N°. 1181. Donderdag 22 DecemberA°. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit fclad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, AbtMitHtenltprijt per 8 waanden Voor san Bub. SO Cts. France per peel door go- h..l Nibbbêanb &S Ota. - Naar Ambbka en andere landen met Ttriieaging dor perte'a. Advertentiin vóór It nor op den dag der nitgave, Frü» der Adverientién Van 1 tot B regela 80 Ote. - Iedere regel meer 8 Ota. Greet* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB k 91 RQOIJ, Parkstraat, Borö o» Tixel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhulze een lederen porte- monnaie, inhoudende een 1 ge centen, enz., gevonden in de Weverstraat, een beenen sigarenpijpje, ge vonden op de Hoogte en een paar bruin-glacé handschoenen, gevonden in de Weverstraat. INVOER MELKKOEIEN IN BELGIË. Be BURGEMEESTER van TEXEL, Gelezen eene missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie d.d. 13 December 1898, le Afd. N'. 132/12791; Brengt ter algemeene kennis, dat bfijkena bericht van Harer Hajesteita Gezantschap te Brussel, Esschen (station en dorp) den 15 De cember 1898 weder geopend zijn voor den invoer van Nederlandsch melkvee, doch dat wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in de qua rantaine bijstallen, Baarle Hertog dien dag zal gesloten worden. Texel, den 17 December 1898. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Verbod invoer melkkoeien in België. De BURGEMEESTER van TEXEL, Gelezen eene missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie d.d. 17 December 1898, le Afd. N°. 132/12938; Brengt ter algemeene kennis, dat blijkens bericht van harer Majesteits Gezantschap te Brussel, de Moniteur-Belge van 15 December 1898 een ministeriëal besluit publiceert, waarbij de invoer in België van melkkoeien uit Nederland langs het station Santvliet verboden wordt. Texel, den 20 December 1898. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. GEMEENTE-SECRETARIE. De SECRETARIS van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het Kerstfeest de Secretarie der Gemeente, voor het doen van aangiften bij den Burgerleken Stand, zal geopend zijn op Maandag 26 December 1898 des middags van 12 tot 1 nor. Texel, den 21 December 1898. De Secretaris voornoemd, J. A. WESSTRA. BANK VAN LEENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat door hen in overleg met Commissarissen is bepaald, dat na den 31 December 1898, alléén op Maandag en Dinsdag van iedere week, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uur, gelegenheid zal bestaan tot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende panden. Texel, den 21 December 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. Dï JONCHEERE, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. TEXEL, 21 Deeember 1898. In de vergadering van het bestuur van het „Ziekenfonds" alhier Zaterdagavond ge houden werd tot bode benoemd onze plaats genoot de heer K. C. Geus. Ia de gisteravond in de Chr. bewaarschool alhier gehouden vergadering van den Texel- sshen Volksbond, werd naar wij vernemen een definitief bestuur gekozen bestaande uit de heeren: Ds. P. E. A. Schröder, voorz., Ju. Kikkert Nz., vice-voorz., Jb. Kikkert Nz., penningm., P. Eelman Sr., 2a penningm. en H. Gersen, secretaris. De Cocksdobp, 19 Dee. Tot notabelen by de Nederd. Herv. gemeente alhier zijn gisteren gekozen de heeren Cs. Brouwer en Jb. Kikkert. Oudeschild, 20 Dec. Oaze voormalige plaats genoot, de Heer W. J. Mets, thans post ambtenaar te Edam, deed dezer dagen met goed gevolg examen ter bekoming van het telegraafradikaal. Naar wjj vernemen zal de nieuwe rederijkerskamer alhier, hare eerste uitvoering geven, op den tweeden kerstdag. Oosterend, 21 Dee. Op den 2 den Kerstdag zal alhier in het kerkgebouw der Herv. Ge meente voor de kinderen van de Zondagsschool met een scopticon of tooverlantaarn gewerkt worden, waarbij van kalklicht gebruikt gemaakt zal worden. De vertooaing zal plaatshebben door den heer Keijzer, Zendeling te Amsterdam, die