N°. 1215. Donderdag 20 April. A". 1899. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland* Dit klad verschijnt Woensdag, en Zaterdagavond. Abenncsnenüprpf per 8 maanden Vour sim Bubo 80 Cto. France per pett door go- heol Nibbbsajkb 48 Ota. - Naar Ahbiu en andere landen met verheosing der ports'». AdvertentiSa vóór If nr op den dag der nltgave, Prijt der Adverieniièn Van 1 tot S regel» 80 Ot*. - Iedere regel meer 8 Ota. Oreote letter» en Vignetten werden naar plaatirnimte berekend. Bewfjannrnmer» 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en A1VIB.TÏKTIÈN worden a&sgeuoises bij de üitgmrs LANGrIVELB BS ROOU, Parkstraat, Bcna or T«jel van de KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen hiermede ter openbare kennis dat van heden af tot en met den 21sten April a. s., voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn ge steld een verzoek om verbetering van de vast gestelde kiezerslijst, met de bijgevoegde bewijs stukken, op 15 dezer ingediend door CORNELIS BOON Jbz. te Oostekend. Een ieder is tot tegenspraak van dit verzoek bevoegd. Se tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23aten April a. s. aan het Gemeentebestuur worden ingediend. Texel, den 17 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, J. A. WESSTRA. VERBOD UIVOER MELKVEE BELGIË, De BURGEMEESTER van TEXEL Gelezen een brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den löden April j.l. No. 132-8928, lste Afd.; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat het grenskantoor Vlsé, met ingang van 15 April 1899 voor den invoer van melkvee uit Nederland gesloten is. c Texel, 18 April 1899. De Burgemeester voornoemd, H. W. DB JoNCHEEEE. TEXEL, 19 April 1899. del De veeuitvoer, va» 11 tot en met 17 |D| April, heeft bedragen139 koeien, 50 kalveren, l8i| 2 stieren, 2 schapee en 30 varkens. Oudeschild, 17 April. Zaterdag liep bier de 8Ada" binnen, met belangrijke averij aan het l#t|. achterschip, veroorzaakt door een vissehers- vaartuig van Middelharsis, dat tegen de stoom boot was gevaren, toen deze behoorlijk aan wal lag te lossen. Het vreemde vissshersvaar- :,ni tuig zal dus de aangerichte schade geheel moeten vergoede». gi-l 18 April. Met de bestrating van een [deel van het haventerrein, is niet alleen eeno Ito verfraaiing, maar ook eene verbetering tot stand gebracht. Nieuwigheden worden niet ialtijd door ieder met ingenomenheid begroet Iktbn soms wordt wel eens tegen dit en dat Vrees gewekt, die later blijkt geheel oug^grond te zijn geweest Zoo is 't ock met deze 1. [bestrating, in betrekking tot de vrees door ïe'[enkele voerlieden geuit. Zij, die er zich [dagelijks op bewegen, getuige» althans vol len, jjnondig: 't Is veel beter dan vroeger." Maandag keerden de garnalenvisschers et zulk een ruime vangst uit zee, als zij idert weken niet gehad hadden. Indien de prijs in Er geland gelijk is met jen van de vorige week, belooft deze week 'oor de garnalenvioot zeer voordeelig te zullen lijn. Misschien dat het bekende gezegde: Ka lijden verblijden," ook aan hen bewaar- "id wordt. Oosteebnd, 18 April. De heer A. Bremer, Ikier, heeft heden te Amsterdam acte als iderwijzer bekomen, xag| en .uit man De Cocksdobp, 18 April. Daar erkiergeene geschikte gelegenheid was om de vissehers- vaartuigen schoon te maken of van onder na te zien, hebben de vissehers naby de sluis eene soort van helling gemaakt van de kiel van het op de Viiehors gesloopte wrak, die zich daar uitstekend voor leende. Een paar vaartuigen hebben er met goed succes reeds gebruik van gemaakt. - Het getal personen, dat van kier naar Amerika zal verhuizen, bedraagt 14. Ze vertrekken Donderdag, 27 April, met het stoomschip „Amsterdam" van Rotterdam. Zaandam, 17 April 1899. 