BERICHT. Buitenland» Marktberichten» PBEDIKBBÜBTEN. ADVBBTBSfÏËNr^ G. SCHIPPER, Oosterend, 24 Dee. Het verlof, wegens ziekte, van des Offisier van Gezondheid le kl. O. I. L., C. H. Hille, is opnieuw met zes maanden verlengd. Ia de laatste 20 jaren zijn alle Neder- landsehe meelfabrieken op vier na, verbrand, enkelen zelfs tweemaal. De nog niet afgebran de fabrieken zijn: De Maas te Viaardingan Rijst- en Pelmolen van Viruly Ravenswaay te Rotterdam, en Sms3ts te Roermond. De meeste molens verbrandden tussehen Zater dagavond en Zoadagmorgen. B. C t Maandagnacht werd de schildwaeht (huzaar) die voor het kantoor vaa dea rijks-betaal- meester te Roarmoad op post stond, door een drietal personen aangevallen, die, na hem zijn sabel te kebboa afgenomen, hem ernstig mis handelden. Het is gebleken, dat de aanvallers waren miliciens met groot veriof. Door dea Raad van Orde zija reeds de noodige maat regelen genomen, opdat deze drie personen de volgende week als miliciens zullen moeten opkomen, waarna zij zich wegens kun daad voor dea Krijgsraad zullen hebben te verant woorden. Tevens zijn de noodige maatregelen genomen, opdat bedoelde personen niet kunnen desertesren. Bij de vergrooüsg en restauratie van de R. K. Kerk te overslag heeft zich een aardig geval voorgedaan. Men was sameljjk genoodzaakt een stuk grond aan te koopezs, waarop een muur stond. Ü9 eigenares van den muur vroeg echter zooveel geld, dat het kerkbestuur onmogelijk haar eiscli kon inwilligen. De muur moet nu natuurlijk gerechtelijk onteigend worden, doch deze onteigening laat nog steeds op zich wachten, zoodat het kerk bestuur over des muur heen eeae brug heeft laten bouwen en over deze brug moeten thans de kerkgangers dea tempel bereiken. De heer v, d. M.. direeteur der stoom- zuivelfabriek te Britswerd (Pr.), kreeg bezoek en gisg met zijn gast in eene kamer, waar een vulkachel met anthracietkool gestookt werd. Door het slecht trekken vaa den schoor steen verspreidden zich de gassen uit de kachel door de kamer en beide personen vielen be wusteloos neer. In dien toestand werden zij door een derden persoon gevonden, die gelukkig kort daarna de kamer binnentrad. Beide bewusteloozen werden spoedig buiten gebracht en het kostte heel wat moeite hen weer bij te breegen. De ambachtsschool te Alkmaar wordt ook door vrij wat jongens uit omliggende dorpen bezocht, die daartoe meerendeels van de Noord- Hollasdsche stoomtram gebruikmaken. Gezonde levenslustige ksapoa ais het z(ja, maken ze het door hue rumoer ea schelmseho grappen hua mede-passagiers wel eons lastig. Niet ket minst pleegt zich in dit opzicht de 14-jarige sroidsleerlÉBg Jan Beets, uit De Rijp, te kwijten. Zaterdag was hij ook weir hinderlijk en kreeg een geducht standje va» zijn reisgesoote, de weduwe Valdbosr, uit (Jrsem, die hem danig de waarheid zei ea voorspelde, dat er van zoo'® vlegel niemendal terecht kon komen?. Juist hield gelijk daar steeds geschiedt om passagiers ia ea uit te laten da tram stil aan den Sshermerdijk:. Vrouw Veldboor zal ook uitstapper, na eerst haar kwalgeest nog even uitgescholden te hebben, doch merkt ia haar exaltatie en ook door de duisternis (het was kwart over vgves) niet op, dat haar rijtuig zich reeds op de brug bevindt ea stort uit de tram voorover ia de diepe ringsloot. A'gemeene ontsteltenis onder de reizigers natuurlijk. Maar Jan Beets zpgt: „ik moot me vanavond toch versehoonea", springt uit het rijtuig te water en redt de drenkelinge. (N. R Cf.) Israëlieten in den Transvaal! De Voortrekker schrijft wat betreft de burgerlijke gelijkstelling der Joodsche inwo ners van dit land met anderen; „Niettegenstaande het volk van Israël een der oudste is, wordt het toch overal, waar het komt, door een zeker deel der mensch- heid geminacht en bespot. Niettegenstaande de vele smaadheden die het worden aange daan