N°. 1211. Donderdag 6 April. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad» Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond* Abonnementsprijs per S maanden Vowf bsh Bene 80 Gts. Prattcc per put door ge- hes! Nbbhoak» 46 Ots. - Naar Assam* on andaro Iandan mat mhecging dar pacta's. ABONNEMENTEN @a ADVERTENTIËN worden aaageno® AdvertentlSn vóór It iu op den dnr der nltgave. Prp» der Adverienti/n Van 1 tot B regels SO Cts. - Iadara regal meerSCts. Create lettors en Vignetten warden naar plaatsruimte berekend. BewQsnnmmars S Ots. per nnmmor. de Uitgevers LANGEVELB k BE BOOII, Parkstraat, Bona or Tixel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennia van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem ia belegd op Vrijdag, den April 1899, 'a morgens 10 uur, in de daar- yoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 4 April 1899. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen! I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Rekening Alg. Weeshuis 1898 en begrooting 1899 III. Rekening onder houd Waalderweg 1898. IV. Benoeming lid stembureau den Hoorn. V. Verzoek ontslag E. Eslman onderwijzeres 'I leervak K. de Waal. VI. Benoeming onderwijzeres leervak K. de Waal. UI. Idem lid Algem. Armbestuur. UI. Voorstel B W. wijziging verordeningen heffing en invordering schoolgeld. XI. Verzoek M. Langeveld Mz. verhooging jaar- t| wedde marktmeester. s| TEXEL, 5 April 1899. Werd door ons ia oas vorig nummer ver teld, dat hoogst waarschijnlijk eene tooneel- muziekuitvoering zou worden gegeven tea oordeels van een ia kommervolle omstandig- edea achtergebleven weduwe met 7 nog jonge aderen, thans kuaaea wij vermelden, dat uitvoering Maandag heeft plaats gehad en Te kunnen er tevens aan toevoegen, met pot succes. Nadat Zaterdagavond eene ver kering was gehouden van de led6n der re- brij kerskamer „Onderling Genoegen" en de buziekvereeniging „Trinitas", in welke ver kering besloten werd, het plan om zulk bke voorstelling te geven, uit te voeren Brd reeds dadelijk met de voorbereidende erkzaamheden begonnen. Een nieuw stuk leeren was zooals van zelf spreekt voor rederijkerskamer binnen zulk een uiterst ort tijdsbestek ondoenlijk en zeker ook onnoo- want zeker was het toch, dat nu eens t de uitvoering zelf hoofdzaak was, maar il de financieel© uitslag. Besloten werd dus zelfde stuk op te voeren, dat voor eEkele ken door de kamer met zooveel sneess was tooneele gebracht op de uitvoering voor kunstlievende leden en geïntroduceerde», vendien zou tusschen de bedrijven de muziek Trinitas zich doen hooreis, hetgeen onge- jfeld zeer zou bijdragen ter veraangenaming den avond, terwijl bovendien nog door heer Van der Horst eene solo voor viool worden ten beste gegeven. Dat vooral laatstgenoemde velen genoegen zou doen «kt met grond worden verwaekt, afgaande het groot succes door den heer V.. d. H. vorige gelegenheden met eene dergelijke solo behaald. En of men zich in deze heeft teleurgesteld gezien We meenen gerust te mogen beweren van in geenen deelo zoowel de opvoering van het blijspel „Solide agenten gevraagd" als de muziek van .Trinitas toch en zeker niet het minst dé solo Van den heer V. d. iH. konden de algemeens goedkeuring ten voile wegdragen ea verdieadeH dié dan ook tea volle. Was het succes dus op den avond va» 8 April behaald groot, niet minder flink was voorzeker naar men ons mededeelde de fiaan- cieele uitslag verkregen door het doen cireu- leeren van lijsten voor den verkoop van toegangsbewijzen. Vele kaartjes werden blijk baar gekocht, enkel om ook iets bij te dragen ten behoeve van de arme weduwe, zonder dat men zelfs ook maar eenig plan had, van de aangeboden gelegenheid de toonnel- en muziekuitvoering bij te wonen, te proflteeren. Hieraan is het zeker voor een groot deel te danken, dat, ondanks het betrekkelijk gering eatréa toch nog meer d?s f 200,— werd ont vangen. Enkele kleine onkosten moeten eehter hiervan nog worden betaald, zoodat vermoe delijk ongeveer f 200.