GELDEN Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Ingezonden Stukken. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADVEETBNTlfiN. Geld beschikbaar J. H. WOn,JEN Mahlaap Men meldt uit de Molukken aan 't „Centrum" Het koppenstellen onder de Alfoeren van Z. Ceram neemt in den laatsten tyd schrikbarend toe, vooral in de afdeeling Hatoesoea. Baar is eenigan tyd geleden de posthouder door een bende met geweren gewapende Alfoeren met moord en gesneld worden bedreigd, zoo hQ eenige tot dien Alfoerschen stam behoorende mannen, die hQ gevangen had gezet, niet in vrijheid stelde. Boor de grootste doodsverachting te toonen en dien wilden onder het oog te houden, wat hun te verwachten stond zoo zij een dienaar van de kompanie vermoordden, is dat gespuis afgetrokken. Volgens ooggetuigen moet die posthouder van Hatoesoea by die gelegenheid een zeldzame tegenwoordigheid van geest getoond hebben. Toen bij zijn weigering de Alfoeren ongeveer 20 geweren op hem richtten en dreigden af te trekken als hij nog eens weigerde, toonde hij de grootste kalmte, deed geen stap achteruit en zei nog: „schiet mij neer zoo gij durft, maar weet, dat wanneer ik val, ik een dienaar der kompanie, binnenkort een oorlogsschip zal komen met de noodige soldaten om mijn dood te wreken." De aanduidingen dat Dreyfus na de uitspraak van het Hof van Cassatie zachter zal worden behandeld, worden van verschillende zijden be vestigd. Be „Courrier du Soir", die voor een verkapt orgaan van het ministerie-Brisson heeft gegolden, meldt, dat de celstraf van den veroor deelde op het Duivelseiland is veranderd in voor- loopige hechtenis. De „Intransigeant", het blad van Rochefort, hetwelk reeds meldde, dat de regeering onmiddellijk bevel heeft gegeven Dreyfus van het Duivelseiland naar Cayenne over te brengen en hem daar in den zachtst mogeliJken vorm gevangen te houden, zegt nu, dat men vrij algemeen verwacht, dat de veroordeelde door het Hof zal worden ontboden zoodra de instructie is aangevangen, opdat hjj kan worden geconfronteerd met zijn aanklagers, wat in 1894 naar het schijnt geheel verzuimd is. De familie Dreyfus zal de regeering machtiging vragen om hem de uitspraak van het Hof van Cassatie te seinen. De sluiting der Buitsche grenzen voor buiten- landsch vee geschiedt, naar het heet, om den invoer van veeziekten tegen te gaan. Daar zij echter in geheel tegenovorgestelden geest werkt, is dezer dagen in den gemeenteraad van Kiel door een der leden medegedeeld. Deze vertelde dat tengevolge van de volledige sluiting der grenzen voor buitenlundsch vee sedert 1895 bij Kiel drie varkensmesterflen zijn opgericht om de vraag naar varkens te dekken. Spreker noemde een dezer meateiijen, die te Gaarden staat, „een waar pesthol." Er worden daar 800 varkens gehouden die in boven elkander staande hokken zijn goplaatst. Deze dieren worden in het geheel niet verzorgd en dientengevolge is in deze fabriek de varkensziekte uitgebroken. Waren de grenzen niet gesloten geweest, dan zouden dergelijke ziekte kweekende inrichtingen niet zijn opgericht. Volgens een bericht uit Hamburg is het van Swansea naar Rotterdam vertrokken stoom schip „City of Bristol" verdwenen. Men vreest, dat het schip met zijn geheele bezetting, groot 24 man, ten onder is gegaan. Te Londen heerscht een bepaald oorlog zuchtige stemming; de „hommes d'affaires ver klaren zich openlijk voor den oorlog; voor Frank rijk zijn zij niet bang, want als de nood aan den man komt, rekenen zjj op den steun van Buitschland, terwijl Ruslands steun aan Frankrijk nog lang niet zeker is. Uit de Engelsche oorlogshaven blijven de onrustwekkende berichten evenwel steeds door gaan. Het is, alsof morgen een oorlogsverklaring te wachten stond. Uit Londen wordt aan de „Kö'n. Ztg." gemeld dat in alle arsenalen en op alle strategisch be langrijke punten de oorlogstoerustingen met verdubbelden ijver voortgezet worden. Zes torpe dojagers, die 80 knoopen moeten loopen, zijn in dienst gesteld en zullen aan hetKanaal-eskader toegevoegd worden. De heer Neymarck, heeft uitgerekend, hoeveel Frankrijk na 1814 aan oorlogskosten heeft betaald. Ontzettend groot is dit bedrag. Millioenen beteekenen niets 't worden tien tallen van milliarden. (1 milliard is 1000 mil lioenen). 