't Ia mij vaak moeieiyk geweest te gelooven dat de komst van eenea meusch, ook al was die menach van Koninklijke bloede, inderdaad een zoo gewichtig feit zou wezen, dat men alge meen daarover in extace geraken kon. Van die twijfel ben ik wel wat genezen, nu ik heb mede geleefd het bezoek van H.H. M.M. de Koningin en Koningin-moeder aan de Zaanstreek; nu ik heb kunnen opmerken de spanning welke zich allerwege openbaarde bij de eerste mededeeling van dat bezoek, eene spanning welke gedurig meer werd opgewekt by iedere volgende mede deeling en hoe, toen eindelijk de officieele bekend making volgde, dit bezoek het groote onderwerp was van vele gesprekken. 't Was als een electrische vonk, die allen aan raakte. Velen mijner plaatsgofLoten waren, even ais ik zelve, aireed» in de gelegenheid geweest H. M. te zien, zoowel by gelegenheid der Kronings feesten te Amsterdam, ais by het dezer dagen daar gebracht bezoek door H. M. Maar het bezoek dat H. M. thans hier aan de eigen plaats bracht, is toch iets geheel anders; 't wekt veel anderer gewaarwordingen, meer geestdrift, meer sympathie, dan dat men naar eenige plaats trekt om daar de vorsteiyke personen te zien. 't Was Maandag 17 April. Trots degeykte „waschdag", trots het mooie weder en de thans aangebroken tyd van groote schoonmaak", bleven by velen boender en stoffer in ruste, kon de spin gerust haar web spinnen, en kregen wasch- vrouwen en schoonmaaksters en vele werklieden vryaf, althans zeker voor een groot deel van den dag. Immers: de Koninginnen zouden komen. Een vriendeiyk zonnetje bescheen het nog zoo povere jonge groen aan boom en heester, 't bescheen de eerstelingen van bloemen in mooie perkjes voor nog mooiere weningen aangebracht, doch 't bescheen ook de opgeruimde gezichten van jongen en oudeD, van armen en ryken, van met oranje getooiden van eiken leeftyd, welke langs de straten flaneerden, zich verlustigende in den vrooiyken aanblik van vlaggen en wimpels en van menige aangebrachte versiering. Vrywel te half twee kwam de boot met het Kod. gezelschap voor de groote sluis (die bron van tweespalt) en trok die door, Zaanopwaarts naar Wormerveer. Van af die plaats, waar eenige fabrieken zouden worden bezocht-, benevens h6t nieuwe aangelegde Wilhelminapark, ging de tocht met rytuigen naar Zaandyk (waar het museum van Zaanl. oudheden de eer van een bezoek te beurt zou vallen) en door Koog (waar de schoolkinderen H. M. toezorgen en evenals by het weeshuis bouquetten werden aangeboden), naar Zaandam. De streek welke de stoet volgde was op ver schillende wyze versierd, nu eens niet met groen, doch met hetgeen wat in den korten tyd van voorbereiding aizoo te bekomen was en daarvoor dienst konde doen. Te vier uur ongeveer kwamen de Koninginnen te Zaandam, maakten een rytoer door de ge meente, en bezochten na het stadhuis het Czaar Peterhuisje, (het meest merkwaardige waarop Zaandam zich mag beroemen), en vervolgden daarna de rytoer naar het station, waar te 5 uur een trein gereed stond om de hooge bezoekers naar de Hoofdstad terug te brengen. Geen honderden, neen duizenden stonden langs den weg geschaard, welke de Kon. stoet moest passeeren, en het luide gejuich, dat telkens weder opnieuw