N°. 1179. Donderdag 15 December. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland* DU blad verschijnt Woensdag:- en Eaterdagavond. AbennanenUprijt per 8 maanden Voor in Bunt SO Cts. - France per peet deor ge heel Nnnun 4S Cti. - Naar Ambkha en andere landan mat verheeging dar garta'a. Advertcntlin vóór li nnr op den dag der nltgave, Prü» der Adeerientitn Van 1 tot B ragala SO Ota. - Iadaro rogal maar S Ota. Ctroata lottara en Vignetten warden naar plaatiraimte barakand. Bowflsniimmeri I Ota. par nnmmar. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB k BE ROOU, Parkstraat, Borq or Tkel BESMETTELIJKE ZIEKTE De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden nogmaals met nadruk aan de verplichting hen opgelegd by art. 19 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, waarin a. is bepaald, dat het hoofd van een gezin, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voor komt, daarvan binnen 24 uren, nadat hem het (eit ter kennis is gekomen, mededeeling moet doen aan den Burgemeester. Overtreding wordt gestraft met eene boete saw f 10 tot f 100, of met gevangenis van drie dagen tot eene maand. Tevel, den 13 December 1893. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Sclinldvordertngen ten laste der Gemeente Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1898 eenige leverantiën of werkzaamheden ten dienste der Gemeente hebben gedaan, hunne vorderingen vóór den 85 December a. s. intezenden ter Secretarie der Semeente en voor zooveel betroft onderhouds- ot herstellingswerken aan gebouwen en andere gemeentewerken by den gemeente opzichter te de Waal. Texel, den 13 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgem; J. A. Wesstra, Secret. -. TEXEL, 14 December 1898. Milder belangstellenden, dan men had mogen fer wacht en, waren Maandag-avond naar het lotel „de Vergulde Kikkert," opgegaan om de fergadering van den Texelschen Volksbond by ;e woben. Ia deze bijeenkomst, welke door den Voorzitter van den Bond, Ds. P. E. A. Schiöier, verd geopend, trad als spreker op de heer )r. J. van't Hooft, predikant te Vlaardiagen. )eze begon met gobed ei behandelde verder eene boeiende rede het onderwerpVrijheid Gezag. Ia het eerste deel zijner toespraak bepaalde e welsprekende redenaar zijne hoorders bij Vrijheid. Hij leerde lma, wat de ware lijheid is en wekte de aanwezigen op om liet te dwepen met, maar liefde te hebben 'oor de vrijheid. Hij schetste, hoe in het Mitst der vorige eeuw de woorden vrijheid, Selfjkheid en broederschap waren misbruikt, och hoe de edele Oberlin, godsdienstleeraar Waldersbach in het woeste Steinthal in de vogesen ze zijnen dorpsgenooten recht leerde verstaan. In het tweede deel zijner belangr^ke rede, herinnerde de geachte spreker er aan, dat de w&re Vrijheid, welke door eene vrije, maar goede keuze kan verkregen worden, het Gezag niet uitsluit. Vrijheid en Gezag staal niet tegenover elkander, maar vullen elkander aan. 't Is waar, gezag verlangt gehoorzaamheid, maar deze, en dit werd door voorbeelden opgehelderd, bestaat alleen daar, waar vrijheid is. God wii gehoorzaamheid van den mensch en derhalve wil Hij ook diens vrijheid. De menseh, die Gods geboden overtreedt, gevoelt zich onrustig en gejaagd, want, al volbrengt hij die geboden niet, zijn geweten zegt het hem, dat zij het goede van den mensch willen. Reeds de eerste mensch was door God vrij gelaten, doch hij deed de verkeerde keuze. Hij koos de zonde en met hem vielen allen en werden in plaats van vrijen dienstknechten der zonde. Zij gevoelen zich nu als geketend en als krank, doch ze kunnen zieh zeiven niet verlossen. Verlossen kas alleen Hjj, die de mensehheid kocht door Zijn bloed. Met den wensch, dat allen tot dien Heer zouden gaan, om door hem vrijgemaakt, opge nomen te worden, werd deze rede, welke met veel belangstelling was geboord, geëindigd. Ten slotte trad Ds. Sehrö ler weder op. Hij deelde mede, hoe zekere slavin vrijwillig haren heer in liefde ging dienen, omdat hij haar, nadat hij ze duur had gekocht, de vrijheid had gegeven en wekte allen op om in over- draehtelijken zin eveneens te handelen. Voorts dankte hij den eerwaarden spreker, die, niettegenstaande het gure jaargetijde wel willend was overgekomen en in de eerste plaats de leden