Buitenland. Marktberichten. PBEDIKBËÏJBTENr Het hoofdbestuur der posterijen e* tele- grsphie zil deze maand beginnen met aas alle post- ea hulpkantoren een aas de Alge- meese Laadsdrukkerij vervaardigd portret van H. M. de Eoaiagia te verstrekken, aehter glas ea voorziea vaa lijst met vergulden kroon. Wij lezen in de „Ass. Ct.": Als eese bijzonderheid deelt men ons mede, dat een eksterpaar ia eea boom aan den Groningerstraatweg tegenwoordig druk bezig is eea Best te bouwen. Osze zegsman voorspelt naar aanleiding vaa dit opmerkelijk geval in de dierenwereld een zsehtea winter, wolk Falb-isme we voor zijne rekening laten. Cadeau van 10.000 gulden! Glisterea fee?ft de Wester Suikerraffinaderij te Amsterdam een „reeord" gemaakt. Van 1 Januari tot 14 Dee. heeft zg s.l. 85 millioea K.G. ruwe suiker verwerkt, een egfer, dat zij tot nog toe ia geea enkel jaar bereikte. De directie heeft in dat heugelgke feit aan leiding gevonden om f 10.000 in het Pensioen fonds te storten. Dit bedraagt thans f 70.000. Een loteling te Arnhem, die gebeurd zou worden ea wist dat hij, drie centimeter kleiner zijnde, niet zou behoeven te dienen, wilde eens probeeren of hij niet kleiner kon worden, waartoe hij vermeende 's nachts niet te moeten gaan slapen. Na eesigen tijd gewan deld te hebbea, zette hg zieh op een der banken aan den Eusebiussiegel neder, viel spoedig in slaap ea werd omstreeks 5 uur met schrik wakker, waarop hy weder wilde gaan wandelen, doch slaapdronken in de Lauwergracht liep. Een politie-agent, die den plons hoorde, kwam yiings toegesneld en bracht den;., goedge keurde?! loteliag huiswaarts! oteen vleeseh, wèl vergift! Onder Sloten (by Amsterdam) zyn verschei den gezinnen ongesteld geworden door het gebruik van vleesch van een aan miltvuur gestorven rund. Een gezin van 6 personen ligt zelfs gevaar- ïyk ziek. Een der ingezetenen te Roelofarendsvee» ontving eergister de volgende briefkaart, die het „Leidsehe Dagblad" overdrukt: Myn Heer Mijn naam komt gy niet te weten maar ik heb gisteren van rotterdam gekomen met de trein op een kaartje naar leiden, maar heb leiden voorby geslapen zoodat ik te haarlem bomende boete moest betalen en daar ik geen geld by mg had kreeg ik preces verbaal toen heb ik Joh. v. d. Hoorn te Roelofarendsveen opgegeven die naam schoot my in gedachte neem daar na uwe maatregelen als gg soms aan schryving krygt van de maatschappij. J. L. te Boskoop ,0/,s 98. Bamberg. „De ouwe Bamberg" dien onze grootvaders nog gekend hebben, die onze ouders heeft vermaakt en onze kinderen niet minder door zijn vaardigheid in eea kunst, die in zijn familie erfelgk was geworden, is overleden. Hy werd 78 jaren oud, oud genoeg om het heel goed te hebben in dit asrdseke tranendal. Maar al goochelde hy ook guldens uit den neus van een straatjonge», zga eigen zak bleef zoo ledig als de doos van Pandora, waaruit hy gewend was van alles te voor- schyn te balen. Bamberg was een Haagsche figuur. Hg laat geen leegte na maar toch, dergeiyke figuren worden minder. (Vad.) De viering van het Kerstfeest; op Engel- sehe wyze begist op sommige plaatsen in ons land tot op een zekere hoogte navolging te vindentot die navolging behoort ook het ge bruik maken van hulst ea maretakken, vogel- lym of misteltoe, met roode en witte bessen. Vooral de laatstgenoemde woekerplant, de vogellijm, maretak of misteltoe, die in Limburg veel op takken van vrucht- en andere boomen woekert, en die zelfs wel stelselmatig wordt gekweekt, raakt inheemsch, wat ze ook W6l verdient. Niet natuuriyk, omdat ze kwaad doet aan die boomen, maar omdat ze zeer buitengewone eigenschappen bezit, waar van wel een der voornaamste is, dat een jongeling die zich met een maagd onder een misteltoetak bevindt, het volste recht heeft, haar te kussen! Een zekere dr. De Dompierre, gast in het hotel Rheinischer Hof in de Warmoestraat te Amsterdam, is gebleken inderdaad majoor Esterhazy te zijn, reeds sedert 12 November in dat hotel vertoevende. In Noord-Brabant gebruiken de wild- stroopers een bak, met blik beslagen, waarin zich een lamp bevindt. Hiermede wordt 's nachts handig gemanoeuvreerd, wanneer het opgejaagde wild op het licht afkomt. Te Ossendrecht heeft zulk een bak treurige gevol gen gehad. Een paar marechaussees betrapten een strooper. Da man wil op een