Buitenland. M ar ktberi chten. Uitslag van gehouden Verkoopingen. PREDIKBEURTEN. ADVEBTEyTllN. stemmen, dat de spreker niemand persoonlek had gekwetst, h(j voegde er aan toe, dat het hem speet, dat er niet meerderen aanwezig waren, doch dat men plan had, weder terug te komen en dan op een grootere opkomst hoopte en be dankte verder allen voor hun welwillende aandacht. De Cocksdorp, 15 Maart. Da hofstede „Vooruitgang" (voorheen „Delft") in den polder Eierland brandde heden morgen bgna geheel af. Het woonhuis en eene schuur met stalling voor vee werden eene prooi der vlammen. Door het spoedig en krachtdadig optreden van den bewoner en eigenaar B. G, Lap Dz., die bij het uitbreken van den brand alleen ter plaatse was, werd het vee gered, hoewel eenige koeien zware brandwonden bekwamen en de eigenaar zelf eeue hand deerlijk brandde. Van den inboedel werd niets gered als een bed es eene tafel, terwijl de vrouw des huizes, die nog te bed lag, ternauwernood het brandende huis in nachtgewaad kon ont vluchten. Toen de brandspuit van De Cocksdorp op de plaats des onheils kwam, waren woonhuis en schuur reeds ingestort. Da Burgemeester verscheen ook op het terrein van den brand. Het vlam vatten van eene lantaarn schijnt de oorzaak van den brand te zijn. De gebouwen waren tegen brandschade verzekerd bij de „Assurantie Compagnie" te Amsterdam. Oosterend, 17 Maart. De zangvereniging „Eendracht maakt Maeht" heeft voorloopig hare oefeningen gestaakt. In de laaiste bijeen komst, op gisteren gehouden, werd aan den Direeteur als blijk van waardeering en vriend schap een keurig geschenk overhandigd, waar voor deze hartelijk dank zegde. Met eenige urea van gezellig samenzijn werd besloten. Oudeschild, 17 Maart. Het rogvisschen binnen de zeegaten, is langs de Zuidkust van het eiland al weer aangevangen. Van het Horntje tot voorbij den molen van den F. H. Polder, zijn de rogaetten, langs den Noord kant van Texelstroom uitgezet. In het voor jaar van 1898 werd met de rogvisscherij niet veel verdiend. Te weasefeea is het, dat deze lente voor- deeliger zij voor de visschers. Van 14 tot en met 17 Maart zijn van hier naar elders uitgevoerd 228 schapen, 10 koeien, 4 kalveren en 7 varkens. Jl. Dinsdagavond is te Amsterdam de verloting begonnen van de door de „Nederl, Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid" aangekochte voorwerpen. Hooge prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 31,444 (hoofdprijs), massief zilveren tafelgar nituur of f9000 in contanten23,019, eetzaal ameublement 5954, slaapkamer-ameublement; 41030, salon-ameublement; 43,788, dogcar; 30,767 en 18,226, pi&Bino; 2673, rijwielpanier; 12,498 juweelen stel en 13,755, bureau ministro. Aan de „NR.C." werd uit Batavia ge seind, dat te Soemalata (-Noordkust van Celebes) oproerige bewegingen zija ontstaan. De ad ministrateur Knappert werd vermoord. Troepen uit Menado zijn er heen. De vermoorde is de heer H. C. Kaappert, hoofdadministrateur van de exploitatie- en mijnbouw-maatschappi] Kwandang-Soemalata. HQ was 60 jaar oud. Te Saerabaja zijn uit de Borseosche steenkolenmijnen 400 koelies aangebracht, die er allen even slecht en verarmd uitzagenze hadden bijna geen kieederea aan het lfcf, Om in zulk een toestand te komen, behoeft men den armsten inlander waarachtig niet uit zijg armste dessa te halen. Eb dan zijn er die schermen met groote woorden dat de mijn industrie zulke groote voordeelen zou brengen onder de inlandsche bevolking. Er is nog nergens iets van te bespeuren. Wel het tegen deel. Esn der familieleden van den in den avond van 16 Januari te Berkel vermoorden Machiel Ripping heeft bij den officier van justitie te 's Gravenhage f1000 beschikbaar gesteld, om afgedragen te worden aan degene, die aan de justitie zoodanige gegevens zal verstrekken, welke tot de ontdekking en ver oordeeling van de sehuldigen zullen leiden. Te Assen werden Zaterdagavond binnen een half uur tjjds in verzekerde bewaring gebracht twee personen, die te veel hadden gedronken. Beiden waren bezig hun uitgaans- kas als verpleegden in de Rtjkswerkinrichtisg in alcoholische draeken om te zetten, zooals dat meermalen met dergelijke personen voor komt. Een dezer werd Zondagmorgen bewus teloos gevonden en na door den geneesheer te zijn onderzocht, bleek het, dat de man overleden was, vermoedelijk aanjenever- beroerte. Dienstplicht-weigering. Men deelt het volgende mede aan het „Volksdagblad:" Vrijdag 10 Maart moest, om ingedeeld te worden bij