van den Volksbond aan zieh had verplicht. Ds. Schiö Ier hoopte, dat dezen winter nog meermalen een spreker uit den vreemde in de vergaderingen van den Bond zal optreden en eindigde met dankzegging en gebed. „Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren," vroeger op 12 Dec. langs straat gezongen of liever gezegd geschreeuwd, was vrij wel het eenige kenmerk dat op dien dag jaren geleden evenals op 5 Dec. gemaskerden zich op straat begaven. Langzamerhand echter is dat gezang minder geworden enzijn de gemaskerden weer teruggekeerd, in plaats van zooals het in den regel met dergelijke zaken gaat, geheel in 't vergeetboek te geraken. Talrfjk wares verleden Maandag weder de personen die zich vermomd op straat begaven, doch nog grooter was het aantal wandelaars, die naar hen gingen kijken. Het was een recht gezellige drukte, geen wanklank werd gehoord en voor nachtelijk straatrumoer be hoefde ook geen vrees te worden gekoesterd, want om 10 11 uur was alles weer voorbij. Wordt „de prei" op 5 Dec. voor een groot deel gehouden in de verschillende danslokalen, op 12 Dec. is de straat daarvoor meer de plaats, zoodat het geen woider is, dat naar veler oordeel het aantal gemaskerden grooter scheen dan op 5 Dee., toen er steeds een groot deel in geioemde lokalen vertoefden, terwijl dit nu minder het geval was. Ook nu viel niet te roemen over veel nieuws en was van velen niet te zeggen, wat eigenlijk werd voor gesteld. Behalve enkele handelaren, die door dn aanprijzing van hun waren de opmerkzaam heid tot zich trokken, mogen ook zeker worden genoemd de fietsrijders, zaak Dreyfus, drukpers, electrisch vischvermaak, enz. Naar wij vernemen werd gisteren te Breda met gunstig gevolg het examen van assistent-apotheker afgelegd door den heer P. J. Rab, zoon van den heer Jb. Rab alhier. Koog, 12 Dec. De leelijke gewoonte van vele kinderen om op radende wagens of karren te klimmen kan soms ernstige gevolgen hebben. Tot een waarschuwend voorbeeld kan het volgende dienen: De zoon van den Heer K. kwam van den Burg met zwaar beladen wagen en kar. Nauwelijks in het dorp aangekomen, klom het 6-jarig dochtertje van J. v. H. op de kar, viel er af en kreeg een der wielen over het aangezicht. Hoewel zwaar gewond aan het hoofd, hoopt men toch, dat de gevolgen niet gevaarlijk voor het leven der kleine zullen zijn. Oüdeschild, 12 Dec. Moge 't al niet voor komen, dat iemand de gebraden snippen in den mond vliegen, toch gebeurt 't soms, dat er vreemde vogels iemand zoo goed als in handen vliegen. Iemand hier ter plaatse had gisteren zulk een buitenkansje. Een vreemde vogel uit zee over den dijk vliegende, kwam vermoedelijk in geweldige aanraking met de telegraaflijn, stiet zich toen tegen een gevel en buitelde daarna bedwelmd naar omlaag, bijna op het hoofd van een voorbijganger. Deze greep het wild en verkocht het tegen een goeden prijs aan een wlldhandelaar. 13 Dec. Be oude deun „Ouwe Sunder- klaas gaat nooit verloren," was gisterenavond nauwelijks langs de dorpsstraat gehoord, of weldra bewogen zich daar ettelijke gemaskerde personen, de een al potsierlijker uitgedost dan de andere. De vertooning bracht, als altijd, eene vroolijke stemming teweeg. Alles had een kalm verloop en was te ruim tien uur geëindigd. Oosterend, 18 Dec. Door „de Texelsehe Volks bond" werd Zondagavond j.l. tegen gratis entrée eene tamelijk goed bezochte vergadering gehouden in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier. Als spreker trad op de Weleerw. Heer Dr. J. van 't Hooft, te V'aardingen, en be handelde het onderwerp „Vrijheid en Gezag." De spreker, die in den beginne niet duideiyk verstaan werd, behandelde vele treffende voor- boelden, die door zijn auditorium met aandacht gevolgd werden. Bij afwisseling werden door de aanwezigen eenige Psalm- en Gezangenverzen gezongen. Aan het einde werd den spreker dank gezegd door den heer B. v. Zweden, die ook de vergadering heeft geopend en gesloten. Ds. E. Steller, te Kolderveen, heeft be dankt voor het op hem uitgebracht beroep bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. 't Was gisteren nog druk op de straat met den „Ouwe Soaderklaaa." Vele waren gemaskerd, wel niet bijzonder mooi, doch het TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1