alhier in het vorig jaar werkzaam was voor een gelijk doel. In het lokaal van den heer Koppen zal eene tooneelvoorstelling gegeven worden, waarbij opgevoerd wordt: „Het Geheim," blijspel in drie bedrijven, gevolgd door: „De Hoornblazer van de 21e Compagnie en de Geest van den Wethouder," blijspel met zang door Gerrit Jansen. Voor afwisseling worden voordrachten gegeven. Vlieland, 18 Dec. Tot predikant by de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen de heer P. H. Kapteya te Oterleek. Tot leden van liet kieskollege zyn herkozen de heeren Ph. Noordberg, R. Van Westen, Jan De Boer Dz. en C. De Lange. Tot diakenen zyn herkozen de heeren J. H. W. Veenhoven en H. M. Hylkema. De heeren H. Meyer en K. Bruya zyn als ouderling herkozen, terwyi als zoodanig ge kozen werd ia de plaats van wijlen den heer P. L. Bikker de heer G. Van Westen. Ia de Ned. Herv. Kerk alhier is dezer dagen een fraai en flink pyporgel geplaatst. De inwijding zal plaats hebben op den eersten Kerstdag. Ook de heeren K. Lariby en K. Molenaar, beiden geboortig van Vlieland en thans klerk by de Posteryen en Telegraphie, respectieveiyk te Amsterdam en Uithuizen, hebben onlangs het talegraaf-radicaal verworven. Laatsleden Donderdag werd de tweede algemeene vergadering gehouden van „Nut en Genoegen." Voor een niet zeer talryk publiek trad als spreker op de heer J. H. W. Veenhoven, die ons een keurige schets voorlas uit „Harten van Goud" van Macloren, n. 1. „Het Laven van dr. Mac Clure." Vervolgens leverde de heer A. van der Ree als bydrage „Een zeereis aan boord van de „Sainte Vierge" van Multatuli. Lezing zoowel als bydrage werd met veel aandacht door de aanwezigen gevolgd. De „Stct." bevat een opgave en beschry- ving van 16 driejarige hengsten van 'sRyks- hengstveulen-dépot te Bergen-op-Zoom, welke den Hen Januari aldaar zullen worden verkocht, met de voorwaarden van verkoop. Als een bewys hoe die verkoop de alge meene aandacht trekt, kan dienen, dat 1.1. Woensdag, toen deze dieren te zien waren, meer dan 400 personen aldaar per spoor en tram aankwamen nit alle deelen van ois vaderland en ook uit het buitenland. Er moeten dan ook hengsten by zyn, die met f 2000 niet te duur betaald worden naar het oordeel van deskundigen. 20 Deeember zouden zy voor de leden van het „Ned. Paardenstamboek" weer in stap en draf worden ter bezichtiging gesteld en zou de toe vloed van vreemden zeker weer groot zyn. Wie er ook tevreden moge zyn met het zachte weder der laatste weken, de Langedyker bouwers stellig niet. Geeft in een gewone winter de in de schuren opge stapelde kool al veel werk, tegenwoordig is dat werk byna niet by te houden. Door het zachte, vochtige weder begint de kool erg te rotten, en elk rot plekje moet nu zorgvuldig uitgesneden worden, om het verder bederven te voorkomen. Dat dit in schuren, waar 50 60-duizend kolen worden bewaard, handen vol werk geeft, is te begrypen. Daar spelen de mieren den baasl Vanwege een ontelbare menigte mieren is de pastorie der Ned. Herv. Gemeente te OJoorn voor de bewoners onbruikbaar gewor den en door deskundigen schadeiyk voor de gezondheid verklaard. Pogingen tot verdryvicg dezer lastige in dringers hebben niet gebaat. Men is dus genoodzaakt een nionwe pas torie te bouwen. Te Amsterdam zal een aanvang gemaakt worden met het sloopen van de drie huisjes op den hoek van den Singel en het Konings plein, in plaats waarvan een confeetie-paleis zal verschyien, ongeveer 22 meter hoog, terwyi de spits van den toren 10 meter boven het gebouw uitsteekt. Op het Koningsplein is de breedte 18 meter en aan den Singel 16 70 meter. Het perceel krygt zes verdiepingen en wordt opgetrokken in hard- en zandsteen. Ia het sousterrain komt de installatie voor electrisch licht, verwarming, lift, enz. Als een staaltje van wat dit gebouw aan de My. tot Exploitatie va» en-gros- en détail-zaken, van wie de bouw uitgaat, kost, dient, dat de grond alleen per M». f 500 heeft gekost. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1