N°. 1175. Donderdag 1 December. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbennemeHitprüt per 8 maanden Voor bbs Bras 80 Oti. France per pes! door ge- baal Nbbbesahb 41 Cta. - Naar Ambeüxa an andera landen mat varhaaginc der parte'i. AdverteitiSn vóór lt air op den dag der nitgave, Prijt der Adnrtentitn Van 1 tat 8 regel* 80 Ota. Iedere regel maar 8 Cta. Create lettere en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTSNTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB k BE ROOIJ, Parkstraat, Bono or Tax el JACHT. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving: Be Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 16 November 1898 n°. 14; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in Noordholland de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op hout snippen, is bepaald op Zaterdag 81 December 1898, met zonsondeigang; en dat alzoo, op grond van het bepaalde bjj het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hier bedoelde klein wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1899 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal blad wordon geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 22 November 1898. Be Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 29 November 1898. Be Burgemeester voornoemd, H. W. BE JONCHEERE. TEXEL, 80 November 1898. Maandag had alhier de verkieziag plaats van 2 hoofdingelanden voor het Waterschap de 30 Gemeensehappe'ijke polders, wegens periodieke aftreding van de heeren C. B. Bakker en C. M. Veeger, welke beide heeren weder werden herkozen. Vroeger dan op andere jaren is de goede Sint Nicolaas op ons eiland verschenen en heeft hij den kinderen vreugde bereid door het vooruitzicht, dat het op den 5 den December i.s. in alle scholen in onze Gemeente, bij zondere zoowel als openbare, feest zal zijn. j Niet ééa der kinderen op ons e laad, zelfs de armste niet, zal dit jaar door den weldadigea Sint worden vergeten. Heerlijke gedachte, want een feest der kinderen is immers een feest voor de ouders? Deze zullen aanstaanden Maandag stellig eene goede gedaehte over hebben voor onzen geaehten Burgemeester, den E.A. Heer H. W. de Joncheere, die de belangstelling der burgerij bij zijne komst in de Gemeente op prijs stellen de, van zijnen kant een blijk van belangstelling wil geven door Texels jeugd een genotvollen dag te bereiden. Eere onzen Burgemeester, die door zulk een royale gift jongen en ouden ia de Gemeente aan zich weet te verplichten. Oudeschild, 28 Nov. Door het kiescollege der Herv. Gem. alhier, zgn herkozen tot ouderling en diaken, de aftredende leden, de Heeren J. Kooger en J. W. Roeper. De bijeenkomst van de afd. alhier, v/d Ned. Protestantenbond, op 4 Dee. e. k., waarin Ds. Kaptein van O Ier leek als spreker zal optreden, zal het genoegen moeten missen het zangkoor der afd. Oosterend bij die gelegenheid te zien optreden. Vermoedelijk zal dat koor zich nu hier doen hooren op een avond in Januari a. s. Door onze afdeeliag wordt gepoogd een eigen zang koor op te richten, onder directie van den Heer C. J. Roeper, van de Waal. Voor de dochters der lede* zou tevens worden gepoogd eene vereeniging in het leven te roepon, waarin verschillende vrouwelijke handwerken zouden worden beoefend. De Cocksdorp, 28 Nov. Tot kerkvoogden bij de Nederi. Hervormde gemeente alhier zijn gisteren herkozen de heeren W. Brans en K. v. d. Kloot en tot leden van het kiescollege de heeren C. Garritsen, W. Brans en J. Kortenhoeven. Tevens werd tot lid van dit college benoemd de heer P. Dros Az. t Slechts ééae der naar Vlieland vertrokken schuiten, schipper A. Bakker, was in de ge legenheid eene lifting klipviseh uit de „Martha Elene" te bergen en in den haven van Vlieland te brengen. Met de lossing voort willende gaan, werd dit verboden, daar het inmiddels bekend ge worden was, dat dit werk was aanbesteed. Oosterend, 29 Nov. De mazelen breiden zich hier meer en meer uit. Door deze ziekte en andere ongesteldheden is de openbare school voor de helft ontvolkt. In ééae der 6 klassen was heden en