de Nationale Militie te Amsterdam opkomen zekere B. H. P. W., uit Bussum. Hij weigerde zulks beslist, per brief meldende, „dat zijn geweten hem verbood zich te laten africhten tot moord op groote schaal en niet te kunnen gehoorzamen aan de menscke», die zich het recht aanmatigen hem zaken te gebieden in strijd met de wetten van Christus: „Bemin uw naaste als u zeiven" en „Heb uw vijanden lief", overtuigd als hij is, dat 't even menschonteerend en slecht is, te moorden op een wijze, die door de wet geboden of bij de wet verboden is." W. heeft het land verlaten. By het binnenkomen van een trein uit Essehen, dacht de arbeider F. Veearts de spoorbaan te Rozendaal nog te kunnen over- loopen, doch werd door de machine tegen den grond geworpen. Hij bleef plat op den grond liggen en de trein was reeds 10 meter over hem heen ge gaan, toen deze stopte. De man kon nu niet uit zijn benarde positie komen, alvorens de trein wat optrok. Hij bleef ongedeerd. De heer A. J. Waterings, te Amersfoort, heeft aan den minister van waterstaat ver gunning gevraagd om gebruik te mogen maken van de rijkswegen ter exploitatie van een geregelde automobielendienst tot vervoer van personen en goederen tusschen Amersfoort— Baarn en Amersfoort Soesterberg Zeist De Bilt Utrecht, vice versa. Onlangs heoft zich te Deventer een geval van vergiftiging voorgedaan met bijna doodelijken afloop, veroorzaakt door het gebruik van asthmakruiden (folia Stramonii) in de daarvan door de wet toegestane hoeveelheid geleverd door een kruidenier. Naar aanleiding daarvan waarsehuwt de in specteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe tegen het gebruik van dergelijke middelen anders dan op voor schrift van den geneesheer en tegen den aan koop bij een ander dan een apotheker, en wijst hij tevens op het gevaar van den aankoop van kruidenierswaren bij een leverancier, die te gelijkertijd als handelaar in drogerijen optreedt. Ook een schijndoode. De Parijsche politie zocht reeds eenigen tijd naar een Individu, dat vijftien maanden gevangenisstraf te goed had. De vorige week las men uit de doodsberichten, dat de gezochte gestorven was. Doch toevallig bemerkte een rechercheur, die den begrafenisstoet voorbij zag trekken, onder de slippendragers den doodgewaande. Om schaQdaal te vermijden wachtte de rechercheur tot de begrafenis afge- loopen was en nam den man gevangen. Deze beweerde eerst wel, dat de misdadiger, welke men zocht, goed en wel begraven was en dat hij een anderen naam droeg, maar ten laatste viel h(j door de mand en bekende, dat men met onderling goedvinden zijn gestorven broer en hem van namen had laten verwisselen. De zonderlinge opoffering van den broeder zal weinig helpen, want de schuldige wordt nu bo vendien nog vervolgd wegens vaischheidin ge schriften, wijl hij eene valscbe doods verklaring aflegde. Een draagster van het legioen van eer is in Frankrijk gestorven. Het is Coralla Cahen, een vrouw die een schoone rol gespeeld heeftin de Fransch-Duitscben oorlog. Kort vóór den oorlog verloor z(j haar echtgenoot, waarop zij besloot haar diensten aan haar vaderland te wijden. Als liefdezuster maakte zij den geheelen veldtocht mede, overal zooveel mogelijk hulpen vertroosting brengende. Te Metz stond zij aan het hoofd van de ambulance, doch wist na de nederlaag van Metz over Zwitserland Tours te bereiken. Gambelta plaatste haar aan het hoofd van een hospitaal. Toen de Duitschers de Ven- dó me binnentrokken en op het hospitaal de Fransche vlag door de Duitsche wilden vervangen, liet men dit op haar krachtig protest na. Na den oorlog bezocht zij, dank zjj den steun van keizerin van Oostenrijk, zesenzestig vestin gen, waar haar landgenooten wegens disciplinaire overtredingen gevangen waren gebleven endoor haar invloed bleef er geen enkele gevangene meer in Duitschland. Later wijdde z(j al haar krachten aan het Israëlitich weeshuis te Neulily. In 1889 schonk men haar het legioen van eer. Amerika schijnt nu eenmaal het monopolie te hebben van zonderlinge en verbazingwekkende dingen. Waar ter wereld zou men anders op het idéé gekomen zijn door middel vaneenheet- waterbron, een geyser, een reuzenklok in bewe ging te brengen, zooals er eenigen tyd geleden in den staat Nevada een is vervaardigd? Een bijzondere omstandigheid is hierbjj den maker te hulp gekomen, namelijk, dat de geyser met precies evenlange tusschenpoozen van 80 seconden zijn bijna kokend water uitwerpt. Per maand „verloopt" h|j nog geen tiende