N°. 1170. Zondag 13 November. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit kind verschijnt Woensdag- es Zaterdagavond. AbennemenUprUt per 8 maanden Voer Bas Bm SO Ota. Frame per put daor ga haal NraBUAHB 46 Ota. Naar Amirika an andera landan mat Tcrhceging dar perte'a. Advertentiin v66r It sar op des dag der sitgave, Prig* der Advertentiin Van 1 tat 6 ragala SO Ota. Iadara ragal maar S Cta. Create letters an Vignetten warden naar plaatsruimte barakend. BawtJannmmara S Ota. gar nnmmar. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIÊN wordet aaagesomes bij de Uitgeven LANGIVILD BE ROOTI, Parkstraat, Boss or Tsiel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een overhemds knoopje met vergulden knop, gevonden op de Steenenplaats en 2 paar zwarte tricot handschoe nen, gevonden op den Westerweg. BANK VAN LEENING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Raad dier Gemeente is besloten tot opheiflng der Bank van Leening te den Burg, met ingang van den 1 April 1900 en dat na den SI December 1898 geene nieuwe panden meer in die instelling zullen kunnen worden beleend. Texel, den 11 October 1898. De Burgemeester voornoemd, H- W. DE JONCHEERE. TEXEL, 12 November 1898. Ofschoon bet misschien menigeen minder aangenaam moge aandoen, te worden herinnerd aan zijne verplichtingen, willen wy toch niet van onze gewoonte in deze afwijken en er ook thans aan herinneren, dat men nog in deze maand geheel moet hebben voldaan zijn aanslag in de grondbelasting en die van het personeel, terwijl van de bedrijfsbelasting do verschenen termijnen moeten zjje aangezuiverd. Men zie dus zoo noodig zij3 aanslagbiljet voor die belastingen na en verzuime niet, indien nog tiet voldoes de er op is betaald, zich nog voor het einde dezer maand naar het kantoor van den Rijks-ontvanger te begeven en aas zijne verplichtingen te voldoen. Niar wy vernemen, werd onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. M. Blom, benoemd tot gemeente-geneesheer te Krimpel aan den IJsel, in de plaats van den heer J. Koniïg, geneesheer aldaar, vroeger te de Cocksdorp. Gisteren werd alhier eene verkoopiag gehouden van op str&cd aangespoelde of bij de verschillende strandvonders aangebrachte» goederen. Da totale opbrengst was naar men ons mededeelde f 1004 10. Den Hoobn, 9 Nov. Heden werd te Am sterdam met gunstige» uitslag examen afgelegd voor teekenen 1.0. door den heer C. Thomassea, zoon van den beer J. Thomassen, P. H. Polder. Oudesohild, 12 Nov. Da ledea van „Nap- tonus'" ons plaatselijk nut, mochten gisteren- vond een niet alledaagsch genoegen smaken. Eenige keerea van den Burg, wisten met unne talenten de in „da Zeven Pro vine ëa" unwezigen den gansehen avond te boeien. De heer L. J. Kikkert, die zich met het euden der lezing had belast, kweet zich lijzonder verdienstelijk van de taak, zoo be- angloos op zich genomen. Op schoone wijze toch vertolkte hij van Revolt's pennevrucht „de wilde doop." Daarna wist dezelfde spreker zijn gehoor iirtelijk te doen lachen, met het voordragen 'an „Een Sint-Nieolaasavond aan boord," uit van laurik's reisschetsen. De Heer S. Vlessing Phz. 'ergastte het auditorium op eenige lieve muziek- lummers, keurig door hem op de piano ten ehoore gebraeht. Daarna was heer E. Vlessing aan het woord, ie op zijn eenige leuke wijze, „de schoolmeester an Babel" voordroeg, en daarmee luide toe- lickingen inoogstten. De Heer A. Lmgeveld, wist de dames en eeren zeer genoegelijk bezig te kouden, met et lezen van „mottige Janus," uit de schetsen an Werumeus Buning. Hij behoefde waariyk iet te vragen of hij gelijk of ongelijk had iet het ten beste geven van deze schetsen, iet applaus bewees zeer zeker dat hij gelijk had. Tot slot gaf de Heer Kikkert nog ten beste: „Verhuizen," van Justus van Maurik, en drie leuke versjes van Lauriüard. Wel was de president van „Neptuaus," de Heer Muller, de tolk der aanwezigen, toen hij in een geestige improvisatie den lezer en de verdere voordragers hartelijk bedankte voor het verschatte genoegen en hen een welge meend tot weerziens toeriep. Oosteeend, 12 Nov. De visscher P. E. van Oost verloor in het vorig jaar zijn schuitje doordat het tegen de steenglooing verbrijzeld werd. Door hulp van anderen mocht het hem gelukken een ander vaartuigje aan te sebiffan, waarmede hij hoopte, door het vangen van alikruiken en garnalen, zija gezin te kunnen onderhouden. Het schuitje zou in het b?gin dezer week naar Oost gebracht worden en werd gesleept door een andere schuit. Otge iukkig brak de sleeptros stuk, waardoor het zwakke SGhuitje op den lagerwal geraakte en aan stukken rammeide. De arme visscher ziet hierdoor ten tweeden male zijne broodwinning ten gronde gaan. Naar men mededeelt, hebben de Noord zeevissehers in deze week gemiddeld goed geld verdiend. Sommige schuiten besomden ongeveer f 100. Wenschelijk is het, dat meerdere zulke weken mogen volgen, want er is dit jaar over 't algemeen weinig verdiend en vooral ia de laatste weken zag het er treurig uit met de ontvangsten. Ia de afgeloopen maand zijn uit Neder land langs het Belgische grensstation Esschen naar het buitenland