blijft het toch geduldig ea gehoorzaam. Het is nu eenmaal een feit, dat de Isriëüet, waar hij ook komt, zich zeer zelden inlaat met politiek, rustig gaat hij voort met zijn werk en ondersteunt de Regeering waaronder hij zich bevindt. De reden waarom wij de pen voor den Israë liet opnemen is, omdat wij van opinie zijn, dat de tijd aangebroken is waarop de zoon van Abraham in onze vergadrezalan zal worden toegelaten. Waar men den Jood een kans gaf, heeft hjj getoond het vertrouwen waar dig te zijn. In eeae republiek als de onze zal het zonder twijfel goed wezen zoo de ban, overal op oase verdrukte Joodscko broe deren rustende, weggenomen wordt. Het New-York Journal" vat oorzaak en gevolg van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog aldus samen: „Ce Spanjaarden hadden de voldoening do „Maine" te laten springen en 266 Amerikaansche zeelui te dooden. „Dat kostte hun een en twintig oorlogsschepen twee legers, verslagen en krjjgsgevargen; Cuba 41,655 vierkante mjjl en 1,600 000 inwoners, Portorico, 3550 vierkante mijl en 800,000 inwo ners; de Filippijnen, 114,326 vierkante mijl en 8,000,000 inwoners; de Solo-eilanden, 950 vier kante mjjl en 75,000 inwoners; verspreide ei landen en andere groepen. Een jaar geleden regeerde Spanje over 10,000,000 menschen buiten zjjn eigen grenzen. Nu regeert het over nog geen 200,000. „Andere mogendheden, die koloniën hebben en ze houden willen, gelieven hiervan kennis te nemen." Luitenant Holson, de held van de „Merrimac" die dezer dagen te Chicago een lezing hield over z(jn waagstuk, was ook daar het slachtoffer der kusgrage Amerikaansche schoonen. De dochters van den gewezen gouverneur van Noord-Carolina kusten hem het eerst en toen tastte de kuskoorts ook de andere dames, 165 in getal, aan. Hobson scheen er pleizier in te hebben. Een aanwezige generaal ried hem aan, alle vrouwen te kussen, om geen twist en tweedracht te zaaien en Hobson deed het, ofschoon er een aantal onder waren, die nooit een prijs op een schoonheidstentoon stelling zullen behalen! Leelijke vergissing! Aan één der bladen in den Transvaal werden onlangs twee vragen gedaan, lo. Op welke w|jze men het best een paar tweelingen door het tandenkrfjgen kan heenbrengen; 2o. Hoe men een boomgaard het best kan beschermen tegen de sprinkhanen. De vragen werden beantwoord, maar onge lukkig vergiste zich de zetter in de initialen. Men kan zich den schrik van den bezorgden vader voorstellen toen hij las: „Bek ze met stroo en steek dat aan, dan springen die kleine rakkers in de vlammen en je bent ze kwijt." Dat was de tragische zjjde van 't abuis. Het grappige viel den man met de sprinkhanen ten deel. H(j kreeg tot advies„Geef ze wat castor- olie en wrijf ze zacht langs het tandvleesch 1" Jonas Stadling is te Petersburg aangekomen. HJj heeft 5000 wersten in rendier- en honden- sleden afgelegd, maar van Andrée geen spoor gevonden, noch in Siberië, noch op de Siberische eilanden. Be ervaringen ,op zjjn tocht opgedaan zal Stadling in een boek medsdeelen. De Parijache Bond voor de rechten van den mensch heeft den ministerraad een memorie gezonden over den toestand der Israëlieten in Algerië. Daarin wordt gewezen op het feit dat enkel, uit haat tegen de Joden dezen het brood uit den mond wordt gestooten. Zelfs de armsten worden niet gespaard. Zoo is aan 150 venters het verlof om te venten ontnomen en zelfs z|jn hun waren in beslag genomen. De bond dringt aan op een krachtige tussehen- komst der regeering om aan de praktijken der anti-semieten een eind te maken. Iets over de Engelsche discipline. Patrik O'Mars van de lansruiters verzoekt zfjn gestrengen kapitein om een verlof van veertien dagen. „Waarom 1" vraagt de overste. „Mijne vrouw is zeer ziek en de kinderen zjjn ook niet zooals het behoort, reden waarom zij mjj gaarne-tot steun voor eenige weken te