gegeven oogenblik ontvluchten en den lichtbak van zich afwerpen by de poging daartoe biyft echter het koord van den bak aan zyne kleederen baken en stort zieb de gebeele inhoud over zga lichaam uit, zoodat hg in minder dan geen tgd geheel in vlammen stond. Aan een brandende toorts gelijk, die bg het duistere van den nacht zich noch scherper afteekende, tracht de strooper kermend en razend van de pyn nog te ontvluchten, doch wordt spoedig achterhaald, ter aarde gelegd en de vlammen met groote moeite gedoofd. Zoo liefderyk mogelgk werd de met brandwonden overdekte man in een naburige boerenwoning verzorgd en later naar huis vervoerd. Een viertal kosgnen en de lichtbak met toebe- hooren worden in beslag genomen. Aan een particulier sehrg ven uit Batavia ontleent de „N. Rott Ct." het volgende: „De topic of the day is hier tegenwoordig eene opiumgesebiedenis, Ds Hollandsehe vrouw van een officier van gezondheid had op Singapore eene groote hoeveelheid opium gekocht en die handig weten binnen te smokkelen. Haar be diende was belast, ze bg kleine hoeveelheden te verkoopen. Maar het toeval wil, dat hg het opium tracht te verkoopen aan personen, die niets minder waren dan de geheime spionnen van den... opiumpaehter! De dame liep dus juist in de val. Toen de officier van justitie en de assistent-resident van politie by haar binnen kwamen, was zy juist bezig een psrtytje van de band te doen aan een der spionnen (een Chinees). De straf op de overtreding is drie maanden tot drie jaren gevangenis. Daar er echter eene bepaling is, dat Europeanen niet in preventieve hechtenis worden gezat, is het de smokkelaarster natuuriyk gelukt te ontsnappen en wel naar Singapore, waar zy veilig is." Practisch Voor de deur eener woning op een der pleinen te 's Gravenhage, vindt men de volgende kennisgeving: „Niet noodig. Eieren, vruehten, garen en band, postpapier, bloemen en planten, mandewerk, vnuraanma- kers, borstels, bezems enz., beschuit, gebak enz., spekslager, gevogelte, scharensiyper, visch." De bovengenoemde aanwyzingen zya ge schreven op losse reepen papier, die wegge nomen en dus veranderd kunnen worden. Van het Oostanrjjk-Hongaarsche consulaat te Amsterdam ontving het „Hbld." de volgende mededeellng: Het heeft Z. M. den Keizer en Koning Frans Jozef I behaagd ter gelegenheid van Hoogstdes- zelfs 50-jarig regeeringsjubilee een amnestie af te kond.gen voor diegenen zjjner onderdanen, die zich hebben schuldig gemaakt aan vlucht uit het vaderland, om te ontkomen aan den militairen dienstplicht en het niet voldoen aan bevelen om onder zekere bepalingen onder de wapenen te komen. Belanghebbenden kunnen omtrent den zake lijker; inhoud der uitgevaardigde amnestie nadere inlichtingen bekomen aan het Oostenrjjksch- Hongaarsche consulaat te Amsterdam. Te Crefeld hebben Maandag al de zijde- fabrikanten hun werkplaatsen gesloten, nadat hun voorstellen niet door de werklieden aan genomen werden. Te Brussel is een onderzoek ingesteld in alle herbergen, logementen, slaapsteden enz. Men zoekt een persoon, die drie aanrandingen op vrouwen heeft gepleegd op verschillende punten der stad. De Brusselsche „steker" is nog niet gevonden, evenmin als de Amsterdamsche. De Fransche Kamer heeft het voorstel van een harer leden in overweging genomen, om een herinneringsmedaille uit te reiken aan allen die aan den oorlog van 1870 en '71 hebben deelge nomen. Een der leden bestreed het voorstel, omdat hjj in het dragen van zulk een medaille een vernedering zag, wat echter bestreden werd met de opmerking dat de nederlaag van 1870 voor Frankrijk geen schande is geweest en althans de strijders hun plicht hebben gedaan. Een reusachtig gasreservoir, dat te New- York werd beproefd en dat 18000 hectoliter water inhield, is omgevallen, waardoor een ware over strooming ontstond. Twee personen werden ge dood, verscheidene gewond. Het gebeente van Christoffel Columbus is Maandag met veel praal uit de hoofdkerk van Havana naar het Spaansche oorlogsschip Conde de Yenadlto overgebracht, om vandaar naar het vaderland vervoerd te worden. De admiraal en vele ambtenaren en andere aanzienlijke Span jaarden woonden de plechtigheid bij. De Conde de Yenadlto zou nog dienzelfden avond naar Cadiz vertrekken. In Zwitserland is een beweging ontsta ten gunste van een