verzonden, 970 waggoBS vee, tegen 740 waggons in October 1897. De totale uitvoer bedroeg 9520 stuks vee, ter aangegeven waarde van ruim f 840,000. Blijkens eene mededeeling in „Staats Ct." is de invoer en doorvoer van schapen uit Nederland toegestaan langs de Belgische tol kantoren en hulpkantoren. De invoer van paarden is met ingaeg van 15 November insgelijks geoorloofd langs de kantoren en op de dagen en uren aangewezen voor den invoer van Noderlandseh melkvee. Ia het bosch te Baarn zijn is een groote kuil, bedekt met zoden en Ukken verschil lende voorwerpen gevonden, o. een deken, trommel, mes, melkkan en nog eenige ge reedschappen- Het bleek dat hier geruimen tijd iemand vertoefd heeft. De goederen zijn naar het gemeentehuis gebracht en de justitie is er mede in kennis gesteld. Vreemde vondst 1 Een schipper uit Philippine pikte bij Ter Neuzen eea drijvende kist op, waarom oen touw was gebonden. By opening bleek de kist te bevatten; acht levende slangen (de grootste circa 1.50 M. lang), benevens een kleine hoe veelheid suiker en vijgen. Een paar weken geleden werd door drie man uit Termunterzyi met een sloep een passagier naar Emdersluis gebracht en z(j bereikten hun doel niet zonder gevaren te hebben doorstaan. Na hun passagier te hebben geland, naman zij, niettegenstaande hun ver schillende malen door daar wonende personen werd gewezen op den lastigen stroom en het slechte weer, den terugtocht au. De sloep is thans drijvende op de Earns gevondei en te Termunterzijl teruggebracht, zondar dat er van de bemanning iets bekend is geworden. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat alle drie hun waaghalzerij met hun leven hebben moeten bekoopen. Ook te Nijmegen, waar de meeste win kels niet vóór tien uren 's avoids worden ge- Bloten, traeht men het daarheen te leiden, dat de sluiting algemeen op legen uur worde be paald. Een jongmeuch te Heen vliet wenscht niet onder de lotelingen voor de Nationalen Militie gerekend te worden. Hij heeft de inschrijving geweigerd en zegt: „wie recht op my heeft kan komen Wacht maar: men zA' wel komer! Door het omvallen van een petroleum lamp is eene boerdery onder Irasum in vlammen opgegaan. Alles verbrandde, ook de levende have, 5 koeien en een kalf. De 80 jarige be woner der hoeve had plan dezen herfst stil te gaan leven en daarom den verkoop zijner eigendommen reeds in de „Laeuw. Courant" gepubliceerd. Woensdagmiddag is onder Hatert, by Nymegen, een marskramer, uit Nymegen, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, plotseling dood gebleven. Zyn weduwe, die in armoedige omstandig heden verkeert, zal ook nog verstoken biy ven van het geld uit een begrafenisfonds, daarhy de polis van lidmaatschap reeds by een kroeg houder had verpand. Het Openbaar Ministerie by het Haagsche kantongerecht vorderde f 5 boete op grond van artikel 440 Wetboek van Strafwerk (strafbaar stellende het vervaardigen en ver spreiden van drukwerken of stukken metaal, in een vorm, die ze op munt- of bankpapier, of op muntspeciën doet geiyken, tegen een Rotterdamschen koopman, tegen wien onlangs proces-verbaal was opgemaakt, toen hy op straat ventte met metalen broches, dasspelden enz., die den vorm hadden van kwartjes en andere muntspeeëa. De man beweerde dat hy niets anders deed, dan het vervaardigen van de beeltenis vu de Koningin en van bet Nederlandsehe wapen, zoogoed als beeldhouwers, photografen, enz. De bedoelde voorwerpen hadden niets weg van munten, en vertoonden geen jaartal of randschrift. Dr. J. H. Dunner, Of parrabyn te Amster dam, heeft aan de vermogende Israëlieten een rondschryven gezonden, waarby hun stenn verzocht wordt om zoo spoedig mogeiyk tot de oprichting van Isrt ëiitische byzondere scholen te geraken, waar zoowel godsdienst nis maat- schappeiyk onderwas zal worden verstrekt. Is de afdee'ingen der Tweede Kamer is geklaagd over 't snelle ryien van motor- rytuigen langs 's ryks wegen, ter gelegenheid van een wodstrjjd op de wegen tusschen Paiys—Amsterdam. Door de Kamerleden werd tevens opgemerkt dat op 's Minister bevel de tolboomen moesten openstaan opdat die rytuigen ongehinderd den weg konden pis- seeren, en werd door hen gevraagd of de ver schuldigde tolgelden later vergoed zyn ge worden. Naar aanleiding van deze laatste vraag merkt de „Zutf. Ct." op, dat voor motor-rijtuigen geen tolgeld mag worden geheven. Oak krui wagens, handkarren, fietsen passeeren 's ryks- tollen vry vu tolgeld. Niet de rytuigen, maar de daarvoor aangespannen trekdieren zyn belast. De Minister zou dus gevoegeiyk kunnen ant woorden dat het tolgeld betaald zal worden als de automobielen nog eens terugkomen met paarden er voor. Telegram van een veekandelur: Morgenvroeg komei alle zwynen aan 't station. Jou verwacht ik ook. Als je ossen gebruiken kunt, denk du aan my. Vu paarden heb ik minder verstand, als er sprake is van ossen, dan ben ik de eerste. Ik kom met den laatsten trein. Personen^ treinen nemen geen vee mede. Rundvee in prys gestegen, denk er aan eer ge u uitverkoopt, Mond- an klauwzeer hier uitgebroken, ook ik ziek. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1