hu's zouden willen hebben." De kapitein kijkt hem eenige minuten, scherp in de oogen en zegt: „Ik zou je wel veriof geven, Patrik, want je bent een goed sol daat, maar je vrouw heeft mij juist heden morgen een brief geschreven, waarin zij meldt, dat ze je niet gaarne thuis ziet, want wanneer je daar eenmaal bent, dan haal je allerlei dolle streken uit, dan is het net, alsof de duivel losgebroken is." Patrik salueert, maakt rechtsomtreeks en gaat naar de deur. Hier draait h(j zich nog een maal om. Mag ik nog tets zeggen kapitein „Zeker, wat dan?" „U zult niet woedend worden, wanneer ik het zeg?" „Neen, neen, kom er maar mee voor den dag!" „Ik wilde slechts zeggen kapiteiD, dat hier in de kamer twee zeer groote leugenaars zjjn, een daarvan ben ik. Ik ban in miju geheele leven nooit gehuwd geweest. Schagen, 22 Dec. Aangevoerd: 5 paarden f 125 a 150, 1 Stieren f 120 a f 50 Gelde koeien f 100 a f 240; 5 kalfkoeien f 120 a f 150; Vaarzen f af 20 Nuchtere Kalveren f 6, a 16; 150 Schapen f 20 a 27.—; Lammeren f a f Bokken en Geiten f af 25 Varkens f 8.- a f 11.— 41 Vette Varkens 33 a 35 cent per kilo 80 Biggen f4, a 7,—; Kippen 50 a 80 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,50 a 0,55 Kaas per half kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 4.— a f 4 50 Eendeieren per 100 f af Leiden, 23 Doe. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 110 a f 240 18 Stieren f 61 a 232; Veulens stuks, f af; 163 k&Iikoei6n f 104 a 1 218; Melkkoeien f 104 a 218; 186 Varekoeien f86 a f 197; 93 Vette koeien f 110 a f240; 32 Vette kalveren f 41a f 86; 27 Magere kal veren f 7,50 a f 18; 13 Grasxalveren f 23 a f 60 762 Vette schapen f 16 a f 26,—; 92 Schapen (weide) f 12, a f 20,—; Paarden f af 97 Magere Varkens f 13 af 25 Vette Varkens a. ct. 315 Biggen f3.— a f 13.— Lammeren f f POSTER IJ EK. Be Directeur van het Post-en Telegraafkantoor Texel brengt ter kennis van het publiek, dat op 1 Januari a. s. de verzending van de brieven post alsmede de openstelling van het kantoor zal geschieden als op werkdagen. Postpak ketten worden op dên Nieuwjaarsdag niet aan genomen. Texel, 20 December 1898. De Directeur voornoemd, TEN BRUMMELER. Zondag 25 December. (Eerste Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schröder. Waal. Nam, 2 uur Ds. Leffef. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. 's Avonds 7 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Da. Heep. Herv Gam. Woensdag 28 De«. Burg. Geen dienst. Maandlag 26 December. (Tioeede Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Den Boom. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oostere-<,d. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Bnrgeriyke stand der gemeente Vlieland. van 15 Dec. tot 21 Dec. ONDERTROUWD GETROUWDGeene. GEBOREN: OVERLEDEN; Cornells Ree, oud 14 maanden, zoon van Tjebbe Ree en Joukje Pronker. Evenals vorige jaren wordt ook thans weder de gelegenheid geboden om door middel van ons blad, aan iamille, vrienden, begunstigers enz,, zijn NIEUWJAARSGROET te brengen, Advertentiën daarvoor worden geplaatst voor 20 cents contant, mits niet meer rnimte beslaande dan 5 regels. Eene spoedige inzending er van is ten zeerste gewenscht door de uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ. Verloofd: ANNA VLESSING en J. BLOK; BM&», 24 '98' Ieder die iets te vorderen heeft of verschuldigd is aan de DIACONIE der Nederduitsch Hërv. Kerk te Oosterend, gelieve de rekeningen over 1898 in te zenden of betaling te doen vóór of op 25 December bij JAN Sz. BOON, Diaken. Be ondergeteekende maakt het ge achte publiek van Texel bekend, dat hjj zich te OUBESCHIL'B heeft gevestigd ais KLEERMAKER, Door nette bediening hoopt hij zich ieders gunst waardig te maken. UEd. Dw. Dienaar, Kleermaker. LiA«emg.Tü.uMj-a

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2