tallandal, dat geëindigd is met de veroordeeling v» den beklaagde en zyn terechtstelling; na den dood van den ongelukkige is' zyn onscknld vastgesteld, waar Voltaire de rol heeft gespeeld die Zola nu vervult. Een bekeerde Kaffermeid kwam by een zendeling klagen dat zy het niet meer kon uithouden by haar man, want deze schold haar uit, sloeg haar en behandelde haar over het algemeen slecht. Be zendeling zeide: „Hebtgy al geprobeerd om, zooals Paulus zegt, kolen vuur op zyn hoofd te leggen?" daarmede meenende dat zy kwaad met goed zou vergelden. Maar de meid verstond den zendeling nieten antwoordde: .Neen mynheer, maar ik het al een ketel kookwater op zyn kop gegooi en dit kelp toch niks nie,'/ {Volksstem^ TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1