't Bedraagt namelijk 58 milliard. Hoe ellendig, onverantwoordelijk groot is dus de druk der oorlogskosten op de maatschappelijke welvaart. Hetzelfde verschijnsel geldt trouwens, z(j het ook in mindere mate dan in Frankrijk, in het algemeen van Europa. Het zijn de kosten der oorlogen en van den gewapenden vrede die de Europeesche staatsschulden op hun tegenwoor dige hoogte hebben gebracht. Bjj het begin dezer eeuw was het gezamenlijk bedrag der staatsschulden 20 ff 25 miliarden. In 1850 waren ze gestegen tot 47 milliarden, in 1869 op 68 a 70 milliarden, thans zijn ze ge klommen tot ruim 130 miliarden. Europa moet tegenwoordig jaarlijks alleen voor rente en on geldig verklaring der staatsschulden en voor de militaire uitgaven 12 milliarden opbrengen. Dat maakt ongeveer 87 francs per hoofd der bevol king, terwijl de kosten van het openbaar onder wijs in Europa dooreen genomen slechts 2 francs bedragen. Vergadering Vrijdag 4 Nov., 's morgens 10 uur. Voorzitter H. W. de Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig 0 leden, de heeren F. Keijser, C. Keijser Pz,, Bros, Roeper, Lap. Mets, Koning, Koorri en Westenberg, afwezig met kennisgeving de heeren Zflm en Bakker. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling dat is ingekomen: Een missive van Ged. Staten behelzende goed keuring raadsbesluit tot het afstaan van een lokaal voor de landbouw•wintercursus. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten betreffende de aanvrage van eene subside van f 300 ter gemoet- komingin de kosten voor de gemeente huishouding, waarin in overweging wordt gegeven die aanvraag in te trekken en tevens wordt vermeld, dat de aanvrage om eene subsidie groot f 1560 voor een gelijk doel aan het rijk gedaan en waarvoor de helft door de provincie zal moeten worden bijge dragen, door genoemd college zal worden gesteund. Besloten wordt de wenk van H. H. Ged. op te volgen en de aanvrage om eene sub. van f300 in te trekken Benoeming commissarissen Bank van Leening. Be Voorz. deelt mede, dat door Z.Ed. een schrijven is gericht daaromtrent aan de afgetredene commis sarissen en van deze bericht is ontvangen, dat zjj wel genegen z(jn eene benoeming aan te nemen. Met algemeene stemmen worden hierop de afgetredene commissarissen weder benoemd. Vaststelling Gemeente-begrooting en goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur. Omtrent da begrooting Algem. Armbestuur wordt door de commissie van onderzoek daarvoor geadviseerd tot goedkeuring. Artikels gewjjze wordt de begrooting zoowel als het schriftelijk rapport der commissie voorgelezen en aangezien niemand er iets op heeft aan te merken wordt, nadat eerst was besloten de gevraagde subsidie aan het armbestuur groot f 3000 toe te staan, de begrooting goedgekeurd; als eindcijfer van ontvangst en uitgaaf werd genoemd f 3578,24. Uit het rapport der commissie voor het onder zoek der gemeente-begrooting, dat eveneens werd voorgelezen, bleek, dat ook deze commissie advi seerde tot goedkeuring er van en z(j er geen aanleiding in had gevonden om eenige wijziging voor te stellen. Op een tweetal punten werd echter de aandacht in het bijzonder gevestigd n.l.: Ie. Op het wenschelQke van een afdoende ver betering van den Schilderweg. In overweging werd gegeven B. W. op te drsgen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid ter zjjner tijd een nieuwen weg aan te leggen van café Burgzicht door „de laagte" naar de haven. 2e. Op de wenscheifjkheid, om zoo mogelijk de verschillende geldleeningen door de gemeente successievelijk aangegaan, zoo mogelijk te con- verteeren tot eene leening tegen eene lagere rente. De begrooting wérd hierop voorgelezen, zonder dat een der leden eenige op- of aanmerking op een der artikels maakte. Nadat het voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening S, f 5000 voor tenhoogsten 6 maanden tegen hoogstens 4% 's jaars, was aangenomen, werd de begrooting voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 58499,68. Beide commission van onderzoek werden door den Voorz. dank gezegd voor hunne bemoeiingen. De Voorz. doet hierna nog mededeeling, dat dien morgen nog was ingekomen een verzoek van eenige inwoners van Oudeschild, om op hunne schuiten ook in de haven garnalen te mogen koken. Ofschoon dit verzoek eigenlijk te laat was ingekomen voor deze vergadering, had de Voorz. gemeend er toch mededeeling van te moeten doen. Volgens de politieverordening ligt het geven van eene dergelijke vergunning echter op den weg van B. en W., zoodat het daar en niet in den Raad thuis hoort. De heer F. Keijser