zich deed hooren, was een luld- kiinkend protest tegenover de ongunstige meening, welke men deze streek tegenover het Vorstenhuis wel eens wil aanwiy ven. Waariyk, de Koningin is aan de Zaanstreek met niet minder eer, be leefdheid en harteiykheid, dan op eenige andere plaats, ontvangen en behandeld. Het korte bezoek is voorby: 't was slechts een officieus bezoek; naar 't zich laat verlulden zou een meer officieel bezoek ons mogeiyk dit jaar nog wachten. Het gebruik va» lijnkoeken neemt in Friesland zeer toe, want de ondervinding heeft ge'eerd, dat lijnkoeken, van inlandse!» zaad geslagen, veel betere melk geven, dan die bereid wordt uit Amerikaanse^ lijnzaad. (R.N.) Naar men meldt, zou onze regeering van de „Standard Voting Maekine Company" te Roekester, een stem maekine op ziekt kebben gevraagd. Ia ons land zal een nog niet bestaande industrie opgerickt worden. Te Terneuzen zullen namelijk koogovens gebouwd worden, waarvoor de ertsgrootendeels uit Spanje en overigens Git gemakkelijk per scheepsgelegenheid te bereiken landen zal betrokken worde». Het kapitaal groot 5'/i millioe» is reeds bijeen, en de terreinen voor de gebouwen reeds aangekoekt. Het adres voor de vredes-manifestatie is geteekend door 84393 vrouwen en 110489 mannen, totaal 194,981. De kleine gemeenten gaven de beste resul taten. Na de Finsehe gebeurtenissen waren enkele lasten met veel kandteekeningen ver nietigd. Onlangs lagen ter reede Soerabaja 2 groote sckepea der Nederl. Marine, de „At- jeh" en de „Sumatra." Volgens het „Soar. Hbl." werd toen voor ieder sekip ongeveer f 3000 aan bronwater besteed. Aan boord werd alios met bronwater gewasseken en gespoeld, zelfs de privaten en kippenhokken. De keer Hoefnagel, directeur der openbare slachtplaats te Utrecht, doet in de jongste aflevering van ket Tijdschrift voor Veeartsenij kunde en Veeteelt belangrijke mededeelingen over door kem en den leeraar De Brnyn waar genomen ziekteverschijnselen by koeien op verschillende koeven, veroorzaakt door lood- vergiftiging. De oorzaak der ziekte werd eerst niet ontdekt, tot eindelijk bleek, dat zjj moest toegeschreven worden aan lood vergif liging, veroorzaakt door het verven van den bak, waarin het voedsel der koeien werd gelegd, met menie, opgelost in lijnolie. Ook op andere koeven bleek het bestrijken van den bak met loodwit en menie gevallen van lood vergiftiging veroorzaakt te hebben, zonder dat men de oorzaak der ziekte had ontdekt. Eea goede les. De krijgsraad te Leeuwar den keeft twee korporaals, die by een vechtparty hunne sabels gebruikten en daarmee eenige burgers verwond hadden, teruggebracht tot den stand van soldaat ei veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De politie te 's-öravenkage vestigt de aandaekt op een persoon die ziek aldaar ophoudt en ziek ten onreekte uitgeeft als myningenieur. Deze sinjeur traekt op die manier vooral by Indische families ziek in te dringen en gratis onderdak te verkrygen. Een paar jaar geleden werd de man elders veroordeeld wegens het valseheiyk aangeven van een diefstal, welke te zynen nadeele zou zy» gepleegd. Wat gelukkige huisvaders en moeders 1 Te Beek (Limburj) mocht een vader 't zeld zame voorrecht genieten by den ambtenaar van den burgeriyken stand aangifte te doen van zyn 15de spruit. Als curiositeit is vermeldenswaardig, dat als getuigen by die aangifte fungeerden twee baren, ieder ook vader van 15 kinderen I TESELSCHE COURANT, rtjii

Texelsche Courant | 1899 | | pagina 1