gisteren slechts éét der 15 kinderen aanwezig. Vlieland, 25 Nov. Het bargea der lading van de „Martha Elene" is aangenomen door de heeren N. W. Duinker en E. Mtyar tegen negentien pereent der uit te lossen lading. Heden middag strandde de „Saturnus," kapitein J. Meyer, in de Noordergronden. Nadat de deklast, uit hout bestaande, over boord was geworpen, is zij weder vlot gesleept door „De Hoop" en hier binnen gebracht. De a very, die zij aan de machine bekomen heeft, zal men hersteller, waarna men hoopt, dat zjj hare reis (naar Sshiedarr) weder zal kunnen voortzetten. In het Ziekenhuis te Utrecht is Vrijdag weder een patië at, lijdende aan miltvuur, over leden. De man, slager van beroep, heeft zich waarschijnlijk, by het slachten van eene aan miltvuur lijdende koe, geïnfecteerd aan da hand, waaraan hij een wondje had. Zaterdag is gevtnkeiyk van Wormerveer naar Haarlem vervoerd zekere V., werkzaam als los werkman aan een der fabrieken aldaar, verdacht de schryver te zijn van den dreigbrief aan den heer C. Lvan. Het had de aandacht getrokken, dat het schrift van zyn weekbriefje veel overeenkomst vertoonde met het schrift van den brief. Toen hem verzocht werd, op 't kantoor te komep, moet hy zichtbaar ver bleekt zyn en in het verhoor, dat man hem deed ondergaan, moeten zyne antwoorden zeer verward geweest zyn. V. is vroeger werkzaam geweest op een molen te Zaandam. Zyn patroon koe de concurrentie van de fabrieken niet het hoofd bieden, de molen bleef staan en V. geraakte zonder werk. Daaruit zou zyn haat tegen de fabrieken verklaard moeten worden. Als een vervolg op het verhaal van den brutalen overval, waaraan de vrouw van den landbouwer F. Van Gils, te Molenaarsgraaf, voorongeveer drie waken blootstond, en waarby door de dieven circa f 800 uit haar woning werd medegenomen, kan worden medegedeeld, dat deze week de dienstbode 's ochtends by de klompen, die, zooals gewooniyk by de boeren, voor de deur worden uitgetrokken, en die ze op last van de vrouw moest binnenhalen, een gesloten enveloppe ontdekte welke, daarna door da vrouw des huizes geopend, de som van f 300 bleek te bevatten, die op Zondagavond 6 dezer uit de kast ontvreemd was. Bedenkeiyke verschijnselen. Aan Noord- Bevelands noordkust wordt door de zee voort durend geknaagd; vooral de dijken in de nabijheid van Wissekerke moeten het ontgelden door dykvallen en oeverafschuivingen. Nu is weder een hofstede bgna verdwenendit is de vyfde in korten tyd; wat dit boteekent biykt wel uit het feit, dat de dyk die thans als zeedyk dienst doet op 10 minuten atstands van het dorp ligt, waar voor eenige jaren de afstand wel een uur bedroeg. Toch plaatsvervanging I De gemeenten Herpt, Hedikhuizen en Oud- heusdea zyn overeengekomen, gemeenschap pelijk zorg to dragen voor de werving van het voor de lichting 1899 benoodigde getal vrywilligers, volgens het plan-Coolen. Aan het station te Roozendaal is een postzak gevonden, waaruit pakketten werden vermist. Meu beweerde zelfs, dat pakketten met eene waarde van f 60,000 ontvreemd waren. Naar men echter meldt, is bedoelde postzak 's avonds aan den trein by inlading tusschen de loopplank van het postrytuig gevallen. Uit het rapport der politie, die de zaak in onderzoek heeft, biykt, dat de zak is open weest en enkel een pakket met monsterstoffen ont vreemd is. Zijne Hoogheid Prins Hermann van S»xan-Weimar heeft aan Hare Majesteit de Koaingin met bestemming voor bet Ryks- museum, overhandigd don sleutel van de hoofd poort der voormalige Citadel van Antwerpen welke sleutel, bhjkens een door Zyne Hoogheid daarby gevoegd getuigschrift, io 1831 na de overgave der Citadel door de Nederlandscke officieren werd ter hand gesteld aan Zijne Hoogheid Bernhard van Sixen-Weimar, luite nant-generaal in Nederlandschen dieast en in diens nalatenschap werd aangetrr ffin. Aan Zyne Hoogheid Pries Hermann van Saxen-Weimar is de dank der Regeering betuigd voor dit geschenk, dat de herinnering bewaart aai de roemryke daden van het Nederlandsche leger. (,St.-Ct."i TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1