maakt de opmerking, dat hij voor zich dit liever door den Raad zag uitge maakt. Aangez'en echter de politieverordening in deze zeer duidelijk is en daarin bepaald wordt dat alleen b(j ongunstig weder vergunning kan worden verleend, kunnen B. W. in deze daarvan ook niet afwijken, en geen vergunning geven om altijd in de haven op de schuiten de garnalen te koken, waardoor, zooals werd gevreesd, de haven wel eens een groote garnalenkokerij kon worden. De heer Mets geeft in overweging, om indien in de nieuwe politieverordening bovengenoemd artikel mocht worden gewijzigd, een bepaald deel der haven aan te wijzen voor ligplaats der schuiten waarop garnalen gekookt worden. By de rondvraag w(jst dezelfde spreker op de wenscheliJkheid om bij den Minister van W. H. en N. aan te kloppen, ten einde uitdieping der havenmond te verkrijgen, waardoor de ge vallen, waarin de boot de haven niet kan ver laten of invaren, tot een minimum zou z(jn beperkt, zeker zeer ten gerieve van het reizend publiek, enz. Besloten wordt bij een der zake kundige, een ingenieur, eens te informeeren, of de uitdieping zonder gevaar voor de hoofden, enz. zou kunnen geschieden. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. {Buiten ver-antwoording van de Redactie.) GASOLINE GASVERLICHTING VOOR TEXEL, Geachte Redacteur l Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen als ingezonden stukje optenemen in Uw blad. Door de Firma van Minden (Technisch Bureau te Haarlem) aal dezer dagen op nader aan te kondigen datum en uur in het hotel „Texel" eene gas ontwikkelingswerktuig geexposeerd wor den van zeer vernuftigen vinding, als bijzonder heden treden op den voorgrond: 1. werken geheel zonder toezicht of het minste gevaar. 2. de toestellen zijn voor verlichting van villa's, woonhuizen, voor verwarming en bevredigen alle eischen welke aan gas gesteld kunnen worden: Aangesloten op een uitgebreid buizennet, leveren deze machines aan het verst weg liggende licht evenveel lichtkracht als aan het naastbij liggende en voeren het gas zonder onderscheid naar de hoogste etages. 3. elk licht kost cent per uur en heeft eene lichtkracht van 60 normaal kaarsen per vlam. 4. het licht is totaal reukeloos en brand zonder het minste geruisch. 5. het toestel levert slechts zooveel gas als op het moment verbruikt wordt, is geheel zelf regelend en nadat men het toestel heeft doen stoppen ts geen gas meer voorradig. De apparaten worden gebouwd met eene capaciteit van 15 tot 900 vlammen. Het kleinste, voor 15 vlammen zal geexposeerd worden. Zie verder uitvoerige prospectus. Na dat vakbladen en deskundigen een zeer gunstig advies voor deze werktuigen uitbrachtten zjjn reeds vele dezer gasontwikkelingsapparaten in Nederland in gebruik en staan de Firma belangrijke Beclaratiën ten dienste van H. H. verbruikers. Uitvoerige prospectussen worden op aanvrage franco toegezonden door de ondergeteekenden. Beleefd dankend voor de plaatsruimte, Get.; v. d. KLOOT Co. Texel, 5 Nov. 1898. Leiden, 4 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 111 a f 232 82 Stieren f 50 a 206; Veulens stuks, f a f 678 kalfkoeien f 98 a f 221; Melkkoeien f 98 a 221; 310 Varekoeien f 95 a f 198; 370 Vette koeien f 111 a f232; 37 Vette kalveren f 32 a f 75; 17 Magere kal veren f 6,— af 18; 338 Grasxalveren f20af59 761 Vette schapen f 16 a f 25; 50 420 Schapen (weide) f 11, a f 20, Paarden f af 117 Magere Varkens f 14 a f27 Vette Varkens a. ct. 445 Biggen f3.50 a f 13. Lammeren f A f Zondag 6 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Schroder, Waal. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. Schröder. (Doop en Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. V Geboren: PIETER, zoon van GERBRANB DROS Pz. en GRIETJE DROS Roeper. Oosterend 2 Nov. 1898. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: P. Dz. LAP en M. KIKKERT, die mede namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de zeer vele bewijzen van belangstelling bjj hun huwelijk ondervonden. Texel, 2 November 1898. Getrouwd: J. GRAAFF en N. KOOIMAN, die, mede namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling by hun huweiyk ondervonden. Burg, Texel, 2 November '98. op eerste hypotheek landeryen tegen 4°/o renten. Onkosten zeer billyk. worden in bewaring genomen met een dag opzegging tegen 3"/. renten. .a™81"1 3'/s7o „driemaanden,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2