herziening der bonds- kantonnale wetten, waarbij ten strengste i houden van openbare en bijzondere speelhuiz verboden wordt. Men meent, dat het toelat van sommige hazardspelen het vreemdeling! bezoek aan Zwitserland drukker zullen mak; In een vlaag van waanzin heeft te Tuij de jonge vrouw van een kassier, lijdende ai typhus, haar beddegoed met petroleum overgotf is toen weder gaan liggen en stak het goed brand. Toen de rook het raam uitsloeg schol buren toe; half verbrand werd zij naar het hi pitaal gebracht, waar zij na een gruwelijk lijd van vijf uren den geest gaf. Het langste schip der wereld, „Oceaai geheeten, zal in het midden van Januari 18 aan de Engel3che werf vaD Harland Wolf v stapel loopen. Het zal nog 25 meter langer zj dan de beroemde „Great Eastern", dus rui 210 meter. De uitrusting geschiedt in Belfai Reeds het volgend jaar zomer zal het reuze vaartuig zijn eerste vaart ondernemen. Te Granada hebben een aantal vrouwent het volk, die de ontdekking van Amerika 1 schouwen als de hoofdoorzaak van Spariji tegenspoeden, het standbeeld van Columbus nu steenen gebombardeerd. Volgens de „Cincinnati Price Cnrrent" vini te Chicago het ter markt brengen van varkei steeds op een uitgebreide schaal plaats tengevolg van heerschende ziekten in veel districten s gelooven handelaars dat de aanvoeren vooreen ver boven het vorig jaar zullen blijven. De productie van reuzel is verminderd, doordit de aangebrachte varkens van minne kwaütei waren. In de afgeloopen week werden te Chlcag 260,000 varkens gepakt tegen 240,000 in i voorgaande. Een Engelsche officier vertelt de volgen! episode uit de inneming van Manilla door Amerikanen. De stad was geheel gevuld nu Amerikaanscbe en Spaansche soldaten, die o vriendschappelijken voet met elkaar schenen I staart. Toen ik een brug over de Pasigrivit overging, zag ik een inboorling een Spaansche officier in het gelaat spuwen en hem daan naar den Amerikaan schen schildwacht, die d brug bewaakte, loopen, om diens beschermt; te verzoeken. Het duurde eenigen tijd, voor d inboorling kon verstaanbaar maken, wat gebeui was. De schildwacht reikte, zoodra hij alk begreep, z(jn geweer aan den Spaanschen officii over, pakte den inboorling met de eene hu bij den nek en met de andere aan zijn broek 6 wierp hem over de brug in de rivier. Daan nam hfj rustig zijn geweer van den Spaansche officier terug en begon op en neer te loopei alsof er niets gebeurd was. Schagen, 15 Dec. Aangevoerd: paarde f a Stieren f af 45 Gel! koeien f 90 af 195; kalfkoeien f f 9 Vaarzen f 90 a f 185; 5 Nuchtei Kalveren f 8, a 19; 245 Schapen f 16 a 26.51 Lammeren f a f Bokken en Geltei f a f 33 Varkens f9.— af 13.- 34 Vette Varkens 33a 35 cent per kilo; 80 Biggen f5, a 7,50; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,50 a 0,5 Kaas per half kilogram a ct. Kipeieren p 100 f5.-af 6.— Eendeieren per 100 f af Leiden, 16 Dec. Ter markt werden heds aangevoerdOssen stuks f 116 a f 2! 16 Stieren 1 53 a 245; Veulens stut f a f 182 kalfkoeien f 100 a f 211 Melkkoeien f 100 a 215; 142 Varekoeien fS a f 200; 124 Vette koelen f 116 a f233; i Vette kalveren f 43 a f 92; 39 Magere ka veren f 7,— af 19; 18 GrasKalveren f21 af5 1468 Vette schapen fl5a f 27.—; 282 Schap! (weide) f 11, af 19,—; Paarden f af 119 Magere Varkens f 14 a f31 Veti Varkens a. ct. 285 Biggen 13 26 af 13.— Lammeren f t Londen, 16 Dec. Ter markt zijn aangevoei 100 Runderen, 1000 Schapen en lammere 30 Kalveren, Varkens. Men noteert Rund ren 0.— 0.—; Schapen en lammeren 0.52 0.82; kalveren 0.— 0.—; varkens 0.— Zondag 18 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schbödér. Waal, Voorm. 10 uur de Hr. Lammers, Cand. t/d H. Dienst Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild Voorm. 10 uur de Hr. Nibssb Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zwids 's Avoids 7 uur de Hr. Van Zwede Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babeni GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Roosebooï Nam. 2 uur Ds. Rooseboom, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuferus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupebüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heef. Herv. Gem. Woensdag 21 De*.1 Bwrg, 's Avonds half 7 Ds. SoebOdsb.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2