— voor hot zoo goede doel zal kunnen worden besteed. Het adres vau Z. M. den Czaar van Rusland, houdende dankbetuiging voor zijn optreden ten gunste eener gedeeltelijke ver mindering van de krijgslasten en ter beves tiging va» den vrede, bevat voor deze gemeente 281 Barnes vau mannelijke personen en 96 namen van vrouwelijke personen. Waal, 3 April. Aan onzen plaatsgenoot, den heer L. Kejjser Sz., die gedurende twee achtereenvolgende winters de Landbouwschool te Sehagen heeft bezocht, werd dezer dagen, na afgelegd eindexamen, het diploma uitgereikt. Oosterënd, 4 April. Ava de Zondagsschool- leerlingen der Gereformeerde Eerk, alhier, werd op den 2den Paaschdag een feestje be reid. Als naar gewoonte ontbrak het hierbij niet aan toespraken, gezangen en versnape ringen, terwijl aan ieder kind nog iets werd mede gegeven naar huis. Dit feestje zou reeds plaats gehad hebben met het laatste Kerstfeest, doeh het is toen door de vele mazelealijders uitgesteld tot later. Oudeschild, 4 April. Door de ingezetenen van dit dorp werd in den jon gaten herfst een request gezonden aan den Minister van Wa terstaat, enz., met verzoek om den weg op den dijkkruin voor het dorp lasgs te doen bestraten. Uit goede bron verre mem wij, dat dit jaar nog een gedeelte zal worden bestraat, om later, als in de praktik de doelmatigheid gebleken is, het bestratingswerk voort te zetten. De 16-jarige Sehelliugerhout, te Zaandam, een lichamelijk zwakke knaap, gevoelde ean onweerstaanbare! drang in zich tot de muziek. Daar zijn ouders niet hjj machte waren om aan dat verlangen te gemoet te komen, trok de knaap de stoute schoenen aan en schreef aan H. M. Koningin Wilkelmina. Zija verzoek werd goed opgenomen. Terstond gaf H. M. last om den jongen als proef een half jaar piano-les te geven. Luiden dan de rapporten daaromtrent, welke aan H. M. moe ten worden ingezonden, gunstig, dan worden deze lessen voortgezet en ontvangt hij van H.M. ook een pianino ten geschenke. Vee-uitvoer naar België 1 In de quarantaine-stallen te Esschen staan thans 444 stuks vee. Donderdag zijn daarvan 8 stuks vee wegens mond- en klauwzeer naar Rozendaal teruggezonden. Vorstschade Ia het Westland is de vorstschade veel grooter dan oorspronkelijk werd vermoed. Alle niet diep gelegde aardappelen zijn tot ijsklompen bevroren en waardeloos. De vroege perziken, welke keurig waren uitgeloopen, hebben veel sehade aan de bloemen geleden, terwijl voor alle vroeg uitgeloopen bovengewas groot nadeel wordt gevreesd. De ongewoon strenge kou in lentemaand mag een ramp voor het Westland genoemd worden, vooral nu de sneeuw in de zon ont dooit en des nachts bevriest. Op de Heide bij Velzen heeft de timmer man Bleeker verscheidene huisjes, doch het aantal zijner benijders schijnt nog grooter, verleden jaar werden daar bijna iederen nacht ruiteu ingegooid door personen, die eerst wegbleven toen de rijkspolitie 's nachts ging waken. Intusseken had dit B. reeds eenige huurders gekost, bang als ze waren voor de geheimzinnige ruiteningooiers, en nu was die geschiedenis bijna vergeten en waren zoo goed als alle huisjes weder verbeurd, toen het Zondagavond is gaan spoken. Volgens twee vrouwen van visschers op stoomtraw lers hoorden zij op haar zolders gerucht. Zij liepen de huisjes uit, en toen zij weder binnen kwamen lagen de bedden overhoop en hing het keukengerei omgekeerd aan den wand. Maandagnacht zijn ook alweer door geheim zinnige personen papieren onder de deur ge stoken, waarop doodkisten stonden geteekend met doode kindertjes er in en vreeselijke bedreigingen. Ter geruststelling van de vrouw tjes heeft de politie zich de zaak aangetrokken. Het spoken zal nu ook wel gedaan zijn. Naar men verneemt, is bij de Nederland- sche marine eene groote uniformverandering te wachten. De arrondissementsrechtbank te 'e-Gra- venhage heeft den gepensionneerden kapitein van het O.-I. leger Vemer, wegens den bekenden moord in de Weimarstraat aldaar in Juni van het vorig jaar, veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. De rechtbank heeft niet aangenomen, dat in den zin der wet de daad in staat van krankzinnigheid is bedreven. De veroordeelde achtte zij in zijn doen en laten niet gelijkte stellen met een gewoon mensch en zij nam aan, dat hij leed aan stoornis in het bewust- zjjnleven, maar beschouwde hem niet als een dégénéré, die in een krankzinnigengesticht thuis zou bekooren, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1