van een seconde, wat bij geen enkel intermltteerende bron nog is waargenomen. Het mechanisme, waardoor de wijzers der klok in beweging worden gebracht, is zeer eenvoudig eD bestaat uit een drijver, die door middel van een hefboom op de wijzers correspondeerd. De wijzerplaat van deze heet- waterklnk is 2 meter in doorsnede en wordt des avonds electrisch verlicht. De onderwijzers van de lagere scholen in Oostenrijk hebben tot de regeering een adres gericht, waarin zij aandringen op het aanbrengen van verbeteringen in hun toestand. Volgens dat adres zijn een aantal plattelandsonderwijzers verplicht, om, ten einde in hun behoeften te kunnen voorzien, hun toevlucht te normen tnt werk, dat niet strookt met de waardigheid, welke hun betrekking eischt. In sommige deelen van Tirol zijn bijvoorbeeld vele onderwijzers's zomers verplicht, zich als koeherders te verhuren of als daglooners op het veld te gaan werken. La Gallicië moet het zelfs herhaaldelijk voorgekomen zijn, dat onderwijzers van honger z|jn omge komen. Bovendien zijn ruim 400.000 kinderen in deze provincie geheel verstoken van lager onderwijs, uit gebrek aan onderwijzers. In Tyrol oefenen meer dan 500 personen het onderwijzers- ambt uit, zonder dat zij de daartoe vereischte akten van bekwaamheid bezitten. De onderwijzer die daar weigert tegelijkertijd de betrekking van koster waar te nemen, zou onvoorwaardelijk ontslagen worden. Ook in Amerika is een dwergvolk ontdekt. Door den Noord-Amerikaanschen natuurvorscher Sulivan worden daaromtrent mededeelingon in „Harpers Weekly" gedaan. H(j vond den stam aan de oevers van de Rio Negro, een zij vloed van de Amozone-rivier, op de grens van Brazilië en Venezuela. De mannen zijn Diet hooger dan 140 centimeter, de vrouwen zijn nog kleiner. De huidskleur is glanzend roodbruin en de haargroei van het Indianentype. De gelaatsuitdrukking is zeer onaangenaam, zjj zijn leelijk gebouwd en hebben allen dikke buiken. Over spraak en zeden is nog niets naders bekend. Reclame op grafzerken. Hoe ver de Amerikaansche reclame gaat, be wijst het volgende opschrift op een met bloemen getooide grafzerk op één der grootste kerkhoven te New-York. Hier rust John Smithhjj richtte een revolver „systeem Coll" op zijn hart en was onmiddelijk dood. Het beste wapen voor alle vertwijfelden. Een ander opschrift op een zeer grooten, fraaien zerk luidt: Onder dezen steen zal eens John Bolton rusten, die nu een winkel in goedkoop schoenwerk heeft in de 15e Avenue no. 57. Op een kerkhof in Pensylvanië heeft men in groote letters: Wie buiten dit kerkhof wil blijven, drinke de likeur van Jonas Lagerbier. Schagen, 16 Maart. Aangevoerd: 8 paarden f 50 a 120, 1 Stieren f 100 a f -; 30 Gelde- koeien f100 af 200, 70 kalfkoeien f 110 a f 150; Vaarzen f af; 130 Nuchtere Kalveren f 5, a 16; 480 Schapen f 16 a 21.—; Lammeren f a f Bokken en Geiten f af 30 Varkens f 10.— af 12.- 28 Vette Varkens 32 a 34 cent per kilo 60 Biggen f 6,- a 9,-; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KO. f 0,45 a 0,50 Kaas per half kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 2.25 a f 2 75 Eendeieren per 100 f af. Lelden, 17 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 117 a f 245 4 Stieren f 81 a 196; Veulens stuks, f af; 810 kalfkoeien f 110 a f 250; Melkkoeien f 110 a 250; 150 Varekoeien f87 a f 202; 146 Vette koeien f 117 a f245; 44 Vette kalveren f 41 a f 78; 149 Magere kal veren f 3,— af 15; Orasxalveren f af 631 Vette schapen f 16 a f30.-; 110 Schapen (weide) f 12, a f 23,-; Paarden f a f 242 Magere Varkens f 14 a f 32 Vette Varkens a.ct. 386 Biggen f3 50 a f 13.— Lammeren f i f Donderdog 16 Maart aan den Burg. Notaris O. J. O. D. DIKKERS. Huis, Pakhuis en Erf. Kooper H. C. Dijt qq. voor f 5900. Eendenkooi en weiland. Kooper C. Dijt qq. voor f 1815. Zondag 19 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. (Tfldpreek.) Waal. Nam. 2 uur Ds. Lèffef. Ben Hoorn Voorm. 10 uur Ds. Leffïf. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssink. Oosterend. Voortr. 10 uur de Hr. Van Zweden. 's Avonds 7 uur de Hr. Van Zw*den, Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. kalf tien Ds. Van Diemen. van Dirkehom, Nam. 2 uur Ds. Van Diemen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Küperüs. (Doop.) Ben Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Uiterdijk. van Hoorn. Ondertrouwd: C. S ELS BR en T. KIKKERT. Teïel' 17 Maart 1899-

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 2